Téma: Plastová miska na leptání PS

Zdravím. Nevíte kde by se dala sehnat šikovná plastová miska na leptání plošných spojů i s výlevkou jakou má třeba Betaron? Zde odkaz:

http://postimg.cc/image/qgfahu0kh/

Donedávna jsem měl podobnou skleněnou, ale bohužel se rozbila a prolézání obchodů či googlování nepřineslo své ovoce sad a používat náhražky třeba od zmrzlinových dortů nechci. Díky.

Re: Plastová miska na leptání PS

Hledej fotomisku nebo fotografickou misku. Např. tady: http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p107029 … iska-24x30 . Vyrábějí se různé rozměry.

Re: Plastová miska na leptání PS

IO: Díkes, tak to by mě nenapadlo, že to může být fotografická miska, paráda smile

Re: Plastová miska na leptání PS

Zkus i nějaké fotobazary- bývají tam v ceně desetikorun..

Web

Re: Plastová miska na leptání PS

Taky řeším podobný problém, ale asi skočím do Kobylis do toho foto obchodu.

(upravil Nitram 31. 10. 2011 0:33)

Re: Plastová miska na leptání PS

jak uz sem psal v nekolika vlaknech o leptani.. nejlepe je leptat desku ve vertikalni poloze nekolik cm nad usazenymi, dolu klesajicimi produkty reakce medi s chloridem, takze hledej pod heslem "kadinka vysoka s vylevkou".. navic melka miska se teda dost debilne temperuje a roztok v ni diky velke hladinove plose strasne rychle chladne smile

Re: Plastová miska na leptání PS

Nitram: Mám radši leptání v horizontální poloze. Do misky položím desku tak, aby pěkně plavala na hladině mědí směrem dolů. Naučil jsem se destičku pokládat takovým způsobem, že nevznikají žádné vzduchové bubliny mezi deskou a leptacím roztokem. Roztok jsem nikdy nijak nezhříval, měl vždy teplotu pokoje. Nevadí mi, že leptání pak trvá déle. Nicméně tvoje verze bude zřejmě lepší. Vyzkouším až seženu tu vysokou kádinku. Dík všem za rady.

Re: Plastová miska na leptání PS

Já fotomisku s chroridem dávám do umyvadla s horkou vodou, nahřívá se celou plochou...

Web

(upravil evry 21. 11. 2011 21:24)

Re: Plastová miska na leptání PS

Ahoj, jeden borec popisoval, že leptal desky v igelitovém pytlíku. Pro urychlení mohl kapalinu přelívat a pohledem kontrolovat.. yikes

Re: Plastová miska na leptání PS

Leptejte v kyselině s peroxidem a nemusíte nic zahřívat. Možná chladit. big_smile

Re: Plastová miska na leptání PS

orhore: používám takové šikovné plastové misky o rozměru cirka 200x350 mm, ve kterých nám vozí oběd do práce.

7tech: leptání kyselinou a peroxidem doporučit pro svou neznalost nemůžu. Namíchal jsem roztok jednou tak silně, že jsem to dvě hodiny rozdejchával...
FeCl3 má výhodu v kontrolování desky při leptání. U kyseliny (když ji naředíš silnějš) nemáš takovou kontrolu. Leptá to vstkutku okamžitě.

Můžeš se podívat ke mě na web, u některých příspěvků jsou fotky fotocesta + leptání v chloridu = výsledek naprosto v pohodě

Web

Re: Plastová miska na leptání PS

U HCl je rychlost leptání dána množstvím peroxidu. Kápni trochu peroxidu a čekej, jak se bude reakce vyvíjet - poznáš podle množství bublinek na desce pl. spojů. Jo a ještě jedna věc je zrádná - během reakce se roztok zahřívá a leptání se zrychluje.

Re: Plastová miska na leptání PS

nj, ale chloridFe (za par kc kilo) je cenove trosku jinde wink

Re: Plastová miska na leptání PS

Neflamuj, HCl + peroxid mají v každé drogérii za pár desítek korun (litrovka kyseliny solné + lahvička peroxidu). FeCl3 nemají všude a stojí 250,- / kilo.

Re: Plastová miska na leptání PS

tak FeCL3 beru od znamyho po 10kc/kg (tech. 40% roztok) ..je fakt ze H2O2 i HCl(aq) mam doma jen v p.a. a ceny technickejch chemek "z drogerii" vazne neznam, ale nedelal bych si zadny iluze - posledne sem ve zlatnicky koukal ze za 98% sejrovku chtej 150,- a 80% fosforecku temer 300,-.. a to uz je lacinejsi i ten predrazenej Verkon..

