Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 30]

Téma: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Zdravím všechny, dnes mi byly nabídnuty tyto dvě bedny, v origo stavu, dýha ok. Ještě jsem je tedy nelyšel, ale předpokládejme, že budou ok. Jaká je adekvátní dnešní tržní cena těchto beden? Repra jsou mi nabídnuta za 1500 kč , když to vezmu z hlediska výhodnosti , tak asi nic moc, ale pokud by byly plnně v pořádku, je tato cena adekvátní? na rozmyšlení mám cca do zítřka.

spíše by byly pro archivní účely, každopádně repas výhybky a občasné používání..

díky všem

(upravil quido.speedy 5. 1. 2011 9:45)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Ja bych rozhodne koupil. Me staly v hifi bazaru 2500 a dlasi skoro trojku jsem nastrkal do drazby ARN738 protoze mi jeden mirna drhne.
Repas vyhybky neni (dle meho teleciho nazoru) nuty. Protoze v tehle bednach jsou vsechny kondenzatory svitkove!

EDIT: OK, tak nejsou. Dekuji za opravu.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Budu o tom teda silně uvažovat, momentálně bych těch 1500 viděl někde jinde, ale až budu mit volných 1500, tak zase nebudou bedny smile)

(upravil quido.speedy 5. 1. 2011 0:12)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Za mě - neváhej. Mě už stály skoro 6tis.
A to ještě budu muset přečalounit (původní majitel potáhl sice precizně, ale modrou látkou nepodobnou modrákům) a možná osadím jiné výšky.

Jinak ty bedny plní DIN, tuším 15W trvale, 35W max. Je to poslechová záležitost, velmi příjemná. Žádné PA wink
Ještě doplním že poslouchám na Pioneer A-447 který se mi podařilo sehnat snad nikdy nezapnutý a jako zdroj slouží M-Audio Revo 5.1 (Via Envy) s vyměněnými operáky za BurrBrown OPA2134. Nicméně ani původní teslácký tuner 813A/814A rozhodně také ostudu neudělá.

Placky převádím do bezztrátového formátu FLAC, přehrávač "Clementine".

(upravil babakus 5. 1. 2011 8:15)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Za 1500,- by to šlo, ale jen pokud jsou v opravdu dobrém stavu. To co píše quido.speedy o svitkáčích ve vyhýbce je nesmysl. Jsou tam obyč krabicáky o hodnotách 2,4,8uF a cívky někde z hliníku, někde z mědi. Každopádně co doporučuji udělat jako první je vyztužení a přetěsnění zadní stěny. U všech 1PF06708, se kterými jsem se setkal, byla zadní strana uvolněná a zvuk byl otřesnej.

Takže vykopat krabicáky, vyměnit propojovací vodiče (ve vyhýbce i k reproduktorům) za silnější a zpevnit zadní stěnu. Základní "tuning".

(upravil Hippo007 5. 1. 2011 8:20)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Jestli jsou v pořádku - reproduktory i bedna - tak těch 15 stovek je cena tak akorát. Chce to repasi výhybky, jak píše babakus, schéma výhybky je tady: http://www.repromania.net/tesla/ruzne-r … 067-08.php
Místo všech kondenzátorů dát MKT205 (nebo TESLA TC205) či podobný typ MKT.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Ja ich vlastnim uz asi 2 roky, su pretlmene, castecne vystuzene nanovo, ale na moj vkus su velmi ukricane, a bez pouzitia korekcii ich ani nepustam. Ta vyhybka, a to mi potvrdilo vela ludi, je dost odsrata. Ale tak inak, su to fajn repraky, a za tu cenu, neni co riesit. Urcite investuj.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

no, neměl bych je na nějaký denodenní používání, spíše jako exponát ze starších dob. Po starých bednách se vyloženě nepídím, ale když mi někdo něco takového nabídne a je to za rozumnou cenovku, někdy si nechám i říct.. na bedny se asi pojedu podívat osobně, prostě nezávazně.. cena prý je pevná, tak  uvidíme.. zatim díky

