Téma: Dýhování

Co takhle udělat jedno vlákno pouze o dýhování?Mě čeká odýhování mého nového projektu a jsem z toho trochu nervozní. Jak tak procházím audioweb, vidím dost protichůdné názory hlavně co se týká lepidla. jedni tvrdí "jedině alkaprén, jiní zase disperzní lepidlo. Jedni tvrdí stačí řezat lámacím nožem jiní "pouze dýhořezkou. Mohli by jsme to zhrnout do jednoho vlákna včetně třeba typů kde koupit atd.......
Díky moc

Web

Re: Dýhování

U každého záleží na prioritách, zkušenostech, dostupnosti.

Alkaprén či chemoprén bych nepoužil k dýhování, je to měkký spoj, dýhu lze kdykoliv bez větší námahy sundat, bednu máte odýhovanou v podstatě za chvíli. Kdybych nebyl od dřeva a nevědel, tak bych po přečtení těhle pár řádku silně pochyboval o kvalitách tohoto lepidla v daném použití. Zajímalo by mě který z uznávaných výrobců reprosoustav dýhuje s tímto lepidlem, obávám se že žádný. Přikláněl bych se k tomu, že ten kdo toto doporučuje, nemá jinou zkušenost a výhodu vidí v rychlosti lepení. Namažeš, necháš chvíli odvětrat, naboucháš to tam a za 2 hodinky stojí bedna v rohu, kocháš se a chválíš se jak snadné to bylo.

Re: Dýhování

Já používám disperze, polyuretany (bacha na to, expanzivnější vyleze skze póry) a epoxidy.

Re: Dýhování

A máš nějaký osvědčený postup ja dýhovat? Nebo se mám na to radši vybodnou a nechat to odborníkům?

Web

(upravil Kocour 6. 12. 2010 16:10)

Re: Dýhování

Mujamatersky postup;
Ja pouzil Soudal 67A, nanest valeckem, prilozit dyhu, poradne zasvorkovat, po krajich se musi lepidlo trosku vytlacit aby dobre drzely hrany. Mezi dyhu a pritlacnou desku jsem dal papir, kdyby nejake lepidlo proslo pres dyhu. Pokud se deska prilepi, zkus poklep na desku zboku ve smeru dyhy. Jinak to vyrves i s dyhou.
Zatim to drzi, ted jsou bezny v lakovne tak uvidim za tyden.

Uz to zaznelo ale doplnim:
- ja to odsvorkoval po asi 2 hodinach
- kdyz orezat nozem tak nechat asi 1mm a dobrousit smirglem na prkynku, nozem to chce hodne tahu, poradne naostrit a moc netlacit, jinak se dyha trepi
- nedavno jsem si zkusil dyhorezku a je to lepsi

ruzne DIY repro

Web

Re: Dýhování

osvědčený postup mám, nic na tom není, popis kolegy Kocoura je dostačující, jen dodržuj čas k vytvrdnutí lepidla a zajisti dostatečné stažení lepené plochy.

Re: Dýhování

Kocoure tak jak dopadlo dýhování?

Web

Re: Dýhování

Ideální postup dýhování tady v minulosti popsal Filip: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=107&p=3 .Sám jsem se tím řídil a je to naprosto  bez problémů.Nicméně doporučím Ti si alespoň jeden kousek dýhy si cvičně na kus něčeho nalepit , aby jsi si vyzkoušel dávkování lepidla.Jo a chce to hodně svorek.

Re: Dýhování

Ja uz to mam odyhovano asi rok, bedny sly na lak ale az ted,zitra na ne jdu mrknout, uz by mely mit nejakou vrstvu. Jsem zvedavej jak bude dyha vypadat po laku, bojim se trochu hran a ruznych detailu. Jedna se o tyhle,asi uprostred stranky:
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=6254&p=2
Celou dobu jsem dyhu kontroloval jestli se nejak nepohne nebo nezacne odlepovat. Zatim dobry.

Zitra dam vedet. Zkusim udelat foto.

ruzne DIY repro

Web

(upravil ondra Ch 22. 12. 2010 6:59)

Re: Dýhování

Tak jsem byl dnes u JAF HOLZ v Brandýse a mám krásný listy jasanové dýhy široké 40cm. Tak jsem zvědavej jak to půjde....
Jinak JAF můžu jen doporučit.............

Web

(upravil check 22. 12. 2010 17:52)

Re: Dýhování

Pan prodejce v Brandejse v Jafholzu je příjemný, ochotný. Mám odtamtud shodou okolností taky 40cm jasan. Kouknout na fotky ze stavby se můžeš zde:
http://www.check.wz.cz/clanky_pokracovani/vma_1.htm

Dýha je lepená lehce naředěnou disperzí (duvilax občas koupím spíš ve formě husté kaše, tak je potřeba naředit do tekutého stavu) a musím upozornit, že množství použitých svěrek stačilo jentaktak, tahle dýha se v létech hodně kroutí. Optimálně by to chtělo ještě tak čtyři velké svěrky. Například mahagon se kroutí podstatně méně a navíc má jednu stranu "chlupatější" takže i lépe drží.
Před položením dýhy na lepidlo všechno připravit a okamžitě na dýhu položit lisovací desku. Dýha se do 30s jinak zkroutí.

