Re: elektronkac 2x100W

Pro domácí použití na poslech reprodukované hudby je napětí okolo 700 V dost nevhodné, protože konce pak musí bý dost uzavřený. Lepší je volit napětí někde okolo 350 V, pořádně je vyfiltrovat a konce víc otevřít, eventuálně použít místo EL34   6L6 nabo 6P3, celkovou zpětnou vazbu dát spíš menší ale zapojit lokální zpětnou vazbu přímo z transformátoru např. do katod koncových elektronek.

Re: elektronkac 2x100W

Akorát bych zmenšil katodové odpory koncovek z 10R na cca 4R7 a dal si pozor, aby to bylo cca 3W drátové provedení, protože výkonové metaloxidy na tomto místě špičkami zvětšují svůj odpor, až se úplně přeruší.
Na invertoru bych nechal ECC85, jako to má MUSIC, MONO, AUJ620 ap., ECC85 je schopna většího rozkmitu budicího napětí pro koncové elektronky. Na místě invertoru např. Dynacord, Echolette, Winston a další používali ECC81, která má podobné vlastnosti jako ECC85, ale pozor, nemá záměnnou patici, ECC81 má žhavení 6,3V i 12,6V, ECC85 pouze 6,3V a ještě cosi je tam jinak, teď už ale z hlavy nevím co.
Jako invertor je výborná i ruská 6N1P, která sice poněkud víc žere a má žhavení také jen 6,3V, ale výstupní rozkmit při stejném anodovém napětí má ještě větší, než ECC85.

Drobný postřeh z praxe: po roce a něco se mi vrátil MUSIC130, který jsem tenkrát generálkoval a konec osadil majitelem dodanými EL34 od JJ. Po roce a cosi byly koncovky skoro bez emise, takže zesilovač nechtěl dávat výkon. Takže asi tolik ke kvalitě elektronek od JJ Electronic...
Asi se vyplatí sehnat teslácké EL34, třeba i částečně jeté, pokd mají emisi kolem 90%, je velká pravděpodobnost, že v zesilovači vydrží nejméně pět let, možná i více.

Web

(upravil danda 30. 5. 2011 19:24)

Re: elektronkac 2x100W

Sinclair, viz drobný postřeh: Několikrát týdně se ke mě do dílny dostávají na opravu různé muzikantské zesilovače s elektronkama. Buď zcela nové, jen vybalené nebo staré třeba jen půl roku s dignozou - elektronky. Jejich kvalita je katastrofální. Už nové flašky mají uvnitř svody, zkraty - 6L6, EL34. ECC nedostatečnou strmost. Některé jsou po půl roce zcela opotřebované. Nejzoufalejší je ruskej šmejd Sovtec, dále Electro-Harmonix (asi stejná fabrika, jiné označení) a asi nejlépe jsou na tom Slovenské JJ. Dokonce i značkové Marshall (pod líbivou značkou jaksi prosvítá azbuka..) jsou totéž..
Co tam tedy dávat? Přece nemohu zákazníkovi do jeho comba za x desítek tisíc dávat EL34 Tesla třicet let staré, viditelně jeté  ,byť s emisí lepší, než nové..
Čínské sračky z GESu jsem zatím nezkoušel a ani zkoušet nebudu.

Web

Re: elektronkac 2x100W

2 PB0305 - taky se mi 700V doma nelíbí, ale mnozí (v zahraničí) se přiklánějí k tomu, že i těm EL34 je třeba dát Ua kolem 600V... výsledkem má být slušná linearita.

Web

Re: elektronkac 2x100W

S kvalitou Tesláckých EL34 mám jednu nehezkou zkušenost. V kombu mi po cca 20 hod. provozu odešla tato elektronka takovým způsobem, že se utřepal pásek mezi G1 a příslušným kolíkem na patici. Tak se z pentody stala tetroda, která měla na G1 400V a anoda se krásně žlutě rozsvítila. Už jsou tam JJ-čka, které doporučuji a používám při opravách, pokud nemá majitel zesilovače jiný názor.

Re: elektronkac 2x100W

2 Chatra - ten tvůj budič moc šťastný není, velmi podobný jsem zkoušel taky. Meltner používá podobný, ale má líp udělané nastavení symetrie tak, že se dá velmi slušně omezit zkreslení. Zkoušel jsem to před časem ještě trochu jinak, ale nejlepší výsledky se ukázaly být jinde.

Web

Re: elektronkac 2x100W

2 Sendy: Můžeš být trochu konkrétnější? Já jsem zkreslení neřešil, potřeboval jsem to na basu a tak byl potřeba každý Watt s minimem součástek v rozumné hmotnosti, takže vysoké zesílení a slušná symetrie. Klasický invertor ala Fender má malé napěťové zesílení a o jeho symetrii se nebudeme ani bavit, ač to Marshall zkouší rozdílnými Ra, nebo (třeba u 9X00) tranzistorovým proudovým zdrojem. Toto je nejlepší řešení pro mou aplikaci, nabídl jsem to jen jako jednu z dalších možností jak se dá řešit. Pro jakostní zesilovač bych využil invertor s více stupni s rozloženou zátěží a proudovými zdroji, prostě 3x 12AX7.

