Téma: QSC 2450

Zdravím všechny kamarády!
Máte někdo zkušenosti s tímto zeslabovačem? Chtěl bych ho použít do subbasové sekce v DOLBY STEREO systému kina. Budou tam čtyři reproduktory FANE Colosus 18 XB 4R, takže na každý kanál přijdou připojit dva paralelně. Ale četl jsem na Prodance, že zesilovač do 2R již nemusí pracovat spolehlivě. Máte s tím někdo osobní zkušenost? Zaslech jsem, že kolega, který má několik PSAček, které jsou opajcované QSC, s nimi hrál do 2R celý den a na sluníčku a problém neměl.

(upravil Wili 7. 11. 2010 1:47)

Re: QSC 2450

myslim ze v sekcii "dolby neviem co" a v domacom kine to pojde na ten 100% vykon asi tak 1/100 casu co bude pusteny film... takze mal by to zvladnut bez akychkolvek tazkosti. Otazne je preco 4 kusy fane colosus krmit prave takym qsc ? Inak zalezi aj kde to bude pouzivane... ale na doma to bude stacit urcite, na nejake ozvucenie vacsieho kina by mozno bolo vhodne nieco ine, aj ked ci ten zosik bude dost sa odvija od vela faktorov... nejde ani tak o to k akym reprakom bude pouzity ale v akych ozvuciciach tie repraky budu osadene, ked to bude v nejakom nizko ladenom BR (co predpokladam ze kedze to ide do kina tak aj bude) tak ten vykon zosilovaca ani nebude potebny kvoli xmax tych basakov... = ani nebude potrebny max vykon = nemal by byt vobec tak pretazovany, a aj keby bol, tak v kludnych pasazach filmu sa dochladi. Je ine zvucit film a ine je zvucit techno party.

Re: QSC 2450

To celkem souhlasím. Donedávna se na stejnou aplikaci používaly dva koncové stupně BV Audio CF1000BM. Po zvukové stránce i po stránce spolehlivosti s nimi byla naprostá spokojenost, nicméně když jich bylo v racku pět, tak ten kravál z ventilátorů lámal i silnější povahy. To byl asi jeden z důvodů, proč se přešlo na QSC s ventilátory regulovanými dle teploty. a navíc byl záměr ušetřit v racku dvě vejšky na měřící panel, proto padla volba na jeden koncový stupeň, který bude budit všechny čtyři subbasy. jinak pro informaci jsou to ozvučnice HK audio a celé zařízení slouží k ozvučení putovního kina.

Re: QSC 2450

Vykašli se na QSC a kup raději zesilovač od Crest Performance  CC2800 , dá 2* 1400W do 2R , je na to dělanej a není drahej.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: QSC 2450

A pořád budeme dráždit hada holou rukou. Nikolasi, tys našel jednoho člověka v celém svém okolí, kdo hraje do dvou Ohmů. Já neznám nikoho z profi okolí, kdo hraje do této zátěže. Opravdu ti to není divné ? Ty věříš, že ti to pošlape bez problémů, já nevěřím. Nemohli bychom spolu dělat.

(upravil ondra Ch 10. 11. 2010 7:06)

Re: QSC 2450

Já myslím, že si stačí uvědomit, jak vypadá koncový stupen u tohoto tolik vychvalovaného zesíku:
http://s4.postimg.cc/pm3dqy7nd/87_qsc2450_konec.jpg

4 páry 2SA1943/SC5200 !!!!!!!!!! je to samozřejmě Hčko s posledním H stupněm 110V, takže konce jsou méně namáhané než v AB, ale je to tak žalostně málo vzhledem v udávanému výkonu, že je to k pláči.
Ono se podle mě, hřeší na měkké trafo.........
Na toto pověsit zátěž 2ohmy? Za mě říkám ne smile

Web

(upravil Nikolas 11. 11. 2010 16:52)

Re: QSC 2450

george: Ano znám. A ne jednoho. Ale nutrně netrvám na QSC. Crestů je v racku nejlepšího DOLBY v ČR šestnáct. A řvou jak krávy, kdo tam v tom má sedět? Jinak na ně nedám dopustit, ale hluk těch ventilátorů a tamtilátorů mi fakt vadí. Každý konec má dva, to je 32 točících se potvor, k tomu další čtyři v každé mašině, zkus si v tom v horku, pod tlakem, vystresovanej VIP debilama šestnáct hodin v kuse denně dělat.