Web

Re: Dýhování

Ja som bedne dýhoval pomocou žehličky, použil som bukovú dýhu 1mm, musel som ju aj spájať, bez laku spoje vyzerali tak, že nebolo vôbec vidno kde je spoj, ale po nalakovaní to už vidno bolo. Ale nič stašné, aby to bolo perfektné bolo by treba zlepiť 1mm hrubé hrany, tak ako sa lepí škárovka,ale to už také jednoduché nebude. Keď budem ešte niekedy dýhovať bedne, tak sa budem snažiť zohnať takú šírku, aby zakryla celú stenu. Na to prižehľovanie som použil lepidlo ktoré je presne určené na lepenie za tepla, volá sa to JOWACOLL 124.00 distribuuje  http://www.agglu.sk/  . Robí sa to najlepšie v zime, lebo je pri tom parádne teplo. Dýhoval som aj pojyuretánom, tam sa mi sem tam urobili bubliny, príčina bola v tom, že pod bublinou chýbalo lepidlo, aj keď som sa snažil aby bolo všade v dostatočnom množstve, predsa len nebolo. Potom som sa snažil ešte viac a to už bolo bez bublín. Vyfúknutú bublinu zrovnáte žehličkou možno aj trošku navlhčiť a tak prižehliť. Keď budete moriť bublina sa zase urobí. Dá sa to rovnať aj keď to je už pod lakom, ale treba dať pozor na teplotu aby to neroztápalo lak.Ale lepšie je bublinu vrátiť na miesto tak,aby už nevyliezla ciže ju prilepiť. Keď je vyfúknutá ´prepichnúť striekačkou s ihlou v ktorej je samozrejme lepidlo a natlačiť pod ten pľuzgier, no a potom prižehliť. Možno ešte preložiť servitkou aby vytlačené lepidlo sa vpilo do servitky, to som ale neskúšal iba ma to teraz napadlo. Lepidlo môže byť nejaké PVAC, inač aj stým som prižehľoval, ale radšej by som použil lepidlo na to určené.

(upravil ondra Ch 1. 1. 2011 15:56)

Re: Dýhování

Tak odýhováno...Uffff, byla to docela drbačka, hodím sem fotky,bezmezně obdivuju všechny truhláře smile
Tak a další etapa, lakování a frézování děr.
Mužu nalepenou dýhu namořit? Třeba klasickým mořidlem? Nezvlní se mě?
A trochu mám obavy aby se mě dýha neštípala při frézování děr...jaké máte zkušenosti?
http://s4.postimg.cc/8o4d53y9l/87_p1080403.jpg

Není to zdaleka dokonalé....líp mě to nešlo..

Web

Re: Dýhování

Keď to máš dobre prilepené štiepať by sa nemala, k tomu ešte ostrý nástroj by sa hodil. Pre istotu najprv namor a daj aspoň 2x základ a potom frézuj ,lak tú dýhu spevní a to je už zase menšie riziko vytrhania. Keď je dobre prilepená dýha pri morení by sa zvlniť nemala, ale istejšie je moriť moridlom riedidlovým nie vodovým.

Re: Dýhování

Jestli máš dýhu lepenou disperzním nebo PUR lepidlem na dřevo, nemělo by moření s dýhou nic udělat. Šetrnější je použít lihové mořidlo.
Díry frézovat postupně - nejprve s asi o 1 až 2mm menším poloměrem, teprve pak dofrézovat načisto, aby měly kam odcházet piliny při frézování a bylo výsledné vyfrézování bez vytrhaných vláken. Důležité je i použití ostré frézy a správných otáček (ty si vyzkoušej nejprve někde nanečisto)
Počítej radši s tím, že po vyfrézování děr bude potřeba přebrousit čelní desku a přelakovat, posunem frézky po desce se pravděpodobně jemně poškrábe dýha (záleží na provedení vykružovacího přípravku).

Re: Dýhování

Pokud nemáš nepřilepná místa, tak se okraj v nejhorším případě zachlupatí a chlupy sjedeš nehtem. Frézuji před lakováním a broušením na jemno.
S lihem je obtížnější mořit rovnoměrně větší plochy.

Web

Re: Dýhování

Tak zafrézováno, docela to šlo,dýha se neštípala, jen u jedné bedny v nejužším místě mezi výškáčem a středobasem se kousíček odštípnul, To dolepím.....:)

http://s4.postimg.cc/w3maagi0p/87_p1080408.jpg

Web

Re: Dýhování

Jakou máš toleranci těch dír oproti tomu výškáču? Přijde mě že z tý fotky že je ta díra o dost větší než než ten výškáč.

Re: Dýhování

Hornička je zapadlá, přijde pod ní ještě těsnění. Jinak je tam tak cca 0.5mm vůle..

Web

Re: Dýhování

Tak to potom jo, ono to z fotek vypadal na větší díru smile