Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Osazení, technická data

  • Hlavní: TVM ARN 6618 a ARV-089-00/8, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 24x85x28cm, Objem 35l, Příkon 70W, Citlivost 86dB, Frekvenční rozsah 35-20000Hz, Impedance 8Ω, DTD 18mm

  • Zadní: TVM ARX-130-20/8 a ARV-089-00/8, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 17x27x17cm, Objem 4l, Příkon 25W, Citlivost 87dB, Frekvenční rozsah 100-20000Hz, Impedance 8Ω, DTD 18mm

Úvod
Po predošlých projektoch domácich kín s meničmi od TVM a Tonsil som sa pustil do ďalšieho projektu. Ten vznikol na návrh môjho kámoša, ktorému sa veľmi zapáčilo moje kino s meničmi Tonsil. Rozhodol sa pre meniče od TVM, pretože má doma už osvedčenú zostavu Monolog, no dlhé roky hrania sa podpísali pod to, že jednoducho už nestačili jeho požiadavkám a musím povedať, že dostávali občas riadne zabrať hlavne na letných grilovacích akciách. No a kedže sme už vyrástli a vážime si každej zarobenej koruny, tak sa rozhodol pre jemné zaobchádzanie v systéme domáceho kina.

Požadoval štandardný osvedčený zvuk od TVM. Musím podotknúť, že zatiaľ subwofer a centr je v štádiu rozhodovania, nakoľko testuje zvuk s frontami a surroundami. Ak nebude postačujúci, doplnia sa chýbajúce elementy. Ďalšia požiadavka padla na vonkajší vzhľad, pretože celý systém má ladiť so strieborným televízorom, tak nakoniec voľba padla na čierne skrine so strieborným čelom. Na simuláciu som použil WinISD a na základe toho padli konečné parametre ozvučnic.

Reproduktory, ozvučnice
Všetky meniče som kúpil v Dexone za veľmi prijateľné ceny okrem ARV-089, pretože už ich vypredali a zrejme už ich ani predávať nebudú.

Drevotrieskové dosky, ktoré som použil na stavbu boli už podýhované, takže zoskrutkovanie z vonku a následné tmelenie vôbec nepripadalo do úvahy. Dosky som si narezal sám na mieru a Herkulesom (čiastočne aj Duvilaxom) zlepil "na tupo" a vo vnútri som použil do rohov ešte malé hranolčeky 15x15mm a prostredníctvom nich som zoskrutkoval steny zvnútra.

Na zabránenie rezonancie stien predných stĺpov v polovici výšky som použil výstužný kríž (ľavá-pravá, predná-zadná). Následne rohy z vnútra som utesnil silikónovým tmelom, aby sa zabezpečilo maximálne utesnenie. Otvory na meniče sú vyrezané priamočiarou pílkou a kedže ešte stále smile nemám doma frézku na vyfrézovanie zapustenia, tak som to pracne kúsok po kúsku s orezávakom na výkresy vyrezal. Nie je to síce ako z frézkou, ale snažil som sa to urobiť čo najlepšie a myslím si, že sa mi to aj podarilo. Čelná doska má hrany zhobľované pod 45° a opáskovaná nažehľovacou páskou v odtieni bočných stien a sú nastriekané striebornou metalízou a dodatočne prilepené a priskrutkované z vnútra skrine.

Celý objem ozvučnic je maximálne vytĺmený, na bočných, hornej, dolnej a zadnej stene tlmiacim rúnom hr. 4cm v prípade frontov a hr. 2cm v prípade efektov.

Výhybky
Pre celú zostavu som použil výhybky typu "home made". V prípade frontov mi veľmi pomohol antonio odsimulovaním v LspCADe, za čo sa mu chcem veľmi poďakovať. Všetky komponenty na tieto výhybky som objednával z Dexonu. Kondenzátory sú typu MKT, rezistory keramické a cievky vzduchové. Schéma je zobrazená v obrazovej prílohe.

Čo sa týka efektov, je to jednoduchá klasická výhybka 6/6dB bez nejakých korekcií s deliacim kmitočtom okolo 4kHz; L=0.35mH a C=5µF (to mi vyšlo z viacerých programov). Kostričku na cievku som kúpil také v Dexone, navinul sám. Kondenzátor som použil bipolárny.

