Téma: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

Úvod
Tento projekt vznikl v podstatě jako sázka. smile Podmínkou této sázky bylo umístění velkého basu z boku ozvučnice. V oboru hi-fi jsem se pohyboval spíš pasivně. Začal jsem tedy shromažďovat aktivně informace a od doby prvního nápadu po dobu kompletní realizace uplynulo asi 4 nebo 5 měsíců.

Samotná práce se dřevem proběhla "na koleni" doma v obýváku, protože nemám možnost pracovat v dílně. Samotná stavba trvala asi 3 týdny. Jinak další osoba co se podílela na realizaci byl stolař co mi vyfrézoval otvory na výškáče a basáky.

Reproduktory
Celé bedny jsou osazeny reproduktory firmy TVM Acoustics. Jako první jsem pořídil 12" dědečka ARN 8608. Potom po vyprojektování beden jsem pořídil ARN-150-03/4 na d'Appolito a ARV-104-03/8. Myslím, že nemá cenu o těchto reproduktorech dále vykládat, protože je znáte líp než já.

Konstrukce
Ale o konstrukci mé ozvučnice už toho zase tolik nevíte. Jak již bylo řečeno, jedná se o sloupy s basem z boku. Chtěl jsem použít na celé bedny MDF, ale potřeboval jsem větší kus než se normálně prodává v dřevoprodeji a koupení dvou těchto kusů už by byla vložená finanční částka neúnosná a navíc by bylo moc nadbytečného materiálu. Použitý materiál je tedy DTD (deska se prodává větší než MDF) o tloušťce 25mm s laminátovou úpravou imitující bukové dřevo Vestfal. Čelní desky jsou z MDF, ale už tenčí desky a to 18mm, protože se jedná o "kuchyňská dvířka" (to proto, že jsem chtěl zaoblené hrany) udělané na míru v "dřevoprodeji". MDF má stejnou povrchovou úpravu jako DTD.

Všechny spoje jsou kolíkované a z vnitřní strany ještě navršený "tmel", který jsem vyrobil smícháním jemného písku přesitým přes sítko, pilin a duvilaxu. Celkem jsou na bednách použity 3 druhy lepidla (silikon, tmel a druhy disperzí - Leicrat, Siocrat, Duvilax, Soudal). Uvnitř ozvučnice je spousta příček a výztuh (masív, asi borovice 2x5x18cm) a díky tomu všemu se při poklepání zdá, že je celá ozvučnice velmi pevná. Tlumení vatelínem není provedeno jak jsem plánoval (nalepení po stěnách), nýbrž namotání hmoty na příčky a vložením poskládaných kousků vatelínu mezi tyto příčky. Celkově jedna ozvučnice zabírá 120 litrů v místnosti a váží okolo 30kg. Zadní stěna je odnímatelná a drží ji 26 vrutů.

Pro ARN 8608 je v ozvučnici prostor 85 litrů. Tlumení je asi z 25% (kolem BR nic). Přímo za reprákem je nalepená samolepící páska, která se používá na snižování vibrací při konstrukci sádrokartónových stěn. Asi díky tomu se při provozu zadní stěna za basákem nechvěje. Bassreflex je laděný podle LspCADu na 28Hz a je zaoblený na obou stranách. Z estetického hlediska jsem se rozhodl umístit BR do dna ozvučnice zepředu. Repráky jsou omezené do 100Hz kvůli lokalizaci.

Další horní sekcí je již zmíněné d'Appolito, které jede od 100 do 20000Hz. Pro ARN-150 je místo v 8 litrech. Seskupení B-V-B je posazeno do takové výšky, ale výškáč byl v rovině uší sedícího člověka (100cm nad zemí). Výškáč jako jediný je zapuštěný a je v rovině s deskou, středobasy ční ven. Ozvučnice je tlumena asi z 15% smotáním vatelínu do válečku.

