Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač z tv nezesiluje...

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Zesilovač z tv nezesiluje...

Starou tv jsem asi před půl rokem vyřadil a zakoupil novou. Bohužel z nové tv neleze tak kvalitní zvuk, jako ze staré i když jsem připojil původní bedny.

http://s4.postimg.cc/hgqu9a6nt/1374_tv01.jpg http://s4.postimg.cc/yvb2hk3sp/1374_tv02.jpg

Vykuchal jsem z tv zesilovač, ale bohužel nehraje. I když do poslední chvíle tv šlapala normálně. Připojil jsem ho nejdříve na cca 15V a zvuk je slabý. Při postupném zvyšování napětí asi až na 18V začal zesilovač jakoby vypadávat v cyklech cca 0,3s a někde kolem 20V ztichl úplně. Tak jsem ještě na vstupy regulace hlasitost, výšek a basů připojil cca 3,2V, ale nic se nezměnilo. Na vstup regulace blance jsem nepřipojil nic, protože vůbec netuším, co bych tam měl připojit. Pokusil jsem se ještě zesilovač připojit na původní napájení z tv, kde se píše 29V (ve skutečnosti je tam necelých 31V), ale také ticho.
Dokumentaci mám pouze tuto (části, které souvisí se zvukem) + foto desek:

http://s4.postimg.cc/ndq4ccyex/1374_schema01.jpg http://s4.postimg.cc/q97swyrsp/1374_schema02.jpg http://s4.postimg.cc/fwgwx58vt/1374_deska01.jpg

Poznáte někdo, jakou funkci má deska 1103? Je to pouze deska pro „výrobu“ prostorovějšího sterea (spínalo se přivedením napětí na konektor P491) nebo je to zároveň nějaký předzesilovač?

Dokázal by zde někdo z fóra (samozřejmě za úplatu) zjistit, co se zesilovačem je, popř. ho zprovoznit? Ale upozorňuji, že mám spoustu dokumentace a schémat k této tv, ale schéma koncového zesilovače z neznámých důvodů u tv nebylo. Pokud to k něčemu bude- jedná se o  Philips Goya Royal 8164 Stereo z roku asi 1982.

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

1103- pravděpodobně na přepínání zvukového doprovodu ( původní/dabovaný) při analogovém vysílání tzv. duálního zvuku. Pokud máš kompletní schéma TV, kromě konce zvuku tak by sis to měl dát dohromady. Na desce konce je pravděpodobně TCA 740 a 730 na el. korekce a hlasitost. Tak si stáhni datasheet a zapoj do desky jen to co je nutné, pak uvidíš jestli si svým předchozím jednáním neposlal něco do "nebe".

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

Ne, na tom konektoru P491 se stopro spínalo rozšířené stereo. Kdysi jsem to předělal tak, že tento konektor jsem odpojil, prostorové stereo se spínalo přidaným ručním spínačem a stávající spínání, které se dalo ovládat dálkovým ovládáním,  jsem použil na ovládání AV vstupu (Má to šestikolíkový DIN konektor a AV se spínalo přivedením 12V na jeden kolík, teď nevím na který. Na obr je vidět část mých čmáranic a to je ono.). Fungovalo to bezchybně minimálně 15 let. Přepínání duálního zvukového doprovodu se realizuje na jiné desce, nějaký demodulátor Hi-Fi, na schématu co mám je to jasně vidět. Šlo mi spíš o to, jestli funkcí této desky je i jakési předzesílení, protože když jsem NF signál zapojil až za tuto desku, tak se mi zdálo, že to hraje ještě slaběji. Jo, zapomněl jsem v předchozím příspěvku podotknout, že když na zesilovač přivedu opět pouze 15V, tak stále hraje. Ale slabě.
Jinak měl jsi pravdu- jak TCA 730, tak i 740 tam jsou. Nahlédl jsem i do datasheetu. No co ti mám povídat- je tam spousta hezkých věcí... Samozřejmě je vše anglicky. Ale i kdyby to bylo sebevíc česky, tak mi to opravdu nic neřekne. Obzvlášť ve spojení s dalšími desítkami nějakých odporů a podobných věcí na té desce. Já jsem schopen tak maximálně si pohrát s nějakými ovládacími signály, ale to ostatní je pro mě fakt moc.
Myslím si, že nic zbytečného jsem nepřipojoval. Konektory P49 a 50 jsou odpojeny, na P48 jsem přivedl vstupní signál, na P60 napájecí napětí a na P631, 632 a 633 těch zmiňovaných +3,2V, s uzemněním na P 601. Vše ostatní je zapojeno tak, jak je ve schématu. Samozřejmě zásuvka na sluchátka s vypínáním reproduktorů je zbytečná, ale zatím to tam je.
No a dál už si nevím rady, proto zde žádám o pomoc.

