Téma: tlmivka so zeleznym jadrom

Potrebujem navit tlmivku s hodnotou 1,2mH a mam doma medeny smaltovany drot priemeru 1,2mm, ale kedze ho asi nebude dost na vzduchove cievky, napadlo ma ze to navijem na I plechy z ktorych urobim jadro s prierezom 10x10mm, ale netusim aky pocet zavitov mam urobit...

Snazil som sa najst na nete nejaky program ktorym by som to vypocital ale nejako sa mi nic nepodarilo vygooglit, a do tych vzorcov sa velmi nevyznam...

Tie plechy z kt. chcem urobit jadro su z rozobrateho stareho klasickeho EI trafka, tie I su celkom kratke(odhadom 6-7cm, a na krajoch maju diery na zosrubovanie) max. sirka vinutia na tie I plechy je teda cca 3,5-4cm. Vie mi niekto pomoct z vypoctom ?

Re: tlmivka so zeleznym jadrom

Podívej se  na Jaroslav Lukeš Věrný zvuk strana 274 - 278. Kniha se dá myslím stáhnout na internetu.

Re: tlmivka so zeleznym jadrom

Dakujem ti velmi pekne za tip, akurat som to stiahol a snazil sa nieco nastudovat ale zistil som ze oni tam predpokladaju tlmivku s EI jadrom so vzduchovou medzerou. Ako je to potom pri I jadre ? Vacsina tlmiviek do vyhybok sa takto robi, tak preto sa pytam...

(upravil zdenek00 18. 2. 2011 19:07)

Re: tlmivka so zeleznym jadrom

Moc jsem toho v životě zatím neviděl, ale tlumivky v audiotechnice bývají většinou vzduchové, některé starší s EI jádrem a pár nových levnějších typů pro menší výkony s jádrem feritovým. Jaká většina je na I jádrech? Nevhodně zvolené jádro může celou práci znehodnotit. Jak víte, že stačí zrovna 1 cm2 ?Tlumivka přece zase tak drahá není.

Re: tlmivka so zeleznym jadrom

Neviem, preto sa pytam, a preto to chcem s jadrom aby som pouzil mensi pocet zavitov = usetril trochu medi, jadro uz mam, tak preto prave 1x1cm. Jadro mozes pouzit bud feritove alebo z trafoplechov, to z akeho je materialu len ovplyvni spomenuty pocet zavitov podla sytenia atd... do coho sa prave nevyznam a preto sa aj pytam tu...

inak "I" plechy sa bezne do tlmiviek lacnych reprovyhybiek pouzivaju (v mojom pripade to budu stare ARNka takze mi na nejakom malom prechodovom skresleni nezalezi...), pripadne na dosahovanie uz velkych indukcii sa pouzivaju s feritovym jadrom. Ide len o to ake sytenie das cievke a ako ovplyvni to jadro jej indukciu pri danom pocte zavitov. Jednoducho cim vacsie jadro tym menej zavitov, ak mas jadro malicke malo to ovplyvni indukciu, to ako a o kolko uz zalezi od toho sytenia zavitov a neviem coho vsetkeho co sa prave snazim zistit... Neviem ako to vyratat a na to sa snazim prist. Kdesi tu v historii som cital ze vraj pri tychto I cievkach najprv navinu cievku a potom meraju jej indukciu a pri navrhoch sa to zistuje "skusmo" ale pride mi to ako blbost, ved musi sa to dat nejako rozumne vypocitat, no nie ?

(upravil zuki 18. 2. 2011 20:58)

Re: tlmivka so zeleznym jadrom

Spočítat se dá všechno, ale musí se to umět... Na internetu je spousta vzorů... A AL jádra ( resp. ur = relativní mí) jistě odhadneš od oka... wink

Pokud je možnost měřit indukčnost, tak nejjednodušší je namotat na použité jádro (kostřičku) 10-20z (stačí jakýkoli tenký izolovaný drát či lanko) a změřit indukčnost. Pak vypočítat správný počet závitů pro dané uspořádání vypočítaný úpravou vzorce L=k*N*N ( indukčnost je úměrná druhé mocnině závitů, přičemž k= konstanta je dle provedení - rozměrů  a AL konstantě jádra). To "k" se vypočte z těch 10-20z a změřené indukčnosti. Namotat o pár závitů víc a po změření indukčnosti provést korekci na správnou hodnotu.

Při malém počtu testovacích závitů je potřeba mít přesný měřič indukčnosti, nebo jich holt namotat o něco víc.... A I jádro Fe plechy 1x1cm by ti na pár desítek W mohlo stačit. Skoukni Checkovo web. Měřil chování dostupných cívek(jader).

Re: tlmivka so zeleznym jadrom

ok, diky za radu smile to uz je nieco od coho sa da odrazit dalej smile