Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

Málokdy zakládám nová témata, valnou většinou přispívám. Ale tohle mě donutilo k tomu, téma zavést. A asi ani není moc k diskuzi, spíš sdělení zkušenosti. Přišel jsem na to už dávno, ale předevčírem jsem to znovu dělal a tak jsem si řekl, že to dám sem, že by to mohlo někoho zajímat a pomohlo by mu to - je to rychlé, spolehlivé a při odpovědném přístupu bezpečné.

Vezmu držáček na vrtačku, takový ten, co se přišroubuje ke stolu a vrtačka je v horizontální poloze. Do sklíčidla připevním hřídelku potenciometru, pořádně dotáhnu. Ostatně jako vrtačku do držáčku a všechny klouby v držáčku včetně držáčku ke stolu pořádně utáhnu. To je samozřejmé.

Vezmu pilku na železo (kompletní - ne list!) a pomocí zoubků, které jsou na kraji začnu s citem upichovat. Otáčky nastavím celkem nízké, ani ničím nemažu. O smyslu otáček a směru zoubků snad psát nemusím. Je to jako na soustruhu. Ale lepší je skloubit tak, aby to vůči ruce táhlo. Ne tlačilo. Kritická je závěrečná část, kdy si druhou ruku nachystám na zachycení potenciometru. Není to nebezpečné, ale musí se to v tom závěru dělat opatrně.

Potenciometr je namáhán pouze odstředivou silou a ta mu určitě nevadí, pokud v závěru upadne na zem, už to bude horší. Funguje to, při troše šikovnosti jasný výsledek. Nakonec pilníkem odjehlím. Takhle to dělám já od doby, kdy jsem na to přišel (netvrdím, že to už nenapadlo i někoho jiného), a vlastně zužitkuji i nevyužitelné zoubky na kraji pilky na železo smile .  Je to záležitost několika vteřin plus příprava plus sklizení nářadí.

Re: Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

super nápad smile
já to vždycky řezal pikou a samozřejmě jsem to měl šikmo, no a rovnání pilníkem poťáku moc dobře neudělá smile

Web

Re: Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

Já se s tím nemažu, upnu si do rychloběžné minivrtačky (typu dremel) brusný kotouček a touto mini-flexou hřídélku přeříznu smile

Web

Re: Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

Uříznout, to není tak hrozné, horší, když je potřeba udělat plošku!

Re: Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

A co tam dát pod to pro jistotu něco měkkýho, ať eventuálně může potenciometr spadnout?

Re: Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

Michelin1: nejlepší je napřed udělat plošku a potom řezat

PB0305: třeba ruku smile

Web

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Jednoduché zkracování hřídelů potenciometrů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£