Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 8 z 12)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zosilnovač prosím o radu

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 »»»

RSS

Příspěvky [141 až 160 z 222]

(upravil sinclair 7. 6. 2011 18:06)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Mně vůbec nejde o nějaký maximální výkon, který by mi sluchátka shazoval z hlavy.
Ale ráčil by mi PB0305 laskavě vysvětlit, proč se např. korekční obvody téměř zásadně budí z emitorových, potažmo katodových sledovačů??? Asi proto, že katodové sledovače nemají nejnižší vnitřní odpor, že?
Prosil bych lidi, kteří elektronkové technice hovno rozumí aspoň drželi klapačku a zdrželi se jakýchkoli komentářů, pokud o tom ví hovno.
Větší výstupní výkon např. z katodového sledovače s pentodou rozhodně není na škodu, už kvůli nezkreslenému přenosu dynamických špiček.
A prosil bych opravdu akceptovat fakt, že existují sluchátka s impedancí 2x16ohm, já mám dokonce Pioneery /typ SE-255 tuším/, jedná se o studiová uzavřená sliuchátka s impedancí 2x8 ohm. Takováhle sluchátka byste chtěli budit srágorou, jako je ECC88???
Betaron postavil několikatero sluchátkových zesilovačů, asi nejlépe a nejdynamičtěji se choval katodový sledovač z pentodové části PCL86 a hned po něm katodový sledovač s 6N1P s paralelně spojenými systémy. Na realizaci sluchátkáče, kde by na konci byl katodový sledovač s 6N6P rovněž s paralelně spojenými systémy, už bohužel nedošlo, protože Betaron se pustil do oprav baráku, ale soudím, že v zimě mu to nedá a postavíme to.
Katodový či emitorový sledovač už díky defacto 100% záporné zpětné vazbě MUSÍ mít už z principu nejnižší vnitřní odpor, pokud zrovna nejde o nějaké jiné zapojení, umožňující práci do nízkoohmových zátěží bez toho, aby byly elektronky přetěžovány. Notabene ausgerechnet ECC88 se svým poměrně nízkým dovoleným anodovým napětím a poměrně nízkým dovoleným proudem není pro tyhle účely nejvhodnější, protože nedovolí požadovaný rozkmit bez toho, aby nedošlo ke zkreslení. ECC88 je naprosto typická vf flaška, která pro tyhle účely byla koneckonců vyvinuta a v žádném katalogovém listu ani datasheetu ani konstrukčním katalogu nenajdete ani jednu zmínku o tom, že by ECC88 byla vhodná také jako nf elektronka. Je to dost podobná situace jako v případě PL509 jako nf koncové elektronky, kterážto byla vyvíjena a vyráběna jako typický spínač.
Dokonce ani Tesla Elektroakustika Bratislava, která jinak dělala všelijaké psí kusy, nikdy v elektronkových mixážních stolech TRK nepoužili ECC88, ale téměř zásadně ECC81 a ECC85 - proč asi? Protože tam pracovali blbci s dvěma tituly před jménem a nejméně jedním za jménem????
Do tranzistorových nf zesilovačů si také cpete na koncové stupně KU605 a do korekcí a předzesilovačů třeba KF125 nebo KF173?
Kdo tohle nechápe, ať si dá po hubě a jde vrátit školné....

EDIT: jo, přesně. Z nouze ctnost. Nic jiného jsem po ruce neměl, tak jsem to tam vrazil a ještě k tomu napsal do PE pěkně debilní komentář....

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

auto bolo povodne vyvijane ako doprevny prostriedok a nie ako pretekarske auto. IRFka boli a aj su vivijane na spincie aplikacie, ale nikomu nevadi, ze ich sa sam p. Dudek v DPA380 a funguje to uz 20 rokov, alebo ze su aj v radach TYA. Nepochybujem o tom, ze E88CC je VF elektronka, ale kde je napisane, ze sa nemoze pouzit na NF aplikacie. Osobne sa nechvalim mojou schemou, pisal som tam aj meno autora. Ja som  to iba nasiel na nete a vyskusal postavit. No a cuduj sa svete, ono to funguje. Tak ak chce niekto vyskusat, kludne moze. Nie je to drahe a hra to super. Mozno, keby sa to predavalo ako stavebnica z Aldaxu, tak by sa na vec zmenil aj nazor. A ak je niekde napisane ze min impedancia 32 ohmov a propojim tam sluchgadka s impenanciou 2x8ohmov, asi nie je chyba v autorovi schemy, ale niekde inde. Nemozem predsa ocakavat zazraky ak mam aj napr DPA 380 a je tam uvedene, ze vykon je na 4 a 8 ohmov (hodobne aj na 2 ohmy) a zapojim na to 1kW subik s impedanciou 1ohm od impulzu. Moze za to autor schemy, ze mi to na tom jednom ohme hrat nebude? Ak dodrzite impedanciu, spravne zemnenie, vyfiltrovane napatie (ale poriadne) tak vam to bude fungovat min 8 rokov bez vymeny elektorniek a to pocuvam na sluchadkach kazdy tyzden pri PC. Nie je to High End riesenie ale na zaciatok to je uplne super vec.

