(upravil Ukii 10. 8. 2011 23:42)

Téma: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Vím že by mě za to někteří nejradši ukamenovali. Třeba Sinclair a tak, ale budu moc rád když mi poradí ať už on velký guru a nebo někdo jiný.. Vyhrabal jsem ve sklepě starý UHER který jsem tam ve vzteku asi před rokem hodil. Dostal jsem ho s proraženýma koncema. Byly tam nějaké nesehnatelné nec trandy a nějaký opravář-známý mi dle parametrů řekl co tam mám nacpat jako náhradu. Koupli jsem, vyměnil jsem a ono to hrálo.. jenže se mi to asi po týdnu povedlo zase zničit a radši se neptejte jak.. prostě smůla a nešikovnost. Dneska jsem to zase vytáhl a zijstil jsem za pomoci pípadla následující: koncové tranzistory v jednom kanálu jsou proražené, dále jsou proražené nějaké další dva s označením C1740, které se mi ovšem nepodařilo nikde najít. Budiče se zdají být ok. Když to zapnu tak jeden konec zdá se býti funkční, když ale připojím signál tak to začne brumět a praskat.. kdesi v pozadí to ale hraje, na otáčení s potenciometrem hlasitosti to nereáguje.. a balance funguje tak, že to na okrajích přestane hrát a brumět a uprostřed to hraje a brumí. Vím že mi asi řeknete že to mám nechat odborníkovi, ale já nemám peníze neb jsem chudým studentem. Když se to povede budu  mít radost a když to naopak zkurvím tak to pro mě zas nějaká velká škoda nebude. Mé znalosti elektroniky jsou následující: "Vystudoval" jsem elektroprumku a odmalička jsem se v něčem rýpal, teď je ze mě takzvaný blbec co udrží v ruce pájku smile. Drobné opravy zvládnu a jednoduché stavebnice podle schématu jsem taky vždycky dal do kupy.. ale většinou jen tak jako blbeček postupuju podle plánku - to dej sem a to dej tam. Chci to s tím zesem prostě jenom zkusit a když mi to bouchne tak nic. Poradil by mi někdo jestli to teda vůbec v tomhle případě je možné? Jestli to třeba může být těma c1470 a co jsou tyto vlasně zač, případně cím je nahradit. Budu vděčný za každou odpověď.

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Potřebuju vědět, co to je za model Uheru, nebo aspoň typ těch původních tranzistorů NEC. Jinak nelze radit na dálku nic.
2SC1740 je úplně obyčejný tranzistor 50V/0,15A/0,3W/180MHz, jako komplement by měl mít 2SA933A. Lze je bez potíží nahradit např. tranzistory 2SC945/2SA733, kterých najdeš pytel v každém starším cca 200W PC zdroji a dají se koupit i za pár kaček třeba v AME nebo Nedisu. Když si dáš pozor na nohy, resp. jejich zapojení, můžeš je nahradit i evropskými BC546B/BC556B. Horší budou asi ty odfláklé budiče a ty konce.
Hoď sem typ toho stroje a třeba někde najdem schéma a i to, co tam doopravdy patří.

Web

(upravil Ukii 11. 8. 2011 8:45)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Jo díky moc.. smile už jsem se taky koukal že by to šlo i těma BC546, ale všim jsem si že mají jinak nožičky a nevím jak se to potom prakticky dělá, jakým způsobem se to tam rve.. Ty původní už jsem žel bohu vyhodil, ale teď tam jsou MJE15032 a s těma to hrálo (250V, 8A, 50W, 30MHz). Byly tam vždycky čtyči stejné. Dva jsou ok a druhé dva jsou v hajzlu.. Jnak je to UHER VG 821, moc jsem toho k němu nikdy nikde nenašel..
http://images.gittigidiyor.com/3292/UHER-VG-821-STEREO-AMFI__32920114_0.jpg

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Ty nožičky prostě ohneš tak, aby byly v plošňáku B,C,E jak májí být. Jen si dej bacha, aby se ti ty nožičky nikde nedotýkaly mezi sebou.

Web

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Původně tam na koncích byly 2x 2SD586 (100V, 5A, 60W, 15MHz), nožičky při pohledu zepředu BCE, na křidýlku C.
Mizerná fotka dovnitř http://obrazki.elektroda.net/49_1261679512.jpg
Vyráběno někdy začátkem 80-tých let. Víc jsem k tomu na netu nenašel.

(upravil Ukii 11. 8. 2011 9:37)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Jo to je ono díky, vzpomínám si.. Na té fotce jsou vlevo ty původní, ale ty vpravo už někdo měnil..

(upravil Ukii 11. 8. 2011 14:33)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Další objev, když jsem sundal spodní kryt a vypájel jsem ty 2SC1740, všiml jsem si že cestička v jednom místě je upálená, tak jsem to opravil.. Nenapadlo mě nic jiného než to upálené místo spojit drátkem, snad se to tak v techto případech dělá, nic lepšího mě nenapadlo.. Když jsem to přes žárovku zapnul brum byl pryč, reprák připojený na ten funkční kanál šuměl takže ten jeden konec asi žije, bohužel ještě nedorazila má milá, kterou jsem zaměstnal nákupem těch náhrad pro 2sc1740. Za každou odpověď jsem rád, rád se přiučím a kdybych dělal nějakou kokotinu tak mě klidně zpažte. Kdyby to pomohlo můžu to různě vyfotit.. mám docela kvalitní fotidlo..

