Re: SPV 100P+ stavebnice

souhlas s bobobrod. Než jsem si nezměřil reprosoustavu, nepřekopal výhybku včetně kompenzace bafle stepu, taky jsem myslel, že bez korekcí nelze žít.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Tady se řeší otázka pasivní regulace/ aktivní předzesilovač..korekce ano či ne bych nechal do jiného vlákna..

Re: SPV 100P+ stavebnice

díky za pozvání, není třeba. Mám toho naposlouchaného za ty roky tolik, že už je to skoro na dva životy. Měli jste někdy v mechanice origo cd, cd regionální kapely nahrané v nějakém místním studiu nebo cd z živého vystoupení? Asi sotva, protože by jste mě nevalili šrouby do hlavy.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Klííd smile Nikdo ti korekce neubírá, klidně si dej +- 20dB...

Re: SPV 100P+ stavebnice

Tak jestli jsem to dobře pochopil tak 10K potenciometr by mohl ořezat hloubky a větší zase výšky. A co se stane, dám li mezi CD a ten 10K potenciometr jestě odpor seriově treba 4,7K, teda kromě snížení výstupní úrovně signálu z CD.
A kdyby jiný CD přehrávač měl výtsupní impedanci třeba 100 ohmů, tak by bylo vše v pořádku s pasivní korekcí hlasitosti?
Trochu mě to překvapuje. Na stránkách Aldaxu jsou v archivu příklady realizací konstrukcí s SPV 100 a je tam jasně vidět použití potenciometru hlasitosti pasivně. Myslím, že kdyby ještě používal předzesilovač tak by ten potenciometr dal do krabice předzesilovače.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Přidáním odporu si snad trochu polepšíš spodek, o to horší bude vrch.
Malá výstupní impedance zdroje situaci trochu zlepší, omezení vrchu pásma ale zůstává. ( Potenc je stejný )
A předpokládám, že počítat umíš...

Re: SPV 100P+ stavebnice

Takže třeba operační zesilovač před  a potenciometr 5K?

Re: SPV 100P+ stavebnice

Třeba. A pohlídej si vazební kapacitu.
Anebo poťák větší než 10K na vstup preampu ( dejme tomu 47K ) a za něj obvod s malým ziskem a minimálním výstupním odporem.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Imri je vidět, že s tím máš dilema smile. Prostě do desky trimr 10k neosazuj. Zřejmě chceš kroutit knoflíkem, tak budeš mít pro tento účel potenciometr.
U SPV-250P je to samé, taky trimr 10k na vstupu. Páž na rozdíl od jiných rád používám korekce, mám k těmto koncům zapojení korektoru z KE 6/2006, což je vlastně to samé jako korekce EZK-RSD4132.
Abych splnil podmínku pro skutečné audiofily yikes,  vložil jsem do panelu tlačítkový přepínač s možností vyřadit korekce z cesty signálu. A navíc jsem u těchto korekcí úplně vypustil třetí IO a u prvního IO upravil zesílení tak, aby celkově bylo zesílení 1 při středním nastavení potenciometrů B, V.
Viz  http://www.aldax.cz/index.php?tab=4& … svrcina250

Re: SPV 100P+ stavebnice

Všem moc děkuji za příspěvky. Mám s tím velké dilema. Nechce se mi k tomu dělat předzesilovač, protože abych ho vymyslel k tomu nemám potřebné znalosti. Musel bych k tomu mít 100% fugující schéma na první zapojení.
Přesně to mě také napadlo vyndat ten trimr a dát 10 k potenciometr. Pak mě, ale napadlo, že by hlasitost nabíhala příliš rychle a pak by to bylo brzy přebuzený. Dále při použití tandem.potenciometru by se mohlo stát, že by nehrály oba kanály stejně hlasitě. Napadlo mě dát místo 10K trimru 22k trimr a použít 22k potenciometr. Není to možné řešení?
No jestli má SPV 250 na vstupu také 10K trimr, tak je mi divný, že má v parametrech vstupní impedanci 25K. Vím, že vstupní impedance není ohmický odpor na vstupu a že se zjištuje pokusem. To v tom může být takový rozdíl?