(upravil hranatybraska 7. 6. 2011 20:34)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Helejď, porovnávat DPA380 s IRF a korekcí chyby, nemluvě o spoustě lokálních nfb a vícestupňové celkové, které přispívají k celkové linearitě zesilovače, tj. obvodové řešení za pomocí desítek aktivních prvků
a
konstrukci elektronky (která není obvodovým řešením, a tudíž žádné nfb ani korekci chyby nemá)
je trošku filozofický kousek, nemyslíš?

Navíc, kdybyses podíval do litertury, či tu ecc88 rozebral, tak zjistíš,že má opravdu konstrukci systému shodnou s dalšími vf elektronkami, třeba ecc84, že.
Docela daleko od konstrukce nf triod jako je ecc83, ecc82, ecc85, či 6N1P.

zdenoedie: S těmi 13P1S jsem si dělal srandu, jsou to tuponě, strmost žádná, ale pokud s nima něco stvoříš, budiž ti to ku prospěchu. big_smile

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

ECC88 je mozno vhodna na nejake buffery apod. ale urcite nie na budenie nizkych impedancii. Som si isty, ze keby sa pouzila taka 6n1p (casto mylne udavana ako nahrada za ECC88, BLBOST!), s aktivnou zatazou v katode, (ci uz dalsi system 6n1p, alebo aj inej lampy) bolo by to nebe a dudy.
Od Betarona som postavil a odskusal kazdy sluchatkac okrem 6n1p (ale aj na ten dojde), a hraje to ako z praku. Este lepsie vysledky (subjektivne hodnotenie) som dosiahol so 6AS7G (6n13s, 6080,...).

(upravil sinclair 8. 6. 2011 3:53)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

ECC88: Ua max=200V                       
            Pa max=2,4W
            Ikmax=15mA
            Ri=20kOhm

ECC81: Ua max=300V
            Pa max=2,6W
            Ik max=15mA
            Ri= 11kOhm

6N1P:   Ua max=300V
           Ikmax=25mA
           Pa max=2,7W
           Ri= 6kOhm

Ještě pořád se Vám zdá vy tupci ECC88 vhodná na nf použití? U Franka si prolezte datasheety jednotlivých výrobců, ale nikde nenajdete zmínku o nf použití. Kdežto ECC81 je jen strmější obdobou ECC83 a používala se hlavně u Dynacordu, Echolette a dalších na inverzi, protože byla schopna dávat požadovaný rozkmit na buzení např. tří párů EL34 v Gigantovi. No a když si přečtete anglickou část ruského dataseetu k 6N1P, tak to je vysloveně nf elektronka vhodná na budiče a invertory.
Ještě pořád se Vám zdá ECC88 vhodná pro nf použití?

Učit starýho ptáka lítat je nebetyčná kravina.... a pokud to někdo takhle použil, použil to z vyslovené nouze a to je asi jediné oprávnění. Nicméně trvám na tom, že to PE absolutně nemělo co dělat, já chápu, že Belza má problém ten časák za 75Kč naplnit, ale kurva ne kravinama. Počítám, že si to ani pořádně nepřečet, asi na to nemá čas, jinak je to fajnovej člověk a takovou cápovinu by do tisku nedal. Má to horší úroveň jak Lampárna, sorry.

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

No, je zde sice diskutance asi především o sluchátkáči, ale Světlany E88CC mám 4x v linkovém předzesu AudioResearch LS-7 a maká to naprosto dokonale.
Ti amíci zdá se nebudou tupci.
http://www.arcdb.ws/LS7/LS7.html

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Tu ecc88 použili jenom proto, že je schopná pracovat v kaskádním zapojení s Ua kolem 100V (i dle datasheetu). Každopádně se tyhle kaskádní zapojení používaly ve vstupních odvodech VKV a KV přijímačů, a to z důvodu dobrých frekvenčních vlastností. Ale ne linearity, ta na vf není prvořadá.

