Téma: Veřejná IP

Zdravím,
už dlouho jsem chtěl domů veřejnou ip. Dnes mi poslal můj provider email že mi nastavili IP adresu 172.31.xx.xx
Samozřejmě ji znám celou, ale nechci ji zvěřejňovat smile
A teďko k věci... Mám pc doma až za routerem, je to levná šunka od TP-linku. Servery jako třeba mojeip.cz mi ale stále ukazují starou IP.

IP: 93.91.151.***
Hostname: *******.static.grapesc.cz

Tracert přes příkazový řádek na www.seznam.cz mi ale ukázal tohle:

1   77ms    80ms   50ms   172.31.xx.xx
2  111ms   92ms   67ms   172.31.xx.xx      (je totožná s tou první avšak NENÍ shodná s IP která mi prý byla přidělena)
3   81ms    55ms   64ms   nix.grapesc.cz (93.91.144.1)
4  107ms  122ms 159ms   nix.seznam.cz (91.210.16.195)
5   71ms    59ms   75ms   www.seznam.cz (77.75.72.3)


Kamarád zkoušel ping na mojí IP, ale ukazuje jen: Vypršel časový limit žádosti.

Jsem v tomhle celkem nováček, něco dokážu sám, ale z tohoto jsem jelen big_smile.
Napadá mne snad jen možnost že se IP aktivuje až po zaplacení nové smlouvy? Ale proč by mi jejich technik posílal mail že mi přiřadily novou IP.

Může být problém v routeru, nebo někde jinde?

Web

Re: Veřejná IP

na routeru muzes mit prikaz ping z venku zakazany. pokud je na routeru nastavena prislusna staticka adresa, tak by to melo byt v poradku...

Re: Veřejná IP

Na routeru jsem zatím nic neměnil, to bude asi ta příčina že? uui
Co mám vlastně napsat do všech těch políček?
IP Adress: Vím
Subnet Mask: 255.255.255.254 nejsem si jistý
Default Gateway: netuším

Primary a secondary DNS mám opsat z nastavení pro dynamickou IP?

Web

Re: Veřejná IP

Jsi připojen k internetu přes WIFi nebo modem?

Re: Veřejná IP

WIFI...

Web

Re: Veřejná IP

Jestli je ten TP-Link skutečně router a máš pořád připojení, tak máš na střeše WiFi přijímač s routerem.
Jak máš nastaven ten tvůj router - získává IP adresu automaticky, nebo tam máš nějakou pevně zadanou?

Re: Veřejná IP

Na střeše mám 5GHz Mikrotik. TP Link je router... získává IP automaticky.
Odkaz na ten tp link: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=65466
Router jsem si dokupoval sám, jestli to nějak pomůže smile nevím jestli je nějaký ještě na střeše uui

Web

(upravil Hippo007 31. 10. 2011 18:24)

Re: Veřejná IP

Bezva, tak ten TP-Link je tam úplně zbytečně. Stačil by ti switch, adresy bys dostával z Mikrotiku.
U TP-Linku nic nepřestavuj, protože to je zapojený tak, že Mikrotik je nastavený směrem ven na nějakou adresu (snad veřejnou), směrem dovnitř funguje jako router (přidělí připojeným zařízením adresy z nastaveného rozsahu - jiné, než je adresa směrem ven). TP-Link směrem k výstupům funguje jako další router.
Přes http://www.whatismyip.com/ bys měl vidět adresu, na jakou je Mikrotik směrem ven nastaven

EDIT: aspoň tak funguje Mikrotik u mne

Re: Veřejná IP

Ukazuje 93.91.151.248 hmm
Ten tp link jsem si kupoval jen kvůli wifi, aby mohla rodina chodit s notebookem po bytě. smile

Web

Re: Veřejná IP

Nojo, domyslel jsem si to, když jsem uviděl, že z routru čouhá anténa. Jen drobná poznámka nemající vliv na nastavení venkovní IP adresy - myslím, že TP-Link jde nastavit, že funguje jako switch. Přívodní síťový kabel se nezapojuje do WAN, ale do kteréhokoli LAN, vypne se v nastavení router - DHCP Server: disable.
Počkej do zítřka, nevím jak to funguje u změny IP adresy, ale když nám měnili mailovou adresu, museli jsme čekat po zadání do systému asi den, než začala fungovat.

