Téma: Nebootuje HDD. Co s tím?

Sháním radu ohledně neochoty "bootování" HDD. Koupil jsem použitý notebookový HDD do zamýšleného malého PC přehrávače. Disk se chová pošlušně jako datový, při čtení ani zápisu nemá problém. Nelze z něho ale bootovat. Zkoušel jsem instalovat MSDOS, FreeDOS, Win98SE a několik verzí WinXP a to na různé souborové systémy. Zkusil jsem FAT16, FAT32 a NTFS. Vždy to dopadne stejně. Po prvním resetu při instalaci PC vytuhne. Disk lze libovolně formátovat, dělit na logické disky, ale instalace OS se stále nedaří. V PQ Magicu se při tvorbě primární partition objevuje hláška: "This partition crosses the 1024 cylinder boundary and may not be bootable", což je údajně nějaký problém starých BIOSů. BIOS na desce jsem pro jistotu přepsal poslední verzí z roku 2008, ale hláška se objevuje i po připojení disku k nové desce. Napadlo mě přepsat MBR, stahnul jsem Super Grub Disk, ale nepochopil jsem ho. Nemohu vyloučit, že je disk vadný, ale není to jen chyba v zaváděcích oblastech disku?
Jedná se o 2,5" ATA HDD Seagate 80GB připojený přes redukci na běžnou ATA, board je Intel Little Valley BLKD201GLYL. Z jiných, 3,5" a CF disků, (malé kapacity, velké na pokusy nemám), vše bootuje normálně. Chyba není v nastavení bootovacího pořadí v BIOSu ani v jumperech Master-Slave. Disk je BIOSem rozpoznám vždy správně.

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

tak presne do botky som mal s týmto problém aj ja . Rozdiel je ale v tom že moja zostava je pol roka stará . Doska MSI 785GM-E51 a Seagate barracuda 7200.12 500GB SATA II .Postupoval som presne tak isto ako ty, rôzne softy,preinštalácie, drbačka, nakoniec som usúdil že je zlý disk . Tak som kúpil nový Hitachi ,tiež sata 2 . Problém sa ale nevyriešil. Tak som myslel že doska odišla, že SATA radič je poškodený, 3 mesiace som bežal na starom ATA WD 40GB ako systemovom kým som neprišiel domov, náhodou ma napadlo že vyskúšam reinštal doma,čo to povie,ale vytiahol som z krabice nový SATA kábel,pichol to tam a čuduj sa svete ono to všetko beží !!! Takže sprostý kábel mi narobil takéto problémy.

Skús ho aj ty vymeniť

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Já bych tipnul nějaký nedefinovatelný bordel v MBR.

Zkus ještě všechno smazat, udělat primary partition cca 20gb a na ni rozjet instalaci. Pokud to půjde, na úplný závěr ji klidně PQMagicem roztáhni přes celej disk (bootovací soubory budou na začátku disku a ani defragmentace by je neměla hodit jinam).

Případně ještě najet při instalaci XP z CD do toho opravného režimu a v konzoli zadat FIXMBR.

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Taky jsem se s tím už setkal, většinou to byly vadné sektory. Pokud je ale disk OK tak pomůže fixmbr jak píše opamp. Pokud nezabral fixmbr a disk nemá vadné sektory tak už byla špatná deska nebo ten káblík.

(upravil 7tech 15. 1. 2011 20:43)

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Správňáku, já mám ATA (dnes nazývaný PATA). Tam rychlost přenosu není nijak závratná a na stejném kabelu jiné disky běží.
Opampe, zkoušel jsem udělat na začátku i jen 512MB FAT16 disk a sys.com-em na něj nakopíroval DOSové io.sys, msdos.sys a commmand.com. Nic jednoduššího už není a přesto ta mrcha nebootovala. Ale ten FixMBR zkusím. Také si myslím, že to bude někde tam. Možná najdu editor od Ontracku, kde bylo možné bajtík po bajtíku editovat komplet disk včetně MBR. Akorát, že to je dost nebezpečná zbraň a nevím, jestli uvidí tak velký disk. Kdysi jsem s tím odstraňoval neodbytný bootmanažer.
Foxi, jestli myslíš základní desku, tak to nevypadá, jiné disky chodí.

