Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 45]

(upravil opamp 13. 2. 2010 0:10)

Téma: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Tady bych rád začal shromažďovat "internetová" schémata zesilovačů, která navrhovali (případně nesprávně upravili a následně publikovali) kreténi či ignoranti, a jejichž stavba hrozí průšvihem.

Kandidát č.1 je jistý včelař, link doplňovat nebudu, všichni vědí...
Je tu o tom poměrně bohatý, všeříkající thread...

Číslo 2: http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/ … istory.htm
Důvody: Velmi vágní stabilita stejnosměrné "nuly" na výstupu, absence VŠECH ochran, neřešení teplotní stabilizace klidového proudu koncáků, nevhodná volba některých součástek. Toto zapojení je nevalným plagiátem známého Transiwattu 140. Považuji jej za velmi nebezpečné, až vražedné.
Další variace na totéž vyčpělé téma jsou k nalezení v AR B5 / 1981, strana 210 (obr. 19). Dále ještě vyšel v AR B1 / 1991 na straně 21 (obr. 77) a na straně 22 (obr. 79) jako můstový (díky, jiku, za doplnění). Zde je další modifikace http://hlava.webpark.cz/Tranzistory/sch.2x120w_tr.gif - povšimněte si hlavně kýblu 8G2 na výstupu. Repráky i NPN koncák musí být při zapínání na vrcholu blaha...

Číslo 3: http://pandatron.cz/?824&70w_nf_zes … ory_mosfet
Důvody: Absence VŠECH ochran, neřešení teplotní stabilizace (nikde ani zmínka o nutnosti tepelné vazby mezi T2, T3 a koncovými MOSFETy), tipuji problémy se stabilitou, zvláště pak v limitaci (jen domněnka). Na vstupu chybí integrační RC článek. Použití spínacích tranzistorů v lineárním režimu - hrozí průšvih - destrukce tranzistoru a následné spálení reproduktoru.

Číslo 4: http://svetelektro.com/clanky/kvalitny- … c-148.html
Důvody: Absence VŠECH ochran, neřešení teplotní stabilizace (nikde ani zmínka o nutnosti tepelné vazby mezi T3 a koncovými MOSFETy), tipuji problémy se stabilitou, zvláště pak v limitaci (jen domněnka).  Mizerná linearita, zdaleka nedosahující "hranice možností" MOSFETů. Použití spínacích tranzistorů v lineárním režimu. Poslední výtka v době, kdy toto zapojení bylo nové, ještě neplatila. V dnešní době však zapojení hrozí průšvihem, destrukce koncového tranzistoru vyústí ve spálení reproduktoru. Jako "service pack" doporučuji použít IRF540/9540, napájení max. 2x 42V naprázdno a smíření se s max. výkonem cca 80W / 4ohmy.

Číslo 5: VŠECHNY variace na téma TDA7250
Důvody tu již byly zmíněny mockrát. Zesilovače na bázi tohoto obvodu jsou vhodné maximálně na domácí poslech při pokojové hlasitosti, kdy snad vynikne relativně nízké zkreslení zesilovače.

Číslo 6: http://sob.xf.cz/zes100w.php, resp. http://aktobos.wz.cz/100w.html
Důvody: Absence VŠECH ochran, dle Sinclaira kmitající a hořící bastl. "Schematismus" nicméně na první pohled nevypadá zle a s trochou péče by z toho bylo snad možno udělat slušný zesilovač. Najde se dobrovolník? smile

Číslo 7: Knihy pana Kotisy, bližší popis a "service pack" zde (díky, Sinclaire): http://www.aldax.cz/index.php?tab=3& … how=kotisa

Číslo 8: polské stavebnice s IRF640/9640 (Fairchild nebo pajc), rok cca 2003-4, prodával to tuším Fanda a Flazar, ale jenom krátce. Jestli máte  někdo schéma....

Číslo 9: stavebnice 100W konce, označená J-35 a prodávaná Flajzarem.

