Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » lampovy preamp

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 51]

Re: lampovy preamp

elipsa:
Johny_Hard:
Jak Rk tak Ra u první triody je přesně stejné, jako je uváděno v konstrukčním katalogu Tesly v přikladu NF odporového zesilovače.

(upravil hranatybraska 26. 7. 2011 8:52)

Re: lampovy preamp

PB0305: Prostě jak to nejni zapojený přesně tak, jak má strejda Marshallů tak to nejni vono smile

Web

Re: lampovy preamp

PB0305-    Tady jsou data    http://www.drtube.com/tubedata.htm     . Je to ,jak píšeš,podle datašitu jedna z možností.  Osobně bych volil Ra cca40k a Rkcca1,2k.
Ty vysoké hodnoty Ra220k a Rk přes 3k pro ecc82, mi připadnou takové kompromisní,aby tam snad zafungovala i ecc83.

Web

Re: lampovy preamp

Určitě možností je víc, pokud ta první trioda zesiluje poměrně malý signál, tak takovýto pracovní bod asi moc nevadí. Taky bych uvažoval o tom raději triodu víc otevřít. Všimli jste si toho, že Tesla pracovní body často opisovala? Např. u mojí oblíbené 6L50 jsou pracovní body téměř naprosto totožné s 6L6 což nemůže být náhoda.

(upravil hranatybraska 26. 7. 2011 11:07)

Re: lampovy preamp

PB0305: Pokud vím, tak 6L50 je podle včeho do skla upravená stařičká EL12spec. Ono ty flašky vycházely historicky jedna z druhé, tak ty prac. body nemůžou bejt moc odlišný.

Ale třeba 6P3S při nastavování prac. bodu měla při datasheetovém prac. bodu o víc jak 10mA větší anodový proud.

Web

Re: lampovy preamp

Hlavně je důležité za co  a před co tento obvod napojíme.  A podle toho upravit součástky.Pro domácí poslech toto zapojení vybroušené není. K hudebním nástrojům, navíc s možností vyzkoušet na té pozici i jiný typ elektronky,což zvuk jistě nepatrně promění, asi lákavé bude.

Web

Re: lampovy preamp

…ale je to vyzkoušené; moc se tady mluví a teoretizuje a skutek utek smile Úpravu některých odporů je vždy potřebné za provozu ku obrazu svému učinit. Stejně tak vyzkoušet různé flašky, nastavit zesílení apod…
Osobně jsem nakonec zvolil toto zapojení a se zvukem jsem velmi spokojen.
http://s4.postimg.cc/x1b32an21/84_svm_elektronkove_hifi_korekce_zm.jpg http://audioweb.cz/uploads/thumbs/84_08_el_amp_10.jpg

(upravil PB0305 26. 7. 2011 11:46)

Re: lampovy preamp

hranatybraska:
Není. EL12 je pentoda. 6L50 je svazková tetroda, elektrické vlastnosti má téměř totožné s 6L6. V konstrukčním katalogu Tesla, píšou, že je elektricky téměř shodná s 6L6, mechanické provedení je zcela odlišné, ale kvalitní a moderní (celoskleněné provedení, snese obrovské napěťové špičky).

(upravil elipsa 26. 7. 2011 14:14)

Re: lampovy preamp

Betarone děláš zvláštní věci . Většinou mne to potěší a pobaví. Osobně jsem zatím narazil jen na jediný pro mé potřeby zajímavý  korektor. Zrovna jej zkouším na svých elektronkových modulech. Je jím obyčejný potenciometr hlasitosti s odbočkou. Známý fyziologický regulátor. Pasivní napěťový korektor  s možností zapnout i korekci frekvenční a to vše s jedinou aktivní a zároveň výkonovou součástkou. Takový ultra-pure skutek.
http://img38.picoodle.com/i57q/fotecky/w66o_7d2_uc320.jpg

Web

(upravil hranatybraska 26. 7. 2011 15:18)

Re: lampovy preamp

PB0305: Tak to se omlouvám, někde jsem to zaslechl od docela důvěryhodné osoby, tak jsem to bral za bernou minci, aniž bych se mrkl do katalogu. Máš recht. I ta strmost EL12spec. vypadá spíš na pentodu..

elipso: píšeš jak jisté noviny před 30ti lety. člověk si přečte 4 řádky a nic se nedozví..

Web

Re: lampovy preamp

PB0305: Na 6L50 se v minulosti docela nadávalo. Asi před 40 lety jsem si s nimi hrál, měly zkreslení pod 2% a to bylo tenkrát neuvěřitelné. Pak jsem to opustil. Dostal jsem darem 40 úplně nových TESLA( loni), nemám ale patice. Nemáš, prosím? potřeboval bych 8 ks.

