(upravil stres3d 18. 11. 2011 6:39)

Téma: nastavení aktivních výhybek v autě + gain

Zdravim potreboval bych poradit polopate jak nastavit vyhybky na autozesilovaci.

repro mam:

JBL GTO 937 (3pasma, 100w rms 2ohm 50-21000hz)
JBL GT5-1204BR (subw bassreflex, 275rms 4 ohm 40-150hz (repro samostatně 23-450, fs 29hz)

zesilovac:

Crunch GPX1000.4 (2x125w 2ohm + 1x250w mustek)

Vim ze jsem mel koupit silnejsi zesilovac(treba i se subsonic filtrem) kvuli subu ale ted uz stim tezko neco udelam a navic je to social audio takze zadny velky prachy. Ovaly jsou v plate, sub v kufru. Jde mi o to jak to poradne naladit - je lepsi hpf pro ovaly nastavit klidne na 60hz a lpf pro sub na 80hz nebo to na sebe musi navazovat bez prekryti pasma? No a ted tresnicka - jak bez osciloskopu naladim ty frekvence? Zesilovac jsem nastavoval zatim podle multimetru naprazdno s radiem na 55/62 hlasitosti. Pro ovaly jsem nastavil cca 14V, pro sub 31.5V pri 50Hz (to by mel beznej multimetr zmaknout, neni to ten ze vse za 39kc). jsou to vypocitany hodnoty U=sqrt(Prms*Rl) a jsou nastavovany naprazdno podle me by bylo lepsi pripojit repro a pak to merit s pripojenym ale to by se mi asi roskocila hlava yikes

Jelikoz jsem se snazil vyhybky aspon tak nejak naladit tak jsem podle sluchu trochu oriznul basy od ovalu ale aby mi to hralo pekne - pri prvnim nastrelu tam bylo slyset v urcity fazy u jedny pisnicky jen duc duc a ani ovaly ani sub zadnej bas. Tak me napadlo ze kdyz sem nastavoval gain podle meraku tak proc ne i vyhybky - pred chvili sem si spocital ze napr LPF 80hz znamená že při 80hz musí bejt na konci 250w a pri 160hz (-12db) 15.625W => prevedeno na metodu multimetr 80hz = cca 32V, 160hz = cca 8V. Jelikoz mi multimetr nameri trosku zkreslenou hodnotu pri 160hz tak proste vemu napeti co namerim pri tech 160hz a udelam krat 1/4, nastavim na vypocitany napeti a vychazi to pak +-  -12db.

Muzu to takhle nastavit? Osciloskop si mozna ale jenom mozna budu moct pujcit z prace tak bych to nastavil presne (to bych si i odmeril vystup rca z radia jestli nezkresluje na vyssi hlasitosti), treba ten zesilovac dokaze davat i tech 275w protoze v pisnicce se vetsinou sinus nenachazi a maximalni napeti naprazdno bylo 41V (v prepoctu 420w 4ohm).

Jeste takovej navrh i kdyz se mi libi masaz zad prece jenom se mi v urcitych pisnickach nelibi zvuk bassreflexu - je tam slyset jakoby pruvan a v pisnicce basstronix - i love bass (bass test) jsou basy pod 40hz kde bude lazenej ten muj box a repro jenom lita sem tam takze je v akustickym zkratu. Takze nesnazsi mi prijde odmontovat BR a dat tam na zkousku zaslepku jak to bude hrat smile

A jeste me tak napadlo - mam sedan tak co kdybych dal bassreflex na plato aby vic pronikali basy z kufru dovnitr (vim ze to zni jako kravina) a je spravny kdyz mam vsechno zapojeny + na + - na -? ja jenom jestli nemusi bejt treba sub v kufru zapojenej opacne jestli to ma nejakej vliv (at s bassreflexem nebo bez nej).

vadi taky nejak kdyz moje radio (pioneer deh-2200ub) ma na RCA treba jenom 2 nebo 4V (vyrobce se o tom radsi ani nezminuje ale u tohohle lowend radia bych moc necekal spis ty 2v? na vstupu do zesilovace muze bejt az 7V tak jestli nemam sehnat nejakej predzesilovac ale hraje to dobre tak asi resim kravinu big_smile

jestli to nekdo precetl cely tak si prosim uvedomte : nejsem hifista ale mam rad cistej prednes zadny vsechno na max, je to moje prvni audio tak se v tom moc nevyznam, jsou skoro tri rano big_smile.. v elektru se orientuju, bohuzel o akustiku a zesilovace jsem se moc nezajimal. pokud vam neco neni jasnyho tak se ptejte ja mel v hlave tolik veci ze ani nevim jestli jsem to napsal vsechno a tak aby to ostatni pochopili yikes:O