Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 8)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 8 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 148]

(upravil Jurawood 22. 7. 2011 6:28)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Ahoj, hodilo by se dodělat pod cabine gain ještě součin room gain jako to má třeba port-calc

http://www.troelsgravesen.dk/ports_files/18W8531G00.GIF
Druhá otázka, u vented ozvučnice mizí tlumení, možná je to zbitečnost, stačí přidat trochu litrů navíc..určitě k tomu je důvod že?

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

room gain: To už ale není sranda. smile Zrovna tady u tohodle port-calcu nikde nevidím pozici mikrofonu, pravděpodobně to bude metr před reprákem, takhle to je ale nepoužitelný, v různých místech místnosti bude odezva jiná, možná v budoucnu, zatím jsou na to dobrý softy: Room Response Calculator

Ano, u bassreflexu a přední komory Bandpassu tlumení není, otevřené bedny se buďto netlumí nebo minimálně, max. z 20% a to je mizivá změna.

(upravil Jurawood 15. 8. 2011 11:00)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Čau, znova jsem čaroval s tímto programem a všimnul jsem si chybičky.
Při výpočtu hlasitosti (source/mic) se bere korekce vzdálenosti podle 20log (d1/d2).
Při přibližování k membráně pod 10cm to začne samozřejmě simulovat bludy..
Šlo by nějak udělat aby se NF počítalo dle 20log(r/200)?

Pokud se to podaří moc děkuji.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Citlivost na vzdálenosti je řešena tak, jak by byla i ve skutečnosti - každým zdvojnásobením vzdálenosti úbytek o cca 6 dB, takže 20log(vzdálenost). Je to teoretika a dokážu si představit, že reálně úbytek při vzdálenosti z 1 do 2 cm asi nebude 6 dB (ani jsem si to zkušebně neměřil prozatím), ale při větších vzdálenostech by to mělo být vypovídající.

Co znamená r/200?

(upravil Jurawood 16. 8. 2011 12:24)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Pokud je vzdálenost více jak metr je to dobře 20log (100/d)

Pokud je vzdálenost pod 1 metr počítá to špatně

Pokud budu mít třeba 6" / aktivní část =130mm ... citlivost 90dB/2,83V/1W, při vzdálenosti 0,5cm dle dosavadního výpočtu bude tlak 46+90=136dB smile

Ale ve skutečnosti tam bude 20log(6,5/200) = 90 - ( - 29,8) = 119,8

edit. 6,5 je poloměr membrány, 200 je korekce na 100cm

http://s4.postimg.cc/m46v0pt4p/4172_nf.jpg

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

No ono by to mělo být správně i pokud je to méně než metr, půlmetr je zase +6dB, v titěrných vzdálenostech se do reálného výsledku zamotají jiné skutečnosti, o kterých nemám ponětí, jak je zakomponovat, dej mi spíše link na literaturu k tomuto. Tohleto je prostě jen teorie do 2pi a dal jsem to tam proto, aby měl člověk představu o jaké reálné dB v běžných podmínkách vlastně jde, např. nearfield poslech z půl metru versus 2-3m vzdálené bedny a i to se komplikuje místností a umístěním.

Měřený příklad:
http://www.linkwitzlab.com/Pluto/resp4.gif

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Parametr Nv u zadávání BR značí počet BR?

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Samozřejmě, najeď na ten nápis a vyskočí ti bublina, funguje to tak všude.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Dík, to mi uniklo, ve Spedu to nebylo. Amplion se mi líbí čím dál víc.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Tak to mě těší. smile

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Tony vím jen tyhle vzorečky úprava hlasitosti FF vs. NF, potom v NF dle velikosti membrány (BR vs. měnič)
A vím že Amplion tak jak si ho vytvořil to počítá správně do 3x aktivní průměr měniče.. tzn u 6" do nějakých 20cm... jak se to aproximuje mezi těmi 20cm a NF jenetuším, nejsem fousatej matematik.
A NF je při dodržení max. vzdálenosti  - 0,11 x průměr membrány, správně v toleranci 1dB dle toho vzorce 20log(r/200)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Jak mam chápat tyto věci? k: konstanta (provedení nátrubku/ů) o co se zde přesně jedná?
Fill: množství tlumení? Když nemám tlumení žádné mam dát nulu?
Odečítá ten tvůj soft z celkového objemu i objem nátrubku? Jak se normálně matem. počítá bassreflex ozvučnice pro dva nátrubky?