EDIT: Ale tuten Crest, co mi doporučuješ, vypadá fešně smile

Re: QSC 2450

však má termoregulaci ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: QSC 2450

a ako tie 4 pary tych toshib mozu dat taky vykon aky udavaju tomu QSCku ? aj ked je to Hcko, ale tak ci tak to nemoze dodat dostatok prudu... udavaju tam spickovy vykon alebo sinus alebo ako to tam je merane ? nevie to niekto nahodou ?

Re: QSC 2450

Hřeší se tam na měkké trafo, podle mě to sinus na obou kanálech zároveň není schopné dodat, ale aspoň to nehoří jako jeho bráchové Ťapka, Omnišroty, QSA atp.

Web

(upravil joži 19. 12. 2010 1:19)

Re: QSC 2450

Deklarovaný výkon s tých tranzistorov dostaneš, no nie nadlho. Osobne nemám s QSC skusenosti, no so servisom Behringera áno. Vzhladom na to že koncové zosilňovače su takmer identické ak nie úplne tak chovanie može byť podobné. Osobne som pri zaťažení jedného kanalu nameral okolo 1kW/4R pri zaťazení oboch kanálov to padá. Pravdou je že EP2500 nedá viac ako 1500W /8R v mostíku, pretože 8A istič to neudrží (sinusový výkon). Ďaľšou vecou je chladenie. Výkonové odbremenenie koncových tranzistorov v zmysle stratového tepla, si asi vysvetlil po svojom, ked boli schopný dať tam chladiče tak poddimenzované a s tak drsným povrchom, snáď len to to kompenzuje, že pod tranzistormi nie sú podložky a netreba ratať s ich tep. odporom. Každopádne, je to chladenie poddimenzované.

Aj keď zosilňovač deklarovaný výkon takmer splní, jeho dynamika je "úbohá" . Tento jav je pravdepodobne spôsobený pripínaním vyšieho stupňa napatia, Tým zosilňovač počutelne stráca dynamiku na basoch. Porovnával som to jak s Ep1500 tak aj s mojími JPA400 2x400W, JPA500 2x500W, JPA1000 2x700W všetky ABčka a 4R zaťažovacia impedancia. Pravdupovediac aj ten najslabší 400W zosilňovač hral na basoch dynamickejšie ako EP2500, ktorá ma takmer dvonásobný výkon.

Neviem ako je na tom QSC ale použiva taký istý systém napájania, a myslím že sa to odrazí aj tam, ked je to u Behringera počuť.


BTW makke trafo/mierne poddimenzované/ nemusí byť vždy na škodu

Web

Re: QSC 2450

Tjn, to s makkym trafom mas pravdu, niekedy je to jedina vec kt. uchrani koncaky pred istou smrtou. Ale ak je zdroj tvrdy a predimenzovany, koncakov je pocet aky ma byt tak ABcko je fakt pecka, teraz som nedavno dostaval leacha co dava 1000W sinus a ma to taku dynamiku ze este som nic podobne nepocul...

Inak len sa opytam... neskusal niekto taku srandu ako napajat zosilnovac troma totoznymi toroidmi a napajat zosilnovac trojfazovo ? myslim to tak ze kazdy primar jedneho trafa dat na inu fazu, nulak jeden spolocny no a ich symetricke sekundary usmernit trojfazovym gretzom... Neviem ci tomu spravne chapem ale kondenzatory v zdroji by boli nabijane 3x rychlejsie ako obycajne, alebo sa mylim ? To by mohlo priniest nejake zlepsenie na basoch, nie ? Dajme tomu ze nehladim na univerzalitu napajania ale na vysledny zvuk(aj tak na vacsich akciach su vsade 3 fazy)

(upravil Otas 19. 12. 2010 21:09)

Re: QSC 2450

Trojfázový napáječ jsem sice nezkoušel, ale myšlenka je to podle mne správná (výrobci alternátorů pro auta by mohli vyprávět). 
K předchozí myšlence dimenzování trafa nezapomínejme na kapacity kondíků, ono jinak zní zesik s 10 G na kW výkonu a třeba s 40 G. Na basech neporovnatelně, alespoň při použití pro fullrange. A znamená to odlišný nápor na tranzistory.
A samozřejmě nastavení proudové pojistky, což zase souvisí s počtem trandů (a je odvozeno od jejich SOA a drzosti výrobce).

