Téma: Výpočet cívky

Zdravim,
měl bych na vás takovou otázku, potřebuju spočítat vzduchový cívky na výhybky a v každým programu mě vychází něco jiného. Zkoušel jsem programy co jsou zde na stránkách Hellish, Tlmivka a vypocet.xls.
Můžete mi prosím poradit podle čeho to mám spočítat? Děkuji

Re: Výpočet cívky

Tlumivka taky nic?

Re: Výpočet cívky

No Tlumivka je v Dosu ze??Ten sem prvne nak nepohopil. ale jen pro kontrolu potrebuju civku o indukcnosti 2,2mH na kostřičce 30x75(šířka x vnejsi prumer)s vnitrním průměrem 30mm. Me vychazi ze potrebuju 274 závitů. Není ještě jiný program na výpočet?? ale i tak díky

Re: Výpočet cívky

Nevím, určitě existují, hledej v eng, ale zrovna tento dělat B. Sýkora, musí to být dobře.

Re: Výpočet cívky

Dobře.díky moc

Re: Výpočet cívky

Tak jsem to teď taky zkoušel,opravdu každý program poskytne něco jiného.Budu se řídit návrhem VB,snad je to dobře...

Re: Výpočet cívky

PB0305 napsal:

L=(320 * a**2 * n**2 /(6a+9b+10c)) * 10**-9

a   střední průměr vinutí (cm)
b   šířka vinutí (cm)
c   "tloušťka" vinutí t.j vnější průměr vinutí - vnitřní průměr vinutí (cm)
L   indukčnost v H
n   počet závitů

Viz. Jaroslav Lukeš Věrný zvuk str. 271

Re: Výpočet cívky

Všechny ty vzorečky, nomogramy a empirické návrhy mají nějakou přesnost. Kdysi jsem si napsal výpočetní program (používám dodnes), kde jsem začlenil 3 způsoby výpočtu, nakonec jsem stejně po navinutí pár desítek cívek do příslušných koster a šablon provedl měření a korektury - na chyby výpočtu a deformace šablon apod. Nyní je výsledek pro použité šablony cca 2%, přesnější cívky se stejně navinou o pár závitů víc, změří a ručně odvinou.

Web

Re: Výpočet cívky

Program máš jen pro osobní použití, nebo jsi jej někde vystavil?

Re: Výpočet cívky

Mám jej vystavený v pracovním PC486. smile
Korekce jsou dělány pro příslušné kostry a šablony, takže jinému smrtelníkovi užitečné nebudou - je tam včleněna dvojitá korekce, korektura chyby rostoucí s průměrem drátu a součinitelem plnění, a deformace příslušné šablony s rostoucí návinem.

Web

Re: Výpočet cívky

umi nejktery ze softiku spocitat civku s paralelnim vynutim dvou ci vice dratu?
Doted jsem celkem uspesne pracoval s programkem Tlumivka a k memu velkemu prekvapeni to sedelo s vysledkem
(za predpokladu, ze se mi motani darilo smile )

Re: Výpočet cívky

Já mám libovolný počet paralelních drátů, dokonce i kombinace dvou různých průměrů, zadává se průměry drátu s izolací a bez.

Tlumivka má jakou přesnost, vleze do 2-3% ?

Web

Re: Výpočet cívky

Sendy gratuluju ze mas takovej soft - treba mi nekdo taky takovy podobny doporuci.
Ze ho mas ty je mi ale naprd..leda ze bys byl nekdy v bodoucnu ochoten mi/nám spocitat co bude treba.
Nebo podarovat smile

No a co se tyce Tlumivky, v procentech ti to nepovim, ale pokud se mi manualne darilo tocit pekne zavit vedle zavitu
tak byl vysledek shodny s vypoctem. Kontroloval jsem to jen merakem co mam (cca za 1tis). Nedavno jsem takto kroutil 16 civek
a vzdy jsem si na kazdou pridal radeji par zavitu (co kdyby) no a ty jsem po zmereni zpravidla nakonec zase odmotal.

(upravil atlan 19. 1. 2011 21:33)

Re: Výpočet cívky

No ja ked som potreboval navit 12cievok tak som radsej postavil navijacku...a ono je rozdiel navit na divoko a zavit pekne vedla zavitu. Ten rozptyl indukcnosti tam je.

Re: Výpočet cívky

A to myslíš, že my jsme motali cívky na klávesnici počítače nebo co ? mad

Web

Re: Výpočet cívky

Sendy chtel bych si v brzke dobe zkusit navinout civku paralelne. Predbezne se ptam jestli bys byl tak laskav a pomoci svyho sw mi vypocital hodnoty?

Re: Výpočet cívky

No tak dalo by se, mám ho v jiném PC tedy to bude trvat, než ho zapnu (tak 2x do týdne), ale počítej s tím, že to stejně musíš zkorigovat - tedy změřit a něco málo odvinout.

Web

Re: Výpočet cívky

OK neni problem. Jak tedy dokoncim navrh tak se sem ozvu nebo SZ. Predem dik.

(upravil reeb 11. 8. 2012 12:27)

Re: Výpočet cívky

Pro toho kdo dělá s cívkama - skvělá knížka od špičkového odborníka, kuchařka všech možných cívek, traf, tlumivek.. Nejsou tam jen výstupáky.

Miroslav PATOČKA
Magnetické jevy a obvody ve výkonové elektronice, měřicí technice a silnoproudé elektrotechnice

https://i.postimg.cc/N5g8JghM/2088884.jpg

dostupna zde

http://www.vutium.vutbr.cz/aktuality.php

Jaký má mít SS odpor ta cívka?

Web

Re: Výpočet cívky

Tak ten by mel byt co nejmensi...