Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 49]

Téma: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

  • Určení: 3pásmové sloupové reprosoustavy

  • Datum realizace: 2008 až 2011

  • Orientační cena: 50000 Kč (měniče 20k, výhybky 6k, MDF i s nařezáním 4k, lak 10k, ostatní 10k)

  • Autor: Kocour

Úvod
Začal jsem tak, jak se začínat nemá, nákupem měničů. Xavian měl tehdy nabídku na lakované Revelatory za 2500Kč, já jsem tou dobou už přemýšlel, že si něco postavím, tak jsem pořídil čtyři kousky. Pak začala dlouhá doba studování, abych zjistil, že je pro mě lepší si to nechat navrhnout nebo vybrat již hotový projekt. Kvůli ceně jsem se rozhodl pro Ekta Grande od Troelse Gravesena. Mohl jsem použít všechny čtyři 18W, reprosoustavy se mi hned líbily a návrh byl od osvědčeného autora.

Ozvučnice
Realizace probíhala u rodičů mimo Brno a musel jsem pracovat venku, proto se práce na ovučnicích dost táhla. Konstrukce ozvučnice je na Troelsových stránkách. Snažil jsem se vše promýšlet hodně dopředu, musel jsem vystačit s horní frézou, hoblíkem a ruční pilou. Lepidlo jsem zvolil Soudal 67A. A hodně svorek různých velikostí byla nezbytnost. Byl to můj první projekt, takže na začátečníka docela výzva. Chtěl jsem ale zkusit něco co jsem schopný postavit. Spočítal jsem rozměry jednotlivých dílů a nechal vše nařezat firmou. Stálo to pár peněz navíc, ale rozhodně se to vyplatilo.

Hodně jsem na začátku přemýšlel, jestli ty bočniče udělat ohýbané nebo klasický kvádr. Nakonec jsem se rozhodl pro ohýbané, chtěl jsem si to vyzkoušet a také se mi to víc líbilo. Bočnice jsou slepené z 8x3mm MDF, každá vrstva jednotlivě lepená na kostru. Byla to strašná práce a celou realizaci to značně protáhlo. Poslední vrstvu jsem nechal odýhovat pod lisem a až poté ji nalepil k bedně. Volba padla na dýhu oliva.

Dále nebylo snadné zajistit, aby obě bedny měly stejný a správný sklon. S tímto jsem si musel dost pohrát. Zadní, čelní a horní stěny jsou slepené 2x18mm MDF. Podstavy jsou přišroubované a zajišťují přístup k výhybkám.

Jako velký problém se ukázaly čelní stěny. Na zkosení jsem použil elektrický hoblík, tím jsem udělal vše nahrubo. Poté jsem použil kus prkna a smirek a vše dobrousil ručně. I přes všechnu pečlivost se nakonec muselo kitovat a brousit. Strach jsem měl z frézování basáků, jejich příruby jsou jen 2mm od kraje a jakákoliv nepřesnost a rozdíl mezi horním a spodním zapuštěním by byla vidět. Lakování padlo na mého kamaráda pracujícího v lakovně. Po osmi měsících mi bedny předal s tím že už dýhu nechce v životě lakovat. Kdybych to stavěl dnes, rozhodně bych víc zainvestoval - bočnice nechal udělat u Kanyho, čelní panely na CNC a vykašlal se na dýhu. A taky začal posilovat, tahat 60 kilo těžký bedny není sranda, zvlášť když je na nich nenalakovaná dýha a není je za co chytit.

Reproduktory, výhybky, tlumení
Díkybohu tehdy jěstě probíhaly hromadky z Madisoundu a ceny byly fajn, takže díky patří Microvi a Gaminnovi. Chvíli to trvalo, mezi tím ale probíhala stavba, nebylo kam spěchat a ceny byly nakonec skutečně pěkný. Součástky do výhybky jsem objednal z Intertechniku přes JJJ SAT. Člověk by neřekl jak dlouho může trvat sehnat pár součástek z Německa. Soustavy jsou vytlumené vrstvou bitumenu, tkaninou a Basotectem na stěnách, Monacor MDM3 potom v komoře pro střeďák. Časem chci soustavy změřit, ověřit tak, že je vše jak má být.

