Téma: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Ahoj přátelé. Přeji krásný konec svátečního dne.

V posledních dnech jsem zakoupil gramo Tesla NC 420 .... jako náhradu za dosavadní NC 130. Čekám, až mi gramofon přijde, abych se pustil do základní údržby. Chtěl jsem se zeptat, co je dobrě, nebo nutné udělat pro jeho dobrý provoz. Je dobré jej rozebrat, vyčistit, namazat pohyblivé části, odmastit, nebo naimpregnovat řemínky ? Rád bych pro to udělal maximum, co se vynaloženého úsilí týče.

Také mám dotaz na seřízení raméneka. Doposud jsem měl, jak jsem jž uvedl NC 130, takže o této problematice nevím nic. Je potřeba raménko nějak doseřídit, nastavin, nebo jinak vykalibrovat ? Viděl jse, že je na konci raménka závaží, které se dá štelovat. Jak mohu toto naledění udělat co nejlépe v domácích podmínkách na občasný poslech.

Ještě bych si rád nechal vysvětlit pojem Antiskating ..... jestl ito dobře píši. Mám zhruba představu co to znamená, ale nevím otom takřka nic. Určitě se jedná o nějaký stabilizační systém proti vyskočení jehly z drážky, je tom utak ? U NC 420 je vedle od raménka ještě nějaký pohyblivý regulátor a myslím si, že slouží právě k takovému nastavení. u novějších modelů je na tomto místě otočné kolečko. U NC 420 je to páška pohyblivá v před a vzad a je vedle ní nějaká stupnice .... aspoň dle fotek.

Vím, že se ptám opravdu na základní věci, ale opravdu jsem s touto technikou nepřišel doposud do styku.
Jestli někdo vlastní návod na tento stroj a myslí, že bych to v něm vyčetl, rád bych jej přijmul.

Velice děkuji za jakékoliv rady, pomoc, vysvětlení, či zasvěcení.
Veřím, že NC 420 bude na můj občasný poslech plně dostačovat.
Přístroj by měl být vybaven originální přenoskou. Rád bych vybavil přístroj přenoskou Ortofon MBO 5, jestli píšu správně.

Rád bych si ještě s dovolením nechal vysvětlit naprosto základní věc .... co je jehla, přenoska a chvějka. Doposud jsem si myslel, že jehla je opravdu jen ten hrot který je v kontaktu s LP, přenodka, že je ten plastový kryt ve kterém je jehla uchycena a chvějka jsou ty vývody, které vedou z jehly dovnitř do přenosky .... ale nějkteré popisky gramofonů mě vyváději z omylu ... asi se naprosto pletu.

Velice za vše děkuji ...
Především za vaši trpělivost.

Díky
Wema

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

http://www.radiojournal.cz/schemata/nc420sd.pdf

http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.ph … a4764bc0ac

WWW.GOOGLE.COM


Honič příspěvků ?

Web

(upravil Wema 25. 12. 2011 13:09)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Díky alespoň za to ... něco mi to sice dalo, ale musím se přiznat že o konkrétním nastavená NC 420 tam není nic. Snad jsem pochopil alespoň teoreticky o co se jedná .... už je mi jasné co má antiscating za funkci.

Další záhadou je pro mé přítlak raménka .... netušil jsem, že se dá měnit závažím na konci raménka. Myslel jsem, že je to dané z továrny .... doufám, že budu tak úspěšný, že vše tyto problematiky jednou zcela pochopím

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

našel by se prosím přece jen někdo, kdo by mi objasnil výrazy jako chvějka, jehla, přenoska a podobně .... jak jsem uvedl výše. Mám v tom trošku zmatek .... ještě jednou děkuji mnohokrát

Wema

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Zkus to nejdřív na google http://www.ortofonaudio.cz/ortofon/esho … ing-Magnet  Tady najdeš odpovědi na tvé otázky.

Honič příspěvků ?

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Moc jsem toho tedy nenašel. Nebo lépe řečeno nic z čeho bych byl moudrý. Nejvíce mi řekl manuál k NC 420 a "Nastavení gramofonu dle Rowinga" ..... ostatní mi nedalo lautr nic.

Ale jsem už o něco chytřejší.

HCystám se zakoupit do mého NC 420 přenosku Ortofon, ale dost se obávám její montáže. Nemám s tím pražádné zkušenosti. Nějaké ofsettové úhly a podobně mi moc neříká. Pokusím se s tím pohrát no nejlíp. Třeba to zvládnu ....