Re: Veřejná IP

Oukej smile uvidíme... Zatím díky

Web

Re: Veřejná IP

IP adresa musí fungovat okamžitě po provedení změny. Čeká se jen u doménových jmen, než se je DNS servery "naučí". Pokud máš svojí domácí síť připojenou za routerem s NAT (to je dobré řešení, protože ji můžeš chránit aspoň firewallem v routeru), měl by tu veřejnou IP adresu mít nastavenu router (pokud před ním není ještě nějaký jiný podobný síťový prvek). V software routeru si pak můžeš nastavit aby příchozí nějak specifické požadavky posílal na určené zařízení v domácí síti - třeba tvůj počítač, kde můžeš mít spuštěný www server apod.

Re: Veřejná IP

Už jsem zkoušel nastavit na routeru tu veřejnou IP, nevyplňoval jsem položky označené jako "optional" tj: Default Gateway a oba DNS. Ale po tomto nastavení přestalo připojení fungovat túplně. Zkusím to zítra, třeba to bude fungovat bez nějakého zásahu smile

Web

Re: Veřejná IP

To se nastavuje na Mikrotiku a do jeho nastavení se nedostaneš. To musí udělat provider

Re: Veřejná IP

To je mi jasné. Možná jsem to špatně pochopil a nebo se zde objevili protichůdné názory big_smile
Edit: špatně jsem to pochopil smile

Web

(upravil jacq 31. 10. 2011 20:47)

Re: Veřejná IP

na takovehle rady by to chtelo vedet o topologii vice - minimalne to, ktere zarizeni je "tve" a ktere je providera (predpokladame ze mikrotik). a jak je nastaven (router, switch, ...) a na kterem zarizeni si prejes mit verejnou IP... myslim, ze staticka adresa by mela byt nastavena na prvnim "tvem" zarizeni, tedy na tp-link routeru neni uplna nezbytnost ji mit zadanou rucne na svem routeru, nas provider nam i verejnou IP prirazuje automaticky pres dhcp (predpokladam na zaklade vazby na mac adresu). a jeste prozrad, co si od verejne ip slibujes?
edit: a provider by ti koneckoncu mohl dat nejaky support tez wink

Re: Veřejná IP

Nechci malovat čerta na zeď, ale IP adresa 172.31.*.* patří do rozsahu vyhrazených adres pro privátní sítě, tu nikdy jako veřejnou mít nebudeš viz třeba tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Priv%C3%A1 … 3%AD%C5%A5

Re: Veřejná IP

jacq: Takže: Mikrotik je providera, moje zařízení je router tp-link, jeden stolní PC připojený přes kabel na kterém bych chtěl aby ta IP fungovala a notebook přes wifi.
O mém providerovi a přiřazování počítačů do sítě vím jen to že Mikrotiky nastavené od nich jsou citlivé na změnu MAC adresy, jakmile se změní MAC prvního zařízení od mikrotiku, nejde celé připojení. Víc o tomto nevím.
Od té IP adresy si slibuji že bych časem přesunul svůj web na můj stolní pc, na tu návštěvnost jaká tam je to postačí, dále si občas s kamarády něco chceme zahrát a prosedět dlouhé desítky hodin nad tím proč momentálně nejde hamachi nebo jiné VPN už mě prostě přestalo bavit.

Nastavení routeru je celé tovární s nastavením dynamické IP kterou si to bere z toho mikrotiku samo. Dále mám vypnutý firewall, zapnutou zaheslovanou wifi síť a to je vše. Port-forwarding nebo Upnp zatím vypnuto. Prostě je to nastavené jen na to aby to fungovalo smile

Provider má sice celkem dobrý support tým, chvíli jsem u něj pracoval, ale většinou jsou tak příjemní že to radši řeším jinak. Ale po příspěvku berryj mi nezbyde nic jiného než jim zavolat a zjistit jak se věci mají.

Edit: Na stránkách providera píšou že Služba veřejné IP je poskytována na bázi překladu adres (NAT - Network Address Translation) 1:1. Nevím sice co to znamená, ale mohlo by to pomoct smile
Edit2: Právě mi přišlo mailem od providera že IP adresa kterou mi poslali je chybná a že mám IP 93.91.151.*** Zdá se že problém vyřešen... smile

Web

Re: Veřejná IP

Abych toto téma vyšvihnul nahoru, je potřeba v tomto případě upravovat nastavení routeru? Nastavil jsem forwarding pro port 25565 a zkoušel jsem s kamarádem server pro hru Minecraft... Bohužel se nám to nepovedlo rozchodit. Router tento port propouští, ale kamarád má na mou IP ping >100ms, nevím proč.

Web

Re: Veřejná IP

Svou IP adresu máš asi ještě v #9 smile
Zkus zapojit TP link ne jako router, ale jako switch. Když od sebe pingnu na adresu z #9, je průměrný čas okolo 50ms