Téma: oddelovacie trafko

Ahojte , vyhrabal som doma transformátorky s označením Tesla 5FK 614 66 , buď EI alebo M plechy neviem,nerozoberal som ich. Majú dve jednoduché vinutia. Každé z vinutí má 850závitov 0,001 drôtom a odpor 281R . Takže prevod 1:1 . Vie niekto z čoho sú a či sa dajú použiť v NF technike na oddelovanie zdroju signálu ?
Miesto "vajec" . Mám ich celkom 8ks.

Ku generátoru som ich zatial nepripájal,jednak preto že som nemal momentálne v dielni osciloskop a najprv by som rád vedel z čoho sú.

ďakujem za každé rady

Web

Re: oddelovacie trafko

vidím,no hento sú o dosť väčšie. Nemám to ale ako odfotiť...

Web

Re: oddelovacie trafko

takže . Po pripojení generátora na jedno vinutie, osciloskop na druhé vinutie je takýto výsledok :
Generátor mal na výstupe 3Vrms sínus . Najmenšiu frekvenciu sa mi nepodarilo zistiť,ale pri 30Hz to bolo OK.

do 30kHz je to relatívne použitelné. Do tejto frekvencie je prevod signálu bez zmeny , t.j. prevod 1:1 . Pri vstupe 1kHz a 3Vrms je na výstupe 1kHz a 3Vrms. Od tejto frekvencie 30kHz nastáva dosť výrazný fázový posun azvyšuje sa výstupné napätie. Vyzerá že sa dostáva do rezonancie. Pri 110kHz je fázový posun podľa osciloskopu už cca 180° a výstupné napätie je 16Vrms .Zvyšovaním frekvencie nad 110kHz nastáva útlm , fázový posun ostáva rovnaký,frekvencia tiež. Pri cca 160kHz je výstupné napätie nulové.

Web

Re: oddelovacie trafko

Je vhodnější ho zatlumit odporem na sekundáru..ovšem optimální hodnotu si netipnu říct. Se škopkem by to ale neměl být problém. Před pár lety měl kámoš problémy se zemní smyčkou mezi dvěmi budovami, když potřebovali nahávat přednášky v jedné a nahrávací zařízení bylo v druhé, vzdálené 50m. Tenkrát jsem tam frknul 4k7 a jelo to..

Web

(upravil danda 14. 9. 2010 21:51)

Re: oddelovacie trafko

Zkus cca 10 kHz obdélník, pk-pk cca 3V. sek. zátěž asi 1k5. Teslácký vejce bez problémů a hrubého dokurvení signálu s tím nemá problém. Sig. před trafem - náběžné a doběžné hrany neviditelné. Za trafem - bez změny časovky jsou hrany již viditelné, jinak beze změn.
Edit: zkoušel jsem takto několik jiných traf, co se jako signálová tvářila a obdélník je usvědčil..

Web