Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Preamp pro kombo

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Preamp pro kombo

Zdravím, postavil jsem si takovy jednodussi 20w trand koncák a napadlo mě si k tomu postavit pream pro kombo, nechci na to hrat, porat, ale jen si to postavit a ozkouset vysledek, takze schanim, nejake solidni schema preampu pro el. kytaru staci, aby to melo vysky, stredy, basy, volume a gain. Zkousel jsem hledat, ale nic zajimavyho jsem nenasel...

Re: Preamp pro kombo

Ujo Google nic nenašel ?

Web

Re: Preamp pro kombo

Hledej. Zde např:

http://www.freeinfosociety.com/electron … .php?cat=1
http://www.geofex.com
http://experimentalistsanonymous.com/index.php

Schemat jsou stovky, vybrat si musíš sám.

Re: Preamp pro kombo

Ten mi nasel tohle... http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ … ojeni.html Tj ale zbytecne slozite, jsou tam treba zbytecny vstupy, nasel jsem i jiny vetsinou cizi web, nez cesky, casto amici, ale tj taky zbytecne slozity, popis je v aj tak si moc nepoctu, vetsinou tam neni dpska... Chci si postavit jen nejaky jednoduchy preamp, neco v duchu par tranzistoru, jednoduchy schema, aby se delala lehce dps a pak mit radost z toho, ze to hraje, tj vse, zati jsem nic co by mi vyhovovalo nenasel...

(upravil jik 17. 11. 2010 23:11)

Re: Preamp pro kombo

Poslouchej, u těch lacinějších modelů, ale vlastně principiálně všech, se jedná o vstupní zesilovač s velkým vstupním odporem (to kvůli vysokým kmitočtům ze snímače), potom signál jde na pasivní korekce (tři potenciometry zapojené pod sebou plus pár součástek okolo - v hifi branži naprosto nevídané), tyto pasivní korekce i ve střední poloze už dost typickým způsobem zabarví zvuk - vytvoří lehkou vránu (prohlubeň v určité oblasti kmitočtů). Podotýkám, že na rozdíl od hifi korekcí už i ve střední poloze potenciometrů. Dál to pokračuje na další zesilovací stupeň opět s velkým vstupním odporem, teď kvůli zatížení toho pasivního korekčního členu. Odtud na nějaký zkreslující prvek a do koncového zesilovače. Tak a Gain se může dát třeba do zpětné vazby prvního předzesilovače nebo jenom jako potenciometr na vstup.

Dále je za určitých okolností možné použít i korekce aktivní (třeba třípásmové hifi), ale tam je vhodné dát do signálové cesty pásmovou zádrž (dvojitý T-článek). Zajímavé je, že aspoň co jsem si já hrál s těmito věcmi jsem došel k závěru, že ani tak nezáleží na kmitočtu té zádrže (ať v podobě korekcí typu Fender nebo zmíněného dvojitého T-článku), tak jako na tom, jestli tam ten článek vůbec je. Když není signál kmitočtově ovlivněn a bez korekcí to jde u nejjednoduššího komba zesílením až na reprák, tak ten zvuk je syrový. Stejně tak jako když tam dáš jenom aktivní hifi korekce, (třeba třípásmové) tak se jen horko těžko dostaneš k solidnímu zvuku. Ale jak tam vrazíš třeba korekce typu Fender (řádně přizpůsobit impedančně!) nebo i ten primitivní dvojitý T článek složený z několika součástek (řádně přizpůsobit impedančně!), jsi se zvukem jinde. A to platí i pro basu. 

Jednoduše a vlastně tak jak jsem to já popsal, to dělají tady (hned Figure 1):

http://sound.westhost.com/project27b.htm
nebo lehká modifikace:
http://sound.westhost.com/project27.htm

Edit
a další odkaz, šikovný simulátor, na který zde upozornil kdysi Sinclair, je
http://www.duncanamps.com/tsc/
-ke kytarovým a baskytarovým účelům se náramně hodí hned ten první typu Fender.

Re: Preamp pro kombo

Diky jiku, nejaky podobny vysvetleni jsem potreboval, no myslel jsem, ze se to podoba hifi, tak jsem se dost spletl no, kdyz jsem koukal na ty schematka tak jsem tam moc nepochopil ty dva vstupy teda spis ten HI, kdyz jde oboji na zem... A pak jeste na ten operak privedu teda +-15V to bude chtit asi poradne vyfiltrovat, ze? Ale nepochopil jsem jak tam pisou... Opamp supply pins must be bypassed to earth with 100nF caps (preferably ceramic) as close as possible to the opamp itself.

