(upravil vita 9. 12. 2010 17:10)

Téma: symetrický vstup- brum

Mam takový známý problém, mam notebok a audiozařízení se symetrickym vstupem který má pin1 (zem) spojenou s ochraným vodičem PE a notebok má též spojenou audio zem s PE(viz obrázek) když to zapojim (normálně) že simetrický vstup zapojim tak že 2- signál 1+3 zem tak tak tam leze strašnej bordel z notase kvůli zemní smyčce. ALE když sym vstup zapojim tak že pin2 signál a pouze pin 3 zem tak je vše ok, žádně rušení z noteboku, a hraje to. Tak bych se chtěl zeptat jestli tim ničim neublížim nebo jestli to nemá vliv na zkreslení atd..

http://www.ulozto.cz/6853706/obr-jpg

(upravil mir.ku 8. 12. 2010 21:06)

Re: symetrický vstup- brum

... symetrická katastrofa na notebookové smyčce ... sorry

... díky za opravu ...  wink

Re: symetrický vstup- brum

oprav si tu děsnou hrubku, kdo se má na to dívat (puke)

(upravil marda 8. 12. 2010 18:15)

Re: symetrický vstup- brum

To je klasická záležitost, vyřeší to vajíčka, nebo jiná oddělovací tráfka.
Inspirace tady: http://www.aldax.cz/index.php?tab=3& … ;show=brum

Re: symetrický vstup- brum

Když má symetriku,proč by tam cpal vajco??

Re: symetrický vstup- brum

Naznačený problém naprosto přesně charakterizuje kvazisymetrický vstup, který se navenek tváří jako symetrický, ale ve skutečnosti má do symetrie hodně daleko.
Kdyby totiž onen "symetrický" vstup toho audiozařízení byl skutečně symetrický, pak by to bručelo při obou variantách zapojení, tzn. s uzemněným pinem 2 nebo 3. To, že to při jedné variantě zapojení nebručí znamená, že onen "symetrický" vstup je prostě sprostě opřen jedním fousem přes odpor na zem. Tohle zapojení vstupů i výstupů používá mnoho sračkových firem, mezi jinými i Behringer.
Tzv. "přístrojový" symetrický vstup, vytvořený ze tří OZ, se symetrií nejméně -60dB dneska najdete na vstupech jen těch nejdražších zařízení, totéž se týká symetrických výstupů, ať už klasických z jednoho dvojitého OZ, nebo zvláštní odrůdu s křížovou vazbou, kdy při uzemnění jednoho živého fousu výstupu stoupne výstupní napětí o 3dB. Křížovou vazbu ve výstupních symetrických zesilovačích mixpultů používal i Alan Kraus.

Jedna věc je ale jistá: pakliže dotyčný vstup skutečně není symetrický a pouze se tak tváří, je skutečně jedinou pomocí dobrý nf transformátor, nebo DI box, který dobrý transformátor obsahuje.
Mám v kufru u aparátu několik různých pasivních a několik aktivních DI boxů, všechny dělané doma za pomoci tesláckých transformátorků 3AN670.07 a v aktivních DI ještě OZ z řady OP. Galvanické oddělení kompu a mixu nebo zesilovače transformátorkem je prakticky jediná pomoc, jak se zbavit rušení a brumu.
Nepříjemné je, že pokud má být transformátorový oddělovací DI box skutečně kvalitní, je dosti drahý.
Doporučuju se obloukem vyhýbat DI boxům od Behringera, to nejsou DI boxy, ale atrapy a to doslova.

Web

Re: symetrický vstup- brum

Kdo tam zase naflákal zpátky ty měkký I?????????????
Píše se SYMETRIKA, Hergot!

Web

Re: symetrický vstup- brum

Omlouvám se za gramatické chyby, čeština nebyla nikdy moje silná stránka už od školy. moje ostuda..Takže jestli sem to pochopil dobře tak zemní smička se uzavřela spojení zemí obou přístrojů, protože přístroje sou už spojené jednou a to přes vodič PE, takže na pinu 1 je zem druhého přístroje aniž by byla signálovim vodičem přivedena. No zatim je klid, a hraje to. Ale sou dlouhé zimní večery takže si kvůli noteboku budu muset "umotat" odělovací tráfko s kostřičkou ze strarých lefonů (nekde sem tu viděl návod) a bude klid smile na furt

(upravil danda 16. 12. 2010 21:33)

Re: symetrický vstup- brum

Slušné, ne-li dobré trafo nenamotáš doma na koleni. Resp. namotáš, máš-li kvalitní tenké plechy (ty v telefonech ale nebyly-nebyl důvod..), motací rozpis vč. prostřídávání vinutí a spoustu nervů a ČASU. To, co doma namotáš (snadno, laicky, bez střídání vinutí..), se dá  koupit za pár pětek v GESu. Má-li to mít alespoň trochu úroveň, na nějaké aukci kup Tesla-vajíčko. Je jich spousta typů, informuj se třeba u Sinclaira. Nic lepšího nevymyslíš ba ani neuděláš.
Mám ale vyzkoušeno, že ne všechen brum z notebooků je způsoben zemními smyčkami (na ty platí trafo), mnohdy je na vině extrémně mizerný pulsní zdroj s mnoha (sub)harmonickými, co prolezou jako smrad úplně všude, je na nich navíc superponována nosná 100Hz ze sítě. To je ten neodstranitelný brum. Tady pomůže akorát lepší zdroj nebo baterie..

