Téma: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Ahoj, prosím o rychlou a jasnou odpověď jak tento motorek M307 rozebrat. Všiml sem si v půli jakýchsi mezer. Stačí vzít šroubovák a vypáčit, nebo ?

Web

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Možná fotka by pomohla.

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Ano, je slisovaný napůl, takže opatrně rozpůlit.

Web

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

rozebral jsem, ale nakonec jsem zjistil, že je šramot způsoben něčím jiným

Web

(upravil dejv111 2. 3. 2017 18:33)

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Předem se omlouvám, že odpovídám na tak staré téma. Koupil jsem bazarový gramofon Tesla NC 470, ale motorek při otáčení jako by klepe či ťuká při každé otáčce. Je už motorek v háji nebo stačí něčím promazat hřídelku? Nebo je problém jinde? Díky za odpověď.

Edit: V tomto gramofonu je právě motorek M307, proto dotaz vkládám zde. smile

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

To nejspíš drhne, kvůli "vytahanýmu" ložisku.
Mám nepoužitý M312 (jako M307, ale na 120V).

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Díky Danharde. Jaké úpravy by se musely provést, aby šlapal motorek 120V v síti 230V? A není tento motorek náhodou na 60Hz?

(upravil orhore 2. 3. 2017 20:01)

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Tady je nepoužitý motorek M307 k dispozici:
http://aukro.cz/tesla-nc470-motorek-m30 … 29031.html
Bohužel není možnost koupit hned, jen příhozy sad

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Motorek je na 50 i 60Hz, podle toho jsou jiné otáčky a na 60Hz byla jiná řemenice.
120V a 220V provedení se liší jen vinutím cívek.
Pokud by jsi ho chtěl použít bez úprav, tak to zkusím s kondem v serii a má taky jný fázovací kond.

(upravil maxell 3. 3. 2017 9:06)

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

synci, Tesla NC470 je modifikace vývozního modelu NAD 5120 pro USA a Kanadu kde mají v sítí AC 120V/60Hz
přesto se jednoduchou úpravou (odpor a kladka jiného průměru, přibaleno v setu pro Evropu) dal provozovat u nás tedy náhradní motorek tyhle voltáže by mohl bejt použitelnej

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Jestli se dá použít i tento, tak tenhle mám. Jenom se dívám podle data pořízení, fotil jsem to před pěti lety a doufám, že ve sklepě ještě je. Pokud bys ho chtěl, podívám se tam a za stovku bych Ti ho nechal. Je pouze kdysi koupený a narychlo odzkoušený.

https://i.postimg.cc/5jMyScny/2270012.jpg

(upravil dejv111 7. 3. 2017 14:28)

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Díky vám pánové za pomoc a omlouvám se, že odpovídám až nyní. Měl jsem zato, že mi přijde email s odpověďmi.

Ta úprava s jinou řemenicí a odporem či kondíkem je určitě použitelná, budu s ní jako s nouzovkou počítat. kdybys to danharde, prosím Tě zkusil zapojit, bylo by to fajn.


Jik: jaký je Jiku, prosím Tě rozdíl mezi M305 a M307? Mně přiijdou vlastnostmi stejné. Nebo mají jiná uchycení? Pokud by se dal nahradit za 307, tak bych ho určitě vzal. Díky!
Jinak zkusím holt vydražit ten z aukra za 199Kč.

(upravil danhard 7. 3. 2017 18:45)

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Jiná řemenice je samozřejmě jen při 60Hz v síti smile
Otáčky jsou podle frekvence sítě, při 50Hz je to 300 ot./min, při 60Hz 360 ot./min.
Pro 120V provedení je fázovací kond 680n, pro 220V provedení je tam 220n.
No a do serie vhodný odpor, na kterém se vytopí asi 2W.

Ale jestli není lepší přehodit ty cívky, to jsem dělal, když byly vysypaný ložiska.

Taky ho můžeš zkusit jen o 180° otočit.

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Dobře, zkusím prohodit cívky v motoru a případně zkusím namazat hřídelku vazelínou, třeba motorek ztichne.
Ještě pro pitomé, co nemají úplně jasno v motorech. Chápu tedy dobře, že můžu 120V motorek zapojit do sítě 230V jen ho zapojím s kondenzátorem větší hodnoty a přidám odpor? Kolik, prosím Tě vychází ten odpor?:-)

Jen tu ještě Jik nabízí motorek M305. Šel by i ten zapojit místo M307? Díky všem.

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Aby jsi to špatně nepochopil, přehodil jsem cívky z M307, kterej je 220V do mechaniky M303, kterej je na 24V.
O rozebírání těch motorků už tu byla řeč.

Re: Žádám rychlou odpověď - jak rozebrat gramo motorek M307

Aha! Tak to jsem opravdu blbě pochopil! big_smile
Jen by mě ještě zajímala jedna věc. Je možné u těchto motorků měnit i jiné věci jako např. hřídelky nebo ložiska? je to skládačka nebo jsou některé komponenty lisované a nehnu s tím jen tak? ptám se raději dříve než se do motorku budu vrtat.