(upravil LamiCZ 5. 1. 2011 19:20)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Je tam dost ukriceny stredak, chtelo by to zatlumit vyssi stredy, ma tam ocividne nejaky hrb, 6dB pro nej je malo. Druhy problem je ve vzduchove civce na basech, 3.3mH je uz dost a ma velky SS odpor, tzn. "malo basu". Kupodivu mne to s univerzalni 12/12/18dB vyhybkou hraje mnohem lip, deleni ma 350/3500. Vic by se vymacklo jenom s navrhem na miru. S 12dB na stredech zmizela ona urvanost stredaku, ktery se velmi pekne "pritlumil" a vystoupily basy. Uvazuju o stavbe vyhybky podle ARS 948, mohla by byt asi nejbliz.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Střeďák je ukřičenej, ale pouze, když se poslouchá v ose. Pokud budou bedny hrát víc do stran a nebudeme poslouchat v jejich ose, tak se citlivost středů rapidně snižuje. Proto stačí středy zatlumit jen opravdu lehce a je po problému wink

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

jen abych ukončil téma-> bedny jsem nakonec nekoupil.. peníze jsem musel použít jinde:(  je to škoda, ale nedá se svítit

(upravil koren1983 15. 7. 2016 17:09)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

ozivim trochu tema a zaroven prosim o radu, ktora reprosustava je lepsia volba.
1PF 067 08 alebo RS 238D http://tesla.iplace.cz/menu/reprosousta … nika-praha ?
obe za priblizne rovnaku cenu 50 eur. vdaka za radu

(upravil vluz 13. 12. 2016 10:25)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

1PF067 08 mám nyní již počtvrté. První pár byl kupován ještě jako nový začátkem 80tých let v prodejně Tesly. Další pak až v odstupu mnoha let. Všechny ale šly po čase z domu. Nynější čtvrtý pár jsem nedávno koupil z nostalgie (jelikož jsem neodolal), vzhledem k jeho nádhernému a netknutému stavu. Pochopitelně vím přesně co lze od tohoto modelu očekávat a i přes různé kritické připomínky mám k nim kladný vztah. RS238 jsem neměl možnost slyšet, ale jejich o třídu lepší verzi RS338 jsem nějakou dobu vlastnil a mohu konstatovat, že zněly poněkud lépe než bratislavské 1PF067 08. U jednodušších RS238 to už ale nemusí platit.
K těmto 1PF: dá se souhlasit s tím, co již bylo výše v příspěvcích řečeno. Dodal bych, že problémy se zadní stěnou byly u beden z počátku výroby, kdy zadní stěna nebyla pevně zasazená, ale šroubovala se. U kousků ze závěru výroby byl zmenšen otvor pro středové repro - asi se počítalo již s použitím středového repra z nové řady ARO6808 o menším průměru, ale lajdáci v Tesle Bratislava i do těchto menších otvorů nadále montovali původní ARO 687 na distančních trubičkách. Protože tím vznikla mezera od desky asi 5mm, tak se to snažili utěsnit plastelínovým hadem, ale tak nedbale že repro pořádně netěsní. Pokud na takové provedení narazíme, je lepší po demontáži středového repra otvor o něco zvětšít a repro usadit až na desku.
Po koupi reproben je vhodné nějakým tmelem přetěsnit vnitřní rohové spoje a provést kontrolu krabicových kondů - vždy jsem nalezl v každé výhybce minimálně jeden zcela vadný. Ideální je pochopiteně výměna všech za nové. Dále je možno experimentovat s výhybkou. Zkušebně jsem tam použil mírně upravenou výhybku z novějších TVM ARS330-04/8 a mělo to i bez nějakého měření slyšitelný posuv vpřed. Díky strmějšímu dělení se lépe projevovaly jak hloubky, tak i výšky. S původní výhybkou je lepší poslouchat mimo osu a zcela mírně zatlumit středové repro.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Nebyl ten vadný krabicák 8µF? smile Co jsem slyšel, ty bývají nejčastěji vadné, nikdo neví, proč, ale je to tak.

