Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Závada DPA223

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Závada DPA223

Zdravím! Stala se mi nepříjemná věc, kdy se při vypnutí malého lab. zdroje s 20VA transformátorem ozvalo lupnutí a vlivem tohoto přechodového děje došlo ke kompletní destrukci koncových tranzistorů a tranzistoru Q11 (ve VAS - BC556B) jednoho kanálu zesilovače DPA223 (originální desky, set součástek z Aldaxu, chlazení krabice MODU2U, při oživování na obdélník do odporu - stabilní), který byl zapojen ve stejné zásuvce. Zesilovač je postaven ve 2. bezp. třídě. Zdrojem signálu byl notebook, vstup zesilovače přímo do výstupu ZK. Zesilovač byl napájen samostatným toroidním transformátorem navrženým na výstupní napětí 2x28 Vstř při 230 V v síti, kdy jsem po jeho vyhoření na kondenzátorech za usměrňovačem naměřil 84 V. Druhý kanál zesilovače je OK. Jako možná příčina destrukce koncových tranzistorů mě napadá překročení U_CE0 Q11 a jeho následný průraz (přechod B-E tranzistoru Q13 je v pořádku). Není mi ale jasné, jestli se mohla napěťová špička dostat přes filtrační kapacity ve zdroji. Ovšem U_CE0 použitých tranzistorů jsem před osazením neměřil. Jako další příčina mě napadá nějaký druh rozkmitání zesilovače nebo kombinace obojího. Napadá vás nějaká možná chyba nebo jiná příčina tohoto problému?

Web

Re: Závada DPA223

Zřejmě se ti v tom zdroji dříve vybila jedna polarita napětí, zatímco druhá držela dýl. proto byl zesilovač napájen nesymetricky a opačný napětí se objevilo i tam kde nemělo, zatímco zůstala připojená zátěž a to pak jde razdva...

Re: Závada DPA223

Příčinou tedy může být nepořádek v síti způsobený jiným zařízením (tím nesymetricky zatíženým transformátorem lab. zdroje) v kombinaci s možnou shodou náhod a nepřesným tolerancím tranzistoru Q11?

Web

Re: Závada DPA223

Možný je vše..oprav to a víc neřeš, jen kdyby to udělalo to samý, lze pátrat dál...

Re: Závada DPA223

Dobře, děkuji za radu.

Web

Re: Závada DPA223

Nemáš seklou izolaci koncáků v minus větvi na zem kostru ? Jak je měřeno těch 84V ?

Re: Závada DPA223

Těch 84 V jsem naměřil naprázdno na obou největších (C25, C26) filtračních elektrolytech (mezi šinama) stejnosměrným digitálním multimetrem, když nebyly osazeny pojistky. Měřil jsem potom, co jsem zesilovač otevřel, jestli byl mezi shořením pojistek a otevřením skříně vypnutý si nevybavuji, ale když to šlo do zkratu tak to je vlastně jedno. Koncové tranzistory jsem již demontoval, měl jsem je zapájené přímo do desky, takže jsem zkrat na chladič neověřoval. U jednoho šroubku jsem zaznamenal deformaci plastového izolačního kroužku, ale kroužek byl kompletní, pravděpodobně plnil funkci správně.

Web

(upravil MilanTuma 8. 3. 2011 22:51)

Re: Závada DPA223

Jo tak konečně někdo druhý. Při testech si takhle hraji na 223 a zkouším ve vedlejší zásuvce prodlužovačku s jiskřícím vypínačem, kterou mi kamarád donesl na otestování. Prodlužka byla pod záteží 35W halogenové žárovky lampičky s transformátorem. Cvaknu vypínačem, který lehce zajiskřil  a šup! a koncák ... odskákaly to jak koncáky, budiče, tak i Q19, Q20 a tuším že i dva trandy z Q11-14. Napájeno 200 VA toroidem bez síťového filtru a na každém elytu 41 volt. Pravděpodobně za to může absence foliových kondenzátorů ve zdroji 223 a rušení proleze až do rozkmitového stupně. Od té doby přidávám do zdroje 223 MKS či lépe MKP kondy. Jak mezi + a -, tak i mezi jednotlivými větvemi na kostru. Celkem asi 6 mikro v MKP. Ten kond C24 s dlouhýma dráhama je tam nanic.

Re: Závada DPA223

Nechce se mi věřit, že by P.D.  navrhnul zesilovač, který by byl tak háklivý ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Závada DPA223

Mě je to taky divný, tam bude nějaká zrada...

Re: Závada DPA223

Zrada? Ten první ještě nemá zkušenosti a mohl za to pravděpodobně laboratorní zdroj s různě obvodově řešeným zdrojem pro + a - šíny. A ten druhý to má úplně mimo originální schéma.

Re: Závada DPA223

Čert ví... smile

Re: Závada DPA223

I mně je to dost divný, pokud se jedná o součástkové sety z Aldaxu, tak tam byly zaručeně perfektní tranzistory z Profusion a koncové BD911/912, které odebíráme my, mají rezervu v Uceo minimálně 20V, takže v zesilovačích bude jiná zrada, nesouvisející s polovodiči. +/-42V ještě nemůže tomu zesilovači absolutně ublížit. A nechce se mi věřit, že by případnou špičku nedokázaly akumulovat filtrační elyty. Při napětí +/-42V až +/-43V provozují naši zákazníci zesilovače SPV100, které pracují naprosto spolehlivě a dávají výkon větší, než 100W/4ohm.

Web

Re: Závada DPA223

Hm, co když není vada v zesilovači, ale v rozvodu? Jenže to by pak byli bouchlý aji filtráky na zdroji. Já jen, že jednou při poruše "nuláku" v TNC známému odešlo PC. Protože přes další spotřebič (lampička) se PC spojil defacto na sdružené napětí. následek byl dost drsný.

Re: Závada DPA223

millano: Netvrdím, že to je návrhem, to že jsem uvedl, že se jedná o toto konkrétní zařízení, je jen pro to, abychom se případně mohli bavit o konkrétních záležitostech, jinak to nemá smysl.

Přijde mi to jako zajímavá situace (byť má jakoukoli příčinu), proto jsem se zeptal na zkušenosti s podobným problémem. O víkendu budu znovu pátrat, kde bych mohl mít chybu a po opravě budu sledovat co se při takových situacích v napájení zesilovače děje, není mi to jasné.

Web

Re: Závada DPA223

kazzatel: vzpomínáš si na měření u mě?

Re: Závada DPA223

Zajisté že si vzpomínám, ale jsem při popisu manipulace s propojením s různými netandardními zdroji velmi skeptickej, protože vím, jak snadno se může při popisu udělat chyba. Také z tohoto důvodu jsou v nově vyvíjeném zesilovači VŠECHA  napájecí napětí monitorována a časové průběhy zaznamenáváné a v okamžiku případné poruchy zapsané do paměti mikroprocesoru. Jedině tak lze objektině následně posoudit, co se vlastně událo...

(upravil perys 11. 3. 2011 23:01)

Re: Závada DPA223

muzu se poptat, jaky procesor bude ten Zaslibeny?
a pripadne kdo to bude programovat, zda nekdo od vas nebo na zakazku?
a nebude se ten procik kousat az se mu na vstupu nebo zemi objevi nejake spicky? protoze me vzdycky:-(((

Web

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Závada DPA223

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£