Re: Fullrange bez ozvučnice

Psal jsem že bych vyhodil ten sádroš. Přední stěna je minimum ale musel by se vyměnit i zbytek. Výhoda je že by to nedalo zas až tak moc práce a mohlo by to být koncipované na pevnost a ne na vzhled. Povrchovka je totiž to co mi dělá nejvíc problémů.

>MetchMan

   Já jsem známý tím že jsem pozdní chodič a všechno mi dlouho trvá ale když se do něčeho pustím dotáhnu to do konce. A když jsem řekl že spáchám součástkový set na DPA tak si můžeš být jistý že také bude. Moje slovo platí. Howk!

Ale máš pravdu v tom že si ještě nejsem jistý jak přesně vyřeším spodek u mých nových sestav a proto s tím také ještě nic nedělám. Jistý si jsem výškama a proto jsem je už objednal a zaplatil, téměř jistý středama a absolutně nejistý spodkama takže ty čekají co se z toho vyklube. Rozhodne buď poslech u Jarouše nebo experiment.

(upravil MethMan 31. 7. 2007 15:23)

Re: Fullrange bez ozvučnice

... tak se hned nečerti lol
IB suby jsou asi nejlepší věc co se dá pro spodní oktávy udělat, ale řešil bych to mechanicky trochu jiným způsobem. Jak tě jistě trklo, dát reproduktor do relativně velký desky není moc smart. Proto chytrý klucí smile použijou sudý (4+) počet levných 15" sraček, které seskládají proti sobě do "bedýnky" o hraně půl metru. Tím se dá zabít několik much jednou ranou. 1. napravíš částečně nesymetrii magn. obvodu, 2. získáš obrovskou plochu membrány aniž by si na ní musel koukat a snížíš tak zkreslení, která jsou na výchylce závislá, 3. vznikající síly od jednotlivých reproduktorů se budou do značné míry rušit díky zanedbatelné velikosti a velké tuhosti konstrukce bedničky; 4. celý takový útvar se dá poddajně uložit ke stávajícím konstrukcím domu, takže to jediné co s barákem třese je jen pohyb vzduchu; 5. s pomocí elektronické ekvalizace si můžeš nastavit průběh dle libosti a díky slušné citlivosti 15" sraček tě to bude stát jen málo výkonu zesilovače.
Suma sumárum máš jedinečnou možnost vyřešit basy jako jen naprostý minimum lidí. Pokud máš tedy k dispozici pár kubíků volnýho prostoru, neváhej. Za podobný peníze jako stojí dvacet let starej kiňák RCF 200AK získáš principielně nejčistší řešení pod 80Hz.

Re: Fullrange bez ozvučnice

Hmm, pár kubíků volného prostoru "za zdí" by se našlo. Jen si nejsem jistý jestli si to představuju správně - nevěděl bys o nějakém nákresu/fotce nebo tak?
Mě se na celém tom řešení nejvíc líbí že by mi to nežralo žádné místo (protože to mám s pokojem poněkud komplikované co do rozmístění nábytku a nelze s tím dost dobře nic dělat) a že nemusím řešit povrchovku. Naopak to můžu udělat mechanicky veeelmi pevné.

(upravil sumac 31. 7. 2007 16:00)

Re: Fullrange bez ozvučnice

co sa tyka vstavania do steny.. je to urcite dobry napad, ale.. V prvom rade to bude sub.. Takze delit max. povedzme tych 80Hz.. Cize tvoj stredobas bude musiet ist na OB dole na 80Hz, co nieje celkom lahke dosiahnut a je to dost odlisne riesenie oproti prvemu napadu-delit okolo 250Hz, takze by to asi chcelo urobit si poriadok v hlave smile Dalej tieto repraky ako alpha beta mozu urcite fungovat ako stredobasy na OB ale ze by som ich prave chcel pouzivat na sub, to je onicom riesenie... tam by si musel pouzit poriadne repro ako ten discontinued dvojcievkovy 15" basak od visatonu, alebo IB sub od daytonu. ale to uz je o niecom inom potom smile
tu mas nejake linky: http://white.hometheatertalk.com/tips/ib.htm     https://home.comcast.net/~infinitelybaf … llery.html

(upravil Thales 31. 7. 2007 16:28)

