Téma: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Všechny stopkové obdélníkové frézy z dřevěných sad za pár korun už jsem ztupil. Sháním tady nové - pouze obdélníkové a nejlépe více kusů.
Stopková s výměnnými žiletkami je pro mě cenově nedosažitelná, tak sháním zdroj klasických pájených do maximálního průměru 12mm (jak frézovací, tak kleština).
nejlevnější jsem našel zatím akorát:
http://www.zelezarstvi-vyskov.cz/ostatn … skup84.php

a dražší:
http://www.igm.cz/2_17_produkty_a_ceny.php

Web

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Ahoj, trochu jsem nepochopil, co s nimi chceš frézovat, možná bych ještě nějaké našel, ale nejsou z tvrdokovu jen z rychlořezné oceli, když tak napiš na mail.

(upravil check 23. 7. 2010 12:16)

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

MDFku, občas tvrdé PVC, masivní dřevo, jiné plasty. Pro MDF a DTD je nutné mít nástroje s noži z tvrdokovu, protože pojiva používaná při výrobě MDF a DTD "jsou velmi tvrdá". Rychlořezná ocel je vhodná pouze do některých druhů masivního dřeva a pro ni nemám využití.

Web

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

ja nakoupil tady
http://www.levne-rucninaradi.cz/sady-fr … p;sort=20a
jelikoz jsem toho zatim moc v ruce nemel tak tezko srovnavat. Praci to odvadi.
Ovsem jednu mouchu jsem nasel, zadnej nastroj nema prumer jaky ma mit. tzn treba frezka 8mm ma treba 7.75mm desetina sem - tam... sad

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Přidám své malé zkušenosti s frézkami se stopkou průměru 8mm.
Frézky z pafova příspěvku jsou levné, ale jak píše nepřesné a navíc toho moc nevydrží. Drážkovací frézka je po několika málo odfrézovaných metrech (odhadem 2-3m) mírně ztupená a začíná pálit dřevo.
Frézky ze sady přibalené k horní fréze Ferm jsou lepší, jak přesností, tak tvrdostí. Po kompletní výrobě 2ks 3-pásmových stojanových beden ještě při frézování nepálí dřevo.
Měl - li bych dělat s frézkou víc, pořídil bych si z Checkova odkazu několik těch dražších válcových frézek různých průměrů (asi by stačily průměr 6 a 12) a profilové frézy na zaoblení hran výztuh a zkosení zadních hran děr pro repráky bych použil ty levné.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Jak u repráků co si zaplatíš to dostaneš - pokud je to na nějaký blbiny - tak korunové frézy postačí. Pokud bych toho měl dělat víc tak už bych šel do tech dražších kousků.
přesnost - na té až tak m,oc nezáleží stejně se reprobedny frézují na seřiditelný dotraz nebo kružítkem.
Co je problémem je otupování a pálení. Jinak ještě k pálení - je třeba trefit správné otáčky ani hodně ani málo . Málo-lepí se , hodně-pálí se.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Solidní výběr a dobrou kvalitu má Dimar http://www.brit.cz/l-cs/Prodej_zbozi/Pr … ozi_Dimar/ a také CMT oranžová řada jak jsis našel.Ceny odpovídají kvalitě.
Na MDF a DTD to nemá smysl řešit,tam postačí ty laciné,vydrží téměř stejně jako ty drahé.Ta kvalita se projeví nejvíce na tvrdém masivním dřevu,tam je znát rozdíl v provedení břitu a precizním vyvážení.Ale pokud se použije v těch laciných frézách co si tady vesměs všichni pořizujete,tak ten rozdíl stejně nepoznáte.Zapomněli vám totiž v obchodě říci že soudruzi v číně do toho dávají nekvalitní ložiska a kleštiny a nevyvažují rotor smile holt,kvalita také odpovídá ceně.
Na frézování PVC a jiných plastů je potřeba fréza s nízkými otáčkami.Tam nástroje tupí plniva použitá v plastech,je to podobné jako při frézování gumy - čím vyšší otáčky,tím dříve se nástroj otupí.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Pistole i na presnosti zalezi. Pro vykruzovani jiste ne, ale ja jsem sam narazil na reprone ktery maji elipticky tvar ci nejake zkoseni ala arn312 a podobny tvary. Musis udelat kopyto a mit kopirovaci krouzek, jeho prumer se meni s prumerem nastroje. Pokud mas jako ja kovovy pak je to opravdu problem. 3desetiny na nastroji znamena ze ten reprak do toho otvoru nedostanu. A az stupim nastroj a poridim novy tak nebude krouzek optimalni k tomu nastroji.
V podstate jde o to jak velka skvira se ti kolem repraku libi big_smile

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

paf - a přesně na tyto práce jsou ty frézy s ložiskem (vrchním nebo spodním dle momentální potřeby) a u těch nejkvalitnějších se při broušení brousí i to ložisko na nový průměr. S kopírovacím kroužkem a s šablonou (kopytem) musíš počítat s průměrem nástroje a při jeho změně měnit kroužky,nebo spíše upravovat rozměry šablony.Kopírovací kroužek je určen na jiné kopírovací práce,v tomto případě je jeho použití nevýhodné.
Druhá věc je potom přesnost stejného průměru břitů a ložiska u laciných fréz.Vyrábí se i frézy se sadou výměných ložisek kde se použije rozměr podle přesnosti šablony.Zkrátka nejméně dvakrát měř a potom frézuj. smile