Kdyby amíci použili v tom zapojení nějakou audioflašku, museli by mít Ua tak nejmíň 400V. smile Ale vsadím se, že by to hrálo líp. smile
Tupci nebudou, v tomhle zapojení je ta e88cc v pohodě. Průser je, když ji někdo cpe jako katodový sledovač před sluchátka, že. smile

Web

(upravil PB0305 8. 6. 2011 9:44)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Ano ECC88 se mi zdá vhodná pro nf použití.

ECC88 Ri = 2,6 kOhm
           S =  12,5 mA/V
zes. činitel = 33

ECC88 má menší zkreslení než jakákoliv z ECC81, ECC83, ECC85, 6N1P.

Pro sluchátkový zesilovač (a spoustu dalších použití) menší anodové napětí vůbec nevadí.

ECC88 se běžně používá pro audio, protože má nejmenší vnitřní odpor, nejmenší zkreslení a největší strmost.
Ta linearita vznikla asi jako side efect ale je fantastická.

ECC88 je schopná v push-pullu dát do 32 Ohmů cca 20 mW, pokud to stačí tak v tom nevidím projev tuposti.
Projev tuposti je spíš kibicovat, že by tam měla být ECC81 zapojená jako katodový sledovač.

To, že katodový sledovač má malý výstupní odpor, neznamená, že optimální zatěžovací odpor je taky malý.
Ri a Rz u elektronkového zesilovače spolu přímo nesouvisí.

Já jsem vygůgloval toto:

http://www.cavalliaudio.com/diy/cj/main.php?page=mj

6922 je ekvivalent 6DJ8 a tudíž i ECC88

Výstupní odpor tohoto zesilovače je pochopitelně nížší než u katodového sledovače např. s ECC81
Pokud se tento zesilovač zatěžuje 32 Ohmy, tak zkreslení nijak dramaticky nevzroste (pochopitelně pokud nedojde k přebuzení) díky linearitě ECC88 a díky silné lokální zpětné vazbě.

(upravil bobobrod 8. 6. 2011 10:25)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Na výstupní odpor katodového zesilovače má vliv strmost a ne vnitřní odpor.
Vemte jakoukoliv flašku s pořádnou strmostí a slušným výstupním proudem, udělejte kaťodák a pusťte do sluchátek a poslouchejte...
Sedněte pak nad datasheetem a pátrejte proč to tak funguje.
Kdo si to pamatuje ze školy má vyhráno, kdo se tam chodil schovávat před deštěm, bude ještě dále blbě žvanit...!
(to PB : na první stupeň bych doporučil cokoliv jiné, 6922 ti udělá takový "tranzistorový" studený zvuk )

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Vnitřní odpor se uplatní taky, ale oproti strmosti hraje druhý housle.

Web

(upravil PB0305 8. 6. 2011 11:00)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

No pochopitelně, že u katodového sledovače má strmost zpravidla větší vliv na výstupní odpor sledovače než Ri elektronky, ale velikost optimální zátěže s výstupním odporem zesilovače přímo nesouvisí.
Např. u katodového sledovače s ECC88 je výstupní odpor cca 80 Ohmů, a optimální zatěžovací odpor okolo 7 000 Ohmů.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

schemu, ktoru sem dal v linku  PB0305   je ta. ktora bola v Aradiu. Da sa najst aj upravene zapojenie, ale aj so spatnou vazbou. Este by som dal do popredia, ze napr JJ elektronic davaju E88CC najma do RIAA vstupnych obvodou, a dost ich pouzivaju aj v inych vstupnych obvodoch, ale najme na RIAA si ich chvalia (a je toho aj kopu na nete). No a JJ nepatri medzi ziadnych doma garazovych vypredajcov (produkuju zosiky oznacovane ako High-End, V300B s lepsimi parametrami ako original a tvoria jednu z piatich velmoci v oblasti predaja elektroniek na svete a 70% ich vyrobkov ide do USA... ich elektornky pouziva aj *Prima Luna a kopu alsich, ktory sa tomu rozumeju viac ako mi vsetci tu dokopy). To iba na margo veci

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Kdysi (cca okolo roku 1998) jsem s panem Jánem Jurčo (majitel JJ Electronic) mluvil delší dobu po telefonu o olektronkách a zesilovačích atd, zdálo se mi, že to je docela fajn chlap. Tehdy asi byznys teprve víceméně rozjížděli, ale zdá se, že se docela chytli.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

sinclair napsal:

Mohl bys už za osm let taky vědět, že nejnižší vnitřní odpor a největší výstupní výkon do malých impedancí má obyčejný katodový sledovač s vhodnou elektronkou, ne takováhle píčovina.
Skenovat a dávat to sem nebudu, jde o autorský práva, ale místo honoráře za uveřejnění bys měl dostat přes držku a ne peníze.