Re: lampovy preamp

hranatybraska: taky jsem se s tím setkal, nevim kdo to vymyslel. Po válce chtěli udělat moderní celoskleněnou 25-ti watovou svazkovou tetrodu elektricky "blízkou" 6L6, myslím, že se jim to docela povedlo, akorát ta patice se nepovedla a neujala.

Honza63: patic se teď nechci zbavovat. Nevíš proč se na 6L50 nadávalo? Sám jsem s nimi kdysi měl docela dobrý zkušenosti, akorát mě rozčilovaly ty nešťastný patice. Zvukově se mě zdála příjemná.

Re: lampovy preamp

Ano, vím. Nic nevydržely. Asi po 200 hodinách klesala emise. Já jsem to tak dlouho nezkoušel.

Re: lampovy preamp

Ahoj chlapi, pisu z mobilu z JIPky, tak mi odpustte tu chybejici diakritiku. Patice na 6L50 by teoreticky mohl mit Rudy, znamy prekupnik pres elektronky, ale zas nic proti nemu nemam, ceny ma slusne a zbozi dobry, bral jsem od nej E180F a byly 100%. Jinak je 6L50 naprosto linearni tetroda podobna treba EL50, podeziram Teslu, ze opraskli EL50, jen ji poupravili a udelali jiny kabat, nanestesti pekne blby. Podle dobovych dokumentu, ktere mam k dispozici byla 6L50 a 6L50S vyvinuty jednoucelove pro radkovy rozklad televizoru 4002A a protoze se vyrabely i dale, tak byly pouzity napr. v modulatorech malych AM vysilacu, protoze jdou pekne vysoko, proto ma patice na 6L50 ten stinici lem. Pak byly pouzity v budicim stupni 0,75kW zesilovace pro rozhlas po drate, kde budily dve RD200B v pushpullu a urcite i jinde, tusim jsem je zahledl v nejakem poloseriove vyrabenem AM transceiveru, co vyrabela kterasi organizace Svazarmu v Praze.
Jinak je to vyborna elektronka, az na ty nestastny patice...mam ty patice se stinicim lemem dve a jednu uplne novou 6L50, za nejakou smesnou castku se toho rad zbavim, pokud to nekdo potrebuje a ma toho doma vic. Nekde ve starem AR jsem videl koncovy zesilovac "pro rozhlas", melo to tusim 450V na anodach, trafak uz si nepamatuju, jake mel Raa /to jde snadno spocitat/ a davalo to 100W. Az se vratim ze spitalu, tak to najdu a postnu to sem, byl to tusim rocnik 1956 nebo o kousek dal, to neni takovy problem najit.
Nicmene s tak starymi /prestoze dobrymi/ typy elektronek bych si nic nezacinal, protoze za par let uz nebude k sehnani ani kus a zesilovac s nimi postaveny pak budete muset predelavat na 6L6GC nebo neco podobneho. Kamos koupil na anglicke ebay ctyri 6L6GC z nejakych NOS zasob, vyroba RCA, tak to Vam panove byly flasky. Zkusebne jsem dve vrazil do Fender Bassmana a tan basista byl tak nadsenej, ze mi je uz nechtel vratit. Holt stara poctiva vyroba, stejne jako rusky elektronky made in CCCP, rocniky 58-62, to jsou lampy se zivotnosti daleko presahujici tech 5000 hodin, co pisou v datasheetech, tehdy rusak nemusel na nicem setrit, vseho meli plnou prdel vcetne vzacnych kovu, co natezili veznove v gulazich, tak si vzdycky uvedomim, kdyz vezmu do ruky 6N2P rocniku 1959, ze v te lampe je i krev uplne nevinnych lidi..ale to jen tak na okraj.

Web

Re: lampovy preamp

Leoši, všechno dobré, zdraví ať rozdáváš. Nemáš na Rudyho kontakt, prosím?

Re: lampovy preamp

Nemam, ale on mi cas od casu posle nabidku, tak ti to potom preposlu. Mam dojem, ze ma i svoje stranky, adresu ale nevim. Jinak dekuju, zatim me tu nechavaji hnipat, sice je mi blbe jak psovi, ale radsi bych se uz videl doma. Chlapi, zdravi, hlavne zdravi, nic jinyho neni dulezity-jak je clovek v takovym stavu jak ja, tak ten zivot stoji za hovno...

