Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » lampovy preamp

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 51]

Téma: lampovy preamp

Cavte,
vedel by mi niekto navrhnut DPS z tejto schemy?

http://s4.postimg.cc/5vaysz7w9/6907_ecc82_preamp_eq_jpg.jpg

A chcel by som vediet aj vas nazor ci je to dobre zapojenie podla Vas?

Re: lampovy preamp

Není tam sebemenší snaha o linearizaci, tudíž se to jistě bude většině zvukově líbit sad

Web

(upravil hranatybraska 20. 7. 2011 16:23)

Re: lampovy preamp

Tak pro linearizaci tady u toho zapojení není moc co udělat. Akorát teda vyhodit kondenzátory v katodě první triody, ale tím se zmenší zesílení (neříkám, že to není na škodu.)
S katodovým sledovačem moc neprovedeš.

No a nebo vyhodit lampy. lol

Na korekce bych se vyprd. (Můj soukromý názor)

Ale je to ohraná písnička furt dokola.
Jinak teda proti tomu zapojení nic nemám.

Web

Re: lampovy preamp

viděl jsem mnoho zapojení, ale odpor u katodového sledovače se mi zdá malý,u ECC83 se dává kolem 100k někde i 50k a někde jsem viděl minimálně 27k, podle mě 2k2 je málo, u té ECC82 bych tak málo nedával, dále by mě zajímalo proč tam jsou dva kondíky paralelně, když se kapacity stejně sčítají paralelně, podle mě stačí jeden, a co se týče vazebních ty se mi taky moc nezdají, nechápu proč u pár zesilovacích stupňů 3x jiny vazebný kondík, a u první triody na katodě bych místo 3k9 dal asi 1k-2k7, a filtrační můžou být větší klidně 50-100uF, do 250V bych nedával kondy na 400V, stačí na 300-350V kvuli místu, na DPS neni nic těžkého, pár součástek, pro žhavení bych použil stejnosměrné napětí 12V.

(upravil zdenoeddie 20. 7. 2011 20:01)

Re: lampovy preamp

Ja som autor. Je to prebrate a upravene schema, funguje pekne. Co sa tyka napr. "dále by mě zajímalo proč tam jsou dva kondíky paralelně, když se kapacity stejně sčítají paralelně" tak treba popremyslat.

Edit: este snad dodam ze sa jedna o dost stare schema, par veci asi by som uz dnes spravil inak, ale inak si za tym stojim.

(upravil hranatybraska 21. 7. 2011 9:53)

Re: lampovy preamp

Johny_Hard:
1) ecc83 není ecc82
2) u té ecc83 je ten odpor 100k v katodě kvůli jinému pracovnímu bodu - všimni si, že u  těch sledovačů je g1 sledovače připojená přímo na anodu předchozího stupně, je na ní tedy napětí řádově stovek voltů. Kdežto tu u téhle ecc82 je g1 připojena přes 1M odpor na zem a signál je oddělen kondenzátorem. Tady je na ní 0V.
Díky tomu má odpor v katodě jinou velikost.
Proč má jinou velikost?
Mrkni se na charky lampy a vynes si to na ně. Nechce se mi tu psát romány.
Mimochodem tohle zapojení má docela malý výstupní odpor.

Ten 3k9 bych tam nechal, v datasheetu ecc82 od Phillipsu jsou tabulky pro jednotlivé Ua a celkem to sedí. Nezapomeň, že Ra je 220k, taj budeš potřebovat menší klidový proud..

Web

(upravil PB0305 21. 7. 2011 11:41)

Re: lampovy preamp

No právě, když si to dáš do charakteristik tak zjistíš, že katodový sledovač takto zapojený není ideální, ale chápu, že šlo o to ušetřit  kondenzátor mezi korekcema a g1, takže takto to je možná menší zlo. Nicméně  dosažitelné napětí signálu na výstupu je menší než kdyby tam bylo použito standardní zapojení. Mimochodem jaké je zesílení tohoto zesilovače (nebo zeslabovače)? Útlum korekcí je asi zhruba stejný nebo možná větší než zesílení 1. triody.

(upravil hranatybraska 21. 7. 2011 11:37)

Re: lampovy preamp

Ano, dosažitelné napětí je menší. Ale výstupní odpor je o trochu menší. A to tu asi byl záměr..

Web

(upravil PB0305 21. 7. 2011 11:55)

Re: lampovy preamp

Výstupní odpor je tak jako tak někde okolo 450 Ohmů, takže jestli se sníží o cca 15%, tak to snad nehraje moc velkou roli.
Já bych tam asi přidal za korekce jeden kondik a mezi 2k2 a zem bych dal odpor cca 22k.

Re: lampovy preamp

A dyť tam ten koďour je..

Web

Re: lampovy preamp

g1 by se musela oddělit kondenzátorem od korekcí, protože pokud se použije "normální" zatěžovací odpor (např 22k) má g1 vyšší napětí než zem.

(upravil hranatybraska 22. 7. 2011 9:15)

Re: lampovy preamp

A dyť tam ten koďour je!
Co je mezi korekcemi a g1 druhé triody? Co je taková ta značka, u které je napsáno 100n? wink
http://audioweb.cz/uploads/6907_ecc82_preamp_eq_jpg.jpg

Web

Re: lampovy preamp

Jo máš pravdu, přehlídl jsem to, omlouvám se.