Re: Plastová miska na leptání PS

¨Stačí naplocho odřízlej kanystr a díru s víčkem necháš jako výlevku,co je na tom tak složitého?

Re: Plastová miska na leptání PS

voltik: Dík za tip, ale k nám do práce vozí akorát tenhle sajrajt: http://www.gastrosluzby.cz/images/stories/RAJ/01.jpg smile
Misky už mám, stačí ty fotografické. Kanystr řezat nebudu, protože bych musel koupit nový. Jinak kdysi jsem taky leptal v kyselině a peroxidu, ale už jsem přešel na chlorid. On se pak po leptání dá zase schovat, použít opakovaně (dokud má sílu) a nemusí se vylévat. Teda aspoň si myslím, že ta kyselina + peroxid nejsou zrovna stabilní chemikálie, takže pochybuju, že by se daly použít opakovaně po předchozím smíchání. Chlorid neohřívám a leptá stejně dobře byť třeba o něco déle. Všem moc děkuji za návrhy wink

(upravil Nitram 23. 12. 2011 23:03)

Re: Plastová miska na leptání PS

mno to zas ne, ona ta kyselina chlorovodikova je v praxi vlastne diasociovanej koktejl iontu H3O+ a Cl- (a vody!!) a med s lept. roztokem reaguje na zaklade kyselejch protonu H+:
Cu + H2O2 + 2H(+) -> 2H2O + Cu(2+)

ty 2H+ jsou pak samozrejme z te chlorovodice, z jejich oxoniovejch kationtu H3O+, takze to ve finale dopadne:
Cu + H2O2 + 2H3O(+) + 2Cl- -> 4H2O + Cu(2+) + 2Cl(-) -> 4H2O + CuCl2

pri priprave smesy bude sice nutny brat ohled na koncentrace obou latek - maximalni koncentrace HCl je kolem 35% (pak jiz z kyseliny unika plynny HCl, coz je samozrejme svinstvo prvni kategorie) ale pak nebude nebude az takovy problem sloucit takove mnozstvi aby se neplytvalo.. jinak samotna HCl s H2O2 bude sice vypadat opet jako takovej gulas iontu ale dokud tam nebude med nebude se dit v podsatte nic.. stejne jako v chloridu..

..ono to leptani chloridem uz se tu nekde rozebiralo, a je to vicemene podobny s tim ze FeCL3 sam osobe ochotne reaguje na FeCL2 a nasledne se za pomoci HCl a H2O2 se regeneruje:
2FeCl2 + H2O2 + 2HCl ->  2FeCl3 + 3H2O

je patrny ze princip reakce je v podstate stejny akorat HCl a H2O2 jsou uz v roztoku chloridu "jakoby schovany" smile reaktanty v kvalite "tech." budou za babku asi vsechny tri, otazka bude asi kdo ma lepsi dostupnost toho ci onoho.. wink

E: cim dele lepta tim je vetsi riziko podleptani, naruseni ne uplne kvaluitni fotomasky a pod.. 50-60°C je idealni.. deska 50x100mm behem 15-20min.. smile a samozrejme necim prikrejt, jednak unika teplo a hlavne v okoli zacne radit koroze !! big_smile

Re: Plastová miska na leptání PS

Nitram je skutečně pravý chemik. Ale s tou délkou leptání trošku nesouhlasím. Když něco déle trvá (slabý roztok nebo nízká teplota), neznamená, že dojde k podleptání. Jen kdyby už bylo vyleptáno a já desku nechal ležet v "koktejlu" delší dobu, tak hrozí nebezpečí o kterém píšeš.

Re: Plastová miska na leptání PS

mno jde o to jakou pozadujes presnost a cemu rikas podleptani.. problem je v tom ze i vrstva masky je narusitelna a jeji odolavani pomerne dost kyselemu prostredi je samozrejme omezeno, jasne ze ne minutami ale u okraju dochazi k tomu ze krome podleptani "pod masku" se z casti odlupuje i maska.. pokud jedes v klasickych soucastkach a nejakejch 5mil tam nebo sem je ti fuk dobra, ale s cestama 12mil a uz v 0805kach budes mit uz docela problemy.. navic oslabeny spoje (z hora krasne vypadajici ze maji tech 12mil ale zespoda "podezrany") jsou choulostivy na jakoukoliv manipulaci a velice lehce se daji utrhnout.. casem zkoroduji atd.. smile