No to jsou skutečně perly.


největší výstupní výkon do malých impedancí má obyčejný katodový sledovač - No to by skutečně Sinclair mohl žádat vrátit školné.

Takle se ztrapňovat. To si myslí, že jsme úplní dementi?
Za takovýto výrok by ho mohli (nebo měli) vyhodit od státnice.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Víš, co mi můžeš?
Vyzkoušeny byly desítky zapojení, protože mám poměrně širokou základnu nejrůznějších typů elektronek od běžných až po exoty a prakticky vždycky /kromě dvojčinného zapojení se silnou nfb/ z toho vždycky vítězně vyšel sledovač s vhodnou elektronkou.
Až sám kromě planých keců předvedeš Ty sám něco vlastní rukou postaveného a použitelného /kromě sledovače/, co je schopno pracovat i do 16 ohm, tak se budeme bavit dál, zatím není o čem, výkonové katodové sledovače /byť i zdvojené/ zatím vedou na celé čáře a ani jeden takový zmetek v PE to nezmění.
Za mnou je vidět transparentně viditelná práce, za tebou zatím hovno, když nepočítám hloupé kecy o ECC86, kterou tu až na pár jedinců nikdo nikdy neviděl.
Mám Ti oskenovat, co konkrétně o ECC88 /PCC88/ píšou v té užitečné trilogii Zuzánek, Deutsch, Musil a Kubát, co se s ECC88 dělat smí a nesmí, na co je určena a na co byla vyvinuta?

Web

(upravil PB0305 8. 6. 2011 15:16)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Prosím tě odpověz jasně: opravdu si myslíš, že největší výstupní výkon do malých impedancí má obyčejný katodový sledovač ??
Nebo to byl jen chvilkový úlet?

Nikdo nezpochybňuje  tvoje obrovské praktické zkušenosti, ale znalost alespoň základů teorie taky patří k řemeslu.
Každej máme nějaké mezery a ty asi nejsi výjimkou, jinak vždy pečlivě čtu tvoje příspěvky a oceňuji, že se s námi nezištně dělíš o svoje Know - How.
Ale, to ještě neznamená, že mi ostatní jsme úplní blbci.

Navíc se zdá, že ti dělá problém inteligentně a slušně diskutovat. Proč ty zbytečné úrážky, odbíhání od tématu, nelogické argumenty?

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

No jo, ale aby někdo z vás, kritiků, zveřejnil lepší schéma nebo publikoval kompletní vyzkoušený návod jako trunek, to ne... roll

Web

(upravil Honza63 8. 6. 2011 21:24)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Našel jsem v Lukešovi: Věrný zvuk, vzorce pro zesílení a výstupní odpor katodového sledovače, abychom věděli přesně jak to je.

Tedy: zesílení A= mRk/Ri + (m+1)Rk

          výstupní odpor  Rv= RiRk/Ri + (m+1)Rk
nebo po úpravě, kdy m je mnohem větší než 1 (na př. ECC83 má m=100) a místo Ri/m použijeme 1/S je

          výstupní odpor  Rv= Rk/S/(1/S+Rk)

Pro pořádek:
Ri vnitřní odpor elektronky
m je mí-zesilovaci činitel elektronky(neumím napsat mí)
Rk je katodový odpor
S je strmost elektronky.

Pro ECC83 (m=100, Ri=80k) a pro Rk=10k je A= 0,92 a Rv= 475 ohm(to přibližně).

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Asi jste si toho sami všimli, že zesilovač http://www.cavalliaudio.com/diy/cj/main.php?page=mj
má menší výstupní odpor než katodové sledovače s ECC81 nebo 6N1P.

sinclair napsal:

ECC88:
            Ri=20kOhm

Zřejmě Sinclair rád plácá nesmysly (Ri = 2,6 kOhm)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

A co takhle 6N16 a 6N17 ?? Mám jich zepár a jsou to sympatické lampičky..:)

Příspěvky [141 až 160 z 222]

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zosilnovač prosím o radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£