Re: QSC 2450

Zesilovač QSC2450 tu teď mám.Kamarádovi bude sloužit na pohon dvou 8 ohm subwooferů.Ano,H-třída není v této aplikaci úplně košer,ale nechme předsudky stranou,jsou na trhu i bídnější na subbasy používané konstrukce a třídy zesilovačů...
Po zběžné kontrole a odstranění závady v podobě "vypadávání" jednoho kanálu tohoto bazarového kousku mě na něm okamžitě vadilo právě podání basových tónů i při nižších výkonech,kdy jel zesilovač v AB.Z vlastních zkušeností vím,že pro dobré podání basových tónů zesilovačem,pokud je tedy zbytek signálové cesty v pořádku,nebývá až tak důležitý výkon zesilovače,ale,laicky řečeno,připravenost výstupních obvodů,zdroje napájení,průřezy vodičů a to včetně plošných spojů přenést vyšší proudy.Toto vše uvedené a i neuvedené má přímý vztah důležitému činiteli tlumení.
Takže následovala znovu rozborka a hledání "slabých" míst.Výčet způsobů pátrání,měření,ověření a následných eventuelních úprav by dalo na několik dalších stránek,proto je nebudu dále rozvádět.
Podařilo se a slabé místo bylo nalezeno.Páni a dámy věřte,že oním slabým místem u tohoto zesilovače jsou několik centimetrů dlouhé cestičky plošného spoje na výstupu zesilovače silné 1mm,slovy jeden milimetr!Zkušenější vědí,že u zesilovače o výkonu několik stovek wattů to je hodnota nedostatečná.Po úpravě těchto míst zesilovač začal "hrát basy"ke spokojenosti mé i majitele.
Toto "1mm opatření" výrobcem se dá nazvat "kurvítkem",a protože ani u QSC nejsou pitomci a vědí na jaké proudy jsou potřeba jaké průřezy,tak mě v současné době nikdo nepřesvědčí,že tento počin nebyl výrobcovým záměrem(místo na silnější cestičku tam je).Minimálně model 1850 má stejný nedostatek.Jako prodejce bych případnému zákazníkovi který by byl rovněž nespokojený s tím jak QSC2450 hraje basy samozřejmě doporučil nákup výkonnějšího a dražšího modelu:-)

(upravil Otas 1. 5. 2015 8:26)

Re: QSC 2450

Velice zajímavé zjištění. A snad i návod, jak vylepšit užitné vlastnosti té QSC. Až vyprší záruka, prověřím i svou PLX2 1804 big_smile.
Porovnával jsi to přepínáním? Promiň, nechci tě naštvat, ale i ze svého příkladu vím, jak se člověk nechá ovlivnit přáním. Nicméně možná i desetiny ohmu při obvyklých Re 8 ohmových basáků kolem 5,5 ohmů budou zřetelně slyšet.
Kolik desítek um tlouštky má asi měď toho plošného spoje? Když si to převedu na průměr a vložím do vzorce Itav=(d-0,005)/0,034 pak můžou vzniknout zajímavé výsledky, bude to něco jako tavná pojistka, nebo co.

Re: QSC 2450

Ahoj skoro sousede smile s 2450 jsem měl taky tu čest, toho slabého místa jsem si nevšiml, ale zesilovač na mě působil dojmem, že na všem se šetřilo. Může sem dát nějakou fotku? Pokud to není tajné...

Web

Re: QSC 2450

Otas,jo ty přání znám,a mám:-)Je to zajímavé zjištění a hlavně užitečné.Uvidíš i u tvého zesilovače po záruce.Napsal jsem to blbě,ta místa nejsou slabá,ale nejslabší...,na celém zesilovači,a proto je jejich posílení "znát".Je to celkem běžné u autozesů.Všechno přeměřovat a počítat v tomto případě přenechám komukoliv.To mě nebaví:-)Teda baví,ale jen tam kde je to potřeba.Už takhle v hlavě nosím,na můj vkus,nějak moc různých čísel:-)
Ondro ahoj.Ten zesilovač je na 2*8ohm v pohodě.Provedení pojmenuju jako dnešní standard,šasi pevné.Větrák mi vadí.Pod 8ohm je začátek trablů s trafem.Pokud se tedy má jednat o kvalitní zesílení signálu a ne o zesilozkreslovač který potom na akustické straně vyrobí jen rambajs.Tajné to není,ale fotky po mně nechtěj.