Nenajde se asi nikdo z okolí prostějovska, kdo by s tím měl zkušenosti, že ?

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Demontáž staré přenosky: Odpojíš 4 káblíky (vysuneš "konektory") z přenosky, odšroubuješ 2 šroubky kterými je přenoska uchycena k headshellu.
Montáž nové přenosky provedeš stejným postupem v obráceném pořadí.
Barevné značení kablíků a vývodů na přenosce je popsáno v http://www.ortofonaudio.cz/ortofon/esho … i-prenosek a mělo by být i v návodu u přenosky.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Tohle je mi jasné, ale tak snadné to asi není. Píšou tam něco o šabloně a nastavování přesahu, vyvážení reménka, antiskating, offsetový úhel, efektivní délka raménka, přítlačná síla na hrot a podobně.

Připadá mi to jako docela ostrá aplikace pro člověka, který to nikdy nedělal.
Ale snad se s tím poperu ...

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Přesah, offsetový úhel, efektivní délka raménka - to vše je dáno konstrukcí NC420 a nic z toho nezměníš.
Vyvážení raménka, přítlačnou sílu na hrot a antiskating nastavíš podle manuálu k NC420. Nejprve vyvážíš raménko, pak nastavíš zašroubováním závaží na konci raménka sílu na hrot zvolenou dle návodu k přenosce (nastavenou sílu na hrot můžeš ověřit pomocí váhy z popisu nastavení v některém z odkazů výše) a nakonec nastavíš podle zvolené síly na hrot antiskating (bez zkušební desky bez drážky můžeš nastavit podle stupnice u nastavovacího prvku, nebo s jehlou na začátku gramodesky, v místě, kde ještě není drážka). Víc toho bez zkušební desky neuděláš.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Jo, přesně ... takhle jsem si to nějak představoval. Chci z NC 420 vyjmou chassis a zakomponovat ho do vlastního soklu z MDF v designu beden. Chtěl bych jej posadit na odhmotňovací nožky aby se dal i seřizovat (do vodorovné polohy). Já myslím že na moje občasný hraní to bude stačit.

Musím uznat že na mě máte fakt vliv. Už jste mě překecal iz dvoupásma na třípásmo a donutuli abych vyřadil NC 130 a koupil něco lepšího (NC 420)
Všechno to byly kroky k lepšímu. Jsem rád, že jsem si nechal poradit.

Nepochopil jsem, že přesah, offsetový úhel, efektivní délka raménka jsou konstrukční záležitosti se kterýma nepohnu. Myslel jsem, že to vše se musí ještě doseřídit na těch šlicových otvorech pro uchycení přenosky.

Ještě mám trochu problém s pětikolíkem ... nevím jak jej zapojit na 2x cinch. Ale věřím, že to na internetu někde najdu.
Chtěl jsem si udělat kabel 2x cinch s uzeměním. Na receiveru mám přímo šroubek, pod který to přijde, ale nevím, kam to uzemění připojím na gramofonu .... napojím to normálně na chassis ? Resp. na kovový díl gramofonu ?

Díky moc.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Když chceš měnit bednu, tak do nové vůbec pětikolík nedávej. Cinše namontuj odizolovaně od chassis a skříně, L a LG na levej cinš, R a RG na pravej cinš. Pomohla by i výměna prodrátování raménka - tip kde sehnat dal voltík http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=228503#p228503

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Pochopil jsem to doře, že:

- bílá je L
- modrá je LG
- červená je R
- zelená je LG

????

Cinche tam chci dát určitě, ale nevěděl jsem, který drát je který, když neznám zapojení pětikolíku. Váraz "Cinše namontuj odizolovaně od chassis a skříně" jsem moc nepochopil. Jak jsi to myslel ?

Pořád se nemohu dopátrat, odkud je veden ten zemnící kabel, který se dává na zesilovači pod šroubek.

Pomohla by i výměna prodrátování raménka - Tím myslíš vyměnit drátky, které vedou v trubičce raménka od přenosky až do skříně ?

Promiň, jsem asi úplně mimo sad

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Ano, živé vývody kanálů jsou označeny písmeny L - levý kanál / bílá barva, R - pravý kanál / červená barva. Nulové vývody jsou označeny písmeny LG - nulový vodič levého kanálu / modrá barva, RG - nulový vodič pravého kanálu / zelená barva.
Zapojení pětikolíku se mi nechce hledat (čísla pinů se mi nechce hledat), prostřední kolík je společná zem, krajní kolík je levý kanál a druhý od kraje je pravý kanál.

