Re: Lepení ozvučnice

Milan: tak teď jsem se díval na druhou bednu na které mám lampu a tam pravá strany horní desky vylezla fest, ale zbytek nic. Možná je to taky tím, že ta lampa tu dřevotřísku zahřívá (je to taková ta čtveratá potvora, takže teplo nemá kama utíkat) a taky tam mám dveře na balkón, tak se tý bedně ty změny teplo-zima moc nelíbí. Druhá bedna o cca 2m dále je naprosto hladká a není tam nic poznat.
Já všechny ty hrany po nějaké době od slepení vytmelil tmelem s přídavkem dřevní moučky a ten to pnutí možná trochu omezuje. Kdo ví..

(upravil ondra Ch 25. 11. 2010 17:16)

Re: Lepení ozvučnice

Pánové a co zafrézování měničů? Před nebo po dýhování?
Jinak by mě teda nikdy nenapalo (bez urážky) dávat kolíky zkrz MDF, proto jsem se tak blbě ptal..........
Díky

Web

Re: Lepení ozvučnice

MDFku som lepil natupo a nič nevyliezlo. Dýha je hrubá 0,5mm (makasar). Medzi zlepením bedne a dýhovaním som mal asi mesiac pauzu.
Osadenie pre meniče som robil až po dýhovaní. Najprv som vyfrézoval o niečo menšiu dieru aby mi nevytrhalo dýhu.

(upravil Hajtek 25. 11. 2010 18:25)

Re: Lepení ozvučnice

Makasar je taky jedna z nejtvrdších dřevin (cca 3250kg/cm2)..
Zafrézovat samozřejmě až po dýhování, ale opatrně, ať se ti dýha nevytrhne. S tím já zkušenost nemám, takže moc neporadím. Nejlepší by bylo si to vyzkoušet na kusu odýhované dřevotřísky ať máš jistotu..

Re: Lepení ozvučnice

Ja pouzil mezivrstvu 3mm MDF a frezoval pres ni. Ofrezovane okraje dyhy byly jen trochu chlupate, dyha ale nebyla vytrhana, asi nic moc frezka, spravil to jemny smirgl a spokojenost.

ruzne DIY repro

Web

Re: Lepení ozvučnice

Sakra nebude to žádná sranda... smile Chlapi díky za cenné rady..........

Web

Re: Lepení ozvučnice

Po odýhování vyfrézuj nejprve zapuštění pro repro s průměrem asi o 5 mm menším než potřebuješ a pak po kouscích zvětšuj vyfrézování až na správný průměr. Já si definitivní průměr nejprve vyzkouším frézkou nanečisto na kousku desky, abych náhodou neudělal díru větší, než potřebuji. S ostrou frézkou a vhodně zvolenými otáčkami žádné otřepy ani vykousnutí nebudou. Při dělání díry pro repro skrz desku (nevyřezávám to přímočarkou) nechávám po obvodu 3 rovnoměrně rozložené nevyfrézované kousky několik mm tlusté, které opatrně vyříznu, opiluji a vybroudím smirkem.

Re: Lepení ozvučnice

ondra: jo, kolík se jakoby tlačil ven
já to s tou dýhou snad taky zkusím, abych od toho měl klid.

Web

Re: Lepení ozvučnice

Díky Ondro za pochvalu. Lepit MDF "na tupo" se vůbec nemusíš bát, pokud máš díly hladce a hlavně přesně nařezané. Musíš mít taky dost kvalitních truhlářských svěrek (ne ty čínské hoby s červenými rukojetěmi - ty se kroutí jak prasečí osas) a dobré lepidlo. Možná by stačil Herkules, ale já jsem si pro jistotu kupoval dražší. Když je spoj při lepení stažený velkou silou, až vytlačuješ kuličky lepidla, drží jako helvétská víra. Pro ilustraci uvedu příklad: než jsem vlepoval jednotlivé příčky do slepeného "účka" http://www.fedor.wz.cz/image_12.jpg , rozpíral jsem ty dvě boční stěny prkýnkem (poměrně dost velkou silou) abych mezi ně příčky natřené lepidlem pohodlně vsunul http://www.fedor.wz.cz/image_13.jpg , a nikdy se mi nestalo, že by spoj povolil.
Spoj vidět nebude, ale nesmíš to uspěchat. To znamená, že slepenou bednu necháš nějaký čas "vydejchat" (třeba tři tejdny, měsíc...) a teprve potom brousíš. Před samotným lakováním natři bedny hodně naředěným nitrolakem (aby tolik nepila) a stříkni plničem (možná že se opakuju, myslím že už jsem to tady někomu psal). On ten spoj malinko vidět bude, ale fakt jenom nepatrně - spíš jen pod lupou a při určitém protisvětle.
Kolíky, navrtané a zatlučené skrz, vylezou pod lakem vždycky, pod dýhou nevím, ale snad by nemusely. S tím přípravkem co máš půjčený ale vidět nebudou - nebudou totiž skrz wink

Web