Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stavba elektronkového zesilovače OTL

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

(upravil Martin_BJ 2. 9. 2010 21:35)

Téma: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Ahoj, doma poslouchám hudbu na zesilovači Tesla 813A s podomácku vyrobenými bednami (cca 20-30W, 8ohm, stáří kolem 30-ti let). Chtěl bych lepší zvuk a také už dlouho přemýšlím o elektronkovém zesilovači OTL. Našel jsem si schéma http://2.bp.blogspot.com/_BwxZUidnJkM/S … h/EL34.png   přeci jenom jsou EL34 kvalitní elektronky smile. Samozdřejmě jsem našel jenom jednu EL34 sad a 12 EL36. Teďka nadchází moje dotazy.

1) Buď zkusím vydražil EL34 na Aukru ( http://aukro.cz/item1212872465_tesla_el34_2ks.html ; http://aukro.cz/item1211432857_el34_dva_100_kusy.html), nebo použiji ty EL36(4 nebo 6 na kanál) a předělám schéma, nebo si zkusím najít schéma OTL s EBL21(vlastním několik kusů).   

2) Nemám ECC82 do budiče. Místo nich bych měl: ECC84, ECC81, 6CC42

3) Na invertor mám E88CC

4) Proč se u elektronkových zeslovačů používají jen malé filtrační kapacity(do 1 000uF) zdroje? Třeba u Tesly 813A je 4 700uF (nahradil jsem ho 13 200uF smile

Moc děkuji za všechny rady

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Dovolím si něco napsat k bodu 4, zbytek nechám na odbornících na lampy.

Filtrační ("sběrací") kondenzátor snižuje zvlnění tím, že dodává energii v okamžicích, kdy sekundární napětí trafa klesá. Energie kondenzátoru se vypočítá v nejjednodušším případě školním vzorečkem E = 1/2 * C * U^2. Napájecí napětí lampáčů je řekněme 10x vyšší než u tranzistorových zesilovačů, čili pro stejnou energii stačí teoreticky 100x nižší kapacita kondenzátoru.

Web

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Díky za vysvětlení, už jsem pochopil.

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Důvodem jsou technologické problémy s výrobou velkých kapacit na vysoká napětí při zachování přijatelných rozměrů. Za posledních 40 let pokročilo téměř vše, v elektronice až neuvěřitelně, ale kapacity kondenzátorů pro elektronky vzrostly z 50 až 100 mikrofaradů na maximálně 1500. To pro 400 až 500V. Léta se proto používají vřazené tlumivky. Dobře udělaný zdroj nebručel už v roce 1960, teslácké zesilovače z těch dob to dokazují ještě dnes.

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Ano, taková legendární MONO 50 má anodový zdroj jako zdvojovač, zdroj Ug2 jednocestný a přesto má po dokonalém seřízení odstup přes -80dB /za předpokladu dobrých elektronek, hlavně EF86/. A nemá ani žádné tlumivky a kapacity kondenzátorů jsou do 100uF.

Web

(upravil hranatybraska 2. 9. 2010 21:27)

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Martin_BJ: Doporučuji ve tvém zájmu si nastudovat problematiku kolem lamp a OTL, než se do něčeho pustíš. Někde tu na fóru je zveřejněno schéma funkčního OTL od Futtermana.

S jedou flaškou (dokonce i se dvěma v pushpullu) OTL neuděláš. Lampy potřebují relativně velkou zatěžovací impedanci. Pro dvě EL34 v pushpullu bys potřeboval reprák o impedanci cca 3500ohm.

EL34 se hodí pro zesilovače s výstupním transformátorem. Tak hraje výborně.

EL36 je na tom lépe, má menší vnitřní odpor a zvládne odevzdat při menším Ua větší proud do zátěže. Na audio je ještě použitelná. OTL by s tím teoreticky šlo. Schéma OTL s EL36 jsem ale ještě neviděl.

ECC84 - VF flaška, na audio nevhodné
ECC81 - šla by použít na invertor - snad ještě lépe, než ECC88
6CC42 - ekvivalent 6N3P, předchůdce ECC83, v poho použij

Pokusovat s OTL a ještě s falškami, se kterými to není obvyklé je jako výlet do Kazachstánu. Vypadá to sice jako levný a zajímavý výlet, ale můžeš zažít pěkně perné chvilky. Možná, že se nakonec otočíš a vydáš na západ za pořádnými evropskými audioflaškami..

Ještě bych tě chtěl varovat před OTL Franty Hlavy..možná by bylo fajné je umístit do vlákna "Koutek hanby, aneb co nestavět.." (Nebo tak nějak se to jmenuje..). Jsou to fakt voňavky, co má na svých stránkách. lol

Tolik info ode mě pro tebe. Nalož s ním jak chceš. Je to tvoje volba. Půlku radiotechnické příručky jinými slovy ti tu ale vypisovat nebudu.

Hodně štěstí.

Web

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Navržené schéma se zdá být v pořádku, až po invertor včetně bych neměl výhrad. Problém je koncový stupeň. Zkus si vyčíslit kolik bys potřeboval proudu na výstupu pro nějaký rozumný výstupní výkon a zjistíš, že bys na to potřeboval doslova armádu flašek EL34/EL36. Už jen žhavení a klidový proud pak by dal za slušné topidlo.
Zkus se inspirovat u Ciuffoliho, ten má zveřejněny OTL se 6S33S. Nebo Franta Hlava též něco zkoušel. Ale ani zde nečekej nějaké výkonové zázraky.
Pokud nemáš pořádně citlivé bedny, kterým bude stačit pár watíků výkonu tak o OTL stejně nemá smysl uvažovat.
Pokud ale si chceš OTL přece jen ochutnat, zkus nějaký preamp pro sluchátka, ten už realizovatelný je daleko snadněji. I výsledku se dostaví... (klidně pak na to použij i toto schéma jak je )

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Když už OTL, tak se stejnosměrným výstupem /už tu jedno vlákno o tom je/ a baterií paralelně zapojených strmých triod s malým vnitřním odporem a získat tak výkon alespoň 20-30W/8ohm. Jinak to nemá smysl, leda jako pokusničení a na pokusy jsou zas kvalitní výkonové triody dost drahé...
Někde na nějakém polském webu jsem zahlédl fotku i schéma OTL se strašnou kupou PL84, bylo jich tam paralelně spojeno v jedné půlvlně snad dvacet. Hledal jsem to znovu, chtěl jsem to tu vyvěsit, ale už jsem to nenašel a já blbec si tu stránku neuložil.
Poměrně malý vnitřní odpor v zapojení jako trioda má i stará dobrá UBL21, ale těch by se už tolik zdravých nenašlo.
Mně se jeví k 12B4A, kterou použil Futterman, jako solidní alternativa ruská 6N6P, ovšem bylo by asi nutné vybírat z více kusů na shodnost systémů, nebo každému systému zajistit sólo předpětí.
Ve sluchátkových zesilovačích je 6N6P nepřekonatelná, to shazuje sluchátka z hlavy.

Web

Re: Stavba elektronkového zesilovače OTL

Já jen doplním link na to Futtermanovo zapojení (sinclaire díky) http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=185466#p185466

Web

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stavba elektronkového zesilovače OTL

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£