Téma: Dá se z repráku vhodného pro uzavřenku dostat "spodek"?

Zkoušel jsem trochu měřit a simulovat a zjistil jsem něco co je samozřejmě jasné:
Mám tu dva basáky.Jeden je dvanáctka s Fs cca  27Hz,druhý osmička a má 44Hz.Ten druhý ale podle simulací půjde níž,protože je vhodný pro basreflex.Zajímalo by mě,jestli velké membrány pro closed mohou mají nějaké výhody,a jaký je rozdíl ve zvukovém projevu?

(upravil MaBat 16. 7. 2011 21:10)

Re: Dá se z repráku vhodného pro uzavřenku dostat "spodek"?

Zapomínáš na citlivosti a souvislosti s objemem. Pro názornost je třeba simulovat v absolutních hodnotách SPL, ne jako křivky okolo nominální citlivosti.


- Jinak z repráku "vhodného pro uzavřenku" se dá dostat o něco silnější spodek i tak, že vezmeš kapacitu 500 - 1000uF a dáš ji do serie před reprák smile

(upravil marcin 17. 7. 2011 7:49)

Re: Dá se z repráku vhodného pro uzavřenku dostat "spodek"?

Nižšie možno pôjde, ale za akú cenu (citlivosť, objem)?

Rozdiely medzi closed a BR sú objektívne popísatelné - z fyzikálneho hladiska.

Zvukový prejav ti najlepšie popíšu majstri Hi-Fi onanie, ale s realitou to nemá vela spoločného.

Velká membrána (basového reproduktoru) má vždy výhodu, to či BR alebo closed závisí od TS parametrov. Ale sú aj niektoré typy, ktoré sa javia do closed a výborne pracujú aj v BR.

Odpoveď na otázku z názvu vlákna je áno, nie je dôvod prečo nie. A dá sa to dosiahnuť aj pri malom objeme ekvalizáciou spodku, len je potrebné mať parný zosilňovač a výkonný menič.

(upravil mechanik 11. 9. 2011 21:30)

Re: Dá se z repráku vhodného pro uzavřenku dostat "spodek"?

ked má ísť uzavrenka fakt hlboko tak to bude mať naozaj velmi mizernú citlivosť a som si istý že sa to nedoženie ani príkonom, určite nie pri bežných reproduktoroch ako je napríklad peerless XLS12, ktorý má len 2" kmitačku

konkretne XLS12, pri ladení BR na 20hz v 80L a 80L uzavrenka (viem velký objem v ktorom neni pulzná odozva idealna ale nechcel som BR zvýhodnovať ešte viac) je rozdiel na 22hz 9db! v BR má citlivosť na 22hz 83db, čo neni mnoho, myslím si že ten kto použije 200W koncák asi neni príliš náročný na SPL, uzavrenka na rovnakú SPL bude potrebovať príkon 1600W, preto že pre každé 3db je potrebné zdvojnásobiť príkon, ked sa mýlim opravte ma, sám bude rád

myslím že dokonca v nejakom drahom SW bol práve XLS12 a práve vo velkej uzavrenke, takže niesu moje simulácie uletené a daleko od reality

Re: Dá se z repráku vhodného pro uzavřenku dostat "spodek"?

Koupil jsem k experimentoování dvě levné dvanáctky.Zkusím metodu EQ a Přidání hmotnosti.
Osobně jsem dospěl k závěru,že bedny s velkým basákem mi prostě hrají lépe,proč to nevím.

Re: Dá se z repráku vhodného pro uzavřenku dostat "spodek"?

Velkej reproň = menší výchylka na stejný tlak oproti prckovi = menší zkreslení, velkej reproň jde i níž protože má nižší rezonanci, i když třeba v uzavřence nemá na konci kdovíjaký tlak v místnosti se NF nakumulují...

Web