Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 35)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA222 Mk2 s rychlými trandy

  Stránky: 1 2 3 ... 35 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 687]

(upravil opamp 16. 12. 2011 12:03)

Téma: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Pro ty, kteří se chystají použít v DPA222 rychlé tranzistory od Mousera, mám tady vánoční dáreček v podobě popisu potřebných úprav.

Vyzkoušeno zatím jen na dvou kusech, navíc osazených koncáky ONSEMI MJE15032/15033 (zesilovač s Fairchildy FJP1943/5200 hodlám začít stavět v lednu a výsledky dám opět sem), takže bez záruky a s důrazným doporučením kontroly na osciloskopu. Na druhou stranu, mám ověřeno, že ani oscilace na 13MHz s amplitudou skoro 1 volt nezpůsobí destrukci zesilovače lol

Osazení:
Budiče 2SB649 / 2SD669
Předbudiče a hlídání teploty KF469/470
Rozkmit (VAS) 2SA1540/2SC3955
Diferák 2SK170/2JS74
Operáky OP07

AKTUALIZACE:
Testuju DPA222 osazené FJP trandy od Mousera. Chodí to stejně dobře (pokud ne líp) jako s MJE1503x.
THD+N hodnoty jako u DPA223, tedy cca 0,0015% na 1kHz, 0,02% na 20 kHz.


POSTUP

1. Ke každému koncovému tranzistoru je nutno do báze osadit "base stopper", což je rezistor 4R7 - 6R8 (doporučuji spíše těch 6R8) velikosti 0204 (tedy "ten menší modrý"). Celkem tedy 16 kusů pro dva kanály. Jak na to? Bázový vývod tranzistoru uštípneme tam, kde silnější část vedoucí z pouzdra přechází v část tenčí. Na tuto improvizovanou pájecí plošku připájíme jeden vývod rezistoru, zkrácený na nějaké 2 mm. Druhý vývod rezistoru ohneme šikmo pod rezistor a zapájíme do plošného spoje. V ideálním případě budou všechny base stoppery hezky rovnoběžné s deskou i mezi sebou navzájem. Domnívám se, že to vypadá i poměrně esteticky.

2. Protože v blízkosti saturace tranzistorům dramaticky rostou vnitřní kapacity, zřejmě se setkáte se zákmity či oscilacemi na hranách obdélníků při plném vybuzení (hrana se bude "třást" nebo po ní "budou jezdit kudrlinky" - viz obrázek, který je však pochopitelně statický, takže nevypadá tak zle). V opačném případě máte hotovo a dejte si něco dobrého k pití. Obávám se však, že tak jako já budete muset (nebo chtít -  proč z toho nevyrazit maximum) pokračovat v práci.
http://s4.postimg.cc/jip5x9tfd/56_tek00182_nabezna_hrana_oscilace.jpg

Pokusy tranzistory umravnit dle receptu MUDr. Plzáka (zatloukat, zatloukat a když už nejde zatloukat, tak zatloukat) v tomto případě selhaly (ostatně platily pro nevěru a ne pro věrný zvuk). Proto jsem v zoufalství zkusil zesilovač naopak výrazně zrychlit a ejhle, ono to fungovalo docela hezky:
http://s4.postimg.cc/kjkt8nl15/56_tek00184.jpg

Použité hodnoty kompenzací jsou následující:
C11, C12: 82p - zrecyklujete kondy určené pro pozice C15, C16 (možno laborovat s hodnotami v  oblasti cca 68 - 330 pF - jde o nalezení optima mezi dvěma zly).
C15, C16: 47p - kompromis mezi předpisovým tvarem obdélníků a vf stabilitou, případně 33p
Ostatní součástky zůstávají beze změn.

A výsledek? Vůbec není marný wink
http://s4.postimg.cc/vhw2qu9mh/56_tek00183.jpg


POZNÁMKY KE KONTROLE

Předpokladem je zcela funkční, oživený zesilovač včetně nastavení klidového proudu (pro šťouraly nuto doplnit, že je míněn zesilovač již osazený rychlými polovodiči). Zátěž 4 ohmy. Napájíme jmenovitým napětím (čili z trafa, které k zesilovači patří).

1. Potřebujeme rychlý osciloskop (odhadem 50 MHz a víc) a generátor obdélníkového signálu s regulovatelnou amplitudou. Frekvence téměř nehraje roli (1, 10, 20 kHz), s ohledem na příčný proud je vhodná spíše nižší, nespálíme pojistky cool. Důležitá je co nejvyšší strmost hran. S tím souvisí i co nejnižší výstupní odpor generátoru.

2. Zesilovač testujeme bez vstupního integračního kondenzátoru (C6, 330p), opět jde o co nejvyšší strmost hran, abychom vyprovokovali případné vf oscilace.

3. Sondu připojíme PŘED výstupní RLC článek, abychom viděli vše. Do serie se sondou můžeme dát rezistor cca 100 ohmů (pro oddělení vstupní kapacity sondy), pravděpodobně to nebude nutné.