Web

Re: lampovy preamp

Zdravím a přeju hezký podvečer vespolek.
Kdysi se na Rudyho dalo kontaktovat na adrese OK1TNM.CQ.SK
Jinak když už tu je téma preampů,rád bych se pozeptal na lampu e80cc.Zkoušeli jste ji někdo v nějakém bastlu?Myšleno v dobrém,má cenu se tím zabývat?Mám doma malý zes. s el84 se na konci,v preampu nyní ef806,zvukově celkem ok.Ale když je venku takovy čas,tak bych i něco poexperimentoval,tak jestli máte nějakou zkušenost a není tajná,budu rád.Díky za příp.nápady a Sinclarovi hodně zdraví.
Zdarec lahvač

Re: lampovy preamp

Leosi prajem skore uzdravenie! Tych patic Ta rad zbavim, potrebujem presne este 2ks, mam par kusov 6Y50, tak by bolo z toho pekny usmernovac.
Co sa tyka E80CC par ich mam, original Philips plus nejake Tungsrami, ale setrim ich na sluchatkac a preamp, aj ked mam pocit ze radsej asi pouzijem lahsie dostupne 6n6p, ktore mam pocit su okopirovane a upravene prave E80CC, a takisto nova JJ verzia ECC99 (aj ked s kvalitou bohvie ako to je). Mam postaveny jeden pekny preamp s ECC82 a E88CC na konci ako CF, ale asi to prerobim prave na 6n6p, len kedy....

(upravil sinclair 28. 7. 2011 10:28)

Re: lampovy preamp

Od osmi ráno jsem už doma, sice je mi blbě jak psovi, ale aspoň už můžu psát normálně smile
E80CC je ksakru podobná ruské 6N1P s tím rozdílem, ze ruská nemá možnost žhavení 12,6V. Takže klidně můžete E80CC v aplikacích zaměnit za 6N1P, kterých je všude plná prdel a nikdo je nechce, páč žerou jak nezavřený /ale zas mají jiné přednosti/. E80CC bych nepoužíval uz jen z toho důvodu, ze je jich tak málo, že za pár let neseženete náhradni kusy a já jsem ostatně vždycky tvrdil, ze se má dělat z běžně dostupného materiálu, ne z exotů, který nepůjdou za rok či dva ničím nahradit.
Jurčovy ECC99 jsou pěkně na hovno, ruské 6N6P jsou proti nim zlaté a vydrzi nejmíň desetinásobek provozní doby. Jeden mladej tady dělal sluchátkáč s ECC99 na konci /systémy paralelně, s příplatkem 30% je dostal už z obchodu vybraný na shodu systémů 10%/ a aniž by to měl přežhavený, nebo tím proháněl velký proudy, za půl roku šly ty ECC99 s emisí do řiti. Jurčo to podle mě dělá záměrně, je to obchodní strategie nastříkat tenčí emisní vrstvu na katodu, abyste si za půl roku nebo rok přišli koupit další....tak jsme milé ECC99 naházeli do kýblu, osadili vytříděné 6N6P a nejenže to líp hraje /už jen ten podstatně větší výkon/, ale už rok a cosi to hraje bez problémů, schválně jsem mu nařídil, ať je donese přeměřit a po roce a něco byla emise nehnutá, pouze se malinko, asi o 4% rozjela shoda systémů, jinak byly netknutý a to na něj hraje prakticky denně, protože jeho matka je zvukoplachá, nesnáší cokoliv hlučnějšího, tak si mladej pořídil takový velký Sennheisery /nevím co za model/ a poslouchá od DnB přes techno a rap až po metal na tohle.

Zdenoeddie, uděláme to takhle: já Ti pošlu ty dávno slíbené EL86, dvě patice na 6L50, jednu fungl novou 6L50 a Ty mi za to pošleš třeba pár 6N2P, nebo ECC83, nebo něco jiného, ok? Nebudem to prohánět přes peníze, to je na hovno.

Web

Re: lampovy preamp

sinclair: 6L50 neni kopie EL50. EL50 je pentoda, 6L50 je svazková tetroda elektricky "blízká" 6L6. Kdysi jsem v bazaru koupil dva "rackový" zesilovače s dvěma 6L50, 2 x 6Y50, 2 x 6CC41, na vstupu bylo myslím linkový trafo. Jinak ještě koncem 60-tých let se dala běžně koupit, ještě někdy okolo roku 1965 se dávala do měřáků.
Jinak držím palce a přeju hodně zdraví.

Příspěvky [21 až 40 z 51]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » lampovy preamp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£