(upravil hranatybraska 15. 11. 2011 18:37)

Re: Pořádný flaškostroj

Sak pro to stavim lampac s 6P14P ke gramofonu a DPA223 k externi zvukovce smile Ale musim rict, ze co se tyce financnich nakladu, tak vede DPA (rozuměj vyjde dráž). Na druhou stranu lampy a ostatni nenakupuju od smelinaru, co by prodali i pozlacenou zavarovacku za deset klacku.

Web

Re: Pořádný flaškostroj

Ja se klonim k 6P15P jednak proto,ze se mi libi jak hraje,v triode patri mezi nejlinearnejsi lampy,jednak proto ze je lehce k sehnani,koupil jsem ve verzi EV vic kusu po 30kč.pokud si clovek pociha na Aukru na olejovy MKP do zdroje,vymontuje trafo ze staryho radia,da udelat tlumivky do Tronics /cisla muzu poskytnout/ zbyva uz poresit jen vystupaky.Ty se daji sehnat od par stovek z nejakeho radia az po desitky tisic...mam dobrej tip na amorfni trafa doslova za hubicku,pokud by to nekoho zajimalo...

Re: Pořádný flaškostroj

Aby som si nesral do vlastneho hniezda, je nutno uviest ze mam aj zosilnovace ktore maju pri 5W THD+N hlboko pod 0,1%... A drzia si to az do cca 80% menoviteho vykonu, potom to uz pochopitelne zacina stupat strmsie.

Re: Pořádný flaškostroj

Myslím, že tady je to o elektronkách a těch, které to baví. Nevšiml jsem si, že by tu někdo uváděl elektronkový zesilovač proti DPA. Sám používám DPA 222 a pro potěšení několik elektronkových zesilovačů, aniž je srovnávám a komukoliv cokoliv radím, natož vnucuji. Docela rád si příspěvky kolegů  o elektronkáčích přečtu a tiše jim fandím. O DPA a spol je tady vláken dost(mám DPA rád a čtu to se stejným potěšením jako o elektronkách). Tak proč lidi kolem elektronek zesměšňovat (OPAMP, něco ti provedli?).

(upravil hranatybraska 15. 11. 2011 20:33)

Re: Pořádný flaškostroj

Jako chápu, je to kus skla, je to křehký, potřebuje to žhavení, je to strašně archaický, nemá to ekvivalentní prvek opačné vodivosti, má to malou strmost, není to lineární, potřebuje to STRAŠNĚ velký napětí na anodě (bojim bojim), k čemu je to, že je to rychlý, když je na konci ten strašně pomalej a nelineární výstupák, dají se jenom omezeně stejnosměrně vázat.. a vůbec.

Na druhou stranu, ty lampy jsou fakt celkem solidně rychlý, neklesá jim zesilovací činitel s frekvencí (pokud se nebavíme o frekvencích řádu desítek či stovek MHz), a nemají žádnou rekombinaci nábojů na přechodu PN při odchodu ze saturace. S tím výstupákem to není zas tak hrozný (když je slušněj a použije se místní ZSV).

Říkám, že tyhle zesilovače s lampami jsou stokrát lepší, než nějaký šílenosti jako je např. ZEN, apod..

A ještě se ptám, když jste si četli název vlákna, co jste čekali? Jasně, že jde jenom o kus elektrického topení, infrazářič a ještě k tomu strašně zastaralej. Psal tam někdo něco o nějakým hifi a THD 0.001%?

Web

Re: Pořádný flaškostroj

Ale stale je lepsie zadupat niekoho, kto si nieco doma postavi, aj ked to neni pravy high end, ako si uznat, ze cesnakom potrene kably za uplnku ozaj hraju tak isto ako aj predtym...
Odkedy bol vynajdeny tranzistor, tak sa vedu reci, a ludia sa delia do dvoch (3. skupinu nechajme bokom) skupin, a zvadzaju vecne suboje. Nebolo by lepsie akceptovat jeden druheho, a nepresviedcat tvrdosijne o onom, ci tamtom?
Sam som bol svedkom ze "tranzistor guru" robil vysmech z lampaca, a pri prosbe o radu, zaujal postoj mrtveho chrobaka. Panove, tak to nasrat, a "komu se to nelibi, at mi prdel polibi."