4. Začínáme od malé amplitudy signálu a postupně zvyšujeme, až do plného vybuzení. Vždy jen na pár vteřin, s přestávkami (s ohledem na příčný proud a dimenzování rezistorů v boucherotech).

5. Kontrolujeme vždy celkový tvar obdélníku (překmity apod - ideální je zobrazit si na osciloskopu 2 - 3 periody) a pak v detailu náběžnou a sestupnou hranu.

6. Pro trvalý provoz vrátíme C6 na své místo, nikdy neprovozujeme zesilovač bez něj.

Tento příspěvek budu průběžně editovat a doplňovat... sledujte tedy prosím stále tento první příspěvek. Drobit návod do více příspěvků, časem navíc rozházených na několik stránek, považuji za nepřehledné.

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Na můj vkus jsou ty průběhy dost zašumělé. To tak šumí skop?

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Jj, daň za rychlost. Kdybych zapnul averaging, zmizely by případné kudrlinky.

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Jen dotaz, v jakych pozicich jsou ty kondy ? resp. jake dokumentaci DPA222 to cislovani odpovida ?

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Díky za "kuchařku",bude se mi hodit smile

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Jde o DPA222 Mk2. Přidal jsem toto upřesnění do názvu vlákna, dík.

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Bude aj 223-ka? smile

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Předpokládám,že podobně se bude postupovat v jiných zesech při osazení těmito trandy,nebo se mýlím?

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Chtěl bych opampovi zatleskat za přístup, s jakým k této akci přistupuje. Pečlivé ověřování osciloskopem by mělo být samozřejmostí pro každého z Vás, kdo se pouští do stavby výkonového zesilovače! Jinak pracujete na slepo.

Co se týče base stopperů, ty by měly být součástí každého koncového stupně v zapojení EF, 2EF a 3EF s bipoláry, stejně tak jako s MOSFETy. Nepoužití base stopperů je hazard, jelikož emitorový sledovač, a to i výkonový, velice ochotně kmitá, zejména i do malé induktivní zátěže.

Opamp, mnoho zdaru!

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Díky moc!


K dotazům - DPA223 přijde na řadu brzo, DPA222 s fairchildy po ní.

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Opamp: Super smile Zkoušel jsi dělat něco s C22 a C23?

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

"K dotazům - DPA223 přijde na řadu brzo..."
Super, teším sa. smile

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Super, budou se v DPA223 zkoušet oba typy trandů? Jen se ještě ptám, co je to konkrétně za ty ON?

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

MJE15030G/MJE15031G případně MJE15032G/MJE15033G.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Má to zásadní vliv na zvuk?

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

ONSEMI jsou ty, co psal Marda. Do DPA223 lze dát pouze Fairchildy (ONSEMI jsou spíše budiče, mají malý kolektorový proud, dva páry by byly použitelné jen pro 8 ohmovou zátěž).

Vliv na zvuk - zatím nemám možnost přímého srovnání, ale z toho mála co jsem slyšel, si troufám tvrdit, že rozdíl bude zásadní. Ony se totiž tyto rychlé bipoláry  blíží rychlostí MOSFETům a jejich linearita je vynikající smile

Hranatybraska: Jejich vliv na stabilitu je pozitivní, ale nesmí se to přehánět (zpomalují budič, zhoršují chování v limitaci), původní hodnota je plus minus optimální. Pro pomalé koncáky většinou ani nejsou nutné.

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Znamenitě.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Skvělý příspěvek, díky  wink

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Dobrý přístup,ale já bych si s Fairchildy už vůbec nešpinil ruce, je to svinstvo, upečené kdovízčeho, jen jedenkrát jsme z nedostatku ONS do Aldaxu koupili BC639-40 a BC640.40 a dodnes tam leží, k ničemu se to nehodí. Žádným tajemstvím není, že Fairchild si koupili Číňani a pod touto značkou perou do světa kdeco. Už jsem viděl i TDA7293V s logem Fairchildu, ještě jsem neměl čas ani odvahu to vyzkoušet. Co ovšem pokládám za největší hajzl, tak to jsou MJE340/350 od Fairchildu, každý pes jiná ves, skoro jak za časů Tesly. Absolutně nespárovatelné, alespoň já tedy neměl to štěstí. Co se týče koncáků, tak MJE15030/15031 a MJE15032/15033 občas do slabších zesilovačů používám i já, zvlášť pokud měl originál např. Ft 15-20MHz, tak většinou s tím ani nebylo třeba nic dělat.
Zajímalo by mě, jak zajistíte, aby k takto upravenému koncáku nikdo ani čirou náhodou nemohl připojit 4 ohm zátěž smile

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

DPA222 se 4 páry ty 4 ohmy v pohodě vydrží... a do 223 to nedoporučuju.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 687]

  Stránky: 1 2 3 ... 35 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£