Re: Preamp pro kombo

Napájej to podle zvyklostí napájení OZ - to jest odpor, zenerka, kondenzátor, klidně to převezmi od jiných schémat, kde se používají OZ  nebo podle té modifikace MkII (tam napájení mají). Ta anglická poznámka je ve smyslu něco jako abys blokoval + a - kondenzátorem proti zemi a to tak, aby byl co nejblíže integráči (OZ).

S těma vstupama to neřeš - jeden je  pro kytaru s vysokou úrovní signálu a druhý pro nízkou. Třeba například baskytary se dělají pasivní a aktivní. Jednou jde signál přes podélný odpor na vstup a podruhé přes dělič složený ze dvou odporů podélný+příčný na vstup. No, mají to řešené poněkud zajímavě. Všimni si rozpínacích kontaktů u jednoho konektoru. Tady bys zase mohl čerpat ze schémat vyráběných komb, mívají to řešené trochu jinak, ale já bych to neřešil, dal bych tam jenom jeden konektor a gain.

Re: Preamp pro kombo

Jasny, takze ten vstup Hi vyskrtnu s nim muzu i ten odpor 100k a k tomu odporu 68k naparim do serie potenciometr tak 100k? Muzu na to blokovani udelat falesnou zem vyvest ji z mezi tech kondu a zenerek?

(upravil danda 18. 11. 2010 21:45)

Re: Preamp pro kombo

Dávat korekce před obvod zkreslení je nesmysl. Právě zkreslený signál je obohacen o spoustu harmonických a ty se dále filtrují přes korekční obvody pro získání větší škály zvukových možností.
Těch komb jsem měl v ruce na servis desítky, ( živím se tím) ale toto pojetí vidím prvně..

Edit: Net je plný sraček.. Najdi si nějaké jiné, OVĚŘENÉ zapojení.
To, co jsi tady uváděl z HW serveru, je moje dítě. Můžu poradit, co a jak zjednodušit. Ale takto to je vyzkoušené a mnoha lidem funguje.

Web

Re: Preamp pro kombo

No tak asi postavim ten z HW, koukal jsem ani cenove nevyjde zase tak draze...

Re: Preamp pro kombo

Jasně, je to pravda. Zkreslením signálu si připravím půdu pro nekonečné množství úprav zvuků. Mají to tam fakt trochu divně ikdyž se to dá lehce přehodit (za předpokladu dodržení impedancí a úrovní). Po zkreslení je opravdu následná kmitočtová úprava opravdu prakticky nutná. Nevím ale, jestli to nazvat ještě kmitočtová úprava nebo spíš tvarování zkresleného signálu (integrační/derivační člen). Ale já jsem chtěl hlavně poukázat na tu filozofii korekcí, vyhrál jsem si s potenciometry a několika součástkami mezi dvěma OZ celkem dost, m.j. zkoušel jsem korekce právě z osvědčených komb , pak také ze zmíněného programu Tonestack a také s hifi korekcemi. Ale na baskytaru, takže zkreslovadlo jaksi mimo mísu.

Jinak, jednoduché náměty se dají lehce vypreparovat ze schémat z toho webu „freeinfosociety…“ jak uvádí Joski, který také znám (jen tu část, kterou potřebuji), např. z komba Roland Cube60, Ibanez gx20 atd. Myslel jsem, že jakkri hledá jednoduchost.
Ale pokud se chce pustit do toho díla „Profesionální kombo“, tak nezbývá než mu popřát hodně úspěchů při stavbě (mám ho také už přes dva roky uložené v PC) a ať mu to dobře hraje.

Re: Preamp pro kombo

No puvodne jsem chtel neco jednoduchyho no...

(upravil danda 19. 11. 2010 21:21)

Re: Preamp pro kombo

Jojo...Tvoř, zkoumej, študuj různý konstrukce. Hodně zdaru!
P.S. To, co jednomu (kytáristovi..) přijde jako super zvuk, je pro jinýho propadák. Každý kytarista celý život hledá svůj svatý Grál, až před důchodem zjistí, že je nejlepší si koupit dobrý nástroj, co hraje a ladí , a combo co hraje slušně a vysrat se na všechny krabičky.. Slova Mistra Michala Pavlíčka u mě v dílně. Svatá pravda.
Edit: Roland (řada) Cube si doma nepostavíš, celá vstupní část - od vst. jacku až po potenciometr volume- i s efektovým procesorem je řešena pomocí DSP...(digitální zpracování signálu výpočty).

Web

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Preamp pro kombo

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£