Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » konektor Euro 230 V - správné zapojení

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 33 z 33]

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Aha big_smile ...mě tedy zmátlo to, že u vedlejší zdířky je zase "L"... smile

Ale stejně, ... neměla by být fáze napravo při pohledu do "dírek" zásuvky?

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Chlapi, u eurozástrčky a eurozásuvky je to totiž úplně jedno! Některé panelové i kabelové kusy mají označení L a N, ale už jsem se setkal s tím, že kabelová samice zajížděla do panelové samice s opačným pořadím, tj. L do N a naopak, pouze zem je vždycky správně smile

Web

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Je to už docela dávno, když se z ČSN přecházelo na evropské normy, učili jsme se na zkoušky z padesátky, že ponovu platí a platit navěky bude:
Je jedno ve které dírce je v zásuvce fáze, musí být však stejně po celém baráku...

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Type E
CEE 7/5 (French Type E) French socket French plug
France, Belgium, Poland, Czech Republic, Slovakia and some other countries have standardized on a round plug with two round pins measuring 4.8 by 19 mm (0.189 by 0.748 in), spaced 19 mm (0.748 in) apart and with a hole for the socket's ground pin. ....
Although the plug is polarised, there is no universally observed standard for connecting the live and neutral. In the former Czechoslovakia Standard ČSN 33 2180:1979, section 6.2.2. required live to be on the left side of socket.

http://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_A … ets#Type_E

(upravil Hippo007 16. 8. 2011 8:09)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Bobobrode, nešiř bludy. Už jsem to tu psal, zásuvky mají mít fázi vlevo, viz platná ČSN 33 2130 ed.2, čl. 5.3.3
To, cos napsal bylo v jedné normě a platilo asi 3roky, po novelizaci se to zase vrátilo zpět a fáze vždy vlevo.

EDIT: O poloze vodiče N v zásuvce vpravo se píše i v článku 6.2.2 normy ČSN 33 2180 z roku 1979, která dosud nebyla zrušena.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

PB: psal se rok 1979, kluboko v totalitě...
Když už tak plkáme - všimli jste si někdo, že ve většině rozdvojek do zásuvky je pak fáze v jedné zásuvce vlevo, ve druhé vpravo?
Asi z důvodů jednoduchosti konstrukce se to tak dělá.
A to jsou mnohé z nich "dekorované " homologačními razítky snad celého světa...

(upravil Frenk 16. 8. 2011 8:09)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

No nevim, u nás byl ten revizák v lednu, tak že by to byl nějaký mamlas a neznal to ? A vůbec není to divné že by to tři troky nechali nebezpečné ? Nebo je to z hlediska bezpečnosti opravdu úplně jedno a je to jen byrokratický bordel na papíře - někdo má známého majitele elektro firmy a tak aby vydělal na předělávkách x staveb za ty 3 roky tak si trochu někde zaloboval.  smile

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

V normách nastal v 90. letech bordel, kterej se teprve v posledních letech dává jakž takž do pořádku. Aspoň vidíš, co jsou někteří revizáci dnes zač. Platné normy máš uvedeny v #25.
Pokud se něco vyrobilo za platnosti nějaké normy, tak se to měnit nemusí. Ale v tomto případě mi to spíš připadá jako soukromý výklad norem některými revizáky (podpořený oním bordelem v ČSN, co tu byl, kdy jedna norma popírala druhou), protože ČSN 33 2180 z roku 1979 platí bez přerušení dodnes.

Nové rozdvojky se dělají řadu let už v souladu s normou (aspoň ty od ABB).
btw. je jedno, po které straně silnice se jezdí, ale z hlediska bezpečnosti je důležité, aby všichni jezdili jen po té správné straně.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Ale mimo ČR a SR to neplatí.

