Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Baskytarový předzesilovač VOX 1202

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 28 z 28]

(upravil hamos 31. 8. 2010 19:26)

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

Takže jsem se konečně dostal k realizaci. Na první pokus předzesilovač krásně kmitá a nereaguje na vstupní signál. Ještě bych řekl že potenciometr regulace basů je obráceně ale to budu řešit až posléze. Má někdo nápad jak ladit bez osciloskopu ? smile

http://s19.postimg.cc/ks12gp8tr/3698_p10104051.jpg http://s19.postimg.cc/q4pwutwq7/3698_p10103981.jpg http://s19.postimg.cc/6o578b1m7/3698_p10104071.jpg

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

Hamoši nahoď schéma, pokud jsi jej ještě nenahodil, bez schématu se těžko radí smile .

(upravil zuki 31. 8. 2010 23:35)

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

SCH je v odkazu #8.  Jak víš (bez skopu) že kmitá ? To piští v NF pásmu?  Zkontroluj voltmetrem pracovní body tranzistorů - napětí na kolektorech nesmí být na úrovni země nebo napájení.  Pokud piští, tak už asi první stupeň přes poťák VOL a MID může vzniknout zp. vazba. Zkus odpojit ten spodní konec RC od poťáku (1uF+330R) nebo od emitoru prvního tranzistoru.

Já osobně bych zvětšil proud prvním tranzistorem na dvojnásobek(z 47k bych udělal 22k). Těch cca 18uA mi příjde skoro málo. Vím, že to má vliv na šum, ale i výrobce tranzistoru šum udává pro 200uA... Bohužel jsem grafy šumu na Ic nenašel.  Z basy neleze 1mV - aby to bylo kritický, ale odhaduji min 100mV... Takhle je ten druhý tranzistor dost "lenivý", ale asi to nebude ten hlavní problém...  Taky bych zkusil prohodit ten kondík 470pF z druhého tranzistoru na první (taky mezi bázi a kolektor).

Když to kmitá v NF , tak to změříš asi i AC (frekv. čítač atd.) vstupem lepšího multimetru (na kterém stupni se ti objeví NF signál ), nebo diodovým detektorem apod... Případně na spoje šáhneš prstem a tam kde to kmitá se změní frekvence atd... atd...

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

Díky za zájem . Takže po revizi desky jsem našel pár míst které nebudily důvěru, tak jsem to přejel znovu všechno. Hold asi pájím jako prase nebo mi to možná potmě nejde ...
Preamp začal reagovat na vstupní signál, ale zdvih na basovém pásmu je dost malý (obzvláště na baskytarovém preampu bych očekával víc),hlavně tedy oproti zdvihu na výškách. Navíc v obvodu korekcí výšek vzniká silný šum a v maximu (společne s poťákem volume také na max) to začne oscilovat tak na 3kHz (podle ucha). Myslíte že by mohlo pomoct zatlouct ten předposlední trand (T8) nějakým malým kondíkem jak psal zuki že to mám udělat s tím prvním (T3) ? Pomohlo by pro snížení zdvihu na výškách zvětšit ty dva odpory 1k u poťáku výšek na řekněme dvojnásobek ?

Ještě dodatek ke schématu místo bc414 je bc550 a místo bc416 je bc560 (v otm by podle katalogu neměl být problém), poťáky 47k jsem taky nesehnal takže jsou tam 50k. Asi jsem to měl napsat jako první věc.
Teď mě napadá jestli ty 3k navrch můžou mít takový vliv na zdvih korekcí (rozdíl v maximu je markantní, od oka dvojnásobný ve prospěch výšek) ?

Potom bych tu měl něco z jiného soudku ale nechci zakládat další vlákno. Když jsem ty korekce testoval na Leachovi, při plném zesílení a silném hrábnutí do strun => přebuzení vstupu, vypínaly ochrany. Takže bych se jenom chtěl zeptat jestli je to normální resp. co to může způsobit (koncáky jsou nějaké pajcy a k tomu nevybírané takže jsou na nich rozdílné hodnoty klidového proudu (např v rozsahu 20-25mA), z toho soudím nesymetrickou limitaci - je to možnost ?)

Díky všem. A sorry za blbé otázky.

(upravil zuki 2. 9. 2010 9:47)

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

Ano, zisk na výškách můžeš zmenšit zvětšením odporů (1k) libovolně xkrát... Zkus zvětšit kond u korekcí 0,33uF na dvojnásobek. Teď to odpovídá cca 40Hz a trochu ti to krade nejnižší basy. A i těch 0,047uF u basů mi příjde jako malá hodnota. Zkus ho zdvojnásobit. Nebo přidat 2x ty samé (47nF-100nF) z krajů potáku na střed.

