Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Kapacita filtračních kondenzátorů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Kapacita filtračních kondenzátorů

Ahoj všichni, prosím poraďte.
Mám zesilovač Tesla AKT 15w 15ohm. přesnej typ nevim prd si pamatuju. A teď nevim jestli to řeknu dobře, ale chtěl bych zvýšit kapacitu filtračních kondenzátorů u napaječe koncových stupňů, kdo ten zesilovač zná, tak je to ten velkej zelenej šuplík.  Jsou tam 2 filtrašní kondenzátory po 1000 microfaradech.
A teď tak otázka. Na kolik mohu zvýšit kapacitu? Jestli je nějaká daná hranice, nebo hranice finanční. Čekám od toho čistší zvuk a odstranění brumů a tak. V tunění zesilovačů se moc nevyznám a víceméně si s tím začínám hrát. Tak jestli mi poradíte, prosím. 
Díky všem.

(upravil sinclair 14. 10. 2009 13:50)

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Je to AKT116 nebo AKT216 /podle počtu koncových stupňů-mono nebo stereo/, koncové stupně mají tuším označení AKJ216. Pozor na věc - ten velký zelený šuplík je zdroj a vedle je stabilizátor pro napájení PŘEDZESILOVAČŮ, nikoliv koncových stupňů.
Zdroj napětí 75V pro napájení koncových stupňů je v té oddělené skříňce, tam, kde je vpředu páčkový vypínač a doutnavka a kde je vevnitř ještě i zdroj pro napájení prosvětlovací žárovky optického budiče zvuku /6V-5A/.
Zdroj pro napájení koncových stupňů je, jak už jsem napsal, oddělený od skříně zesilovače se zásuvnými moduly a je tvořen síťovým transformátorem, diodami, dvěma kondenzátory 1000uF/150V a filtrační tlumivkou.
Kondenzátory TC939a 1000uF/150V je třeba nahradit kondenzátory TE926 2.200uF/100V nebo TE927 2.200uF/160V. Ty druhé jmenované jsou i přibližně stejně velké a s malým vypodložením budou pasovat do původních držáků.
TE926 i TE927 se už ovšem budou véélmi těžko shánět-kdyby bylo zle, několik kusů ještě mám, v dávných dobách jsem tyhle zesilovače jezdil opravovat.
V modulech koncových stupňů je po tolika letech zpravidla nutné vyměnit všechny elektrolyty, hlavně tu výstupní čtyřnásobnou paralelní partičku elytů TE988 200uF/70V je nutné nahradit elyty TF011 220uF/63V a je nutné jich tam dát pět až šest paralelně v případě, že hodláš konce zatěžovat impedancí 8ohm /ano, to lze a ony to snesou/. Do impedance 8 ohm konce odevzdají výkon okolo 30W za předpokladu, že ve zdroji budou ty elyty s vyšší kapacitou. Ostatní elyty v koncích je třeba vyměnit také, konce poměrně dost topily a elyty bývají vyschlé. Elektrolyty nahrazuj zásadně "modrou" řadou TF009-TF013.
Dále je pak nutno zkontrolovat obě KF504 a budicí KU602, některé kusy časem ztrácely betu a tímpádem konce ztratily výkon.

V modulech sálových korekčních zesilovačů je NUTNĚ potřeba vyházet všechny hnědé svitkové kondenzátory řady TC180 /zvané námi familiérně hovňáky/, protože po takové době provozu mají obrovský svod, úplně ujetou kapacitu a korekční zesilovač vůbec nedělá to, co má.

Kdybys potřeboval, mám od tohoto zesilovače kompletní servisní dokumentaci, čítající asi dvacet stran A4 a několik velkých příloh A3 se schématy a zapojovacími plány, takže by to nebylo úplně zadarmo.
Jak už jsem napsal, hlavní filtrační elyty i všechno ostatní potřebné /vybírané KF504, KU602, axiální elyty řady TF/ mám k dispozici, takže kdybys něco potřeboval na záchranu tohoto poměrně dobrého zesilovače, napiš mi mail a nějak se domluvíme.

Web

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Tý jom, Díky moc za radu. takvouhle odbornou odpověď jsem ani nečekal. Objasnilo se mi pár věcí. Né všemu jsem tedy rozuměl, např ?ztrácet bettu?, ale pokusím se to takto dát do kupy.  Já jsem právě nevěděl, jaká je nutná kapacita, myslel jsem, že čím víc tím líp, ale já se radši zeptám, než něco vyvedu, když tomu nerozumim.
Až to budu měnit a něco nebude, nebo nebudu vědět jak na to, napišu.  jinak bedny mám k tomu 15ohm, takže je to Ok. Jinak když poslouchám na 4 ohm repro, tak tam k tomu mám trafa z odposlechovejch repro z kina, takže je to snad ok.

(upravil sinclair 14. 10. 2009 13:58)

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Ty přepínatelné transformátorky z odposlechových reproduktorů ale přenesou výkon jen okolo 5W.