(upravil Hippo007 26. 8. 2011 12:37)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

- zmáčkni na k a objeví se tabulka s předvolbami a vysvětlením
- ano
- nejspíš počítá s čistým objemem bez nátrubku

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

k: provedení ukončení nátrubků, viz obrázek a popis zde (najdeš tam i ten vzorec), takže buďto jsou oba konce volné, jeden volný a druhý v desce, nebo oba v desce. Souvisí to s množstvím tlačeného vzduchu působícího jako hmotnost. Beztak ale absolutně přesnou délku program nespočte, to je individuální od bedny a jejího provedení, viz myší najeď na Lv, vyskočí ti bublina - jde o teoretickou délku, skutečná bývá kratší.

Neodečítá, to nedělá myslím žádný soft.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Matematici, lze nějakým způsobem vytvořit fázi (a poté GD) z frekvenční charakteristiky, vím-li kde je 90° (uzavřená, fc), případně 0° (BR, BP, naladění)?

(upravil MaBat 26. 10. 2011 17:48)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Ty to nepočítáš celé jako komplexní? Musel bys asi upřesnit situaci, protože ty známé hodnoty fáze mi přijdou jako nadbytěčná informace. Jestli jde jen o minimální fázi, tak Hilbertovou transformací. Jinak ještě plus zpoždění, které tě ale asi nezajímá, ale to je to nejmenší.

"Frekvenční" charakteristikou tedy zřejmě myslíš amplitudovou.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Zdravím
Nebyla by k Amplionu čeština, nebo alespoň český návod? Ono totiž pořád ještě většina národa se učila jen česky a rusky. A pro mě je ten program jen změtí nic neříkajících výrazů, takže jsem ani nepřišel na to, co to má vlastně dělat. Rád bych se ještě než zaklepu bačkorama něco nového naučil, ale novodobí tvůrci programů na nás starší bohužel vůbec neberou ohled, což mě dost odrazuje od všeho nového. Nebo existuje nějakej program v češtině? Na tomhle se mi ale líbí, že jede bez problémů v Linuxu.

Web

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Help bych udělal, ale kdoví kdy, zatím nezbývá, než si přeložit výrazy v bublině, která vyskočí najetím na každý výraz před vstupním polem a pokud jde o TS parametry, pročíst si jejich význam, česky např. tady v teorii&praxi. Pokud bude něco nejasného, klidně se ptej.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Tak s významem TS parametrů problémy nemám. Knih o repro mám doma dost [ale z dob, kdy nebyly počítadla]. Ale vzhledem k tomu, že v těhle programech jsem nikdy nedělal, ani jsem práci v nich neviděl, tak ani nějak nemůžu přijít na to, co to má vlastně dělat a jak. Něco jsem tam náhodně naklikal, něco to dělalo, ale nevím co. Rád bych  se na starý kolena naučil vytvořit přesný odladěný výhybky na základě měření. Nový bedny mám hotový, veksle fungujou, ale říkám si- třeba by mohly fungovat ještě líp. Takže mi jde o to, jestli tenhle program bude stačit, nebo je potřeba ještě nějaký další? Kdyby byl nějaký český postup, dost by mi to pomohlo.

Web

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

V tom případě jsi na špatném místě, plnohodnotný soft k výhybkám je např. MaBatův Xover nebo LspCAD, všechno ale v angličtině, nic v češtině asi neexistuje. Bude třeba si pročíst sekci Měření a simulace. Chvíli ale potrvá, než se naučíš správně měřit a než najdeš své know-how ...zase anglický výraz.

Příspěvky [21 až 40 z 148]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 8 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£