Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Unitra PW8010-schéma zapojení

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 61]

(upravil sinclair 16. 8. 2011 6:02)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Zkusím Ti pomoct:
Koncové tranzistory osaď BD711/712, případně BD911/912
Budiče jsou v originále BD139/140, dej tam ty samé, ale nekupuj to proboha všecko v GMku nebo GESU, objednej si to u nás v Aldaxu, máme značkové.
Rozkmitový zesilovač tam bývá BF458, často bývá prošvihlý taky, bezproblémová náhrada je KF469, rovněž k dostání u nás v Aldaxu.
Diferenční stupeň je osazen tuším tranzistory BC415, ty se dají nahradit tranzistory Tesla KC307V, případně BC556B, jsou pnp.
Ještě je tam tuším jeden tranzistor v proudovém zdroji BC414, to je npn, nahraditelný KC237V nebo BC546B.
Dále je potřeba zkontrolovat emitorové odpory, zda nejsou přepálené, jinak nahradit kostkou 6,4x6,4mm s označením 208-8 z GESu, to jsou Vitrohmy a velmi dobré.
Dále je třeba vyhodit oba trimry klidového proudu a nahradit je malými černými Pihery příslušné velikosti.
Nezapomenout zkontrolovat pojistky, trimry kliďáku do střední polohy a přes 40W žárovku připojit na síť, nikdy ne natvrdo. Měřením úbytku na emitorových odporech 0,47R nastavit trimrama klidový proud max. 30-40mA. /úbytek bude cca 14-18mV,ať to nemusíš počítat/. Pozor na zkraty, je to tam všecko natěsno, tak ať si to neodvalíš znovu. Po těchto procedurách by zesilovač měl chodit jak má.
Žárovka, přes kterou bude zesilovač připojen na síť by měla krátce bliknout a potom pomalu pohasínat, maximálně žhavit. Pokud bude svítit pořád naplno, znamená to, že je v zesilovači ještě nějaká závada, např. proražené diody apod.

Mám tyhle zesilovače doma dva v naprosto originálním stavu, tak jestli chceš, pošli mi to a já už to dám do kupy-opravil jsem těchto zesilovačů za posledních 20 let nejméně 40-50ks, takže nějaké zkušenosti jsou. Materiál tady mám všechen k dispozici, takže ušetříš na poštovném a budeš to mít opraveno profesionálně podle originálu.
Důležité je, aby v předzesilovači byly bezvadné potenciometry jak hloubek, výšek, balance tak hlavně hlasitosti, protože jsou to polské speciály, nikde nesehnatelné. Pokud není v pořádku předzesilovač, nemá cenu dávat dohromady konce, protože ty potenciometry jsou absolutně nesehnatelné, možná tak v nějakém eshopu v Polsku za hříšné peníze.
Fotky těžko někde budou, bude se to muset opravit podle funkčního originálu.

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

OK, díky moc. Většinu toho matroše, až na nějake odpory, bych měl mít doma. Šmejdy z GME nebo GES neberu, to se neboj. Jen jsem se zažal trochu bát i ty potenciometry v předzesíku, teď myslím, že jeden trochu škrábal, ale nejsem si jist. Už je to dlouho, co ten zesík mám, kouknu se na něj.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Vyházej tam odsud všechny ty zelené polské elyty a nahraď je řadou KMG nebo SMG od Nipponu. Stačí si to sepsat a napsat mail na některou z mailových adres Ecomu a druhý den to máš doma.
Paradoxně tyhle řady Nipponu, KMG a SMG jsou výrazně levnější, než Jamicon nebo Samwha od EZK....kvalitními elyty klesne svodový proud a potenciometry přestanou škrtat, kolikrát je není ani třeba nijak čistit.

Web

(upravil PavelTl 20. 8. 2011 18:47)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Tady máš ty slíbený fotky, snad ti to k něčemu bude. https://rapidshare.com/files/2729792135/Unitra.rar
Jen si moc nevšímej těch "pojistek" co tam někdo dal, díky jim je to ve stavu jakým je. Čeká to na volný čas někdy v budoucnu.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Pavlíku, prosímtě, nepůjčil bys mi ten zesilovač tak na týden? Mám tu jeden, ve kterém někdo kompletně překuchal drátovačku na přepínači vstupů i na vstupních konektrech a na reproduktorovém přepínači. Pozapojoval bych to podle originálu a hned poslal zpátky. Poštovné tam i zpět pochopitelně hradím.
Uděláš to pro mě ?

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Samozřejmě, zatím jej mám ještě rozebranej kdyby chtěl nějakou fotku z jinýho úhlu.
Jak se ozve že to takhkle stačí, tak jej zašroubuju najdu pěkně velkou krabici, zabalím a poveze se k tobě.
Podrobnosti případně domluvíme mejlem, ale předpokládám obchodní balík (George bohužel do Plzně nejezdí) a adresu z webu.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Moc díky Pavle

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

K tomu zesilovači se dávalo schéma a na druhé straně je nákres vč. kabeláže. To nemáte?

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Schéma jo, ale kabeláž ne, to jsem nikdy neviděl.