U frontov:
Basová vetva L1=0.82mH (0.38Ω), C1=15µF, L2=0.22 mH (0.2Ω), R1=4.7Ω, C2=33µF
Výšková vetva C3=6.8µF, L2=0.39mH (0.4Ω), R2=3.3Ω, R3=4.7Ω

Zvuk, závěr
Po zapojení celej zostavy na mojom AV receiveri Yamaha RX-V357/B som bol celkom milo prekvapený. Fronty hrali slušne aj keď bolo počuť, že im treba dať čas na rozohranie. Napriek tomu bas je hlboký a krátky a mäkký. Výšky sú čisté a zladené s basmi, myslím, že v prípade použitia ARV-104 by bol zvuk o dosť agresivnejší. Čo sa týka efektov, tie ma tiež veľmi príjemne prekvapili, vzhľadom na použitie úplne jednoduchej výhybky je zvuk veľmi príjemný a prekvapili ma hlavne ARX ako nízko dokážu zájsť.

Na záver môžem s kľudným svedomím zhodnotiť, že zostava sa vydarila, požiadavky položené na začiatku stavby boli splnené a čo je najdôležitejšie, kámoš pre ktorého som to robil je veľmi spokojný jak zvukovo tak dizajnovo. V prípade nedostatku basovej zložky a čistoty hovoreného slova je predpoklad doplnenia zostavy o subwoofer s ARN-312 a centra s 2x ARX-130-20 a ARV-089 aj napriek tomu, že niesu tienené, lebo je predpoklad použitia v dostatočnej vzdialenosti od TV.

http://s19.postimg.cc/6tw5ubucv/jofi1_01.jpg http://s19.postimg.cc/cw3sktisv/jofi1_02.jpg http://s19.postimg.cc/5u5uymf73/jofi1_03.jpg http://s19.postimg.cc/c94vvalwv/jofi1_04.jpg http://s19.postimg.cc/xk2fzk41b/jofi1_05.jpg

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Opravdu moc se mi to líbí designově, nejsem na nějaké vystřelky, todle je klasika - krása.
Akorát škoda už těch technických parametrů, dal bych menší basák nebo nějaký střed; výhybka od antonia taky zrovna předozadní pozicí a bafflestepem neoplívá, stačilo napsat na fórum.

Web

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Tady se vyhybka ještě tak moc neřeší wink ale bedničky se povedly, jestli můžu posoudit aspoň co se týče designu, ...

Nechcu rejpat, ale spiš, --- piše, že dal výztuhy levopravou a předozadní přesně v prostředku výšky bedny, není právě tohle zbytečné? V tom případě ji nemá v "kmitně", ale v "uzlu".

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Ani si nevzpomínám, že bych to Jofimu simuloval, každopádně osa Z tam nebude, stejně tak bafflestep apod. Charka ARV-089 výrobce se zdá taky k prdu. Jinak bedny hezký, akorát to chtělo repra k sobě blíž. smile

(upravil Jofi 13. 7. 2007 11:11)

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

NO jo, to viem, mal som dat blizsie k sebe tie repra, Antonio,veru ze si to simuloval, len to bolo asi tak v oktobri 2006 smile

(upravil dokken 13. 7. 2007 12:35)

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

mě se to materiálově nelíbí(hrany,šroubovanej dekl),ale vzhledem k ceně TVMek to beru...líbí se mi barevná kombinace,nesnáším jakýkoli dýhy,už jsem jich přejeděnej.

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Mne sa projekt páči, nemám k nemu žiadne výhrady.

Web

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

kurpelm: dik

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

mne sa pacia iba tie sorroundy, tie su fakt zlate.... tie fronty mi proste nesedia....

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Klasika, ale repra co nejblíže k sobě. Snad příště wink

Web

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Kritik: ved ja viem, uz som pisal vyssie, ale uz sa polepsim
chystam TVM kino 5.0 alebo 5.1

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Surroundy velmi pekne, hlavnim sestavam kazi reputaci vzdalenost menicu, jak uz psali prede mnou.

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Jofi: na subwoofer použiješ ARN 312?

Web

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

to este neviem, ale mam doma 1ks 8608, tak asi to, ale neviem ako sa rozhodne kamos, alebo ho pouzijem k dalsiemu dom.kinu, ktore uz je ciastocne hotove

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

V popisu máš hodnoty součástek výhybky frontů ale nikde není její zapojení. Je to modifikace téhle: http://audioweb.cz/obr/monolog3.png? Pokud ano, kam patří L2 (0.22mH)?
Díky

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

možná tam má 18db/okt.

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

ondrab: basova vetva: 0,82mH seriovo, 15uF paralelne, 0,22mH seriovo, 4,7ohm+33uF paralelne
            vyskova vetva: 6,8uF seriovo, 0,39mH paralelne, 3,3ohm seriovo, 4,7ohm paralelne, vyskac opacna polarita

staci?

Re: Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Jofi: Stačí, díky.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Jofi (domácí kino 4.0 TVM)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£