EDIT: Tak mám dvě fotky:

http://jinypodnik.ic.cz/uher/uher.jpg
http://jinypodnik.ic.cz/uher/uher2.jpg

(upravil hranatybraska 11. 8. 2011 13:57)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Helejď bejku, gratuluju, dobře děláš, že to zapínáš přes žárovku. Ale v tomhle případě budeš potřebovat alespoň umět něco změřit.

1) Jestli jsou trandy ok - to změřit umíš.
2) Zda-li sedí přibližně napěťové poměry v zesilovači. -  To asi nedáš, doufejme, že se to dá risknout.
3) Nevim, zda-li to má kondy na výstupu, nebo to jsou nějaké v napájení? Takže podle toho buď nastavit velikost offsetu na výstupu zesilovače, nebo nastavení cca 1/2 napájecího napětí mezi výstupníma trandy.
4) Nastavení kliďového proudu koncáky.
5) Dáváš tam rychlejší konce, navíc připojený hoodně dlouhejma drátama, jiný trandy do rozkmitu.. - může to kmitat. Jediný, co se s tím dá dělat je zatlouct to.

Zvládneš tohle? Rozumíš tomu, co píšu? Kdyžtak vysvětlím.

Přečti si aspoň nějaký článek o zesilovačích, naštuduj nějakou literaturu o obvodech v zesilovači. Jsme ochotní ti tu pomoci, ale psát tu učebnici, na to nemám kila ani čas.

V SPŠE tě dneska nic nenaučí, nemusíš si zoufat, že jsi chodil na tu Rožnovskou, neboj, ani jinde to není lepší. Zesilovačům se naučíš, ale samostudiem, metodou pokus-omyl a -> musí tě to bavit. To ostatně platí u každé činnosti. lol

Web

(upravil Ukii 11. 8. 2011 16:14)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

To že je to ve školách ubohý už jsem zijstil, moc nás toho za ty čtyři roky nenaučili, hlavně ve třídě bylo plno dementů, které to vůbec nezajímalo a ani na to neměli. Já primárně nemám ambici být nějakým geniálním elektronikem. Jsem spíš hudebník, od dětského věku hraju na kytaru, nahrával jsem ve studiích, jezdil po festivalech, sám mám doma malé home studio a točím místním kutálkám dema, dělám zvuk a tak. Od mala mě ale fascinovaly zesáky, bedny, magiče atd.. Furt jsem něco rozebíral, jen co jsem dostal první pájku. Základní souvislosti si odvodím. V podstatě všechno co jsem se naučil ať už jde o to hraní, hud. teorii, elektro nebo zvukařinu.. Bylo pokus-omyl (když člověk postupuje, musí se počítat s tím že mohou vzniknout nejrůznější škody) a nějaké články, okoukávání a tak podobně.. Jak říkáš důležitý je zápal do věci. To bylo trochu OT, sorry. Každopádně budu mít radost když to bude hrát, rýpat v tom se mě baví a když tomu trochu porozumím baví mě to ještě víc. To s tou žárovkou mi kdysi kdosi vysvětlil, to už vím dlouho..

Ty dlouhé dráty ke koncům tam byly i předtím. Tuhle náhradu mi dohodil nějaký opravář z karviné.

1) Chápu
2) Odhadls mě
3) Co kde měřit?
5) Co to znamená a jak to řešit? (chápu rozkmit a vidím že původní byly 15MHz a ty co mi dal jsou 30)

Mám to vzdát?
Nechci zas nikoho moc otravvovat, učebnic je napsaných spousta, to od nikoho nemůžu žádat.

(upravil hranatybraska 11. 8. 2011 14:35)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Taky jsem tě odhadl..
Máš to vzdát? Skoro se mi chce říct, že jo. Těžko říct takhle z hlavy.

Ale víš, co? Věřím, že to dotáhneš do konce, ale za podmínek, že:
1) si najdeš v okolí nějakého zkušenějšího borce s osciloskopem a nf generátorem, který by zvládl nastavit kliďák a změřit to, popř. i upravit kompenzace v zesilovači, aby nekmital.
2) si naštuduješ zesilovačovou teorii - tj. funkce vstupního zesilovače, rozkmitového stupně, a koncáků. Pak taky pojem limitace, klidový proud koncovými tranzistory, třídy zesilovačů, celková zpětná vazba.. něco kolem měření zesilovačů - (to jste ale museli probírat na střední) a tak.

Pak se vrať a můžem pokračovat. wink

Web

(upravil Ukii 11. 8. 2011 16:16)

Re: Já neznalý rýpu se ve starém UHERU

Někoho takového bych tu možná našel.. Tak děkuju, zkusil jsem to.. smile Máš pravdu, kupříkladu třídy zesilovaču a zpětnou vazbu jsme brali. Shodou okolností tohle byla otázka kterou jsem si u matury vytáhl.. ale vždycky to bylo jen teoreticky nikdy se to nepřenášelo do praxe, v praxi byla číslicovka a TTL, kopný obvody a různé jiné blikadla.. Většina třídy nedokázala pochopit co je to hradlo.. V prváku mi blikalo a počítalo to co jiní lepili v třeťáku, ale pravda jsem jinak dost línej.. Mimochodem osciloskop doma mám.. Ale nefunguje, dostal jsem ho...