Zvuk a pár poznatků
Slyšet první tóny byl docela šok. Jediný kvalitnější poslech jsem znal ze sluchátek Koss Porta Pro. Zvuk byl tak samozřejmý, lehký a měl plný rozsah. Postupně jsem si začal zvykat a poznávat, že něco není dobře. Nakonec se chyba ukázala v zesilovači, takže ten putoval k Sinclairovi. V tuto chvíli už asi dva měsíce hraju a snažím se moc neřešit, že hraju z notebooku, zesilovač nemůže být horší a jediná akustická úprava místnosti je pohovka a malý koberec.

Nechápu jak mohl Scan-Speak tak zamakat na těch Revelatorech a tak podcenit ten lak na nich. Už se to tu probíralo, ale chytá to strašně prach a je to dost vidět, jde to dolů jen lepící páskou, ale za chvíli je to tam zpátky. Protože se jednalo o mou první stavbu, tak mají ozvučnice pár chybiček. Nikdo si jich ještě nevšiml, ale například špatně přebroušená dýha nebo za správného světla slabě viditelný tupý spoj mně prostě štvou. I tak je ale fajn pocit něco takového postavit.

http://s19.postimg.cc/6k4rsm92n/kocour1_01.jpg http://s19.postimg.cc/jpk9yq2y7/kocour1_02.jpg http://s19.postimg.cc/wuzs4twtr/kocour1_03.jpg http://s19.postimg.cc/i0b6qnn8v/kocour1_04.jpg http://s19.postimg.cc/pubsc1v1r/kocour1_05.jpg http://s19.postimg.cc/rnjae45m7/kocour1_06.jpg http://s19.postimg.cc/s1kmdpppr/kocour1_07.jpg

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Tak zpracování na jedničku, to se musí uznat .... design krásný .... skvělý výběr měničů .... co dodat .... snad jen, že bych něco takového chtěl někdy slyšet.
Ať se daří.

S pozdravem
Wema

(upravil dawsoo 29. 11. 2011 8:47)

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Petře tak konečně dokončeno.... bravo pro mě jsi č.1 tohle je věc která je super osazená,špičkově vypadá a nezadá si v provedení s věcma jako Sonus Faber což třeba pro mne je to designem reference jak to má vypadat.

Není co dodávat...

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Je to opravdu moc pěkně provedené. Od výběru měničů, návrhu konstrukce až po finální provedení s klavírním lakem, paráda.
(a pěkně to jde designově k tomu TV stolku) big_smile

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Co dodat prostě nádhera.Gratuluji.Petr.

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Kluci diky. Co se tyka stolku, aspon je videt kam jsem cpal penize, ne. Telka doznala upgrade a vicemene i zpravy posloucham pres bedny, to se proste neda nezapnout. Nejhorsi je ze uz ted premyslim co dal. Pro me je to ale jasne, zabydlet obyvak at neposloucham ozvenu a poridit lepsi zesilovac, alespon NAD C370 nebo podobne.

Kdokoliv bude mit chut se stavit na poslech a pokec, je vitan.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Pěkně si to okopíroval, jen co je pravda. Já ty lakovaný 18W nemohl sehnat. Ted sem za to ale rád. By mě nenapadlo, že zrovna SS bude mít lak, kterej pořád lepí.

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

jj taky by me to nenapadlo, ale utesuju se ze staly jen 2500/kus a obcas to odstranim lepici paskou.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

...Postupně jsem si začal zvykat a poznávat, že něco není dobře. Nakonec se chyba ukázala v zesilovači, takže ten putoval k Sinclairovi...

Kocour
Co to bylo nebo je za zesilovač?

