Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 13 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 11 12 13 14 15 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [241 až 260 z 1,205]

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Dohnalik - já neříkám že by to mělo něco přinést, pouze zjednodušení. RSD4132 má udělaný napájení tak, aby ho bylo možné napájet i ze zdrojů pro koncové stupně s napětím +/-45V. K zesilovači s napětím +/-36 stačí 7815/7915. Ale může to zůstat jak to je.
Dost podstatným plusem pro upravený korekčák RSD4132 je to, že deska se dá v EZK koupit za 95,-Kč a úprava se dají udělat bez jakýchkoliv zásahů do desky.

(upravil pslava 5. 11. 2011 19:59)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Otázkou bylo :který z deseti stran je ten nejlepší, nikoli na který je dps za 95kč a ještě se musí upravit...
Za mě můžu říct, že: http://www.teb.sk/pdf/sp500.pdf
                      nebo: http://zosilnovace.eu/Korekcny_predzosilnovac.htm 

oboje jsem měl dvakrát postaveno. Stavebnici z EZK dokonce 5krát... a i po úpravách.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Na ty korekce sp500 jsem dělal návrh v Eaglu. Někde tady ve vlákně visí náhled na layout. Ale v návrhu je chyba, kterou mám už opravenou.
Kdyby někdo měl o ty korekce zájem, tak mi napište SZ. Já bohužel nemám čas odzkoušet, mám rozjeté jiné projekty. Ale kdo by měl o stavbu zájem, tomu jsem ochoten poskytnout potřebné soubory.

(upravil pslava 5. 11. 2011 20:37)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Klasické korekce jsou ale stejně k prdu, protože zvedají středy na výškách a nepříjemné dunění na basech ... Pro mě je to velice nepříjemné .
Chce to zvedat jen okraje pásem s možností při chudších repro posunout zdvih ke středu...
něco podobného se povedlo třeba  zde:

http://s19.postimg.cc/afxlwyprj/44_korekce_1_jpg.jpg

A taky je to podle mě nejuniverzálnější.
Tohle vše už zde napsal ale někdo jiný...jen opakuji a potvrzuji.

Z amara jsem stavěl tranzistorový korektor,který měl dokonce tři rozsahy přepínání mezních frekvencí jak na výškáchh, tak na basech. Pomocí myslím čtyř relé , což bylo výborné, bohužel při posuvu potenciometů (řekl bych že sto kilových) hýbal se středy... až to najdu, tak to sem hodím, zajímal by mě názor na tuhle konstrukci, třeba by se to dalo přepočítat.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Moc děkuji za odpovědi. Už z názvu tohoto tématu (kurvítka zvuku) je zřejmé že mnoho lidí nepotřebuje nijak upravovat zvuk před zesílením. Já asi taky nepotřebuji korigovat úrovně hlubokých nebo vysokých tónů a modifikovat tím nahrávku interpreta. Jde mi o to že budu hudbu přehrávat v multimediálním centru, pak nějaké DVD, pak z televize, rádio. A všechny tyto zdroje signálu to mají jinou úroveň a barvu zvuku. Některé zařízení mají ekvalizér jiné jen pouštějí zvuk. Proto korekce abych to mohl upravovat. Samozřejmě by se mi líbil i nějaký elektronický či mechanický přepínač vstupů ale to sem teď nepatří smile Prohlédnu si vaše návrhy a pro jeden z nich se určitě rozhodnu, mám kamaráda který dělá plošné spoje fotocestou takže s tímto problém nemám a když bude celý komplet zesilovač "ruční práce" budu z něj mít větší radost. Jen možná ještě jednu otázečku: když koukám na TV zrovna na digitální kanál jak přenést zvuk do zesilovače? když jede analogový program je zvuk volně na scartu ale při digitálním je zvuk k nalezení jen na hdmi konektoru ne? Omlouvám se za odbočení od tématu (pokud máte zkušenost napište třeba SZ)
Velmi vám děkuji a jsem rád že existuje takovéto fórum kde můžu jako laik čerpat drahocenné informace a zkušenisti.
MiregSan

