Téma: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Zdravím,
koupil jsem z aukra dle slov prodávajícího plně funkční gramofon. Po zapnutí jsem zjistil že talíř není vyváženej, že háže. dá se to něak opravit? A nefunguje magnetofon, vůbec se neroztočí. Máte s tím nějaké zkušenosti?

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

proč ho kupuješ, když má tu zkurv--- krystalovou přenosku ?

Web

(upravil Peca_303 28. 10. 2011 21:00)

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Měl jsem v rukou NZK150 a NZC160, do obou jsem dodělával magnetodynamiku OMB5E a nebyl problém. V obou už předtím MM přenoska byla, a to VM2101 nebo něco podobného, ale byla zničená. Ten antiskating tam není potřeba, hraje to i bez toho, nějakou tendenci k vyskakování z drážky jsem nezaznamenal. Jen tam leze brum z motorku a trafa, mechanicky se to přenáší na hrot a je to v tichých pasážích slyšet. Dále je vhodné vyměnit všechny plastové barevné elyty, hlavně z desky koncáků, odstraní se tím ruchy z repro po zapnutí a zlepší se zvuk. Dále jsem přemosťoval vypínač motorku svitkem 100n, odstraní to rány z repro při spínání gramofonu. Po těchto zásazích to hrálo pěkně, nesrovnatelně lépe než nějaké gramorádio s krystalem. Ve verzi s magneťákem (NZK) je problém se dostat na desku korekcí, je to po mechanické stránce celkově dost blbě navržené.
S magneťákem byl problém ten, že byla celá mechanika zatuhlá, ztuhlo v tom mazivo a pružinky s tím už nedokázaly hýbat, muselo se to prolít olejem a rozhýbat, aby šlo aspoň přehrávat. Nakonec se ukázalo, že je úplně vylágrované ložisko tónové hřídele, ta kmitala a přehrávání nebylo možné.
To, že by házel talíř gramofonu, se mi zdá skoro nemožné, je to plechový výlisek. Spíš bude problém s tím plastovým subtalířem, buď se zkřivil, což se mi taky nezdá, nebo je to prostě jen blbě sestavené. Třeba se to nějak hnulo při přepravě. Magneťák mi v tom taky ze začátku vůbec nešel, bylo to právě tou zatuhlou mechanikou, která nedokázala sepnout koncák.

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Antiskating na gramofonech nebyl pro nějaké vyskakování hrotu z drážky. Sloužil k eliminaci dostředné síly, která vzniká zalomením raménka a konečnou délkou raménka a snižuje zkreslení vznikající působením této síly. Raménka pohybujíci se lineárně a kolmo k tečně drážky nic takového nepotřebují. Kdysi jsem viděl gramofon s raménkem, které plulo v jakémsi "bazénku" a kolmou polohu k tečně drážky udržovaly magnety.

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Tak já to teda zkusím celý rozebrat, promazat a vyčistit, taky mě nenapadlo že by to mohlo zázet ale opravdu hází.

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

voltik napsal:

proč ho kupuješ, když má tu zkurv--- krystalovou přenosku ?

Krystalová přenoska je nějaké špatná? No mě jde hlavně o to že háže ten tác a to mě štve.
Teď ze známýho vypadlo že má na půdě NZC 431 a prý je ok tak uvidíme jestli taky nehází.

Web

(upravil voltik 5. 11. 2011 21:14)

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

DPecka : Ano je. Krystalová přenoska potřebuje větší přítlak a tím opotřebovává desku víc než je žádoucí . O kvalitě nepíšu smile

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

A safírový hrot u krystalové přenosky se mnohem rychleji opotřebuje než diamantový hrot u magnetodynamické. U krystalové vydrží hrot v dobré kondici jen několik málo desítek přehrání LP desky.

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Když si přijedeš, tak Ti jednu kompletní nerozesranou NZK150 věnuju. Mám dvě, jedna je v bídném stavu, takže přijde rozebrat a druhé se také rád zbavím, nemám tyhle hybridy rád. Ještě tam mám krásnou bílou NZK145, ale tu asi nedám, to je taková památka na mládí mé Zuzanky, která to měla asi do 10 let v pokoji. Kazeťák v té NZK145 fungoval do poslední chvíle perfektně a Zuzance se to ani o narozeninové párty nepodařilo odpálit, přestože jsou v tom germaniové konce /defacto je uvnitř zesilovač AZS179/.
Takže jedna kompletní NZK150 je k dispozici, kouřím Lucky Strike-myslím, že za čtvery je to akorát smile

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Děkuju za nabídku, ale sehnal jsem NZC431 tak tohle nějak už neřeším ,možná to použiju jako zesilovač k Pc.