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

Ta deska 1103 dělá kromě přepínání šířky sterea i předzesilovač.
Ta spodní 7001 je MOSFETový spínač který buď pouští do předzesíku čistý signál, nebo je vzájemně promíchává přes  3003, 3004 v sérii signálu a 2003,3005 příčně mezi kanály. Navíc přes 2004 a 3011 ještě dlá přeslech uvnitř předzesilovače.
7002, 7003 a to smetí okolo je pak předzesilovač.

Napájet bys měl jen koncový modul 1104 (přes P50), z ní je pak napájen modul 1103 (přes P52 kde je kromě audio In jetště napájení). P51 je pak jen výstup zvuku na repro konektory.
Ale důležitý je P53, to jsou ovládací signály.  Ty TCA740 a 730 jsou elektronické stereo korekce, hlasitost a balance. Přivedením příslušných napětí tyto intergáče ovládají patřičné fuknce. Bez těhhle napětí nebudou ty integráče nic regulovat.
Podle těch napětí co jsou napsána na druhém obrázku tipuji že bude vyhovovat katalogocé zapojení, takže budeš potřebovat +15V (třeba z P52).
Na ně napojíš tyhle děliče napětí, které pak přivedeš do P53:
dělič 1 - Odpor 6k8, potík 10k, odpor 2k2 na zem a z běžce potíku jdi na vstup Bass
dělič 2 - Odpor 6k8, potík 10k, odpor 2k2 na zem a z běžce potíku jdi na vstup Treble
dělič 3 - Odpor 7k5, potík 10k, odpor 2k7 na zem a zběžce potíku jdi na vstup Vol
dělič 4 - Odpor 10k, potík 10k, odpor 4k3 na zem a z běžce potíku jdi na vstup Bal
pak otáčením potíků budeš regulobat basy, výšky, hlasitot a balanci.
Na P48 (deska 1103) pak přivedeš vstupní signál, P49 nemusíš použiít a mělo by všechno fungovat jak má.

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

Koukám, že už mě Pavel předběhl. Není k tomu co dodat. Podle tohoto popisu to snad dohromady dáš.

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

Díky kluci za odpovědi. Že ta vzpomínaná deska je předzesilovač jsem dříve jen tušil, teď už to vím. To, co mi píše PavelIT ohledně korekcí a regulace hlasitosti jsem původně plánoval. Jen jsem předpokládal, že si vytvořím zdroj z nějakého stabilizátoru cca 5V, pak pracně spočítám odpory odporů a potenciometrů (přibližně poměrně stejně jak mi to spočítal PavelIT) tak, aby mi napětí na jednotlivé korekce sedělo v mezích s obr.2. Jelikož se mi prozatím nechtělo tvořit čtyři děliče napětí, tak jsem si řekl, že provizorně vytvořím napětí, které je plusminus ve středu všech rozsahů, tj 3,2V, čemuž odpovídají dvě tužkovky. A teď mám nějaké dotazy:
1. Je nějaký rozdíl mezi tím, když na korekce přivedu „zděličované“ napětí z napájení desky zesilovače nebo předzesilovače oproti napětí, které si vytvořím dvěma tužkovými baterkami s uzemněním na minus napájení (P60)?
2. Jak je možné, že zesilovač zesiluje stejně málo ať na konektory P63 přivedu mnou vytvořené ovládací napětí ze dvou tužkovek anebo nezapojím žádné ovládací napětí? Je potřeba opravdu vytvořit ovládací napětí z nějakých děličů?
3. Jak je možné, že zesilovač alespoň trochu zesiluje, i když na vstup regulace hlasitosti není přivedeno žádné napětí? Neměl by „mlčet“?