Re: Fullrange bez ozvučnice

Ono to není o nepořádku - ono je to totiž dost podobné mému původnímu návrhu na páska + 8" + 10" (nejlépe v uzavřené) + sub. No a pak se začalo řešit že 10" je málo protože se zapomělo že to chci podpořit tím subem. Tak jsem o tom tak trochu uvažoval až nakonec to vylezlo na 15" což je přesně to čeho jsem se původně bál. Mě ta koncepse i vyhovuje protože 10" nějaké ty basy dá a na pozdní večerní hodiny to úplně stačí na pohodový poslech nebo TV. Sub by byl vypínatelný. takže z původníé koncepce jsme se oklikou dostali zase na začátek (v jiném threadu). jediné co se změnilo je to že teď jsem ochotný uvažovat o zcela otevřené ozvučnici. To jediné nevím.  To ale nemění nic na tom že pořád nevím co za ten desetipalec. Původně to měla být prvním nástřelem Beta 10. Chtěl bych nco hifistického ale negumového a nevím jestli beta bude dost dobrá. Hlavní je navázání na středy a minimální zkreslení.

Re: Fullrange bez ozvučnice

ok tak teda, mne sa to nepaci smile davat 8" na OB ktomu 10" do closed a k tomu sub... Nedava mi to logiku celkom. Ja by som sa na sub vykaslal, pripadne ho riesil potom ked sa ti bude zdat ze to nieje ono.. Ja som svoj LAB12 v 50 closed predal.. Vadilo mi to.. Ja navrhujem jeden alebo dva 15" na spolocnej doske s 8" delit okolo 250Hz... Ked mas malo miesta tak nechces OB... Neda sa mat vsetko smile pripadne bolo to uz spomenute... zober nejaky slusny 12" daj ho do basreflexu a k tomu ten 8" na malej doske..

Re: Fullrange bez ozvučnice

Sumaci, nevidím jediný objektivní důvod pro tvrzení: ...  alpha beta mozu urcite fungovat ako stredobasy na OB ale ze by som ich prave chcel pouzivat na sub, to je onicom riesenie... tam by si musel pouzit poriadne repro ako ten discontinued dvojcievkovy 15" basak od visatonu, alebo IB sub od daytonu. ale to uz je o niecom inom potom
Napsal jsem nejméně čtyři důvody proč ano a proč mají dobrý poměr ceny/výkon. Sice Emi Alpha je dobrá jako podstavec pod kolotoč, ale ostatní jako Beta, Gamma, Delta, Kappa jsou v podmíněně vhodný. Upínat se k jedinému správnému řešení roll Né, že by na použitých reproduktorech nesešlo, ale v tomto případě to je podružné a výběr je obrovský a omezený pouze penězi.

Thalesi, sorry, ale tvůj původní návrh 10"+8"+něco je pro kočku, a prohlášení, že ... Hlavní je navázání na středy a minimální zkreslení... je v souvislostí s Beta 10 snad žert.

Tady  je nej link o IB subech od staršího pána, který se tomu již mnoho let věnuje. Skoro je mi líto dát Vám ho k dispozici. wink Všímejte si i něčeho jiného než jen firemních názvů a obrázků.

(upravil Thales 31. 7. 2007 17:36)

Re: Fullrange bez ozvučnice

Já ten 10" nechci mít jako vyloženě basák ale spíš jako velký širokáč který plynule naváže na ten 8". Mám tady takovou starou sestavu 8" širokáč + 10" širokáč (papír s vlnkovým závěsem) + tlakáč na výškách děleno 6dB krom výšek a mluvené slovo a některé typy hudby na tom zní vyloženě perfektně širokopásmově. Jenom to nejde tak dolu protože ten 10" je širokáč a ne středobas. Umí to ale něco co samotný 8" neumí a 8" s normálním basákem také ne. A já chci dosáhnout něčeho podobného ale modernějšího a lepšího. Už jsem tom psal mnohokrát a nikdo to nechápe protože je tu pevně zakořeněná představa že basák hraje basy a střeďák hraje středy. Já chci perfektní a plynulé navázání středů na středobasy a žádná jiná sestava kterou jsem kdy slyšel to takhle nemá. Já už to lépe vysvětlit neumím. Kdo neslyšel asi nepochopí sad