(upravil zuki 16. 8. 2011 9:39)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Bobobrod: Jeden čas se říkalo, že tyto rozdvojky se nebudou smět prodávat. Jak to dopadlo nevím...
Z hlediska dnešních spotřebičů je funkčně jedno, kde je L a N.  Akorát ten vypínač, pojistka apod.  je asi vhodnější v L. V zdravotnických výrobcích se z dúvodů vyšší bezpečnosti dává pojistka do obou drátů... i když jen jedna (v L) bývá přístupná zvenčí... Taky jsou už jiné požadavky na pojistková pouzdra. Pokud se vyndavá pojistka, tak když už na ní můžete šáhnout, tak na ní nesmí být ( přístupné pro prsty) napětí.  Kontakty v pouzdře musí být více "utopené". Přitom jsou pořát vidět v bazarech apod. starý typy pouzder...

El. pevnost výrobku se měří s propojeným L+N.  V praxi je samozřejmě nějaký ten rozdíl v unikajících proudech (svodech) podle toho kde je L a N. Je jiná kapacitní vazba mezi prim a sec transformátoru apod. Tudíž může být jiný "brum" v audiu, když se otočí vidlice apod...

A z hlediska servisu, přehlednosti kabeláže bych se taky přimloval za jednotné značení (použití) L a N a tím i barviček kabeláže...   Holt  mělo by stačit se dohodnout, ale nějak to mezi lidma nefunguje úpně OK.

Krásný případ o tom, že se nedohodnou ani v jedný firmě je např. BS170 od Philips (1995r.), kde je v pdf popis vývodů a dole pod obrázkem je napsáno že to může být i jinak. A že takové tranzistory domá skutečně mám a nejdřív jsem nechápal kde je chyba ( musel jsem pak prohodit nožičky....). Samozřejmě vím, že jsou možné i prohozené vývody ( v ozn. bývá navíc písmeno R atd.), ale je blbý, když je to ozn. stejně, ale vývody jsou jinak...

http://s4.postimg.cc/c60lm7lq1/3167_bs170.jpg

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Celý problém tkví v tom, že dneska má revizní zpráva pouze charakter doporučení, revizní technik nesmí vadné zařízení odpojit ani zakázat v revizní zprávě jeho provoz. To je teprv ten správnej bordel...připočteme-li k tomu to, že zkoušky na EZÚ jsou pouze dobrovolné, tak je div světa, že ještě něco někoho nezabilo nebo nepodpálilo barák /možná jo, ale to se do zpráv raději nedává/.
A teď si představte, že při revizi cca 10 let staré instalace revizák narazí na čtyřkolíkovou 32A zásuvku. Do revizní zprávy může tak akorát napsat, že tam nemá být, že už tam má být dávno pětíkolík, ale nesmí zakázat její provoz, nebo ji dokonce odštípnout, tak jak měli revizáci pravomoci v 70. a 80. letech.
Všechno má dneska jen charakter doporučení, takže klidně bývá fáze červená či oranžová, nulák bílý nebo šedý a PE skoro zásadně zelený, málokdy žlutozelený....
Přenesený móresy z EU, Ameriky a Číny....

Web

(upravil Otas 16. 8. 2011 19:49)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Vidím, že jsem svou nejistotou otevřel pěknou Pandořinu skříňku. Je fakt, že polotovary (např. zalitá Euro samice s 2,3 m kabelu za 5,-Kč v AV - elekronik TP) také mají často otočeny barevné označení vodičů.
Kam se ale hrabe Amerika nebo Asiati, taková elektroinstalace nad uličkou v centru Váránásí (Indie), to je něco, co by českého elektrikáře skolilo.

http://s19.postimg.cc/x73yyntnz/878_snimek_224.jpg

Nehovořím o sprchách v hotelu v La Pazu, kde je v růžici ohřívač a dráty k němu holé...

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Párkrát jsem použil (chtěl použít..)jako flexovku Euro kabel s uštípnutým Euro-konektorem. jaké bylo moje podivení, že po MODRÉM vodiči leze FÁZE?? Ze zásuvky s fázovým vodičem vlevo.
Ano, je to tak, někdy si to zkuste rozebrat a uvidíte, že ty žlutý kurvy používají modrý jako fázový vodič. Tak si taky nenaběhněte!.. A odtud asi pochází celý problém.

Web

Příspěvky [21 až 33 z 33]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Ostatní technika » konektor Euro 230 V - správné zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£