Cinche namontuj s použitím izolačních podložek (které bývají u cinchů)
http://s4.postimg.cc/wcsege2m1/622_cinche.jpg
pak budou izolovány vzájemně od sebe i od chassis a skříně.

Když to zapojíš, jak píši, snad nebude potřeba dávat pod šroubek žádný další vodič. Kdyby se přesto z beden ozýval síťový brum, můžeš připojit kostru chassis k samostatnému drátu a ten připojit pod šroubek.

Ano, stíněné drátky v raménku vyměnit.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Aha, už se do toho dostávám. Tobě šlo o to, abych odělil společnou zem obou kanálů, že ano. To jsem považoval za samozřejmost. Takže říkáš, že pokud spojím chassis gramcu a plechový kryt zesilovače sólo vodičem, měl by to být přínost. Rád bych si pro to udělal i svoji kabelíž, ale trochu se bojím, že bych musel založit podobně dlouhé vlákno na toto téma.

A je jedno odkud vyvedu ten zemnící drátek z chassis ? Můžu to klidně vyvést z nějakého montážního šroubu ?

Chtěl bych si s tím fakt pohrát. Máte někdo zkušenosti s tvorbou vlastního soklu ? Nebo nějaké inspirační fotografie .... viděl jsem tady jednu nádheru...

http://s4.postimg.cc/9w7fec6gp/4669_redgramo1.jpg

To je fakt nádherný, al to se mi nepovede. Rád se nechám inspirovat ...

Díky všem .... už to začínám všechno chápat

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

zapojení cinch
http://img4.rajce.idnes.cz/d0407/5/5802 … C50012.jpg

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Bezva, díky moc.

Ten černý drát je právě ten zemnící ? Odkud vede ? Prostě jen z plechováho obalu chassis ?

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

mě vede z raménka, jelikož šasi nemám kovové/ plechové ...

Web

(upravil Wema 30. 12. 2011 15:31)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Ale pokud jej vyvedu ze kovového chassis, tak nic nepokazím, že. Plánuji jej přidělat pod nějaký montážní šroub na chassis. Chtěl bych si k tomu udělat nějaký svůj kabel a zkusit přidat na designu a kvalitě přenosu.

Chystám se vyměnit přenosku. Rád bych tam dal Ortofon, ale nevím jaký model zvolit. Myslíte, že OMB5E je dostatečný model pro občasný poslech ? Nabízí mi ji pan Zatloukal z Litovle za 550,- .... je to rozumná cenovka ? Měl bych k tomu ještě něco dokoupit ? Kabely na propojení raménka a přenosky (4 tenké drátky v různých barvách dlouhé pár cm), nějaký spojovací materiál, nebo něco podobného ? Mimochodem, odkud objednáváte vy ? Co třeba zde na Aukru http://aukro.cz/nova-originalni-vlozka- … 90627.html ...... ale Zatloukal mi nabízí OMB5E a na aukru je model OM5E .... nevíte rozdíl mezi nima ?

Díky všem za rady, které mi dáváte
Wema

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Sakra Wemo, ty fakt neumíš používat google? O této přenosce se toho už napsalo spousta. Rozdíly mezi OM5E a OMB5E nejsou podstatné, je to dobrá volba pro tvůj gramofon a cena je dobrá. Nákup od polských prodejců na AUKRO bych si ale moc dobře rozmyslel, než bych do něj šel.
Je-li chassis spojené vodivě s raménkem, můžeš drátek vyvést z chassis. Jinak to udělej stejně jako voltík - vyveď ho od trubičky raménka.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Promiň, já jen, že se skoro nikde nedočtu, jestli to třeba upnu na moje raménko NC420, jestli jsou tam nějaké jiné montážní rozměry a podobně. Ti poláci mají 100% pozitivní komentáře a dávají k tomu zdarma propojovací kabel mezi přenoskou a raménkem, tak mě to láká. Zkusím teda dohldat jestli se někde dočtu ty rozdíly mezi OM5E a OMB5E.

Zkusím propípat raménko a chassis, zda jsou vodivé k sobě navzájem. Předpokládám že budou, takže to v tomto případě vyvedu rovnou z chassis ...

Ještě jednou díky za všechny rady