Číslo 10: "Koncový stupeň 200W" z firmy HOBBY ELEKTRO Velké Meziříčí. Věcička osazená dvěma páry zcela natvrdo paralelně spojených IRF640/IRF9640.

Číslo 11: Některé verze Gainclone a vůbec tahle koncepce "z hovna bič vydávaný za horolezecké lano".

Číslo 12: Další internetový paskvil: http://www.redcircuits.com/Page1.htm a jeho mírně pozměněná varianta: http://sound.westhost.com/project76.htm

Symbolickou 13ku si právem zaslouží samozápalný hybrid lampa - FET http://svetelektro.com/clanky/kvalitny- … v-161.html

Nedělám to rád, ale varuju před právě uveřejněným (dubem 2010) seriálem "coververzí" zesilovačů DPA z devadesátých let, vzniklých bez vědomí a souhlasu pana Dudka a hustě jej vykrádajících.

Web

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Č. 4 jsem stavěl na desce kreslený liháčem, ale na 90% shodný s originálem... Okamžitě se to rozkmitalo a na výstup hodilo ss... od tý doby to leží v šuplíku...

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

teď jsem tu 4ku zkusil s ověřenýma IRF530/9530 který mi nějakou dobu šlapaly v jiným zesilovači a okamžitě to chytlo plamenem. Napájení 2x39V naprázdno.

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Leoši, "trimrkonec" pamatuješ ? Od nějakého pražáka, jeden trimr na zisk kladné větve, druhý na zisk záporné, další 2 na nadproudovku, jeden na kmit. kompenzaci, ofset, bias...

Web

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

tak jsem si přeci jen vzpomněl :
jakejkoliv chipamp napájenej víc než 70% maximálního povolenýho napětí z datašitu (a to i včetně jinak skvělých LM4780/3886) zkrátka co je moc to je moc wink

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Tomáši, dovolil bych si mírně oponovat: 4780 napájím +/- 35 V a zatím pokud vím nikomu neodešla. Podle tvýho doporučení bych si měl dovolit maximálně+/- 30 V....

(upravil pistole 12. 2. 2010 23:06)

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

no jo, ale zesík co nesnese 4 ohmy s nějakým tím fázovým posuvem nemá právo na existenci.
Samozřejmě že orig LM něco snesou a taky pořádně chlazený, a zde je ten problém ! Jistota původu a chlazení . Chlazení se dá pokud o tom víš, původ není moc jistej pokud to nebereš napřímo či z digikey a farnellu.
Pokud tomu to napětí sundáš o těch cca 30% tak už většinou vydrží i pajcy . 
U ostatních chipampů ale trvám na - 30%

Na doporučení bych dal zvláštní vlákno... s tím dépéáčkem to máš težký - pokud stavitel už trochu umí pájet ať si udělá DPA je to nejpropracovanější diy stavebka co znám. Níž bych postavil ty pavlovy PA03 nebo 223 a jednoduché aldaxí stavebky. Velký aldaxy jsou zase alternativou pro ty co nechtějí něco ala DPA a potřebují víc wattůch ...

Ty chipampy na bázi LM bych se nebál ani EZK - na pokusy dobrý a hraje to (pokud se dodrží co jsem psal výše- trafo max 2x24VAC)

(upravil Richard_Majer 13. 2. 2010 19:32)

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

cestne misto by tady mel mit i PASS A75 smile (nestabilni SS vystupni napeti)

(upravil millano 16. 2. 2010 8:45)

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

7294 :

http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=48823
http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=62261
http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=48824


2030

http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=9641    ( jako budič )


mosfet

http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=76586 ( s tranzistory IRFP )

7250  ( konkrétní "zesilovače" )

http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=9648
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ksd7251.htm
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ksd8252.htm