(upravil hranatybraska 16. 11. 2011 9:29)

Re: Pořádný flaškostroj

Jako zlatej jakejkoli lampáč oproti např. těmto schématům, a stejně to borci stavěj:
http://tubecad.com/2011/11/14/Choke-Loaded%20V-to-I%20Amplifier.png
http://home.no/rettweiler/zenheadcircuit.gif

Web

Re: Pořádný flaškostroj

Hranatybraska: To máš pravdu, však píšu o pořádném tranzistoráku.

Honza63: Nic mi neprovedli a sám vlastním a občas si rád poslechnu 2x Music 70. Nemám pocit, že bych někoho zesměšnil, a pokud se tak někdo cítí, omlouvám se. Nicméně to co jsem napsal o zkreslení, tlumení a zákmitech je realita. Impulsní odezvu Music 70 jsem si změřil. Hnus, velebnosti smile

Web

(upravil hranatybraska 16. 11. 2011 10:12)

Re: Pořádný flaškostroj

Nu ok, s tím souhlasím. Ale stejně nemám nějak pocit, že by mi ta impulsní odezva nějak zvlášť vadila.
Si vezmi, že se vždycky někde v nahrávacím či přehrávacím řetězci objeví v cestě signálu nějaké ty kondenzátory a trafa(di-boxy).

Web

Re: Pořádný flaškostroj

Ale jo, já vím... On už takový CD přehrávač, resp. jeho výstupní filtr udělá z obdélníku patvar. Taktéž gramofonová přenoska nebo magnetofonová hlava. Ale proč to vědomě kurvit ještě víc? Vždyť se o důležitosti čisté impulsní odezvy hezky rozepsal i lampový Bůh Lukeš ve své Bibli.

Myslím ale že ta debata je zbytečná, sorry že jsem sem vůbec vlezl smile

Web

(upravil zdenoeddie 16. 11. 2011 11:36)

Re: Pořádný flaškostroj

Vyklidte prostor, pojede tudy lampova souprava.... lol

(upravil Honza63 16. 11. 2011 13:02)

Re: Pořádný flaškostroj

OPAMP: Tohle je přece úplně pohodové a nekonfrontační vlákno, tak je nechci kazit ani tobě. Impulzní charaktteristiku jsem si změřil už v roce 1964 a od té doby jsem na elektronky ani nesáhl(až do předloňska). Postavil jsem si DPA 222 a pro legraci jsem si udělal ultralineár s 4 x GU50 na kanál a s kaskodou na vstupu - něco kolem 40 W do 8 ohmů. Nic jsem neměřil, mohu ale říct, že zvuk v porovnání s DPA až taková katastrofa, jak by se dalo z objektivních parametrů očekávat, není. Asi to je důvod, proč to někoho baví. Jen prosím, abys z toho neodvodil, že chci diskutovat DPA - elektronkáč. Ani náhodou, velebnosti.

Re: Pořádný flaškostroj

Hozna, vystihol si podstatu veci, preco sa venovat autam ktore su z hladiska bezpecnosti, spolahlivosti atd niekde inde, maju 30 a viac rokov, ked tu mame nove, s vyrazne lepsimi vlastnostami... to iste plati o gramcoch, a ja neviem co este, comu sa este ludia venuju, co je v dnesnej dobe uz davno prekonane a predsa... tak preco nie aj elektronky. Aj ked mozno z pohladu zastancov tranzistoroveho zvuku je to spolok blaznov, ale blazon sme predsa kazdy, len na niekom je to vidno viac, na niekom menej.

