Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače class D z firmy Metronix

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

(upravil Bery 24. 11. 2009 20:39)

Téma: Zesilovače class D z firmy Metronix

Zdravím,
Chtěl jsem se zeptat na tyto zesilovače ( http://metronix.cz/class_d.html )
Zajímalo by mne na jakých součástkách (polovodiče) tyto zesilovače fungují a jestli s těmito zesilovači má někdo z tohoto fóra zkušenosti. Případně by mne zajímaly ceny a názory zkušenějších...
Zajímá mě to, protože zhruba za půl roku se budu rozhodovat o zesilovači pro suby do PA aparatury a zda tedy 2x MDA1000SE v můstku a nebo 2 x 2 zmůstkované Leache po 2 párech tranzistorů (tedy 2x 500W).

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Něčeho takového bych se z dlouhodobého hlediska bál.

Web

(upravil Bery 24. 11. 2009 17:05)

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Z důvodu osazení, nebo z důvodu že je to špatně vyřešené D-čko? S firmou metronix mám špatnou zkušenost jen odtud z audiowebu díky jedné stavebnici...

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Proto, že to může být osazeno kdovíjakým materiálem, navíc bez zázemí dostatečně erudovaného výrobce. Znám D zesilovače mnohem masovější výrob nebo mnohem dražší vvýroby, které po jisté době používání jsou na odpis.

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Moje priorita je, aby to co postavím vydrželo co nejdéle, takže asi zůstanu u těch Leachů... Nerad bych měl potom z aparatury 2kW rušičku vf signálu smile
Uvítám ještě další názory.

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

mna by tiez zaujimalo ake to ma skeslenie pri 500W ked pi 10 je to THD+N   0,1% kolko potom bude pri 500W...tiez som nad tim uvazoval ale nakoniec pojdem asi do 1400W v H od krausa

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Oživuji téma, potřebuji výkonné Dčko pro krmení 15" subu v uzavřence na doma. Zkusil tuto D-třídu od Metronixu už někdo?

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Možná by stálo za to zkouknout tohle: http://www.secozvuk.cz/seco.php?id=91
Mají celkem tři typy: http://www.secozvuk.cz/seco.php?kategorie=prislusenstvi

Ale nezkoušel jsem to, nevím co je to zač a z jakého matroše...

Web

(upravil marda 10. 8. 2011 20:52)

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

S D-class mám zkušenosti z oprav. Z toho, jak to "kreslí" na osciloskopu nikdo radost mít nebude, používám budiče IR, většinou full bridge. Dá se využít reference design, mám od výrobce i gerber data na jednovrstvý DPS, Antonio můžes vyzkoušet.
V subu PWM snesu, ale na na pásmo, kde ucho slyší - nikdy.

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Ano, to mohu potvrdit, jednak ze zkušeností s Dčky z Číny a jednak s Tripathy. Tripathy jsou na tom se zkreslením o dost lépe díky "klouzajícímu" kmitočtu modulátoru a celkové koncepci, ale vyžadují fest bohatou filtraci napájení, jinak u nich vzniká tzv. pumping effect, to je stav, kdy si ten Tripath potřebuje "cucnout" a už nemá z čeho, tak pustí na výstup jednu nebo druhou polaritu napájení, naštěstí nikdy v plné úrovni. Stávalo se to u autozesilovačů PhaseLinear Opus1-4, pokud díky vysokým teplotám, vysokému kmitočtu měniče a celkovému opotřebení stoupl ESR filtračních kondenzátorů na výstupu měniče.
S Dčky mám zkušenosti převážně negativní, bohudíky to ty žluté kurvy používají jen v subwooferech, kde to zkreslení není tak markantní a pumping effect prakticky nenastává, protože v síťovém zdroji vydrží kondenzátory značně déle, než v měniči s kmitočtem např. 40kHz. Používají tam jako budič nějaký smd modul a v konci bývají pajcované IRF640/9640, převážně od Fairchildu nebo zcela bezejmenné. Po výměně za značkové fety/pokud to neodsere budič/ to už většinou chodí bez potíží i delší dobu, nicméně to zkreslení a hlavně chování v limitaci je naprosto šílený. Pravda, je tam poloviční transformátor a chlazení téměř žádné, jen zadním panelem desky zesilovače v subwooferu, ale i u těch subwooferů je bohužel poznat to hrozné zkreslení /podle mě víc, než 10%/, pokud to zaženete do limitace a je nastaven poněkud vyšší dělicí kmitočet, např. 100-120Hz, tam je to slyšet velmi dobře. Celý ten čínský D-modul s výkonem 150W má asi jen 8x8cm, fety jsou naletovány břichem vzhůru a celé je to přitlačeno k zadní desce zesilovače, toroid nemá ani těch 150VA, zato filtrace je nejméně 2x10G, někdy i víc, seskládáno z kondíků 4G7/63V.
Z Metronixu bych se bál koupit i ledky, Meca má díky Alanu Krausovi kontakty na čínské výrobce, takže téměř všechen sortiment, co Pavlík Meca nabízí, pochází odtamtud. Netvrdím, že úplně všechno má špatné, třeba reprosvorky a terminály má docela hezké a vcelku levné, ale bál bych se tam koupit to Dčko, elektrolytický kondenzátor, nebo jinou věc se statisticky větší poruchovostí.

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

A co ty moduly od Seca? nezná je někdo?