Edit: S tou gramatikou něco udělej, je to TVOJE VIZITKA! Alespoň si to po sobě přečti (a v rámci svých tragických znalostí..),  oprav překlepy a chybějící písmenka. V posledním příspěvku je 13 chyb!

Ostatní prominou, začínám mít silnou alergii na psaný projev sopláků..

Web

Re: symetrický vstup- brum

Nemusí to být hned sopl. Třeba to je vzdělanej cikán smile

(upravil sinclair 17. 12. 2010 6:09)

Re: symetrický vstup- brum

V těch transformátorcích z telefonních přístrojů např. T65, AS10 a dalších jsou permalloyové plechy 0,35mm. Před zveřejněním návodu na výrobu oddělovacích trafíček jsem to osobně vyzkoušel, mám s nimi udělaný jeden stereofonní DI box a nijak se kvalitou přenosu neliší od vajíček 3AN670.07, spíše naopak, snesou daleko větší napětí bez zvýšeného zkreslení. Vajíčka 670.07 jdou použít maximálně do +4dBu a pak už rapidně roste zkreslení hlavně na hloubkách, což se u transformátorku z telefonu nestane, protože má dostatečný průřez jádra, kvalitní plechy a malinké sycení. Ten návod je u mě na Swebu a je tedy zde:
http://sweb.cz/servisdok/DIboxtrafo.doc

Doplňující poznámky:
Je zcela jedno, zda navinete 4x400 závitů, nebo 4x500 či 4x600 závitů. Podstatné je, aby tloušťka drátu nepřesáhla cca 0,12mm, jinak tam potřebná vinutí nedostanete. Optimální je drát 0,1mm a 4x400-500 závitů. Proložením primáru a sekundáru /vinutí primáru i sekundáru lze spojit paralelně i sériově, záleží na tom, jak "tvrdý" zdroj signálu máte. Většinou se jedná o výstupy výstupních operačních zesilovačů PC zvukových karet, takže se až na vzácné výjimky jedná o  zdroje signálu s vnitřním odporem kolem deseti ohmů, ovšem nemá-li zvuková karta na výstupech ochranné 100R odpory proti zkratu na výstupu. Ale i tak je vnitřní odpor v nejnepříznivějším případě okolo 100R, transformátor tuto impedanci bude transformovat v poměru 1:1, takže výstup se chová co do "tvrdosti" zcela identicky, jen je galvanicky oddělený. Z vlastních zkušeností mohu říci, že jsem k velkému 10kW aparátu připojoval nejrůznější kompy s nejrůznější kvalitou zvukových karet a spínaných zdrojů a oddělovací trafo tohoto provedení, případně vajíčka vždy jakýkoli problém se zemními smyčkami a rušením od zdroje bezpečně eliminovala.
Opto-oddělovače se nikomu včetně mě neosvědčily, mají značný vlastní šum a téměř nulovou přebuditelnost. Při mírném přebuzení i kvalitně osazený optooddělovač zkresloval tak, jako by signál procházel trafem s jádrem ze čtyřicítek hřebíků...

Web

Re: symetrický vstup- brum

Pokud mají uvedené trasformátory takto kvalitní, použitelné plechy, pak beru zpět, cesta tudy vede. Akorát, že  bez alespoň jednoduché navíječky to na koleni nikdo nenamotá. Já se o něco podobného kdysi, za komoušů, pokoušel také, vajíčka byla pro mě nedostupná. Akorát ty transformátory, co jsem měl k dispozici, měly plechy 0,5 mm a od pohledu jako síťová trafa z Povážských strojární. Tak jsem to vzdal i bez měření, ostatně tehdy byly moje měřicí možnosti (oproti dnešku) velmi omezené..
Nicméně zažité potíže s extra svinským notebookem (zdrojem) jsou skutečné a ne až tak staré. Kromě provozu na baterie nepomohlo nic.

Web

Re: symetrický vstup- brum

nič ti nebàani urobiť lineárny zdroj. trafo, stabilizácia... pri napätiach okolo 20V a 3-4A to zvládne aj KD502...

Web