>MetchMan

Možná že je z hlediska basů na kočku, možná že je na kočku z hlediska Emi - to nevím protože tu Emi neznám, ale určitě není na kočku z hlediska středů protože jsem to na rozdíl od tebe slyšel a mám to doma, poslouchám to každý den a umí to něco co jsem jinde neslyšel (jediné co se tomu blížilo byl veliký pásek u Dawsoooa ale tam se mi zase nelíbily ty nejnižší basy). Na úkor basů - o tom vím. Ano, chci něco netradičního, chci totiž udělat lepší to co už tu mám. Možná že by se mi to povedlo i s 12" a pak byste neříkali že je to na kočku ale to také nevím protože to už není vyzkoušené (mým sluchovým aparátem) a nemám kde si něco takového poslechnout. Je možné že se současnými repro už to samé nepůjde, to nevím protože mám málo zkušeností. Ale chtěl bych to zkusit. Mohu mluvit jen o tom co jsem vyzkoušel nebo slyšel jinde. Pásky na výškách se  mi líbí - vyzkoušeno - bude se realizovat. 8" širokáč - vyzkoušeno - bude se realizovat. Basy ale vyzkoušené nemám tak jen teoretizuju. vyzkoušené mám jen to že s 12" ani 15" gumákem + 8" na středech mi to nehrálo jako s 10" papírákem (myslím nízké středy - ne basy). Já už fakt nevím jak to mám vysvětlit.

Teď jsem se koukal na ty stránky - tak něco takového mě právě napadlo.

Re: Fullrange bez ozvučnice

MethMan: ja sa stebou nehadam.. Nevravim, ze to nejde.. len vravim, ze je to podla mna hlupost pouzit napr. betu do OB/IB subu, nad to 10" a nad to 8". Napisal som, ze je to onicom riesenie.. Myslim, ze sa na tom zhodneme.

thales: nestresuj uz tolko smile ako bolo povedane, beta je stredobas smile gumeny 15" reprak je nieco uplne ine.. tu mas betu pouzitu ako stredobas: http://www.audiofanatic.it/Diffusori/tipolo/tipolo.html  s delenim na 400Hz... vpohode to ide.. za tie peniaze to mozes skusit. Ked sa ti to nezda aj napriek tomu ze je to vyskusane, stale riskujes len par korun..

Re: Fullrange bez ozvučnice

Já jsem nechtěl použít Betu 10 jako subbas - já ho chtěl jako středobas a na subbas něco jiného smile
Sumac až na design se mi ten projekt cos sem hodil líbí, jen bych kvůli měniči který chci použít dělil o něco níž. Ale už se blížíme smile

Re: Fullrange bez ozvučnice

Sumac ok. U tippolo mě mrzí, že neumím italiano, protože celá stránka je zajímavá. Trochu jiná krevní skupina než moje, ale je vidět, že se tomu pánové dost věnují.
Thalesi ono to není jenom pro kočku, ono to je i pro pejska, když spolu vařili dort. Dáme dohromady všechno dobrý a je to ... Technicky tvůj návrh nemá mnoho opodstanění, protože je nahraditelný jiným buď jednodušším nebo lepším řešením.
Zklamu tě, ale tahle debata nemůže mít závěr. Protože já nevím co ty slyšíš. Už vůbec nevím jak překládáš co slyšíš do toho co říkáš a jestli říkáš co chceš říct. Navíc nevíš co já slyším a jak si to vykládám. lol Metafyzicky nesmysl.

Re: Fullrange bez ozvučnice

To já bohužel vím. Jenže nevím jak to lépe vysvělit. U normálních sestav má každý reproduktor jiné vlastnosti takže když nějaký signál prochází přes děličku (zdvih-pokles tónu a podobně) tak poznám kdy hraje ještě basák a kdy už nastupuje střeďák protože každý ten repro hraje jinak. Na stejném tónu má jiné podání. Čím větší je rozdíl velikostí těch repro tím víc je to znát. Ta kombinace co jsem popsal tam to neslyším - chová se to jako jeden reproduktor a rozpoznám to jen na okrajích pásem kde hrají (což je logické). Uprostřed ale ne. Ale nevím jestli za to může víc 6dB výhybka nebo že není velký rozdíl velikostí. Domnívám se že svůj díl na tom má oboje. Ale je to jen doměnka která vznikla při poslechu. Nemám vaše znalosti. Vysvětli mi to tedy čím to je. Tuhle vlastnost jak jsem si všimnul mají jen širokáče, pásky a podobně kde je to dáno tím že tam žádná dělička není. Některá 4pásma se tomu také blíží. A já jsem měl radost že jsem přišel na kombinaci toho jak se tomu přiblížit v mě dostupných cenových relacích sad Šel jsem na to uchem a ne technicky. Tak mi prosím poraď jak to mám udělat jinak abych zachoval ten vjem a přitom to bylo dle tebe technicky správně.