Re: QSC 2450

joži napsal:

Aj keď zosilňovač deklarovaný výkon takmer splní, jeho dynamika je "úbohá" . Tento jav je pravdepodobne spôsobený pripínaním vyšieho stupňa napatia.

Není tomu tak, H-class s několika napěťovými úrovněmi dosáhne vždy větší amplitudy a tím pádem i dynamiky než AB samotné. Dynamiku omezují velmi nekvalitní zdrojové kondenzátory a také nepříliš povedené kopie výkonových Toshib a spínacích fetů. Jistě víte, kolik stojí Nippon 15G/63V v osmi kusech na zesilovač a jaká je cena Behringera. Po přesazení na Nippony a STM konce 2STA2121 2STC5949 je zvuk jinde. Ale kdo by investoval takové peníze do šrotu?

Ty nebo já si do svých zesilovačů při stavbě vybereme velmi kvalitní komponenty, což se o masové výrobě říct nedá. A v tom je rozdíl, u entrylevel přístrojů.

Re: QSC 2450

Šetřit se musí smile
http://i.imgur.com/GbWAzE1.jpg

Re: QSC 2450

O Behringeru, přezdívaném "Bachanauši" se už snad nemusíme bavit. O tom, že jsou to v základu shity se už popsalo papíru a stran ažaž.
QSC řady RMX není o moc lepší navzdory tomu, že se tak tváří a navzdory vychvalování do nebes od Prodance, který i přes krizi 2009-10 na nich vyrýžoval neskutečné prachy.
Je to až paradoxní, že zesilovače PSA31500 jsou dělané robustněji a poctivěji, než jejich předlohy QSC i přesto, že PSA31500 se prodávaly téměř za polovinu - kvůli čemuž se tehdy rozhořela válka mezi dovozcem PSA a Prodancem. Jak to dopadlo nevím, ale vím určitě, že ti, co koupili PSA určitě z druhé poloviny neplatili logo QSC...
Behringer už je totální ojeb, určený pro hobby a poloprofi, bohužel se to u nás z cenových důvodů používá i v profi a to je průšvih.
Samozřejmě i Behringer se dá výměnami upravit tak, že má i lepší konce, než QSC, ale narazí se na nutnou výměnu trafa, které je u prvních EP2500 vinuto na primáru hliníkem - právě kvůli proudovému omezení, aby neodcházely poddimenzované konce. Pokud se výměnami za MJL1302A/3281A, nebo 2121/5949 dimenzují dobře, nemají si z čeho brát.
Jenže pak z toho zesilovače zůstává původní jen kastle a plošáky s trochou šrotu za pár korun.
To už je potom rozumnější koupit Cresty, nebo něco z vyšší třídy, protože výsledná cena tuningového Behringera EP2500 dosáhne i přesáhne cenu nového Crestu CPX či CC. Na řadu CC od Crestu ale pozor, měřil jsem CC2800 a jsem toho názoru, že ani tato řada není zrovna vhodná pro subbasy. CC je ekonomičtější řada, než CPX a to už je dost dolů, protože i na CPXech se občas někde šetřilo.
Nicméně řada CPX je optimalizovaná ještě rozumně a tak, že dává i vyšší, než jmenovitý výkon, neodchází a CPX3800 se chová slušně i na basech, i když to už není z konstrukčních kanceláří Crestu - CPX3800 vznikl až po sloučení /koupi/ Crestu firmou Peavey, takže CPX3800 je zřejmě některý z lepších modelů Peavey, prodávaný ale pod stále ještě respektovanu značkou Crest Audio.
Velmi dlouhá léta byly zesilovače CrestAudio touringovým standardem a držely se tam nejméně 10 let, konkrétně řady Pro a na méně exponovaná místa řada P. Patrně nejvíc využívaný model byl Pro 9001.
Zevnitř vypadá profesionální zesilovač takto :
http://i876.photobucket.com/albums/ab32 … G_3416.jpg

Web