Výhybka
Výhybky jsou provedeny přesně podle počítačových návrhů, které jsem si nechal vypracovat "na zakázku" pro tento typ reproduktorů (u toho jsem nebyl, nezbývá než věřit, ale zdají se navržené kvalitně). Je umístěná na spodku ozvučnice za BR. Člověk, který výhybky navrhoval, vyrobil i dvojitý zesilovač na basy z boku. Aby byla zajištěna co nejlepší spolupráce basů z boku a d'Appolita, jsou středobasy omezeny jak velikostí ozvučnice ve které pracují (7 litrů), tak i elektronicky na výhybce, a jedou od 100Hz, kde končí basy z boku. Více vám k tomu asi nepovím.

Závěr
Tak s výsledkem jsem mile překvapen. I když to byl můj první projekt, jeví se mi zvuk moc příjemný a vyrovnaný (možná škoda těch výšek - časem je možná vyměním). Design je přesně podle mého gusta - vysoký, úzký, a jinak decentní sloup. Celkem stavba těchto beden spapala okolo 10000 korunek. Zvučím přes receiver Pioneer VSX-D510 a DVD Philips DVD 622 (které ale pravděpodobně už odchází do věčných lovišť).

Při poslechu jedné skladby Mika Oldfielda kterou máme s taťkou na testování reprosoustav jsem dokonce slyšel příjemné podání "až chórového velkého prostoru" (aby bylo jasno, to tam je úmyslně, ne jako pazvuk), které nebylo slyšet ani moc ze sluchátek a ani na tátově aparatuře. Vlastně by se dalo říci, že jsem o něm do teď nevěděl. Tu sázku, kvůli které tento plán vznikl jsem uzavřel se svým otcem. Já svou část dohody dodržel tím, že jsem měl překonat tátovu aparatůru (dělaný zesilovač "hi-fi Junior" 2x20W a reprobedny ARN 567, ARE 367 a ARV 161, vše staré 20 let a do této doby docela nepřekonatelné) a to se stalo. Jsem z toho velmi rád a navíc v neposlední řadě mám bedny co zvučí skvěle. smile Ještě udělám sloupům nějaký pěkný nožky, ale nejprve musím navrhnout design aby to ladilo. Časem se ještě chystám na stavbu zadních efektů a centru pro domácí kino.

http://s19.postimg.cc/abx6h9x7z/glatz1_01.jpg http://s19.postimg.cc/dwt20i1rj/glatz1_02.jpg http://s19.postimg.cc/a1pnxxilr/glatz1_03.jpg http://s19.postimg.cc/sik2oqyjz/glatz1_04.jpg http://s19.postimg.cc/5v4tilizz/glatz1_05.jpg

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

velmi pekny projekt, mne sa naozaj velmi paci, ak by som mal este 1 ks ARN 8608 k tomu co mam doma, hned by som sa dal do toho a staval by som take iste.
Podla mna perfektne.

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

zdravim mam doma 2xARN 8608...ale ma styri rohy na upevnenie....na tyh obr co su k tomuto projektu ich vobec nevidno je mozne ze to je iny typ...keby som ich nemal v osadene v bednach kde su inac este ARZ 4608 a ARV 3608 tak robim tiez take bednicky smile

(upravil Shade 6. 7. 2007 22:22)

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

hmm na ktorych fotkach to nevidis? na tych od spodu ci tych s grilom? tongue
ps: velmi pekne stlpky... tiez som uvazoval ez daco take by som mohol spravit ale neni kde to spratat tongue
by som ale spravil kustik vacsie(cca 90-100l) a 2x8608 do kazdej v closed bedni

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

Výborné 1

Web

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

Moc s mi to libi a zeptal bych se jaky dojem delaji basy na majitele beden.  Provedenim a vzhledove za 1.

(upravil BlackRider 12. 7. 2007 16:57)

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

Tohle jsou Glatzovy 1. bedny. Vyrobil je a brzo potom prodal. Proč, to nevím, ale už tu myslím jednou byly.

Web

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

no proč asi... teď má jinou ligu.

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

2 Shade: no zo spodu trochu vidno ale z predu nevidno nic...su asi zakrite teda

Re: Glatz (TVM ARN 8608, ARN-150-03/4 a ARV-104-03/8)

no... zospodu nemas ako vidiet tie "usi" a z vonka je grill