Re: Fullrange bez ozvučnice

A co takhle postavit nějaké menší line array? Basy by to hrálo a nebyl by takový problém se středama, dalo by se to rozumně/neslyšně navázat na o 2" menší střed.

Web

Re: Fullrange bez ozvučnice

Neporadím ti, protože já ti nedokážu poradit. Prostě na to jdeme každý jinak. Podle mýho názoru jsi expresionista a zlatýucho vychovanej na základě poslechu mizernejch beden, který se ti prostě líbí bez ohledu na věrnost předloze. Utvrdil jsi se ve svý pravdě poslechem zřejmě ještě mizernějších vícepásmových beden. Navíc ještě začínáš mít nadpřirozený schopnosti slyšení. Vítej ve světě Cable-elevators (tm) a pemzy, kde ani nejmenší tranzienta z chlastem prolitýho hrdla sípající jazzový zpěvačky neunikne lol Přesto je to tvůj svět a já ti ho nechci v nejmenším hanět.

Re: Fullrange bez ozvučnice

Thalesi ty snad fakt máš nadpřirozený schopnosti slyšení, já teda u svých satelitů (12"+1") fakt nepoznam kdy hraje ještě basák a kdy už driver...

Re: Fullrange bez ozvučnice

Já ho celkem chápu, chce širokopásmový zvuk bez jeho nevýhod, to se ovšem nedá řešit více jak dvěmi pásmy a ještě s nízkým dělením. Takovouto nejlépe hrající koncepci, jsem slyšel zatím jenom u Davida viz. jeho projekt http://audioweb.cz/vase-dawsoo1.htm jenže to je finančně úplně někde jinde.

(upravil Thales 1. 8. 2007 14:51)

Re: Fullrange bez ozvučnice

>Jarous
Alespoň jeden člověk co mě chápe.

>hot.shot
Já také ne - zvuk PA beden jsem nezkoumal protože všude kde jsem se s nimi potkal to bylo stavěné na dělání randálu a já randál nerad. Na koncerty nechodím protože je to tam na mě obvykle moc nahlas a je mi to celkově nepříjemné. Zvuk je často tvrdý. Já raději decentní a jemný. Proto poslouchám výhradně doma. Málokdy to ohulím.

>MetchMan
Myslím  že expresionista nejsem, na podobný vopičárny co si MetchMane napsal si nepotrpím a myslím si o nich své, jen jsem si čuchnul k něčemu o čem jsem předtím ani neuvažoval, zalíbilo se a chci to. Je na tom něco špatného? Ono je to třeba také tím co posloucháme a co ve zvuku hledáme. Uznávám ale že na rock by to asi nebylo.
A k tomu samoutvrzování se v pravdě. Ten názor nestojí na pevných základech protože aby to tak bylo musel bych mít opakovanou zkušenost. Tu nemám.  Rád si to tedy nechám vyvrátit (ušetřilo by mi to řadu problémů). To je velice důležitá vlastnost nemyslíš? Jak bys to tedy vyřešil?

Re: Fullrange bez ozvučnice

MethMan: ten taliansky text si nechaj prelozit (google alebo babel fish) pametam sa ze som to tak cital a ked sa clovek posnazi tak to celkom ide..
Thales: stebou bude este srandy.. smile no dalsia moznost, ktora uplne splunuje tvoje poziadavky: Zober viacej tych istych sirokopasmovych reproduktorov (napr. 4) vsetky supni na jednu dosku (alebo do jednej bedne) jeden znich bude hrat stredy a vysky a vsetky budu hrat basy..  napr: http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg … index.html

(upravil Thales 1. 8. 2007 15:41)

Re: Fullrange bez ozvučnice

Něco takového jsme zkoušeli s kamarádem. Bylo tam dokonce 8 repro a nebylo to ono. Je pravda že to řeší problém se středy ale zase pro změnu to neřeší problém se spodkem. Basák je basák smile

Sranda si ještě bude.

Re: Fullrange bez ozvučnice

Neviděli ste někde na netu filtřík k BG17? Nikde jsem nic nenašel, a nejsem v tomhle ohledu moc zdatný.