Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Prosím o radu - zesilovač JPA100

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 36 z 36]

(upravil j_paseka 4. 3. 2011 20:50)

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Tak jsem dnes proměřil zesák. Zde uvádím hodnoty napětí, které jsem na měřil při nulovém klidovém proudu. V závorce jsou hodnoty uvedené v dokumentaci.

R3 - 0,792V; (0,8V)
R4 - 1,179V; (1,3V)
R10 - 1,103; (1,22V)
R6 - 109,2mV; (125mV)
T6 - měřeno Uce - 2,16V; (2,08)

Dále jsem nastavil klidový proud na cca 34,7mA, tomu odpovídá úbytek na emitorovém rezistoru (1,5R) kolem 52,1mV. Po chvíli až se prohřál hlavní chladič toto napětí spadlo na 47mV. Nevím jestli to napětí má tendenci padat dál, už jsem to nezjišťoval. Nicméně zítra se tím budu ještě zabývat.
Jinak offset na výstupu se stále pohybuje v rozmezí 20-30mV, což je dost ale zaboha nemohu přijít na to čím to může být.

(upravil joži 5. 3. 2011 7:44)

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

A čo ti to nehrá? tie hodnoty čo si namera su v pooriadku, R4 v emitore prud. zdroja určuje prud pre dif. dvojicu, R10 prud pre napaťový zosilnovač. To že ten kludak zlezie je v poriadku, pretože sa ohreju tranzistory a chladič. Je možné si to zatepla doštelovať.


BTW akú ledku si tam použil, tie hodnoty platia pre LED diodu červenu s ubytkom 1,92V

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Ahoj Joži, zdroj signálu jsem se ještě bál připojit. Ale dnes se nato chystám. Mám v plánu to ještě projet na generátoru jestli nekmitá. Ano použil jsem obyčejnou červenou led.

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Není červená jako červená, některé mají těch 1,6V, ale některé až 2V, to by ale nemělo mít vliv, je to jen napěťová reference.

Web

(upravil joži 5. 3. 2011 13:18)

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Ano je to napatová referencia pre prúdove zdroje. Ovšem aj to može sposobovať vačší ofset, pretože sa posunú DC pomery v dif. a napatovom zosilnovaci.
Zmeraj si na nej ubytok. ako vravím. používam červené s 1,9V ubytkom

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Úbytek na ledce jsem teda změřil a je 1,825V.
Zjišťoval jsem ještě přechodové zkreslení při průchodu nulou na osciloskopu a není patrné. Připojil jsem teda zdroj signálu (hudba) a zesilovač hraje, nešumí a nebrumí.

Napadlo mě jestli na offset nemůže mít vliv jiná beta výkonových tranzistorů, pravda, neměřil jsem je. Ale tu částečně kompenzují emitorové odpory.

(upravil joži 5. 3. 2011 17:19)

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Ak by mal leddioda o 100mV vyššie napatie, tak by si mal presne tie hodnoty čo sú v dokumentácii. Ono ten ofset cca 20mV není kritický, ale dá sa to aj lepšie. Pokiaľ sa ti chce s tým babrať, tak tie dva BC550 vyber tak aby si mal čo najmenšiu hodnotu Ofsetu.

Beta koncakov nemá až taký veľký vyplyv. Ak by sa stalo, že by zosilnenie bolo extrémne malé, tak by mohol byť problém skor pri saturácii, kedy je prúd tranzistormi najvačší.

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Jasné díky, tento modul už asi nechám jak je. Dělám znova dvě desky pro tento zesilovač. Takže ty precizně osadím a zkontroluji jestli jsou ok. Ty nakonec půjdou do finálního zesilovače.

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Joži můžu taky poprosit o "dokumentaciu ktoru davam k DPSke"?
Leží mi tu jedna DPS a pořád nějak není čas to dokončit.
Tak pokud budeš tak hodný předem díky.

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Daj mi Emajl

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Jestli si dobře vybavuju, co je to za zapojení, tak by ofset měl jít doštelovat odporem v kolektoru diferáku, většinou se to dělá tak, že pokud je tam např. odpor 1k5, tak se dá pevný odpor 1k2 a trimr 500R a tím už by to mělo jít srovnat i bez výběru tranzistorů /pakliže jde o nesymetrický diferák/.

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

áno, Leoš aj tak sa to dá spraviť. Je tam 680R odpor, takže treba trimer prisposobiť tej hodnote

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

No tak pokud je tam původně 680R, tak bych asi pro první zkoušky dal pevný odpor 560R a trimr 250R a mělo by to jít doštelovat dostatečně jemně. Nicméně trimr bych tam natrvalo nenechával, po vynulování výslednou kombinaci změřit a nahradit nejbližším pevným odporem i za cenu, že na výstupu zůstane třeba 5mV, což je akceptovatelná hodnota.

Web

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Díky kluci, zkusím to.

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Můj mail: PAVELTL(kyseláryba)POST(puntík)CZ. Díky.

Re: Prosím o radu - zesilovač JPA100

Tak jsem tím trimrem, jak jste mi paradili, našteloval offset 0V. Změřil jsem výsledný odpor byl 1233R, tak jsem tam dal 1k2 a offset je kolem -5mV,  dobré. Už na to kašlu, víc z toho asi nevyrazím. Děkuji ještě jednou za Vaši pomoc.

Jan

Příspěvky [21 až 36 z 36]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Prosím o radu - zesilovač JPA100

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£