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

"This partition crosses the 1024 cylinder boundary and may not be bootable"
a co zvětšit velikost alokační jednotky?

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

To by snad nemělo souviset...

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Fixboot, fixmbr - bez efektu.

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

A co když se tam nainstaluje linux bude bootovat ?

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Možná dlbá rada, máš nastavenou primární partition jako Aktivní ?  Další může být , že ta redukce nemusí umožňovat bootování. smile

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Partition je primární a aktivní. Momentálně FAT32, ale jak jsem psal, chová se to stejně na FAT16 i NTFS. Když do té redukce (2,5" 44/40-pin) vrazím (přes další redukci smile) CF kartu, tak z ní normálně nabootuje.
Linux můžu zkusit, napere tam nějaký ten jejich zavaděč, ale už jsem zkoušel bootmanažer dodávaný s FreeDOSem a nic.

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Mohl bys napsat typ toho HDD? Ten disk máš nový? Nebyl na něm nějaký OS, kterého část alokuje začátek disku? A ty to nástrojem, který používáš, jen možná nevidíš.

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Linux by ti mal nabootovať,ale ihneď na ňom všetko padne

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Jinak pro práci s dělením disku používám a doporučuji "Disk Parted", s ním se mi nikdy nestal uvedený problém. Možná by to s ním šlo naštelovat k funkčnosti...
LiveCD/USB Flash-> http://gparted.sourceforge.net/

http://gparted.sourceforge.net/screens/gparted_1_small.png

Web

(upravil 7tech 16. 1. 2011 18:59)

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Je to tento Seagate: http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?l … Page=Model
Koupil jsem ho použitý, co na něm bylo, netuším. Jako první jsem zrušil FDISKem vše, co tam bylo. Pro manipulaci s oddíly používám bootovací CD s PQ Magic 8.0, případně FDISK od MS.
Momentálně jsem to sklidil, takže další pokusy až pozítří. Ten Gnome Partition Editor jsem spustil, ale nenabízí nic víc, než PQ Magic. (Je to pěkná mrcha, ten Linux se nedá vypnout, ani nejde vysunout CD, jen HW reset. smile)

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

A co zkusit low-level format? Stejně nemáš co ztratit.

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Ale mám co ztratit. Ten disk je pro mé účely ideální - malinký lehký a s ohromnou kapacitou (pro nejběžnější mp3 určitě). Navíc si nejsem jistý, jestli bude LLF fungovat. Někde jsem slyšel, že je pro LLF třeba vytvořit silnější magnetické pole, než je schopna elektronika disku poskytnout, nevím.
Jinak díky za rady. Vidím, že to není až tak triviální problém a rozhodl jsem se bootování vyřešit jinak. DOS nahodím bleskově z CF a kdybych náhodou potřeboval Wokna, tak tu mám 6GB microdrive. Start XP potom trvá ke dvěma minutám, ale to občas zkousnu.

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Pokud vím tak LLF je spíš taková "obezlička" kterou fyzicky stejně elektronika disku nedovolí. Možná to souvisí s magnetickým polem jak jsi psal.

Web

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

já se do toho teda nacpu naposledy - používám výhradně disky od seagate a na UBCD a i jinde je instalační utilita přímo od seagatu - nějakej disk wizard. dobře se v tom formátuje včetně nastavení velikosti alokační jednotky. a je v tom i nějaká diagnostika myslim...

Re: Nebootuje HDD. Co s tím?

Nojo, tohle jsme sem měli postnout hned jako první - pustit diagnostickou utilitu výrobce... Ach jo, stárnu a zhoršuje se mi skleróza smile

Web