Díval jsem se, TE926 2.200uF/100V mám ještě šest kusů, našel jsem i dva zgenerálkované moduly koncových stupňů a dva zgenerálkované korekční zesilovače.

Web

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Mohl by ses o těch kiňácích trochu rozepsat, když ses zmínil, že  jsou poměrně dobré? Jak je to staré/navržené/dělané atd. Je to vlastně krmení pro ty moje profláknuté AKR153 nejčastěji. Nikdy mě to nelákalo mít doma, i když se jich asi otec naopravoval a určitě by se ještě v nějakém zapadlém kině našly k "zachránění".
A ještě se blbě zeptám - z 216 šel opravdu dostat stereo výstup? Nebo byl vstup mono (klasika filmový pás; kdysi jiné budiče snad ani nebyly), ale jen dvounásobný počet koncových stupňů oproti 116 (tj. slovy 2 smile)?

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Jistě. První číslo znaměná počet kanálů-2

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

No tos to teda vysvětlil.
Předzesilovače pro optický a magnetický záznam jsou u AKT216 sice dva, ale mono. Ovšem za nimi je všechno už dvakrát /sálové korekce, přepínač hlasitosti a konce/, takže tři linkové vstupy /magnetofon, gramo a linka/ tím jdou prohánět stereo. Myslím že i vstup pro gong je dvoukanálový.
Jedna kompletní AKT216 i s napáječem, perfektním stavu a v chodu je u mě k dispozici.

Web

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

No, tos teda vysvětlil ty.

1) Předzesilovač optického záznamu zvuku je dvojitý, zapojený jako levý a pravý stroj (projektor), jejich výstupy se slučují až v ovládací kazetě. Jsou tedy mono.

2) Předzesilovač gongu má na druhé straně mikrofon, není stereo ani omylem.

3) Předzesilovače magnetického záznamu zvuko jsou dva, každý je dvojitý a zapojený jako stereo. Prolínání výstupů z nich je provedeno dvěma relátky v ovládací kazetě.

4) Předzesilovač gramofonu je taky stereo

5) Magnetofonový vstup je zapojen přes přepínač vstupů v ovládací kazetě přímo na korekční zesilovače. Další linkový vstup souprava nemá.

6) Oddělená skříňka napaječe je pouze transformátor, ve kterém je pouze usměrnění pro prosvětlovací žárovky optických budičů zvuku v projektorech. Do klece vlastního zesilovače vedou dvě střídavá napětí-65-70V pro koncové stupně a 24V pro vše ostatní. Napaječ koncových stupňů s označením AKW 216 je skutečně "široký zelený šuplík" v zesilovači. Je osazen čtveřicí diod KY 704, dvěma elyty 1000uF 150V Tc 939a a tlumivkou 2AN 682 09, jak jsi popsal. S tím rozdílem, že tyhle součástky obsahuje široké zelené šuple, nikoli napaječ soupravy (oddělená skříňka s vypínačem a doutnavkou). Úzká zelená kazeta je napaječ a stabilizátor pro předzesilovače a korekční zesilovače.

7) Napětím 75V (stabilizovaným) jsou napájeny koncové stupně AKW 216 pouze v soupravách AKT 435-6 nebo 635-6, kde dávají výkon 30W při 15 Ohmech. V AKT 115-6 a 215-6 není toto napětí stabilizováno, navíc je sníženo na 65V, takže souprava má podle údajů výrobce dávat 15W při 15 Ohmech se stejnými koncovými stupni.

Pár těchto souprav jsem už opravoval, naposled včera jsem připojoval v Jilemnici v kině na AKT 635 vícekanálově Dolby Digital z Blu-Ray přehrávače. Hraje to velice pěkně.

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

To sinclair and Nikolas:

Tak pánové, a jak já mám teď vědět co mám dělat, každej tu řikáte něco jinýho.  A sem v kopru.

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Nejsi v kopru.
Oba jsou to zesilovače na hovno, ať je to verze 15W nebo 30W. Má to KU605 na koncovém stupni, což byly první křemíkové tranzistory u nás, co nevynikaly nějakou zvláštní linearitou. Hlavně proto se tam prohání tolik klidového proudu, že zesilovače tepelně ničí samy sebe, stejný problém byl u výkonových jednotek pro rozhlasový monitor ARS641, který používá v zásadě stejné koncové stupně, pouze svázané do můstku a napájené přes 75V stábl.
Navíc vzhledem k napájecímu napětí /70 či 75V/ jsou ty konce určeny jen pro zátěž 15 ohmů, maximálně 8 ohmů, to už se z nich ale kouřilo.
Takže nějaké zvyšování filtračních kapacit nemá podle mě smysl, na běžné hraní to není.
Já tady mám celý zesilovač AKT216 i se zdrojem, oboje repasované a nikdo to nechce.
Nabízel jsem to včetně dokumentace a nikdo o to nemá zájem.

Stejné je to i s nedotčenými soustavami AKR303 - panensky zachovalé, stačí vzít vysavač a vysát je zvenku kartáčovou hubicí od usazeného prachu.
Skvělé soustavy, jsou k dispozici za 8.000,-Kč obě dvě a nikdo to nechce. Podmínka je tam totiž vlastní odvoz, ten zesilovač AKT216 by ještě šel ve dvou krabicích poslat.