Web

(upravil evry 23. 11. 2011 20:20)

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Ahoj kluci
našel jsem na šroťáku vrak z NZK 150. Je tam koncák, korekce a předzesik. Vyměnil jsem hovňáky a zelenáče. Sice ze starých zbytků, ale měli by být v pohodě. Kondíky jsem se snažil naformátovat a proměřit.
Filtrační kondík vypadá v pohodě...Do 1/4 je jen slabý šum, a když  přidávám hlasitost tak nad 1/4 tak to začne z ničeho nic bručet (a i hvízdo-prskat) jako by byl vyschlej filtrační kond (je to brum jemnější než se projevuje u vyschlého filtračního kondíku.). Ruzně se to mění jak přidávám hlasitos nebo korekci L/P. . Nevím jestli se to dostává do nějaké limitace. Pršelo na to, ty potenciometry taky nebudou nejlepší. Když na linkový vstup ke koncovému modulu přiložím šroubovák (ktérý držím za kovou část). Tak normálně jemně vrčí. Když to dám na vstup na korekce, tak jen velmi  jemně loupne.

  Tak si říkám jestli to není tím potenciometrem. Nechce se mi do toho dloubat jen tak. Myslím si že by to tišťák nemusel přežít. Můžete mi to někdo potvrdit? Nebo jsme tam dal nějakéj blbej kondík?!
Muziku jsem tam zatím nepouštěl. Předzesilovač zatím není zapojený je utržený kabel ...na to musím přijít.

Schema nebo spíš návod co je na Radiohistoria je divný....jsou tam nakreslené tahové potenciometry (ty jsou ale v NZC 150)na osazených deskách?!
Může být nákres schéma stejný s NZC150? Jenom ty potíky budou jiné?

Můžete mi někdo poradit? Je mi jasný , že Vám je to jasný -:):O

Chtěl bych to dát do garáže, tam by to službu nějakou mohlo udělat.

foto:1) http://evry.rajce.idnes.cz/NZK_150./#NZK150cel.jpg
       2)http://evry.rajce.idnes.cz/nastenka#kon … praven.jpg
       3)http://evry.rajce.idnes.cz/nastenka#korekceupr..jpg

Tak problém částečně vyřešen, neměl jsem zapojené napájení korekcí:mad:
Teď musím vyčistit potenciometry a přepínače, dělá to strašný skřeky.


Evry

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Co vůbec zesilovač v těchto gramofonech? Stojí to za něco?

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

stojí za ho...

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Ten házející talíř je opraven, opravu magnetofonu jsem vzdal a nehodlám se k tomu vracet. Akorát bych chtěl vyměnit krystalickou přenosku za magnetodynamickou. Jak je to složitý? Ono totiž to hraje velmi dobře, oba kanály stejně, potenciometry nechrastí a neozývá se z toho ani žádný brum. Proto je mi líto to vyhodit nebo rozebrat a použít jen jako zesilovač.

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

DPecka:
Zrovna viz odkaz se řešilo nastavení. V jednom z těch odkazů je i výměna MM za krystalovou.
Sám bych to řešil novým gramofonem (NC420 +), ale když si nedáš říct ... smile

http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=229731#p229731

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Víceméně jsem si říct dal, mám tu už zachovalou NZC 431 ale tohle si chci dát do pracovny a jednou za rok na tom něco přehrát, nechci ten gramec pořád přenášet. Díky za všechny rady.

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Původní přenoska už dohrála, to co lezlo z reproduktorů se nedalo poslouchat... Koupil jsem tam AT91 a je to zvukově uplně někde jinde. Navíc to už nebude ničit desky wink Jo a ještě mi hlavou vrtá jedna věc. Měl jsem za to že tam je tranzistorový zesilovač ale podle schématu tam je MDA2010.

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Jaké je prosím napájecí napětí koncového zesilovače? Mám sice manuál ale tam jsem se to nikde nedočetl...

Web

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Kde všade si sa snažil dočítať? smile
V schémach NZC150, NZK150, NZK160 je zhodne uvádzané napätie na filtračnom C v zdroji (C301) 29V, ktorým sa priamo napájajú tie asymetricky zapojené MDA2010.

Re: Gramofon NZC 150 s magnetofonem

Mám stažený jak manuál pro koncové uživatele tak servisní a dočetl jsem se pouze výrobní číslo trafa, nic bližšího.

Web