(upravil NNNTomas 11. 4. 2011 20:11)

Téma: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Jak změřit správné naladění bassreflexu u subu? Případně jak naladit?

Konkrétně: bedna: 120-125l čistého /repro, bassreflexy odečteny/, bassreflex: 2x10cm průměr, délka 20cm - což vychází cca 37Hz u Kappy 15LF PRO.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

LIMPem. Kde je první maximum impedance, tam je naladěn BR

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Kde to prosím seženu? smile

(upravil piitree 2. 3. 2011 23:07)

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Zrovna jsem tohle taky řešil. Čistý objem se po přidání tlumení virtuálně zvětší, kolik litrů má bedna navíc se dá snadno zjistit změřením rezonace v hotové ozvučnici s ucpanými BR. Vyšel jsem ze vzorečku pro reproduktor v uzavřené ozvučnici fc/fs = ((Vas/Vb)+1)^0,5. Taky je lepší rezonanční frekvenci fs  i následně Vas změřit na konkrétním reproduktoru než spoléhat na datasheet a znovu vypočtený objem nakrmit třeba do winisd. Mě u kappy 15LF vyšly lepší parametry jak papírový, ale nakonec jsem paradoxně nemusel nic dolaďovat, mám ji v 135l a BR 2x10x12cm. Je jasný, že se pohybujeme spíš na teoretické úrovni a svou úlohu zde má taky ucho. Na změření rezonance stačí nf generátor, zes, odpor a multimetr. Nicméně je vhodnější ten program LIMP, tam je potřeba si vytvořit jednoduchý měřící přípravek, všechno je hezky zpracováno tady: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/mereni_ts.htm

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

ARTA, jejíž součástí je i LIMP, se dá stáhnout tady na webu v sekci download.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Až na to, že 1) Rezonance BR je v "sedle" mezi impedančními peaky - skoro přesně tam, kde je minimum a za 2) pitreeho postup je pravda jen pro uzavřené ozvučnice. Pro rezonanční typy ozvučnic se přidáním tlumení mění i jakost poddajného objemu a tedy i účinnost BR jako takového.
Pokud tedy NNNTomáše zajímá opravdové naladění BR, jeho účinnost a to nejdůležitější - SPLmax, nezbývá než bednu vytáhnout ven a změřit. Zhruba na stanovení rezonance LIMP stačí.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Na presné zistenie rezonancie BR to musíš zmerať mikrofónom v blízkom poli. Spoľahlivé meranie spodku sa dá urobiť len v bezodrazke, alebo vo voľnom priestore. Na správne vyhodnotenie takéhoto merania musíš byť okrem iného vybavený aj skúsenosťami. Takže sa s tým nejak netráp - takých fachmanov je na tomto fóre menej ako prstov na jednej ruke.

(upravil NNNTomas 3. 3. 2011 18:28)

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Díky, ten Checkův přípravek /"krabičku"/ mám. Takže to zkusím...

Jak se tohle měří? Myslím vzdálenost mikrofonu? Hned u membrány?

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Co nejblíž. RTFM!

(upravil Hippo007 4. 3. 2011 8:51)

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Možná hloupý dotaz: Neměl by měřit spíš než u membrány u BR, když chce změřit naladění BR?

EDIT: předpokládám, že nechce měřit frekvenční charakteristiku bedny, ale jen naladění BR

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Hippo007: Je to docela jedno, u membrány bude pokles, v BR peak. Ale nevím proč by si měl shánět na to mikrofon, když je jednodušší si spájet pár drátků a měřit to elektricky.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

To už se tady řešilo výše.

MethMan napsal:

Rezonance BR je v "sedle" mezi impedančními peaky - skoro přesně tam, kde je minimum .... Zhruba na stanovení rezonance LIMP stačí.

godz napsal:

Na presné zistenie rezonancie BR to musíš zmerať mikrofónom v blízkom poli.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Skúšal som obe metódy merania a rozdiely sú pre mňa zanedbateľné, cca 2Hz. Ladenie BR podľa impedančky 29Hz, podľa dipu basáku 30 Hz a peaku BR 31 Hz.

(upravil NNNTomas 4. 3. 2011 11:09)

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Nějak se mi zas nedaří, nepozná z toho někdo co dělám blbě? Měření zapojeno přes přípravek z Checkových stránek. Kalibrace udělaná, tak nevím co tomu zas je hmm

http://img28.imageshack.us/f/limpimp.png

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

No nevím, nezapomněls odzkratovat měřící rezistor po kalibraci? Nebo, pokud máš přípravek typu "vrabčí hnízdo", prověř znovu celé zapojení

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Zapojené je to správně...

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

V podstate to muze byt v nasteveni mixeru zvukovky, v nastaveni Audio Device v Limpu, chyba v zapojeni bastlu nebo jen spatne prepnute spinace na measuring boxu. Projdi jedno po druhym.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Skontroluj aj kontakty konektorov, to čo si nameral je to isté ako nič pripojené na vstupe.

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Tady je zjednodušené schema pro měření impedanční křivky. Pro přehlednost..

http://s4.postimg.cc/a9jmwx8hl/87_impedance.jpg

Web

Re: Ověření správného naladění bassreflexu u subwooferu

Netroufl by si někdo říci na kolik v tomhle objemu je ideální ladit tu Kappu, když to bude na hlavně na hudbu a občas i na filmy? Chci se dostat frekvenčně co nejníž, ale zase neztratit takovou tu "duraznost" na basech.