Web

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Je v kopru. Tady nemá smysl radit. Já už jsem to vzdal. Dodal jsem Jirkovi (Pacce) kompletní servisku na AKT 216, podrobně jsem mu vysvětlil, co a jak a stejně to leží, jak to leží od té doby, co to zapojil. Dodal jsem i dva náhradní  koncové stupně. Jirka ví, na co doma hraju, ví, kolik ákátéček jsem opravil. A neví nic lepšího, než se po mé podrobné radě jít ptát taky jinam. Udělá stejně hovno. Já už jsem nad tím zlámal hůl. Je to házení perel sviním.

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

No jednu AKT216 pořád ještě mám, pořád ještě mám pomocný rack od AKT357S, kde byl /a je/ magnetofon SM260, gramošasi HC43 s příslušným předzesilovačem a vana se sadou náhradních modulů do 357S. Ta 216 i ten rack jsou za pár babek k dispozici, nutný vlastní odvoz.
Pořád jsou tu ještě dvě velmi krásně zachovalé AKR303 a náhradní lité mříže před 15" reproduktor.

Web

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Ten pomocný rack bych bral.

(upravil limak 31. 8. 2014 18:55)

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Dovolím si vstoupit s otázkou do tohoto 4 roky starého tématu.

Zmiňovaný konc. st. AKW 216 se taky používal v profi poslechových monitorech ARS 641. Zde byly použity celkem 2 kusy zapojené do můstku, buzené v protifázi modulem invertoru. Pokud jsem Nikolasovo příspěvek dobře pochopil, tak ten samý AKW 216 s výkonem 15 W/15 Ohm při napájení 65 V je schopen dodat 30 W/15 Ohm při krmení 75 V ???

A ještě jedna věc. U nás v kulturáku máme pro kino rovněž soupravu AKT 216, jela mono na jednu bednu AKR 153. Jeden konec je klasika AKW 216, ale ten druhej konec se mu zapojením ani zdaleka nepodobá. Je to evidentně starší varianta, na první pohled nmohem jednodušší. Koncové trandy KU 602 jsou buzený transformátorkem pomocí jednoho KU 601, jemuž předchází jeden KF 507. To je všechno, akorát 4 trandy.  Rozměrově je to stejný jako AKW 216 a vzájemně zaměnitelný. Stejnej je i přední panel s poťákem (ze předu je k nerozpoznání od AKW 216). Jen ty chladiče mi připadaj širší, pač KU 601 je umístěnej na plechu nikoliv mezi nima, ale pod nima. Hrát to taky hraje dobře, nic proti. Viděl už někdo takovej konec ???? Moc by mě zajímaly rozdíly parametrů oproti AKW 216.

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Pro limaka: V kinařských soupravách se používaly totožné koncové stupně AKW 216 pro 15W i 30W. Pokud měla jednotka dodávat 30W (ve čtyřkanálových soupravách AKT 435(6) nebo šestikanálových 635(6) ), měla napájení 75V stabilizovaných. Ve dvoukanálových soupravách, kde měla dodávat 15W měla napájení 65V stejnosměrných, bez stabilizace. Jinak verze s transformátorkem je jedna z prvních, existuje i verze s výstupním transformátorkem. Všechny nesou označení AKW 216. Byl to vývoj.

(upravil limak 18. 5. 2016 20:01)

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Chtěl bych se ještě vrátit k oné starší a "neznámé" verzi zesilovače AKW 216, o kterém jsem se zmiňoval v předešlém příspěvku. Ten konec mám teď doma k opravě a jmenuje se to přesně AKW 215. Chceme přes prázdniny u nás v KD oprášit starou 16ctku Meopton 2. Zesík jsem zkoušel o víkendu, ale nejde do výkonu (chraptí) a topí elyty. Opravit to není problém - vyměním všechny elyty a proměřím zbytek součástek. Moc by mě ale zajímalo schéma zapojení, které nemám. Na 100 % ale servis existuje, poněvač jsem tu brožuru prohlížel předloni v Třešti. Byla to dokumentace se schématy k ozvuč. soupravě nikoli AKT 216 / 116, ale k AKT 215 / 115. Na Třešt už vazby nemám a je to tam prej někde zaházený, to nikdo neví. Chtěl bych poprosit, nemáte k tomu zesilovači někdo schéma ???

fotky:   http://limak80.rajce.idnes.cz/Tesla_AKW_215/

Re: Kapacita filtračních kondenzátorů

Dobrý den, ze starého kina jsem získal zesilovač AKT 216, ale z oddělené skříně s páčkovým vypínačem a doutnavkou vede místo střídavých napětí 65V a 24V, napětí 60V a 29V. Je to v normě, nebo s tím mám něco dělat? Také se chci zeptat jestli je nutné měnit i "hovňáky", které na venek nejeví žádné vady. Děkuji

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Kapacita filtračních kondenzátorů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£