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Tady je sken originál dokumentu, který byl přibalen k zesilovači: [url=]http://www.ulozto.cz/10039245/unitra-pw8010-zip[/url]

Na předchozí stránce (#16) je můj upload servisního manuálu a schématu.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

jo, přesně tenhle dokument v tištěný podobě mám taky doma, bohužel v poněkud "jetým" stavu.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Přímá náhrada za ty BD285,BD286 je BD437,BD438. Mám je k dispozici.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Ve schématu je chyba, jedná se o BDP285 a BDP286, jsou v TO220 a jsou to Unitra - CEMI tranzistory. BD437 a BD438 jsou TO126 srágorky big_smile

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Ano, BDP285 a BDP286 jsou poněkud sračky a pokud dojde k poruše, doporučuju všem je nahradit buď BD711/712, nebo ještě lépe BD911/912, ovšem samozřejmě ne z GMka vy hovada blbý. Pokud odejdou konce, vezme to s sebou téměř pravidelně i budiče BD139/140, někdy to schytá i rozkmiťák BF458 a když je hodně zle, tak to šlehne až do diferenčáku.
Jenom připomínám, že BF458 lze nahradit KF469 nebo BF471 a BC415 v diferenčáku jedině tranzistory KC307V, v nejhorším případě BC560B, ale mám vyzkoušeno, že těm to tam moc nesedí.

Web

(upravil turbok 18. 9. 2011 10:24)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Dobrý den,v originál schématu je nakreslená varianta s darlinktony BDP647/648 nemáte s tím někdo zkušenosti ?

(upravil Dohnalik 16. 10. 2011 16:42)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Díky sinclairovi a PavelTl za rady a fotky. Rozhodl jsem se, že se do toho koncem týdne tedy pustím. Mám pár otázek, kdyby byl někdo tak ochotný a zodpověděl mi je, vůbec bych se nezlobil smile

1) Vezmu to od začátku, čím nahradit tranzistory BC149 z předzesilovače pro gramo a z korekcí? Byla by BC550 vhodná náhrada?
2) Má smysl zvedat napětí pro korekční zesilovač z původních 12V kvůli lepší přebuditelnsoti, rozkmitu? Pokud ano, co vše se musí upravit (nemyslím teď stabilizátor, to je jasná věc)
3) Jak navinout a jakým drátem výstupní tlumivku a nebylo by vhodné k ní paralerně hodit odpor tak 4,7ohm, kvůli lepšímu přenosu výšek?
4) Musely by se dělat nějaké větší úpravy řízení klidového proudu, když původní BC237 nahradím BD139 kvůli lepšímu uchycení na chladič?
5) Má smysl měnit i filtrační elyt, nebo je většinou v dobrém stavu?
6) Čím nahradit ty škaredé, nejspíše keramické, zelené kondíky o kapacitách 33n a 100n? Kvůli rozteči vývodů bych asi volil nějaké axiální svitky.
Díky

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Dohnalik:
1. ano, BC550 nebo BC549B, beta by neměla překročit cca 500, jinak se to dost rozjede a je třeba upravovat pracovní body
2. to smysl nemá, bylo by nutné celý korekční zesilovač přepočítat a znovu osadit jinými součástkami
3. do zesilovače tohozo provedení a tohoto výkonu je výstupní tlumivka zhola zbytečná
4. filtrační elyt bývá většinou v dobrém stavu
5. ty kondenzátory jsou sice škaredé, ale jsou to MKTčka, něco podobného, jako MPTr96, co dělali Bulhaři /ty byly ale červené/.

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

K bodu 3
Ano, zesilovač je (nevím zda v originále nebo po drobné úpravě kompenzací - nevzpomenu si teď) stabilní i bez tlumajzny do kapacitní zátěže až 0,5 uF! Je holt "rozumně pomalý" a s malým OLG smile  Tlumajzna tam akorát kurví zvuk, aspoň co jsem na svý uši slyšel.

K bodu 2
Úprava na vyšší Vcc nebude tak tragická, ale Vcc nesmí mít zvlnění, čili chce to aspoň primitivní stáblík se Zenerkou. Jde o změnu R130 a R131. Ve výsledku by mělo být na kolektoru opět půl Vcc a trandem by měl téci přibližně stejný proud jako prve.
Čili - Spočítat R131 (kolektorový odpor), osadit ho, místo R130 vrznout trimr, nastavit Vcc/2, vyndat, změřit, osadit rezstor nejbližší hodnoty a po ptákách.
Zkontrolovat stabilitu, páč se zvýší OLG. Případně umravnit zvětšením kondu mezi B a C. Vzhledem ke značné rezervě v původní verzi to snad nebude nutné.

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

OK díky a na jaké napětí je tak optimální to zvednout? 18V?

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Kolik je napájecí napětí koncáků? A koukám, on už tam stáblík je, čili stačí jen vyměnit zenerku a přepočítat odpůrky kolem.

-----
Smazal jsem ten duplicitní thread v Začátečnících - nebylo tam nic, co není i zde.

Web

Příspěvky [21 až 40 z 61]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Unitra PW8010-schéma zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£