Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Napájení zesilovače

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 21 z 21]

Re: Napájení zesilovače

PC zdroj opravdu není na napájení zesilovačů vhodný. Zaprvé z větve 12V sice můžete napájet tzv. autošváby jako např. TDA8560Q, ale stejně z nich nedostanete plný výkon, ten dávají teprve při napájení jmenovitým napětím, tj. cca 18V. Zadruhé je ve výstupním napětí PC zdrojů podle kvality elytů různý stupeň rušení - některé zesilovače na to citlivé jsou, některé ne. V každém případě je to píčovina, i kdybyste 400W zdrojů měli zadarmo třeba deset. Odborníci dokáží takové zdroje upravit třeba i na těch 18V, ale to chce detailní znalost problematiky a obvodařiny PC spínaných zdrojů. Něco lze vyčíst z knížek od Krejčiříka, co vydal v BENu, ale kdo si bude kupovat knížku za tři kila kvůli úpravě jednoho zdroje, že...to se dneska moc nenosí.
Jediná rada je zajít do nejbližšího elektro velkoobchodu-velkoskladu jako je např. ELVO a podobní a koupit si tam za víceméně výprodejové ceny toroidní trafo 100-150VA pro halogenové žárovky. Takové trafo dává rovných 12V střídavých /některé 11,5V/ a po usměrnění schottky diodami SB560 nebo SR860 a patřičné filtraci /nejméně 20.000uF, kondenzátory na nízké napětí jsou levné/ z takového zdroje dostanete cca 17V, což je výborně blízko napětí, při kterém autošváby dávají maximální výkon. Nezapomenout každou z diod můstku paralelně překlenout keramickým kondenzátorem cca 100n/50V, někdy je vhodné i k sekundáru připojit paralelně svitkový kondenzátor 100-220n/100V, pro omezení práskání při zapínání je vhodné na primár připojit kondenzátor CFAC 100n/275V /to je kondenzátor speciálně určený pro střídavé napětí, v hodnotách 330n i 220n se dá kuchnout i ze slabšího PC zdroje/.

To, že TDA8560Q šumí je píčovina, je to pouze neumětelství a neznalost lidí, kteří s ním pracují. Jestliže potřebuje ten šváb pro plné vybuzení např. 300mV a zvukovka dává při plném vyjetí faderů například 0,8V nebo víc, tak co je třeba asi udělat? Přizpůsobit úrovně, nic víc, v praxi to znamená dát na vstup švába /ještě před vstupní kondenzátor/ odporový dělič z odporů například 5k6 podélně a 2k2 příčně, anebo tam prostě vrazit trimr a seštelovat úrovně tak, aby zvukovka při plném vybuzení právě vybudila švába na plný výkon. Pak nebude nic šumět ani bzučet a zesilovač bude při nevybuzené zvukovce zcela tichý.
Jsou to vcelku obecně známé věci, akorát se o nich moc nepíše a laici a nezkušení amatéři, kteří tohle přizpůsobení neudělají, potom prohlásí o TDA2005 "že šumí". Jistěže bude šumět, protože jeho vlastní citlivost je kolem 20mV a v takovém případě šváb i s nevybuzenou zvukovkou zesiluje její vlastní šum, protože prostě nejsou přizpůsobeny úrovně.
Doufám tedy, že si tohle přečte co nejvíc lidí, hlavně těch "slabších v kotníkách", aby se vědělo o co go.
Jiná věc jsou například korekce s LM1036N, což je odporný šváb, šumící sám o sobě. No a když za něj někdo připojí relativně citlivého autošvába /podobně blízká napájecí napětí k tomu svádějí/, tak je na průser a vlákno o deseti stranách zaděláno. Stejný hajzl je TDA1524, v podstatě žádný pokrok proti kdysi nechvalně známým TCA730 a TCA740 /horšími kopiemi z hlediska šumu jsou enderácké A273D a A274D/.
Jediný šváb s napěťovou regulací hlasitosti a korekcí, který bych byl ochoten akceptovat, je MDA4290V, zhusta osazovaný do zvukových dílů československých barevných televizorů, odkud se také dá nepoškozený a funkční vydolovat ve sběrném dvoře, stačí vytáhnout modul Z s krycím pocínovaným plechem, kde najdete kromě spousty dalších užitečných součástek jednu MDA4290V a jednu A2030D, což je enderácká kopie TDA2030. A takových televizorů se teď při jarním úklidu najde ve sběrném dvoře třeba i deset. Stačí obsluhu uplatit krabičkou Marlbor a nechá Vás tam těžit třeba hodinu. Třeba v takovém Coloru 110ST najdete hned vedle sebe dvě KD606, což také nejsou zrovna neužitečné součástky.
Já to dělám tak, že vezmu přepravku od zeleniny, jedny Marlbora a za hodinu jsem zpátky s plnou přepravkou poměrně užitečného materiálu, za který byste jinak museli v některých případech krvavě platit /myslím zrovna ty KD606, ale i jiné věci/. Standby transformátorky mají výkon okolo 2-3W a dvoukomorové sekundáry 12-18V podle typu a jsou impregnované hmotou T100, což je materiál podobný vosku - jádro trafka stačí nahřát na cca 50°C a plechy se Vám z něj doslova vysypou, do sekundární komory si pak můžete namotat co je libo, nezapomeňte si ale před rozebráním změřit, kolik sekundár při zatížení např. 2W dává a potom pečlivým odmotáním spočítat závity na volt. Já osobně už jsem tyhle transformátorky použil mockrát, naposledy, když jsem vyráběl adaptér 3V/0,5A DC pro minidisc MZ-R501. Stačí na výstup pověsit zenerku okolo 3,3V, aby to naprázdno moc nelítalo nahoru a je vymalováno. Z podobného trafa jsem před časem vyráběl i zdroj k discmanu, 4,5V/300mA. Prostě kupa užitečných součástek. Nemá cenu tahat elektrolyty, i když jsou to ty modré z řady TF, většinou už bývají načaté a jsou to součástky, které stárnou nejrychleji. Naopak např. polovodiče  už mají stabilizované parametry, které se s časem už moc měnit nebudou.
Reproduktory ARN4708 použité v Colorech 430 i jinde jsou také výborné širokopásma a za jedno sobotní odpoledne jich můžete mít na dvě Appolita, když si k nim vyberete dobrý výškáč a zvolíte ozvučnici.
Někdo se určitě bude smát, ale já to tak dělám už roky a za deset let pozpátku jsem tam našel věci, které bych prostě nikde nekoupil. A nejde zdaleka jen o televizory, schází se tam spousta jiné elektroniky, nedávno jsem si donesl DVD-DK Panasonic, ve kterém byl odhadem 300VA toroid...

Web

Příspěvky [21 až 21 z 21]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Napájení zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£