Re: elektronkac 2x100W

V tom případě asi opravdu nejlepší volbou jsou JJ, ovšem asi bude třeba zákazníka upozornit, že za půl roku až rok vyvalí dalších X stovek za nové, protože JJ opravdu hovno vydrží, mám s nimi /i jejich 6L6GC/ zásadně negativní zkušenosti. Buď se to ještě nenaučili dělat, nebo zcela záměrně stříkají emisní vrstvu tak slabou, abyste si za rok museli přijít koupit nové.. Teslácké se na Aukru občas dají koupit nové, zabalené a za srovnatelnou cenu s JJ s tím, že ty Tesly v mašině vydrží tak dlouho, že na ně i zapomenete /pokud samozřejmě nejsou tavené na krev Ua, Raa a vysokým katodovým proudem/.
Setkal jsem se s kombem, kde byl z EL34 tahán výkon spíš proudem než napětím /poměrně nízké Ua, nízký Raa/ a JJ v tom vydržely při pravidelném víkendovém hraní půl roku. Vyměnil jsem je se souhlasem majitele za použité, ale 100% Tesly a kombo valí už čtvrtý rok bez známek poklesu výkonu.

Web

(upravil Racius 31. 5. 2011 11:24)

Re: elektronkac 2x100W

Páni a kde tie JJ elektrónky nakupujete ? Ak v slovenských/českých obchodoch, tak je to naozaj odpad ktorý neprešiel selekciou. Je to overené už pár ľuďmi z nasledujúceho fóra:
http://forum.gitaristi.sk/index.php/top … l#msg78955
Ten Brdo síce nie je 100% odborník, napriek tomu ho považujem za autoritu. (autor výrobkov valwatt.com)

Jeden kamoš to tiež zažil, kúpil JJčky ECCčky z elektronky.com(distribútor Čadce), všetky boli zlé. Kúpil z GESu, všetky boli zlé.
Kúpil potom z tubetown.de a ejhla, zrazu všetky dobré. Znie to čudne že najprv treba vyviezť slovenský výrobok do Nemecka, nechať prejsť selekciou a potom doviezť na Slovensko, ale keď to funguje .. smile

(upravil Sendy 31. 5. 2011 11:33)

Re: elektronkac 2x100W

Jo, hoši na kytarovém fóru mají informace z první ruky. Přitom veškeré měření mohou udělat leda na BM215, když jim ho děda pujčí, na všech 4 elektronkách, které si koupili lol. Pravda bývá někde jinde.

Web

Re: elektronkac 2x100W

Marshall/MESA kupuje tisícky JJ elektróniek a všetky tieto tisícky sú naprd so životnosťou pol roka ? lol

Re: elektronkac 2x100W

Taky kupují tisíce elektronek z Ruska a Číny.

Web

(upravil sinclair 31. 5. 2011 12:35)

Re: elektronkac 2x100W

Tak se zeptej asistentů špičkových kytaristů, jak často mění elektronky v aparátech a jaké. Z mých vlastních zkušeností nejvíc hoří flašky ve starých původních VOXech AC30 a AC50 a hned potom následuje Regent 30H, který když osadíte flaškama z JJ, tak hraje maximálně půl roku.
Nevím, co cpou do Mesy a co tam cpe Jim Marshall, ale zcela určitě to nejsou sériové elektronky, zakoupitelné např. v GESu. Můj názor je, že v ČR a SR se prodává vyselektovaný sajrajt, který např. starým dobrým EL34 z Tesly nesahá ani po kotníky.
Vysvětlení je poměrně jednoduché - venku se dá ta elektronka prodat daleko dráže, ale samozřejmě musí být dobrá a projít všemi testy. No a ty co neprojdou, tak potom GES, Muzikent, Kytary cz a podobné prodávají amatérům...
Pokud vím, tak ještě slušně se držel Sovtek a Svetlana, možná má Sendy jiné zkušenosti, já toho zas tolik nedělám a abych si nepřivodil problémy, mám nasysleno několik kartónů EL34, které osazuju muzikantům do aparátů, o kterých vím, že často jedou.

Web

Re: elektronkac 2x100W

Sorry za OT.
Sinclaire, zvedni ten telefon, prosím smile
Chci se zeptat jestli si už poslal ten zes a pak bych potřeboval nějaký trafko na galvanické oddělení signálu od PC do zesu... Jestli mi tam můžeš něco přibalit a někoho pro to pošlu. Díky. Klang Tomáš

Re: elektronkac 2x100W

Myslíte, že tyto horory (myslím tu selekci elektronek) platí i pro jiné věci, jako repráky, kytary, atd?

Re: elektronkac 2x100W

2 Chatra - ten zdroj jsi myslel vážně, nebo nás zkoušíš ? smile

Web

Re: elektronkac 2x100W

2 #136, #156 asi by mezi R201 a VZ201 měl bejt odpor.

Re: elektronkac 2x100W

To asi, ale i tak by to bylo docela zprasený, byť to nějak funguje.

Web

Re: elektronkac 2x100W

PB0305 napsal:

Myslíte, že tyto horory (myslím tu selekci elektronek) platí i pro jiné věci, jako repráky, kytary, atd?

Co sa tyka gitar atd. to neviem ale plati to napr u potravin. Ten isty produkt (napr. coca cola ale aj vela inych) vyrabany v jednej firme ma dost casto v ramci EU rozdielne kvality. Napr. export pre Nemecko, Francuzsko, Benelux a pol... = top kvalita produktov, potom SR, Madarsko, CR... stredna kategoria, na cvhoste su Grecko a Juzne chudobne krajiny...A to sa pri tom jedna o jednu fabriku ktora "vraj" ma normy a robi vsetky produkty uplne rovnako. Toto plati aj u velmi velkej vacsiny inych potravin. Podla mna to plati aj na elektro material. V dnesnej dobe sa predavaju sracky takeho kalibru ze to niekedy az nie je mozne. Namontovat priblblu zasuvku znamena strach kedy utrhnem zavit na tych podrbanych srubkach kt. robia asi z hovna alebo ja neviem coho a takto by sa dalo pokracovat....