hue hue hue

Web

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Po reprasi více kusů výhybek z reprosoustav ARS 1034/8 i 1054/8, kde je ve starších provedeních (na plechové základně) po jednom kuse krabicák 8M a v 1PF 067 08 po třech kusech vím, že tato hodnota bývá skutečně velmi často vadná. Nelze to ovšem nějak paušalizovat, protože vzhledem ke stáří uvedených reprosoustav je nutno bezpodmínečně kontrolovat všechny ve výhybkách použité kondenzátory. To se týká zvláště i reprosoustav RS od Elektroniky, kde výrobce nepoužíval bipoláry, ale běžné elyty. Ty jsou dnes se svými deklarovanými hodnotami všechny určitě mimo.
Dostaly se mi do rukou také novější reprosoustavy AQ310 z Litovle, které zněly docela špatně. Ve výhybce je použito sedmi kusů modrých bipolárů TF s různými menšími hodnotami do 10M. Po jejich proměření bylo jasno - všechny do jednoho měly hodně daleko ke svým původním parametrům. Tady vše napravila jejich výměna za přesnější a trvanlivější svitky.
Řekl bych tudíž, že většina běžných nezasvěcených uživatelů letitých modelů reprosoustav poslouchá něco hodně vzdáleného tomu, co poslouchali před lety po jejich koupi a revize výhybky je tedy po letech vždy nutná.

(upravil ciplox 9. 8. 2016 8:18)

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

S 1PF 067 08 je to zložité. Niekto ich chváli, iný im nevie prísť na meno... Čo viedlo k ich vývoju a prečo ich v Tesle Bratislava poňali práve takto, to už ťažko zistíme. Je ale vysoko pravdepodobné, že ako ideový základ pri ich vzniku boli ozvučovacie kinobedne 25WS/D-2, ktoré sa tu vyrábali už v 60. rokoch. V princípe – po začiatku výroby gumových nízkorezonančných ARN 73x v r. 1972 tu nimi boli nahradené celopapierové ARZ / ARO 711. Zmenšil sa objem bedne, bol odstránený BR, feritový streďák ARO 66x bol kvôli zmenšeniu citlivosti vymenený za AlNiCo ARO 68x, ale čo považujem za dôležité – tlakový ART 481 bol spočiatku vymenený za papierový ARV, lenže eliptický. Existujú svedectvá, že prvé série 1PF 067 08 boli vyrobené s eliptickým výškáčom ARV, asi 8Ω 088, ktorý bol umiestnený koaxiálne pred ARO. Po veľmi krátkej dobe bol eliptický výškáč zamenený za kruhový ARV 168, lebo aj ten začala Tesla ValMez chrliť vo veľkom v r. 1972, a bol umiestnený nabok od ARO, ako kedysi tlakový ART v tých 25WS/D-2. Medzi prvými a neskoršími sériami 1PF 067 08 boli aj ďalšie konštrukčné rozdiely, ako napríklad už spomínaná odnímateľná zadná stena.

Na záver výroby v 80. rokoch bol pôvodný otvor pre 203 mm streďák ARO 687 skutočne zmenšený a určený pre 200 mm ARO 6608 – a za normálnych okolností sa tam ARO 6608 aj dostali. Ale z toho, čo som sa chvíľu rozprával s niekdajším pracovníkom Tesly Bratislava musím podotknúť, že tí „lajdáci“ boli často radi, ak im z Valašského Meziříčí vôbec prišli aspoň nejaké repráky. A nie aby si z nich ešte vyberali.