Re: lampovy preamp

Ale chlapci, tie korekcie si postavili svojho casu asi piati ludia, a nikto sa nestazoval, viem o dvoch, ktory na to spravili original skrinku a sem tam pouzivaju dodnes.... Je tam sice par "ale", ale neni to az take strasne si myslim....

(upravil sinclair 22. 7. 2011 17:20)

Re: lampovy preamp

Je na to velmi vhodná univerzální výkonná trioda 6N1P. Jednak má dostatečně nízký vnitřní odpor k buzení korekčního obvodu a jednak má i dostatečné zesílení k vykrytí ztráty na korekčním obvodu. Sám jsem podobné korekce používal, ale dobré je zkontrolovat jejich charakteristiku, popř. upravit hodnoty sučástek podle vzoru James z programu TSC1.3.
Obdobné korekce jsou popsány detailně i v knize J.T.Hyana "Zesilovače pro věrnou reprodukci". Tam je ale použita 6CC41, což není příliš vhodná elektronka.
Akorát si myslím, že jsou ve zde postnutém schématu zbytečně velké kapacity kondenzátorů, zvláště na vstupu a na výstupu z ECC82, jestli jsem to dešifroval správně. Správně by to mělo být opačně, první by měla být ECC82, protože má malý vnitřní odpor a tím je vhodnejší k buzení korekcí a následovat by měla ECC83, která svým velkým ziskem vykryje cca 18-20dB ztrátu na pasivním korekčním obvodu.
Ten horní odpor 100k, spojující "živé" přívody korekčních obvodů. tam nemá co dělat! Odpor mezi běžci je správně, ale ten horní 100k šupem ven.

Web

Re: lampovy preamp

Ta druhá elektronka je katodový sledovač, takže napěťově nezesiluje, použití ECC83 by tady nepřineslo žádnou výhodu.
Pokud by se vynechal ten honí odpor 100k, tak by výšky byly "zkratovány" kondenzátory 2n2 a 22n.
Podle mě by měl být mezi uzlem 22n + 1M/G a zemí odpor aby regulace basů tolik neovlivňovala výšky.

Re: lampovy preamp

Jo, mas pravdu, toho katodoveho sledovace jsem si nejak nevsim. Tak v tom pripade by prvni elektronka mela byt se zesilenim min. 100, coz splnuje ECC83, 6N2P nebo i ta stara 6CC41, proste vykryt ten 20dB utlum pasivu - idealni by tam byla EF806S s katalogovym zapojenim, ve kterem ma zesileni asi 180. Jenze pentody se moc nenosi...ale zdenoeddie neni zadnej triodista, takze klidne tam ty EF806S naval  a jeste ten kramek bude zesilovat. Az me pusti ze spitalu, prekreslim Ti to, je tam akorat potreba z Ua vzit napeti pres odpor cca 1M na g2 a g2 bloknout proti zemi nejakym svitkem, treba 220n/250V nebo tak neco, mrkni se do datasheetu od ceskych EF86, tam vsecko je, i katodovej a anodovej odpor pro urcity zesileni, mam pocit, ze pro nejvyssi zesileni EF806S ma byt Rg2=1M bloknutej na zem kondem 100n, katodovej odpor 1,5kOhm bloknutej 22u/25V elytem a anodovej odpor 220k, odpor z g1 na zem 1M. Takhle jak jsem to popsal to ma zesileni asi 180-200, pouzil jsem to v jakemsi mikrofonnim predzesilovaci a dost jsem se s tim najebal, nez jsem prisel  na to, ze ta svina EFka, co jsem pouzil je mikrofonicka, vyslovene vadna, vymenil jsem ji za jinou a uz nebyl ani potreba odpruzeny sokl. 

Ten 100k odpor tam fakt ma byt, ale v tom pripade jeste chybi odpor ve studenem konci drahy basoveho potaku. Tak, jak to je, to sice jaksi fungovat bude, ale s nesymetrickym zdvihem a silne zvlnenou charakteristikou ve stredu potaku.
PB0305 mas pravdu s tim odporem. Chtelo by to prepocitat v tom programku, jmenuje se to plnym nazvem Tone Stack Calculator, ja mam v laptopu verzi 1.3, mozna už existuje vyssi, ale tady na JIPce laptop nemam a ani by mi ho nedovolili, pisu z mobilu, co mi pujcuje jedna hodna sestricka, chudina dela 16ky a uz toho ma asi plny zuby, je jich tady malo, vsecko to pry utika k soukromym praktickym doktorum.

Web

Re: lampovy preamp

Pro vstupní ecc82 bych rozhodně použil jiný anodový i katodový odpor.

Web

Re: lampovy preamp

elipsa : to už jsem taky psal změnit odpor na katodě

a jinak ty korekce jsou v programu tone stack calculator jak říkal sinclair a jméno korekcí je JAMES, používají se podobné aji v zesilovačích MARSHALL na basovou kytaru,

Re: lampovy preamp

Ano, tie korekcie su odtial. Je tam problem s tym zdvihom ako pisal Leos, niekde uz mam aj verziu upravenu. Mam kdesi aj navrh prave s ECC83 na vstupe, ale potom som nejak korekcie zavrhol, a pustil sa do vyvoja 10band eq s lampami, na ktory bohuzial nemam cas, a uz lezi 4 ci 5 rokov v krabici. Ale raz....
Na vstup by bodla aj spominana EF86, len neviem ci vzhladom k jej dnesnej cene sa to oplati pchat to takehoto kurvitka zvuku.

Příspěvky [1 až 20 z 51]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » lampovy preamp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£