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Na skartu by měl být dvoukanálový zvuk pořád.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

tak jsem si prostudoval schémata korekčních zesilovačů. http://www.teb.sk/pdf/sp500.pdf na tomto se mi líbí přepínač vstupů a funkce direct a loudness. http://zosilnovace.eu/Korekcny_predzosilnovac.htm toto zapojení je vhodné kvůli výstupu na subwoofer který bych si časem chtěl pořídit (postavit/vyrobit). otázkou je jestli tuto výhybku a koncový zesilovač umístit v tělě zesilovače nebo přímo v subwooferu. ještě jednou jsem zkoušel vyvést zvuk z televize. na scartu je dvoukanálový zvuk pouze při sledování analogových kanálů. nejčastěji však koukáme na digitální verze programů a při těch scart mlčí...

(upravil pslava 7. 11. 2011 15:51)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak s tím jsem se ještě nesetkal.  Protože TV mají většinou jen optiku a analog výstup jack na sluchátka, který ale vypíná vnitřní repráčky a špatně se s ním manipuluje, jde velmi z tuha, tak už jsem minimálně u čtyřech tv vytáhl zvuk scartem.
U nás je dávno analogová tma a jedu na pozemní digitál, nebo na O2 TV... na scartu mám zvuk vždy....
Podle mě za to může špatné nastavení TV.
Samsung, sharp,LG, a před momentem vyzkoušen grundig, všechno LCD, FUL HD.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

opravdu mi to nefunguje, mám LG a ze dvou scartu nejde ani z jednoho zvuk, dokonce jsem zkoušel na redukci scart/cinch přepnout jakýsi vypínač a stejně to nejede. jen u analogového signálu který mi poskytuje kabelová televize UPC, digitál prostě ne... odkud jinud kromě výstupu na sluchátka bych mohl vzít zvuk? rozhodoval jsem se jestli si postavit zesilovač nebo koupit receiver který si zvuk získá z hdmi...

(upravil pslava 7. 11. 2011 16:37)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

http://s4.postimg.cc/8a2zhz1o9/2201_scart_nacrt_piny.jpg

A bereš zvuk ze správných pinů? 

Vytáhni scart, a zkus to napíchnout přímo ze zásuvky scart na telce ..  V kabelu jsou vstupy a výstupy zkřížený.. Pokud budeš opatrný, tak to normálně propoj na zkoušku drátkama.
1. Zvukový výstup R
3. Zvukový výstup L
4 .Zem zvuk
http://www.bucek.name/stranky/ruzne/zap … tory/SCART

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

díky za schéma. problém byl v mé redukci scart/cinch. vykopal jsem ten přepínač in/out a zapojit si to podle zapojení u odkazu. zvuk už pěkně jede akorát jen z AV1, AV2 mlčí ale to už bude zřejmě nějaký problém v TV, to už mě netrápí smile Moc děkuji...

(upravil pslava 7. 11. 2011 17:17)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Vždy jeden skart v TV by měl být plně osazen, ostatní už být nemusí, to záleží na výrobci..
OK smile neni zač

Je vše vyřešeno, ale sem to vůbec nepatří, takže moderátoři..klidně mažte smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ještě otázka ohledně těch předzesilovačů. Líbí se mi zapojení SP500 kvůli funkci loudness, direct, a přepínači vstupů. Jenže to zapojení ze zesliovace.eu má krásný výstup na subwoofer. nešel by ten výstup "dobastlit" k té SP500? Chtěl bych mít v zesilovači tři moduly s lm3886 a tedy i výstup na pasivní sub... poradíte mi jak by bylo možné ty korekce modifikovat? Snažím se naučit v Eagle takže DPS bych nějak vykoumal...