Spomedzi krabicových kondenzátorov sa mi doteraz ako najporuchovejšie tiež ukázali TC 473 MP s kapacitou 8µF. Ale mám tu aj 4µF TC 473 MP, ktorý pri meraní ukazuje úctyhodných 5,9 µF. Takže kontrola výhybky je po desaťročiach skutočne nevyhnutná, aj keď neobsahuje elyty.

Web

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Ciplox: jako pamětníkovi mi je jasné, jaké problémy museli mít zásobovači oné éry, třeba v zrovna v té Tesle Bratislava, aby se plnil plán a výroba nestála. Takže na výrobní pás šlo to, co se sehnalo. Lajdáckost výrobce spočívá v tom, že nebyli schopni operativně menší otvor pro středové repro zase zvětšit na původní průměr, když sehnali na montáž aspoň původní ARO 687. Dále mě vždy při demontáži výhybky berou čerti, když vidím poohýbané upevňovací šrouby, které tam místo šroubovákem "narvali" kladivem a šroubovák pak při demontáži už do drážky nejde. Dále: nevím kolik tisíc kusů reprosoustav 1PF067 08 vyrobili, ale za celou dobu výroby asi nebyli schopni si udělat nějaký přípravek, aby bylo stejné rozmístění krejčovských cvočků, držících ochranný kryt s látkou. Tak je co kus to originál, protože se kryty nedají prohodit z jedné bedny na druhou.
Samozřejmě lajdáckost nebyla jen v Tesle Bratislava, ale třeba i v litovelských bednách. Tam ve stejném modelu použili (asi podle toho co bylo k mání) místo repro o průměru 20cm, repra 16cm, dále repra montovali tak, že netěsnila na čelní desku a kdovíco by se ještě našlo.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

To vytáča aj mňa, keď každý rám s látkou je originál a nedá sa nasadiť na žiadny iný exemplár takej istej bedne. Ono sa to obvykle robilo tak, že sa priložil k čelnej stene rám ešte bez látky, na patričných miestach ho od oka, bez šablóny naskrz prevŕtali tak, aby ricli aj čelnú stenu, čím si na nej urobili značku, kam priskrutkovať (alebo pritĺcť) jeden kus patentky a neskôr na rám protikus. Potom sa prilepovala na rámy látka. Myslím, že aj vôbec používanie tých krajčírskych patentiek na tento účel na akýchkoľvek bedniach nebol celkom ideálny nápad - niekedy na nich rám drží tak dokonale, že ho musíš nasilu vypáčiť a pritom máš čo robiť, aby si nepoškodil dyhu na vnútorných hranách bočných stien. Mne to pripadá tak, ako keby sa pôvodne ani neuvažovalo o tom, že by sa bedne prevádzkovali odokryté, bez rámu, a možnosť odňatia rámu bola ponechaná len pre prípad nejakého servisného zásahu, opravy a podobne.

Keď si spomenul Teslu Litovel, tak pod jej hlavičkou sa do takýchto PF-kových bední, ale nielen do nich, montovalo aj osadenstvo z ARS 844 a označenie bolo ARS 846. To je tiež dosť zaujímavá vec.

Web

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

U mého posledního panenského páru 1P067 08 nešel rámeček s látkou vůbec lehce sundat - dokonce jsem to vyrval i s jedním šroubkem. Nakonec jsem zjistil, že do každého cvočku při výrobě dali malou kapku nějakého lepidla, nebo kyseliny k naleptání. Záměrem asi bylo, aby rámeček ve spoji nedrnčel. Při prvním sundání pak ovšem hrozilo, že při páčení dojde poškození korpusu. Na druhé straně tady byl ale dobrý pocit, že jsem první po těch desítkách let, kdo se jej pokuší sundat.

Re: Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Dobrý den, mám hloupý dotaz je možné nahradit středový a výškový reproduktor nějakým neoriginálním? Ideálně bazarovým. Děkuji

Příspěvky [1 až 20 z 30]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tesla 1PF 067 08 koupit či ne??

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£