Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » nedostatečný výkon zesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: nedostatečný výkon zesilovače

Zdravím,
když jsem začínal, postavil jsem si zesilovače s TDA 2030. Nikdy neměly pořádný výkon, ale hrály docela pěkně.
V knize, ze které pochází konstrukce udávají výkon 40W a píší o sepnutí pomocných tranzistorů při překročení zátěžového proudu 1A. Domníval jsem se, že mám slabý zdroj, ale při napojení na tvrdý zdroj o napětí 36V se výkon nijak nezvýšil.. Měřil jsem vstupní proud, co teče do celého zesilovače (2 kanály, korekce + VU-metr) a při max. vybuzení, kdy byl zvuk už pořádně zkreslený tam lezlo jen kolem 800mA! Přikládám ofocené schéma koncáku a zajímá mě názor zkušeného - je opravdu toto zapojení schopné dodat aspoň tento uvedený výkon? Pokud uváděj hraniční napětí 44V, nezdá se mi, že by to na 36V hrálo takhle mizerně slabě

http://media8.dropshots.com/photos/204695/20100929/104639.jpg

Re: nedostatečný výkon zesilovače

Tohle zapojení je opravdu schopno proudově posílit výstup švába. Jenže proud je jaksi taky dán impedancí zátěže. Takže když vezmeš 36V, to je vlastně 2x 18. Nějaké 3 volty je saturační napětí, čili na zátěži se Ti v nejlepším případě objeví 15V, tedy efektivní hodnota 15 x 0.707 = 10.6 V.

No a výkon do 4 ohmů je teda 10.6^2 / 4 = 28W. I  kdybys tam těch trandů nacpal dvacet, větší proud ani výkon nedostaneš. Jedině použít nižší impedanci beden - tedy paralelní řazení.

Měření ampérmetrem je samozřejmě nanic, získáš nějakou střední hodnotu, která nic neříká.

Web

(upravil rom4n 29. 9. 2010 12:01)

Re: nedostatečný výkon zesilovače

Děkuji za objasnění. Ale když koukám do toho schéma, mají tam reproduktor >4Ohm a 40W. Pokud bych tam dal nižší impedanci, tak by se to mohlo už slušně přehřát (?)

edit: tak jsem zapojil bedny paralelně a pořád stejné, při zesílení se to šíleně zkreslí :-/

Re: nedostatečný výkon zesilovače

Tak ono to samozřejmě zkreslí při přebuzení, jako každý zesilovač. A ten dvojnásobnej výkon, to jsou akusticky jen 3 decibely k dobru, takže si skoro ani nevšimneš, že to dává víc.

Do těch 2 ohmů to snad ještě vydrží. Míň nechoď.

Skutečný výkon zjistíš asi jedině osciloskopem.

P.S. Tohle zapojení je každopádně taková nouzovka, zázraky od toho nečekej.

Web

(upravil jik 29. 9. 2010 13:44)

Re: nedostatečný výkon zesilovače

Je to tak, ono je to dobré k tomu, že se může zvětšit napájecí napětí k těm 44 voltům. IO pracuje při tom menším proudu přes odpory a zbytek je proudově zesílen tranzistory. Ale bude se pořád vycházet z napájecího napětí 44 V (oproti nějakým 36 V). Ale vrať se k té impedanci, jak řešíte s Opampem. Do dvou ohmů toto schéma = do 4 ohmů můstek. A jsme u jádra věci. Výhoda tohoto zapojení spočívá v tom, že se dá lehce zmůstkovat. Schémat je plný internet a také v tomto fóru. Nebo taky to vyšlo kdysi v KTE. Ale pozor. Existuje to i na jedné desce z AR. Ta deska je taková podlouhlá a to prý hořelo (přečtení také zde). Prohledej tohle fórum a příspěvky především staršího data. Určitě to tam je.

Edit:
Třeba tohle: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=7326
a všestém příspěvku Betaron barvitě popisuje tu desku, o které jsem psal výše.

Projdi si celé vlákno, ale stavět ho jako nemůstkový (jak ho máš v zadání vlákna) do čtyř ohmů je podle mě blbost

(upravil rom4n 29. 9. 2010 15:15)

Re: nedostatečný výkon zesilovače

No, docela mě nepotěšilo, že TESLA AZS 223, kterou mam na chalupě s uvedeným menším výkonem zkresluje až při větší hlasitosti.. No, tohle asi už nemá cenu upravovat, jako celek funguje a na další investice se nevyplatí, byl to přecijenom začátek, dělal jsem ho ještě na základce. Koukal jsem na ceny bazarových zesilovačů, ale ikdyž se vlastní stavba prodraží, pořád mě láká "vyblbnout se" na něčem vlastním. Láká mě tento zesilovač, uvedený v sekci "síň slávy" (http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=190044). Mam ale trochu obavy, aby to nedopadlo stejným zklamáním. Jaké třeba používáte předzesilovače? Ve svém zesilovači mám s TDA1524A. Když už bych se do něčeho zase vrhnul, rád bych, aby stál výsledek za to. Například když se vrátím k té Tesle- po přidání basů naplno se zvuk překreslí a působí to jako z nějaké truby. Mé korekce mi přijdou poslouchatelnější, ale věřím, že používáte něco ověřenějšího

edit: jasný, omluva - asi se mi to nevkopírovalo a vložil jsem špatný odkaz. Ale šlo o Jožiho stránky
http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm

Re: nedostatečný výkon zesilovače

Ten odkaz vede jinam.

Koukni na jožiho stránky, má tam slušné věci pro tento účel.

TESLA AZS223 je mnohem lepší než bastl s TDA2030 a dá se ještě maličko vytunit na 2x 50W (hudební výkon, na doma, ne natrvalo - neuchladilo by se to). Korekce má ale dělané nevhodně, v koncovém stupni místo v předzesilovači.

Web

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » nedostatečný výkon zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£