Edit: Tak jsem se zamyslel déle a vyšlo mi, že pro úpravu korekcí by mělo stačit nahradit odpory 1k u výšek odpory 2k2 (maximálně 1k8) a 10k z jezdce u basů snížit na 6k8. Myslel jsem, že basa jede níž než jak jsem někde teď viděl od cca 40Hz. Takže změna 330nF (u báze ) na 470-680nF už nebude tak znatelná (takže není nutná, ale něco málo to dá). Pak by se měl vliv korekcí otočit a basy by měly mít mírně větší zdvih než výšky.

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

Tak já zkusím zase odpovědět na otázku s tím zesilovačem. Pokud koncáky jsou pajcy, můžete ten způsobovaný problém být tam, jak píšeš. Nebo jsi prostě přebudil zesilovač za hranici napětí pro jeho max. vybuzení a proto začal limitovat.
Zjistil bych jaké zesílení popř. jak velké napětí je na výstupu toho basového preampu a máš-li manuál k tomu Leachovi podíval bych se do ní jakou citlivost mají jeho vstupy (má-li jich teda víc).
Jinak volume na preampu nevýtáčej na max. a pak jej asi ani nepřebudíš.

(upravil hamos 2. 9. 2010 17:20)

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

to j_paseka: Jasně, no potom tam ještě přijde druhý volume pot  jak radil betaron a celý řetězec nastavím aby to zvládalo dynamiku nástroje. Šlo mi hlavně o to jestli je pravděpodobnější že jsem ty ochrany vystřelil silně limitovaným signálem nebo je potřeba něco udělat s těma koncákama. Jestli to chápu správně tak mi ty trandy s vyšším kliďákem (víc otevřené) omezují dynamiku - začnou limitovat dřív.

to zuki: ok, vyzkouším to a dám vědět. Je škoda že jsem neslyšel ten předzesil v originálu, ale nezdá se mi že by ta charakteristika korekcí byla takto udělaná schválně. Ty vyšší hodnoty poťáku by v tom být nemohly ?

Trochu jsem pátral po frekvenčním spektru baskytary a došel jsem k tomu že baskytara hraje o 2 oktávy níž než kytara a ta hraje o oktávu níž než začíná G (houslový) klíč (tzv. jednočárkovaná oktáva) ve které sídlí normovaný tón komorní A (a1) s frekvencí 440Hz. Potom pro baskytaru to vychází (5ti strunná, standartní ladění B2(H2),E1,A1,D,G) od cca 30Hz(B2) po 98Hz(G) v základních tónech (jednotlivé struny). Nejvyšší hratelný tón vychází asi 400Hz (g1) pro dvouoktávovou baskytaru (24pražců) - neuvažuju 6ti a více strunné basy nebo nějaké brutální podladění. Takže kupodivu ještě níž ? Ikdyž na 30Hz se běžne nastavuje subsonic na zesilovačích, ne ?

EDIT: Kdyby se tady objevil někdo kdo hudební teorii opravdu rozumí  tak se prosím vyjádřete, případně opravím nějaký blud co jsem vytvořil. Hlavně bych nechtěl abychom tady budovali preamp "kosmických" parametrů.

(upravil hamos 25. 1. 2011 22:28)

Re: Baskytarový předzesilovač VOX 1202

OT: vím že je to proti pravidlům ale předchozí post je už tak příliš dlouhý a navíc to s ním až tak nesouvisí.

Takže předzesilovač konečně funguje (jak má ?). Upravil jsem ty korekce podle Zukiho rady, kmitání se tím také odstranilo. Ještě bylo nutné upravit výstup, protože se tam objevovalo ss napětí.

http://s19.postimg.cc/ofgtmrh0v/3698_p10104421.jpg

Časem přihodím finální schema a desku, pokud by byl zájem, můžu nahrát nějaké zvukové ukázky, případně oměřit základní parametry.

Díky za cenné rady, hlavně Zukimu.

EDIT: Tak tady je finální schema a deska http://www.uloz.to/5846117/vox-bass-pre-1201-final.zip . Tuto desku jsem netestoval, ale od předchozí se příliš neliší, takže by snad neměl být problém. Kdyby to někdo náhodou stavěl, tak sem dejte vědět jestli je všechno OK.

EDIT 2: Pokud můžu radit, tak to nestavte. Zvuk stojí zahouby, předzes je silně nestabilní a jako bonus je slušná pecka při vypnutí smile (alespoň při zapojení napájení tak jak udává výrobce). Jestli se budu ještě někdy nudit, tak si s tím třeba pohraju.

Příspěvky [21 až 28 z 28]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Baskytarový předzesilovač VOX 1202

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£