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Check: A nevíš jak se dá poznat z čeho frézy jsou pokud to tam neni napsaný? Já mám nějakou sadu od Bosch a zdálo se mi, že se otupí dost rychle. Možná to je tím, že ještě nemám nafrézováno tolik, abych si byl přesně jistý otáčkama, každopádně všechny válcový frézy už mám docela tupý. Docela sem přemýšlel, že bych to zainvestoval a místo nějaký sady plný bordelu si koupil nějakou uni válcovku dobrý kvality. Asi 8mm

Web

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

no myslím, že check podobně jako já asi už dávno přešel na kulaté repráky . Jiné si nezaslouží existenci. A taková arn 312 ani zafrézování tongue .
A pokud bych dělal něco extrémně dobrého s nekulatými repro (např focal) tak to už bych opravdu nepáchal v garáži. s prašivou horní frézkou někde od žlutý řeky.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Teď už v těch materiálech mám taky bordel. Existuje rychlořezná ocel (laický název tvrdokov), pak jsou lepší slinuté karbidy - alá vidiáky, pak ještě lepší diamant. Ale k jakému materiálu patří jaká zkratka (HS, HM, SK) si nejsem jistý. Měl by se k tomu spíš vyjádřit strojař/technolog.
Každopádně, jakmile má na sobě fréza pájené plátky ostří, tak je vhodná na sajrajt jménem dtd/mdf. Takové ty obyčejné frézy do železa ve dřevě ztupíš po pár centimetrech.

Koupím prozatím frézy z Pafova odkazu (mají je za půlku proti železářství Vyškov - díky). Podle výdrže pak pravděpodobně zkusím něco dražšího.

Díky všem.

Web

(upravil Pepa 23. 7. 2010 14:02)

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Rychlořezná ocel = HSS, rychlořezná ocel velmi výkonná (extra) mj. s přídavkem cobaltu = HSSE. Tvrdokov = slinutý karbid = SK = HM, jedno a to samé. Vrtákům s břitovými deštičkami z SK se říká vidiáky. Můj dvorní stolař používá na rostlé dřevo HSSE, na dřevotřísky pak HM. Problém poslední doby je, že koupíte vercajk s označením HSS, či HSSE a po bližším rozboru zjistíte, že to vedle poctivé rychlořezky ani neleželo. Je to často směsice pilin z kovového šrotu a rozmnělněných bambusových vláken a to vše lisováno obrovským tlakem za nepřístupu vzduchu, zkrátka čínská rychlořezná ocel.;)

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Pistole naprosto s tebou souhlasim, ale lovis v jinych vodach nez ja smile
Pro me je v tuto chvili prinejmensim vhodne vyuzit to co mam k dispozici a poprat se i s takovymi tvary jako ma zavrhovana 312. Osahat problem a vyzkouset si o cem to je. Bude li vysledek uchazejici a ziskam li nejakou "praxi" (treba i pri praci se drevem) muzu potom zkusit zainvestovat a pozadat treba o radu mistni VIP.
Bavim se tim a mam spoustu casu. Koupit neco umi kazdej a kdykoliv muzu i ja. Postavit neco poradnyho bez zkusenosti je dle myho chujovina a otravovat ostatni pri nulovych znalostech = byt poslan do prdele..vsak to tu nejakej patek ctu.

OT
Pro uplne zacatecniky to chce vic navodu jako je toto http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=183517#p183517 a nejlepe na jednom miste a ne ztraceno ve foru (tip pro admina)
/OT

Zpet k frezkam, mel jsem tu i frezky bez tech cepeli a ty mi moc dobre nesli. Kazdopadne tvrde drevo je opravdu orisek. kam se na to hrabe mekke drevo nebo drevotriska. To je i z temi frezkami z meho linku celkem v pohode.
Az je Check otestuje at sem napise svoje hodnoceni.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Pepa - napsal jsi to naprosto přesně,to jsou potom ty případy když se po první vyvrtané díře udělá na vrtáku uzel smile V poslední době se mi osvědčilo při koupi HSS nebrat nic tmavého ani zlaceného TiN ,jen vše světlé co je nejvíce podobné na Radeco.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Pepu bych ještě doplnil, že HSSE jsou s přídavkem cobaltu a to buď CO5 nebo CO8 a povlakování má sice význam, ale jestli cena vyrovná délku životnosti záleží na více okolnostech.Na výrobcích žluťáků většinou žádné značení není a pokud jo, je to stejně jiný materiál.Nechal jsem si udělat rozbor vrtáků téhle provinience ani metalurg na zkušebně nebyl schopný říct o jaký materiál se jedná.

(upravil Milan 24. 7. 2010 2:23)

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Pistole: Není to tak dlouho, co sem se s ušákem potrápil (102kep) a doufám, že se to nebude brzo opakovat. Ale s Focalem bych se i v tý garáži ještě klidně potrápil:-)

Web

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

paf - pokud to bereš jako trénink tak je vše v pořádku... i když já jsem začel trénovat na skenspíku - ono tě to nutí dělat vše pořádně od začátku.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Tak já používám výhradně nástroje CMT , jsou sice dražší , ale po zkušenostech s těma stopkama z různých levných sad , jiný do ruky nevezmu. Mám jak dvoubřitý , tak i plátkový  a upínám je do ruční frézy i CNC.
Jestli to využiješ a chceš aby něco vydržela, kup dražší, vyplatí se to.

Re: Stopkové frézy - kde, za kolik a výdrž na metry

Skusali ste frezy Narex? http://www.narex.cz/web/Catalogue/ArtLi … mp;UGID=31