Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Oprava/odstranění dýhy

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Oprava/odstranění dýhy

Ahoj, v jednom tématu jsem psal že jsem si koupil za 1000kč velice výhodně 2ks  ARS 844. Chci je dát do lepšího stavu, repro jsou ok. Vyměním kabeláž potuním výhybku novýma kondama není problém. Ale mám problem s povrchem, je to dýha je celkem poškrábaná občas nějaké malé vrypy atd.. Navíc u jedné bedny je trošku ťuklý roh. Dýha je celá umaštěná, asik to už nepůjde opravit. No každopádně to chci dát do lepšího stavu. Teď buď odstranit dýhu, ale nevím jak prý se to dá udělat napařováním nebo co. Pochybuju že bych to škrábal nebo brousil to bych se ubrousil a uškárbal. A nebo dýhyu vybrousit do hladka jen vytmelit dírky a nerovnosti a ťuklý roh. A pak třeba nalakovat nebo nevím. Určitě nebudu znova dýhovat, dýha je celkem drahá a už tak dám dalších pár stovek za nové kondy do výhybek a zase nechcu do těch beden vrážet mermococí tisíce. Sice nezachovám původní ráz ale té dýhy se fakt bojím, ani nevím jestli bych to pěkně odýhoval a nezkazil. takové lakování je pro mě o dost přijatelnější.

Re: Oprava/odstranění dýhy

Odstran nátěr,pomocí odstranovače nátěrových hmot,potom dýhu vybruš a přebruš,vysaj prach,vytmel vady potřebným tmelem(dvousložkovým na dřevo),a poté napust nitrolakem(naředěnym) dvakrát po sobě a poté nalakuj nějakým syntetickým polyuretanem.

Web

(upravil Kronos 21. 12. 2007 22:50)

Re: Oprava/odstranění dýhy

Jo díky moc, ale nějak jsem to nepochopil to první. Jaký nátěr? Ta dýha je ještě nějak natřene nebo co ?

Re: Oprava/odstranění dýhy

V dobách našich dědů stolařů  žádná chemie  nebyla , tal se  dal lak odstranit  seškrabáváním pomocí  CIDLINY . Profíci to znají  smile .  Pokud je  ta dýha  , ale  hodně  znečištěna , nedejbože  i nasáklá mastnotou ,může se Ti stát , že i po odstranění a vybroušení staré vrstvy laku , Ti  tam  zůstanou fleky .

Re: Oprava/odstranění dýhy

Kronosi na Aldaxu.cz máš od Sinclaira podrobný článek co máš udělat, aby byl výsledek podle představ.

Re: Oprava/odstranění dýhy

Taky to jde,jak píše Joinert,ale tento postup sem nědělal,ten první jak zde uvádím tak jo,a je odzkoušený,chce ale trochu trochu šikovnosti.A poškozená dýha v místě vady se dá opravit,nalepením nové.Ale musí se to umět.Chce to zkušenosti.

Web

Re: Oprava/odstranění dýhy

Pokud můžu také přispět radou,tak nejjednodušší a s nejlepším výsledkem by bylo starý lak seškrábnout cidlinou,ale to je jen pro ty co s ní umí pracovat a hlavně si ji také nabrousit,jinak je to o ruce a nervy smile a nebo použít nejdříve hrubý a potom jemný skelný papír a následně opravit vady.Promaštění pokud není příliš silné jde většinou odstranit nejlépe s odbroušeným lakem když se místo několikrát namočí lihem,ten rozpustí mastnotu která zasákne hlouběji a nevadí.Další postup záleží už jen na zkušenostech a peněžence,na dýhu bez laku nalepit další vrstvu dýhy,nebo natřít tmavším odstínem mořidla vzhledem k mastnotě nejlépe lihovým.Sestejní se tím odstíny staré dýhy a oprav případně tmelu a nakonec nalakovat.

(upravil Thales 23. 12. 2007 1:27)

Re: Oprava/odstranění dýhy

Cidliny jsou výborná věc. Mám jich tu několik pon dědovi truhlářovi a šel s tím dolu i lak jiným způsobem nesundatelný. Chemie i bruska si na něm vylámaly zuby a to jako že totálně. Ale když je to větší plocha a lak opravdu tvrdý rasí to ruce. A také je bezpodmínečně důležité vědět jak s tím pracovat jinak se nadřeš a účinnost bude mizerná.

(upravil voltik 3. 12. 2010 19:01)

Re: Oprava/odstranění dýhy

Ahoj,
můžeme mi poradit zda půjde opravit tento kus dýhy, zda nebude vidět a jak dýhu opravit ?
( po lopatě )

http://img600.imageshack.us/img600/6067/dsc00504e.jpg

Mám šanci sehnat druhý do sbírky tentokrát ve světlé...

Web

Re: Oprava/odstranění dýhy

john370

Co to je- syntetickým polyuretanem- ???

Re: Oprava/odstranění dýhy

ja som lak zbrusil pasovou bruskou a dobrusil jemnejšim šmirglom. Diery čo tam ktosi spravil som vyplnil jednucho - piliny z dyhy zmiešane s herkulesom

Už len kupim lodny lak a bude skoro hotovo...

Web

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Oprava/odstranění dýhy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£