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

To že na tý desce je i předzesilovač je vidět na první pohled, stačí se podívat kudy vede signál.
Já nic nepočítal, prostě jsem děliče opsal z datasheetu. Pro mě je lepší se řídit doporučením výrobce, než něco složitě počítat a pak zjistit že jsem někde udělal chybu.

1) tato napětí jsou jen ovládací, takže nevidím důvod proč by neměli chodit baterky místo děliče. Ale raději bych tam dal nějaký odpůrek (třeba 1k) do série.
2) pokud tam nepřivedeš všechny ovládací napětí tak to nefunguje jak má, pracovní body integráčů jsou mimo pracovní oblast. Nejspíš ti prolejzá jen nějaký přeslech a ne užitečný signál.
3) pokud nemáš na vstupu přímo potík, který vstup konce ukostřuje, nikdy tam není nekonečný útlum. Proto máš třeba užitečný signál nulový a slyšíš jen ruchy (přeslechy co tam nemají být, šum, atd.), kterých je téhle levné kategorie až dost. Kdybys měl něco kvalitního s pořádným odstupem nebyly by slyšet (ne že by tam nebyly vůbec, jen mnohem mnohem menší a méně), jenže tady je mizerný odstup užitečnýho signálu od neužitečnýho a tak tam prolezou. Tyhle ruchy jsou víceméně stále stejné, nezáleží co uděláš někde uprostřed řetězce a tak na ně nemá vliv že 1/4 funguje jak má.

To že na 15V napájení (místo 30V) běží může být třeba tím že ty TCA nemají dost napětí na nějakou práci a tak nedefinovaně plavou. Pak od 20V už máš ticho, což může být způsobeno tím že se TCA chytí a signál ztlumí.

Ale moje křišťálová koule je právě vyleštit, takže tohle jsou jen čiré spekulace.
Zkus to cvičně zapojit jak máš a uvidíš co to udělá.

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

Nojo, no- na první pohled to vidíš ty, ale já to nepoznal ani na nevímkolikátý pohled...
Tak to zkusím s těmi děliči, ať to je jak má. Teď na to ale pár dní nebudu mít čas, až to zrealizuji, dám vědět. Prozatím moc dík.

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

PavelTI- moc díky, ta tvoje křišťálová koule to trefila naprosto přesně. Narychlo jsem splácal, z toho co jsem doma našel, korekce podle datasheetu

http://s4.postimg.cc/x0y7ztgs9/1374_korekce.jpg

a ono to opravdu běží. Když jsem ubíral napětí na hlasitosti, tak už při 3,7V se z beden ozývalo pouze slyšitelné ticho, proto to neběželo na ty tužkovky, které měly jen 3,2V. Trochu to ovšem nesedí s hodnotami ve schématu (obr. 2), kde se píše min 2,05v, max 3,85V. To mě zmátlo, ale vůbec se tím nehodlám dále zabývat.
Ještě jednou dík

Re: Zesilovač z tv nezesiluje...

To jsem rád že ti to běhá.

Jen pro info: korekce dělá ta TCA740, hlasitost a balance TCA730. Tohle jsou pouze ovládací prvky těch integráčů.
A co se týče schémat tak raději věřím datasheetu výrobce. Už párkrát se mi stalo že v reálu bylo něco zapojeno správně, ale schéma špatně nakresleno. Naposledy teď televize LG.

Tak už zbývá jen pořát aby ti dlouho hrálo, dokud nedostaneš chuť na něco lepšího.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač z tv nezesiluje...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£