(upravil JTO 20. 11. 2010 17:24)

Re: FMD2400 - hoří

Základní problém je, že v EZK nemůžou chtít po jendom páru těch tranzistorů 125 nebo 150W jak píšou. FMD1200 bych použil jedině do napájení 40V, tzn. výkonu do 100W!

Re: FMD2400 - hoří

jj pro srovnání, v DPA386 (100W-4 Ohm) je jeden IRF540 a v DPA380 (200W-4) 3ks IRF640 paralelně.. obrázek si udělej sám

http://www.mako.webz.cz/DPA.pdf

Web

Re: FMD2400 - hoří

No a nebylo by pro mě jednodušší dát tam silnější mosfety co vydržeji mnohem vyšší výkon než sem schopnej vůbec dotlačit trafem? abych nemusel pářit smile

Re: FMD2400 - hoří

Pokud trandy řadíš paralelně je většinou třeba je párovat..

Web

Re: FMD2400 - hoří

V mojem případě párovat ve čtveřici big_smile, dobře díky všem, jdu se v tom vrtat, pokud o mě neuslyšíte tak sem to rozbil a šel sem se zabít big_smile

(upravil marda 23. 11. 2010 10:05)

Re: FMD2400 - hoří

Prodavač ti v klidu strčí IRF640N. Musíš chtít bez "N" na konci.

8 ks rezistorů R22 zkontroluj, po poruše často hodnotou "uhnou" nebo metaloxidové se úplně přeruší.

Trimr R25 si nahraď  víceotáčkovým cermetovým trimrem, je citlivější při nastavování klidového proudu.

Odlaď si to na měkkém trafu s nižším napětím a klidně jen s jedním párem IRF640/IRF9640.

S párováním se v EZK nikdo nezatěžuje, rozptyl kvalitního výrobce IRF je tak malý, že se do 50mV vždy vešel (U STM). S mutimetrem za 200 Kč nic nenapáruješ.

Re: FMD2400 - hoří

Včera jsem to zkoušel, po odpovědi z EZK kde psal výrobce že se mosfety párovat nemusí, že to není nutné pro tenhle modul, no budu mu věřit ale nepodařilo se mi nastavit ani klidový proud kuli mojemu výkonnému čínskému multimetru kde nefunguje rozsah na měření proudu do 100mA, a na citlivost 10A toho moc nezměřím, no budu se v tom ještě dneska vrtat. A pokud se chcete zasmát pošlu vám na sz email od ezk big_smile

Re: FMD2400 - hoří

to Marda: Proc by nenaparoval trandy s multimetrem za 200kc? Ja mam dva meraky z aukra po 150kc kus (DT9205) a neni problem. Kdyz jsem porovnaval rozdil v jejich mereni byl to u desitek merenych voltu rozdil sotva v setinach voltu! Ze ma ovsem lu.nemec merak polofunkcni je uz druha vec.

No a co se tyce odpovedi EZK, proste sazi na maly rozptyl stejnych serii mosfetu. Pokud pracuji trandy paralelne jak bylo psano uz drive musi byt naparovane. Je fakt ze EZK prodava aspon zatim original polovodice smile ,z 12ks od nich jsem vybral 3 trojice jejichz Ugs sedelo na 10mV, zbyla jedna trojice mela rozptyl 20-30mV (vishay). Tak ze je to porad vic nez dobre, jak zas pise marda staci je vybrat na Ugs s rozptylem 50mV.

Re: FMD2400 - hoří

lu.nemec... Silnejsi MOS FETy za tuhle cenu nesezenes. O neco silnejsi jsou pak akorat lateraly, ale tam pocitej cenu cca od 300/pár

Re: FMD2400 - hoří

Můžeš nastavit kliďák i tak, že místo pojistek, nebo do cesty napájení od filtrace vřadíš nějaký výkonový odpor třeba 30 ohmů a podle úbytku na něm si spočítáš klidový proud. Zároveň ti poslouží jako "ochranný".

Web

Re: FMD2400 - hoří

Tak zatím jsem nastavil kliďák poťákem na minimum, uvidíme jestli to shoří ještě sem neměl odvahu to pustit naplno, taky se pokusim to omezit hlasitostně odporem za předzesilovač, když je to "potichu" tak to neshoří a ani se nezahřeje (nezahřál se ještě nikdy zatim to nestihl) tak uvidíme jestli to pude..

(upravil Kovas 24. 11. 2010 15:18)

Re: FMD2400 - hoří

To nevím, zda je řešení, aby to pak hrálo potichu, když to předzesilovačem zesílíš a pak to zase zabiješ nějakým 1:100 děličem, tak pak tam předzes nemusí být.
EDIT: Možná je problém v to, že je to z EZK. Chtějí, aby jsi si šel koupit ještě dvakrát všechny součástky, když to vyhoří. Takže jestli najít něco spolehlivého na netu (taktéž diskutabilní, můžeš natrefit zrovna na sračku). Asi holt bych šel do Dudka, Leache a podobných ověřených zapojení. Tam alespoň určitě víš, když to shoří, že to není vinnou špatného návrhu zesilovače, ale prostě daného bastlíře, popřípadně pajcung součástek, ale to je zas chyba bastlíře, že kupuje pajcy.

Re: FMD2400 - hoří

Me uz pripada ze komu neni rady tomu neni pomoci! Kdyz budou proudy trandy nalezite rozdeleny (sparovane) , dodrzi se max. napajeci napeti horet to nema duvod. A resit to tak aby to slo jen "potichu"... To je jak kdybys mel nejake faro, mel spatne serizene brzdy, jedna brzdila druha ne, tak ze pri zabrzdeni te to hodi do prikopu. A reseni? No prece jezdit pomalu a nebrzdit.. big_smile V tomhle tematu koncim..

Re: FMD2400 - hoří

Samozřejmě ale dle pana výrobce kterému naprosto důvěřuju big_smile big_smile se tranzistory párovat nemusí big_smile taže to zkusim na plný koule tak jak to teď je - s klidovým proudem na minimum no a jestli to shoří tak nevim ... párovat to přece nemusim! big_smile big_smile

Re: FMD2400 - hoří

No nemusíš!, pokud je rozptyl malý, jak píše Xhibit. Ale je dobré si to ověřit smile

Re: FMD2400 - hoří

No tak jsem nastavil klidový proud na minimum, konečně po týdnu čekání na českou poštu i výhybku (120Hz, 16db/oct.) no a musím říct hraje krásně, a už jsme přišli asi na to proč to hořelo, většinou jsme totiž používali jako zdroj signálu rádio (to už má zesilovač na sluchátka) no a to jsme zapojili do předzesilovače, a teď jsme změřili napětí na jeho výstupu a bylo kolem 3,7V - a to šlo do zesíku, no a to se mi zdá hooodně moc, když je napsáno na výstupu z předzesíku má bejt cca 775mV .. takže byl zesilovač hoodně přebuzenej no a asi při nastavení trošku většího klid.proudu to mosfety nevydržely, takže uděláme jack vstup navíc pro rádio který pude napřímo do zesíku, snad se to vyřeší... jinak díky všem za pomoc, snad to neshoří znova smile

Re: FMD2400 - hoří

Teď to nechápu...tos nastavoval klidák při vybuzení nebo tak zes zapínal ? big_smile

Re: FMD2400 - hoří

Proboha......snad je to naposledy co jsme o tomhle slyšeli.....:)

Re: FMD2400 - hoří

Já myslim, že ještě ani zdaleka ne... wink sad

Re: FMD2400 - hoří

To se nedá ani číst