Re: SPV 100P+ stavebnice

Hele, nevím do jaké míry máš korekce rád, ale já být tebou tak je tam dám. Kup si v EZK desku na tyto korekce http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?odd … p;rozsah=1 (RSD4132)  a podle tohoto návodu http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=682 je uprav, budeš mít vyřešenou jak tu impedanci tak i to že můžeš korigovat frek. charak. zvuku, což si myslím že není špatné. A jsi-li purista, udělej si je vypínatelné, jak ti radil Betaron.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Právě o ty korekce a balanci vůbec nestojím. Před 4 lety jsem stavěl stavebnici zesilovač a předzesilovač s korekcemi. Ty potenciometry dnes praskají příšerně a všechny procedury Duvila, Kontox, mechanické vyčištění jsou jen dočasné. Kromě hlasitosti nic nepotřebuji ke štěstí. Dal bych kvalitní potenciometr hlasitosti třeba i ALPS a měl bych vystaráno.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Tuhle větu z předchozího příspěvku beru zpět: "Napadlo mě dát místo 10K trimru 22k trimr a použít 22k potenciometr. Není to možné řešení?" Je to blbost.
Nejdříve ten sesilovač složím a pak to vyzkouším jak to bude hrát s těmi komponenty co mám za použití 10k potenciometru hlasitosti a evntuelně bez toho 10K trimru na vstupu. On jen ten CD přehrávač má tak vysokou výstupní impedanci 1K. Ty ostatní mají nižší a dnes prodávané mají 100 ohmů.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Tak mezi CD a SPV dej nějaký předzesilovač.

Web

(upravil Imri 16. 10. 2010 1:00)

Re: SPV 100P+ stavebnice

Tak jsem tu stavebnici právě dokončil. Udělal jsem to do kovové krabice, v II. bezp.tř., krabici jsem propojil jen se středem jednoho napájení trafa. Na výstupu má na jednom modulu cca 7 mV a na druhém 0-2 mV. Zpočátku jsem si myslel, že druhý modul je nefunkční, ale naštěstí po připojení reproduktorů vše funguje správně. Žádný šum ani brum z repráku není slyšet a to je noc. Není třeba žádný předzesilovač, citlovost je výborná, ani plánovanou fyziologickou regulaci hlasitosti asi dělat nebudu. Když to není zrovna úplně šeptem tak jsou basy pořád dobré. Zvuk výborný. Jedinou vadou na kráse je hlučnější trafo(original od Aldax). V jiných zesilovačích co mám vrčí trafa méně, ale zase ve stolním zdroji a trafo pájce mi vrčí více. Každé trafo vrčí, tohle možná více, protože má větší výkon. Co myslíte může si to časem sednout? Myslím, že to souvisí s pevností vinutí trafa a že je to o štěstí. Ještě pánum z Aldaxu děkuji, že se po sestavení stavebnice člověk může radovat z úspěchu na poprvé a ne se rozcilovat jak se mi běžně stavalo u předešlých projektů jiných tvůrců.

Re: SPV 100P+ stavebnice

Na vstupech SPV100 i SPV250 jsou trimry pro regulaci citlivosti jednoduše proto, že drtivá většina korekčních zesilovačů má výstup zakončený operákem, taktéž u PC karet.
Naše moduly SPV250 používají i muzikanti do odposlechů, pokud chtějí pracovat na profesionální bázi, dají si na vstup symetrizační trafíčko/vajíčko/, trimrem seřídí citlivost např. na 0dBu nebo +4dBu a je vymalováno. Taktéž jukeboxáři-používají naše SPV100 a protože jim zvukovky dávají až 2V, prostě si stáhnou citlivost podle potřeby a je to. Pokud někdo chce regulovat hlasitost + fyziologie přímo na vstupu SPV, ať trimr neosazuje a jen proklemuje příslušné piny.

Web

Re: SPV 100P+ stavebnice

Právě ten trimr mi dělal starosti, když bych k tomu potenciometru na vstupu chtěl dodělt fyziologickou regulaci hlasitosti. Teď je mi to jasný, díky.