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Staricky Marantz PM 35 Mk2, Sinclair menil spoustu kondenzatoru, jeden kanal hral jak rozhlas.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

A po výměně? Jak velká změna k lepšímu?

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Levemu kanalu chybely basy a vysky, skoro jakoby hral jen stredak, po vymene kondenzatoru vse ok. Bylo to hodne slyset.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

no tak to si měl fakt štestí, za tuhle cenu bych asi vzal všechny co měl. Byl sem za ně ochotnej dát do 10 za pár, protože se mi víc hodí k lakovanymu basáku, ale sehnat se mi je nepodařilo

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

To by bylo line array jak vysity. Dostal jsem tehdy tip od Pistoleho.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

to už je ale musiš mít docela dlouho ne? Já je sháněl před rokem a neobjevil sem je nikde.

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

uz je to dlouho, tak 6 let, pry to byla nejaka serie pro SF.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Veľmi pekné, chválim smile  Až by som mal cestu niekedy do Brna, stálo by za to túto sústavu počuť.

Mám otázku k lakovaniu a dýhovaniu. Píšeš, že si si dal poslednú MDF odýhovať a až potom lepil. Vedel by si mi trochu prosím popísať výrobu toho zaoblenia a následne dýhy? Prípadne, u koho by sa dalo dýhovanie urobiť? som v Bratislave, teda medzi Brno ma Bratislavou by to bola prijateľná poloha firmy. Potešila by možno fotka zo stavby ak onázorná ukážka.

vopred vďaka.

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Pokusim se to popsat, o fotky jsem prisel:
- udelal jsem kostru, tzn vyztuhy, komora na stredak,  zadni deska a bocnice do hloubky asi 20cm, tzn jen tam kde je bocni profil jeste rovny, pouzil jsem 18mm MDF, tedy nasobek 3
- pak jsem nalepil 6 vrstev na bocnice v oblasti oblouku z materialu 3mm MDF
- pak jedna vrstva 3mm MDF abych prekryl 18mm a 6x3mm MDF na bocich
- kazdou vrstvu jsem poradne pritahl svorkama pres fosnu tam kde je bocnice rovna. V oblasti oblouku jsem pouzil srouby a trojuhelniky co zbyly z frezovani vyztuh. Srouby jsem vzdycky odstranil.
- posledni osmou vstvu uz jsem nemohl prisroubovat, sehnal jsem drevotrisku 6mm (na jedne strane byla prisroubovana lat, ta pak byla v miste zadni hrany ozvucnice) a pouzil ji pro pritazeni pres dyhu, nechtel jsem aby se mi prkynko nebo tak otiskly do dyhy. Lat, ktera byla nad drevotriskou v oblasti zadni hrany oblouku, slouzila pro pritazeni svorkama k palete. Cela bedna byla pritazena k palete, aby se mi to nevozilo.
- pak jsem prebytky na hrubo orizl, doladil elektrickym hoblikem a nakonec smirglem na prkynku - tady uz se vyplati trpelivost a pevna ruka, jak zajedete hoblikem moc do hrany tak neni cesta zpet, uz je tam dyha a vykitovat se to neda.
- odyhovat zadek
- nalepit celni stenu atd

Obesel jsem se bez jakychkoliv kopyt a lisu ale byla to dost piplacka, kazda vrstva na proschnuti tak den.

ruzne DIY repro

Web

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Skvelé, viem si to predstaviť. Len tú 3 mm MDF som nevidel zohnať. Niečo podobné by som rád ako svoj ďalší projekt, ale to až v novom byte, keĎ bude na prácu aj repro miesto.

Ďakujem

Re: Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Popremyslej nad tim ty bocnice nechat udelat, uz to tu nekdo psal, pokud si vyberes dostupny polomer tak to nemusi vyjit nijak draho.

ruzne DIY repro

Web

Příspěvky [1 až 20 z 49]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Kocour (Scan-Speak 18W/8530G00 + 12M/4631G00 a Vifa XT25TG30)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£