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Dost pochybuju, že by ty moduly dělal někdo v téhle republice, protože by to asi bylo nezaplatitelné-i když znám borce, kteří si mastí Dčka doma na vlastním plošáku s integráčema TDA8920BTH a jeho odvozeninami.
Na Tripathy si troufl pokud vím jenom Láďa Bunta v zesilovačích TTA, kdyby to někdo chtěl zkusit, mám tu ještě hromádku TA0102 a TA0103, což jsou nejvýkonnější budiče od Tripathu a není problém s nimi realizovat zesilovač kolem 2x1000W. Myslím, že konstrukčně by to vešlo pohodlně do 2U, protože rozměry takového zesilovače jsou už dneska limitovány v amatérských podmínkách pouze rozměry toroidu a zbytku zdroje. U firmy Tripath se dá objednat evaluation kit s kompletní dokumentací, takže i výroba bezproblémové desky by v amatérských podmínkách měla jít bez potíží. Drobný problémek jsou výstupní fety, v autozesilovači /monobloku/ s výkonem 1kW byly fety 34NB20, pokud se nepletu. Pokud se už nedělají, měly by mít ekvivalentní náhradu, více podrobností by k tomu asi napsal Láďa Bunta, protože s tím má daleko víc zkušeností než já.

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

K TA0103 jsou fety 38NB20 jejichž náhradu podle farnella (FQA55N25) vyrábí jen Fairchild...

Asi by se nenašli TA0104 že? Kompletní dokumentace je napsaná v datasheetech i s deskou smile

Web

(upravil BV 11. 8. 2011 13:56)

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Tripath už neexistuje, moduly ekvivalentné posledným výkonným  tripathom (2x500W/4, typ TDA2500) robí Resolute audio, typ RA2500 (Profusion). Je to kriticky závislé na topológii DPS a použitých materiáloch, hlavne jadrá na výstupný filter, kondenzátory (dU/dT!!),bez skúseností (pár návrhov DPS, pár zlikvidovaných modulov a Fetov..)radšej zabudnite. Spína to na kmitočtoch okolo 600kHz, takže žiadna "sranda".

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

antonio: zkus se podívat na http://connexelectronic.com/. Reference, možnost dotazů na konstruktéra atd. na Diyaudio

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Řekl bych, že postavit slušné Dčko nebo Tčko je daleko složitější, než postavit analogový zesilovač srovnatelného výkonu. Prostě vezmete nějaký slušný předek, budiče MJW1302/3281 a za to posadíte autobus MJček, případně nezničitelný sérioparalel, jako byl Alanův Low End 1kW. Bohužel tam je chyba na plošáku, schéma je dobře, stačí překreslit a opravit desku. Nicméně předek LowEndu není nic moc, jsou tam blbé proudové zdroje a trochu to vandruje, což by při takovém výkonu ale nemělo. Stačilo by přibastlit ty autobusy MJček k předku např. z DPA880 a bude klid i s vandrováním ofsetu i kliďáku.
LowEnd jsem stavěl dvakrát, pokaždé na stejných deskách, které jsem jenom opravil přeškrábnutím tří spojů, nebylo to moc vzhledné, zato oba tyhle zesilovače běží už asi tak osmým rokem v jednom nightclubu, kde tomu rádioví "DJs" dávají zabrat tak, že to odpaluje 800W Beymy apod. Má to se správným napájením výkon jako prase a je tomu vcelku jedno, jestli do 4R, nebo do 2R, jede to furt jak šlak.
Problém jsou speciální chladicí tunely od Fischera /2.800,-Kč jeden/, kde se vejde těch 28ks TO3. Já jsem tehdy ty peníze obětoval, protože bylo nutné postavit spolehlivé a hlavně odolné zesilovače pro hovada, kterým žádná červená ledka na indikátoru vybuzení není dost....
Kondenzátory jsem použil Vishay 4G7/160V, nejsem příznivcem přeformovávání 100V kondíků na 115V. Jednou to bude delší dobu vypnutý, kondy se odformujou a při prvním zapnutí to třískne.
Celé mi to i s toroidy vešlo do 3U, ale zesilovač má hrubým odhadem 35kg...
To je ta hlavní výhoda spínaných konců se spínanými zdroji, že to lze nacpat i do 1U, má to čtyři kila a čtyři kilowatty, jenže se to musí umět, no....

Web

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

mno, kdyz uz D-clas tak bych to rozhodne videl spis na chipsety od TI (napr PCM180x + TAS 5010 + nejakej mustek vlastni, ci zase jejich singlchip), pripadne bohudik/bohuzel uz komplet singlchip reseni (AD+PWM+mustek - nejsilnejsi je tusim TAS5630) ..nicmene muzu jedine potvrdit ze celej vysledek v podstate stoji a pada na kvalite a odladeni vystupniho filtru..

k tomu cca dva roky zpet uvodu, coz uz je asi OT - jednak mi ty "civecky" na vystupech pripadaj na 2x500W pomerne dost maly.. coilcrafti SMD dvojcivka "GA3416" teda taky neni uplne mala, ma katalogove vydrzet 60W na 4Ohmech, a uz pri sotva polovicni zatezi slusne topi.. na 500W by ta civka mela bejt (pre)dimenzovana v ramci slusnosti aspon na 20-25A!! a taky tam nejak absentujou kondiky na vstupnim napajeni, TI ma na vsech evo-boardech vsude kondy jak prase, pro kazdej kanal mustku zvlast - a vi proc, dokaze to odberem pri PWM modulaci dost slusne rozkmitat i napeti na olovenym akumci.. :|

Re: Zesilovače class D z firmy Metronix

Po roce... má doposud někdo další reálnou zkušenost s těmi digitály od Metronixu nebo od Seco? Bylo by fajn krom toho vidět i srovnání měření s dobrým AB.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače class D z firmy Metronix

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£