P.S. Akurat meram zosilnovac s KT88 ktory da peknych 45W pri 0,015% THD+N do 8W. Takze je to ozaj az taka katastrofa? Urcite neni...

P.S.2: Aby to niekto zle nepobral, gramcami som myslel modely napr. Tesla, ktore su dnes urcite uz prekonane (Project atd).

Re: Pořádný flaškostroj

2opamp:ta debata vubec neni zbytecna,dobre ze jsi sem vlezl,vzdycky je dobry mit pohled z druhy strany....
Ja osobne nic nemerim,hlavne proto ze to neumim a taky proto,ze treba zkresleni ti nerekne nic o barve zvuku zesilovace,ten je potreba poslechnout,taky v souvislostech ostatnich casti retezce ,ucho neni merak a libi se mu neco uplne jinyho.Taky stejny lampy od ruznych vyrobcu hrajou ruzne,dale ruzne hrajou stejny typy lamp od jednoho vyrobce,casto se postupem doby zmeni jejich konstrukce,treba takova EF80 stara Tesla s lesklyma anodama hraje jinak/lip/ nez novejsi s cernyma matnyma anodama nebo nez Telam meshplate,je to opravdu velka alchymie,ikdyz podle katalogu maji ty lampy stejny parametry,to same ostatni komponenty....pro mne je dulezity zazitek z hudby a lampace,predzesilovace a lampizovany DACy ci CD delam proto,ze za rozumny peniz se neda nic postavenyho koupit...clovek je nucenej platit za ruzny blbustky a za hightech prvky,ktery ale nehrajou...moje koncepce je jasny,jednoduchy SE s malym vykonem,co nejkvalitnejsi soucastky,kratka signalova cesta,jednoducha mechanicky konstrukce,ja kombinuju masiv,preklizku a 3mm dural,z toho se da udelat tuha bedny bez kompromisi,nedrnci to jako vetsina soucasnych cinskych hightechendu...
Osobne nic proti jinym koncepcim nemam,pouze se jim nevenuju,vyjimka je Tamp.Kazdy ma pravo na to svoje A TO TAK VELKY NA KOLIK JE SCHOPEN UZNAT PRAVO tech druhych.Vsem preju hodne uspechu v tom jejich oblibenym .

Re: Pořádný flaškostroj

Nu, o tom to asi je.

Mimochodem, nemáte někdo v provozu dobře udělané PPP kolem 50-100W? To by mě hodně zajímalo si poslechnout...

O tom, že číselná hodnota THD nic neřekne, vím svoje smile Takového přechodového zkreslení stačí hodně málo, aby to bylo hodně hnusné. Proto jsem taky ve zmínce o tranzistoráku vypíchl nabiasování do áčka smile

Web

Re: Pořádný flaškostroj

hranatybraska napsal:

.... není to lineární, ....

No nevím. Já bych spíš řekl, že se najdou i krásně lineární, např taková AD1, 300B, ECC88, ...

Jaké má zkreslení trazistorák bez zpětných vazeb?


http://en.wikipedia.org/wiki/Tube_sound

(upravil kudlibabka 16. 11. 2011 15:38)

Re: Pořádný flaškostroj

Nemyslel jsi THC?To pri hodnotach 0,001% nic moc,ale pri hodnotach nad 10% uz muze byt docela zajimavy...to se pak da poslouchat i hifi obsahujici opamps... tongue

(upravil PB0305 16. 11. 2011 16:02)

Re: Pořádný flaškostroj

Máš pravdu stačí zlomky procenta C2H5OH. zatopit si v kamnech a tranzistorák stačí, lampy není třeba žhavit, stačí pár polen.

http://s4.postimg.cc/5ae0qp22h/5819_aaimg_1644.jpg

Re: Pořádný flaškostroj

No ja prave dodelal raketovy kamna,to je taky hukot....

Re: Pořádný flaškostroj

nu koukám, že se to tu pěkně zvrhlo.. lol

Web