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Já bych to nekomplikoval. To raději postav ten ze zesilnovace.eu . A na přepínání si dej dvou-pólový otočný přepínač (tak to mám v mém zesu) a je to. Proč si přidělávat práci, oboje korekce jsou co do kvality zvuku na tom stejně.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Funkce "direct" u jakéhokoliv korektoru ale znamená, že dotyčné zapojení musí mít zesílení přesně 1, protože jinak by při zařazení funkce "direct" zvuk zeslábl či zesílil, obojí jest nepřijatelné. Pak už by zbývalo /při potřebě většího zesílení/ za korektor zařadit zesilovací stupeň s OZ a zesílením např. 1,5 - 2 a relátkem "direct" obcházet pouze korekční část. To ale také není zrovna nejlepší řešení, protože i ten nejlepší OZ šumí a pokud by byl přímo na výstup korekční jednotky zapojen koncový stupeň, více či méně by to při přiblížení k soustavám šumělo.
Proto jsem BA-100 vyřešil tak, že má svoje základní zesílení 1,5 i přesto, že je na vstupu emitorový sledovač, pak následuje subsonic filtr 18dB/okt s mezním kmitočtem 20Hz, vlastní korekční obvod se středem pásma posazeným nikoli na 1kHz, jak je běžné, ale na cca 750Hz /je to zvukově daleko příjemnější/, poté regulátor balance a potenciometr hlasitosti s vypínatelným obvodem loudness. V této konfiguraci bohužel není možné funkci "direct" realizovat, nicméně není ani potřeba, protože při regulátorech basů a výšek přesně na středu korekce ovlivňují zvuk jen velmi málo, téměř vůbec. Mezní kmitočty korekcí jsou posazeny co nejdále od sebe, aby neovlivňovaly střed pásma, ale pouze okraje spektra.
Zesílení cca 1,5 jsem nutně potřeboval hlavně proto, aby šel kompletní zesilovač vybudit na plný výkon i napětím okolo 250mV. Potenciometr hlasitosti je zcela záměrně zařazen až na konci celého řetězce, protože je to jednak výhodné z hlediska odstupu a jednak má celá korekční jednotka přebuditelnost přes 20dB.

Korektor TEB je údajně výborný, dobré zkušenosti s ním má Betaron, který ho stavěl v několika exemplářích a na některých i něco upravoval.
Na scartech bývá vyvedeno nf napětí ještě před koncovým stupněm a korekcemi skoro vždy, u CRT televizorů to byl vždy scart, označený VCR, tam bylo na pinech 1 a 3 /č.4 je analogová zem/ vyvedeno nf napětí okolo 1V, které šlo zatížit impedancí i okolo 1kOhm, aniž by napětí nějak pokleslo. U monofonních TV byly příslušné piny ve scartu propojeny, aby se zvuk na VCR nahrál na obě stopy.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak takový korektor bych chtěl opravdu mít sad

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

no už jsem byl tak nějak rozhodnutý ale opět váhám jak to provedu.

- sp500
- předzes z http://zosilnovace.eu/Korekcny_predzosilnovac.htm
- ba100
- teb

to je na mě moc informací, našel jsem na internetu i korektor pro subwoofer z ar 7/2000. pomozte mi ujasnit si priority a kvality jednotlivých zapojení. výsledkem mého snažení a tápání by měl být zesilovač 2+1 použil bych 3x modul lama mk2 a nevím jaký ten předzesilovač mám použít. dalším krokem bude zdroj a nakonec dílenské zpracování. jste tady všichni zkušení stavitelé tak mě amatéra prosím krapítko nakopněte správným směrem a já se pokusím být co nejvíce soběstačný a chytat se vašich rad... smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak zaprvé SP500 a Teb je jedno a to samé. TEB je název firmy která ty korekce (sp500) distribuovala. Přesněji to byl Teb-elektronics.
Zadruhé, pokud chceš zesilovač 2plus1, pak není o čem. V tom případě korekce ze zesilnovace.eu .
A zatřetí, chceš-li přepínaní vstupů, tak jak jsem psal. Na vstup zařadíš dvou-polohový (dvou-paketový) otočný přepínač a hotovo.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

A co tohle?

reeb napsal:

Tady je korektor wwslyho

http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ … e_id=18911

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

to kofejn: no to vypadá dobře, teď jsem tedy úplně maximálně na vážkách smile zítra v práci si podrobně prohlédnu tu práci a zkusim to včechno zvážit. tedy bych použil jen předzesilovač s výhybkou pro subwoofer a jako koncové zesilovače bych mohl použít mnou zamýšlené lamy. jen mě teď tak napadá jestli ty satelity nebudou hrát až od frekvence na které končí subwoofer... zítra si to prostuduju. děkuji za tip...

Příspěvky [241 až 260 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 11 12 13 14 15 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£