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

TDA7294 není zas tak špatný šváb, pokud ho neženete na krev. Pravda, má naprosto odlišný zvuk od LMek, daný zapojením a koncáky, je takový jakoby nabušenější a drsnější, vysloveně vhodný na bigbít.
I u značkových TDA7294 je velmi malá až žádná rezerva v možném napájecím napětí a proto Vám i značkové TDAčko střelí, jakmile jen na pár desítek ms napájecí napětí překročí 2x41V. Pokud se postaráte o rozumnou rezervu v napájení, oželíte těch maximálních 100W a spokojíte se třeba s 80W, bude vám to TDAčko jako Nepérovi sloužit bez problémů.
Nicméně dnes, kdy jsou už k dispozici TDA7293 bych 7294 nikomu neradil už proto, že TDA7293 má daleko vyšší rezervu v napájecím napětí a zřejmě jsou tam udělány i jiné úpravy /to by mohl zjistit Ondra/, protože tento obvod má daleko menší až téměř žádné sklony k destrukci, výkon 100W odevzdá s přehledem.
Přímá záměna v desce je možná jen tehdy, pokud na TDA7293 odštípnete vývod 5 a 11. Pak se dá vsadit do plošáku, určeného pro 7294 a chodí jak má. Už to takhle používám od doby, kdy se 7293 objevily.

Web

(upravil Nepér 17. 2. 2010 13:46)

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

O záměnu za 7293 jsem se pokusil, nechápu proč, ale střelilo to hned po zapnutí, oba dva sad

(upravil sinclair 18. 10. 2015 15:43)

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Tak to mi nějak Nepére není jasné-odštípl jsi mu ty haxny?
Magnat i Heco používají krom nejdražších modelů v home subwooferech zcela zásadně TDA7294, výjimečně se objeví u ještě slabších modelů odpad z výroby s názvem TDA7296.
Jako by to snad předpověděl Kozina, téměř do roka a do dne ty 7294 střelí, někdy to sebou sebere i usměrňovač, stalo se, že to odesral i reprák, to u těch laciných modelů, co nemají relé.
Co jsem začal osazovat na místa 7294 značkové TDA7293V /ERA, skoro 200Kč-ks/, tak po odštípnutí zmíněných pinů se to chová vzorně, nechá se to budit sinusem i burstem a nestřílí to, jinak řečeno reklamace se mi nevrací ani náhodou.
Dobrá rada ale je přišroubovat toho švába pořádným kusem trámečku 8x8mm a dvěma M4 šrouby přes slídu a bezbarvou silikonku, nikoliv nechat tam tu jejich mizernou teplovodivou fólii, jakýsi bílý sajrajt a plechovou sponu, která to má tlačit ke chladiči.
Od té doby, co to takhle praktikuju, nebyla jediná destrukce 7293V.

Web

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Kvalitní spalovač IRF: http://svetelektro.com/clanky/kvalitny- … v-161.html

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Díky moc, tato samovznětlivá kreatura poprávu vyfasovala magické číslo 13 smile

Web

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Nešlo by oddělit vyloženě výbušné a nefunkční konstrukce od těch, které sice nejsou "košer", ale jinak po vypiplání fungují?

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Načo? Ten, kto sa vyzná, aj tak nebude piplať sračku, a ten, kto sa nevyzná, ju nevypiple aj tak...

Web

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Přehlídka kvalitních spalovačů křemíku mad

http://svetzesilovacu.blogz.cz/schemata … anzistory/

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Ta špulka 22mF je do očí bijící. Chudák Transiwatt.

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Až teď jsem si všimnul, že č13. jsem měl doma, vyšlo to v nějakémamáru. Byl tam ukrutnej stejnosměr na výstupu, podle toho jak se zakroutilo s trimrama. Nevím jesti je to vlastnost elektronek, nebo jen tohohle,ale nevěděl jsem co s tím(nečekaně big_smile ) a dost blbě se tam nastavoval pracovní bod s ohledem na tu výchylku repráku díky ss.

Re: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Nevím čím to je ale mám KSD8252, trafo mi dává 2x36V a už to rok drží, no ale asi půjdu níž na trafo 2x29V. Sice se divím, že to ještě drží po takové době když tady jsou na to jen záporná hodnocení, asi se povedl kus smile

Příspěvky [1 až 20 z 45]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£