Téma: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Jak jste na tom s vrtáky na vrtání DPS? Já koupil sadu vrtáčků v GME,bylo jich za 15 kaček v pytlíku tuším 5ks.Člověk s tím vyvrtá bajvoko 50-100 děr a je po něm,respektive začne se měď na vrtaném otvoru vytlačovat jakoby nahoru kolem orvoru,dírka začne být zalepená zbytky laminátu. S novým vrtákem jako po másle.
Myslel jsem si: koupils šmejdský vrtáky,tak holt nic nevydrží,tak jsem se vypravil k Veselýmu a objednal si kobaltový 0,8mm vrtáky,3 kusy stály bratru skoro kilo. Nadšeně jsem nasadil do vrtačky.....a prd,stupil se zhruba stejně rychle jako ten lacinej šmejd z GME!!
Tak by mě zajímalo,je to normální,a vrták se prostě při těch vysokých otáčkách a slolaminátu s mědí tak rychle opotřebuje?

Díky všem za reakce.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Pokud s vrtáčkem vyvrtáš 100 dírek je to až dost v takovém materiálu, záleží také na na kvalitě broušení.Navíc vrták se jen"zavrtá" a už leze skrz, otáčky by měly být úměrné tvrdosti materiálu, dělají se i s jiným stoupáním šroubovice(na tvrdý materiál menší stoupání).Chce to vyzkoušet.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Nazdar,
tý jo, je to možný, já kupiji vrtáky u nás ve spojovacích materíálech. 0.8mm kupiji ty lepší, nevím jestli kobaltové ale oproti klasickému mají takovou šedo-stříbrnou barvu nebo jak to popsat. Říkám jim tvrzené. A taky s nimi navrtám pár děr, řekněme kolem 100-150 a je po něm. Větší díry jak 0,8mm vrtám klasickými do dřeva.

Podle mě záleží na otáčkách i velikosti tlaku na vrták proti vrtanému materiálu. Tyto dvě věci to chce vychytat a pak se jejich životnost snad zvýší. Nebo koupit opravdu kvalitní, pokud teda nějaké jsou a ty snad vydrží i "hrubší" zacházení.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Stejna zkusenost,ruzne vrtaky, vsechny zhruba stejna vydrz.. Koupil jsem proto asi 50ks na aukru po 3korunach smile ,a neni co resit.Vyvrtam par der a vrtak leti do kose.. Nekde jsem cetl nazor ze to rychle otupeni zbusobuje (ne)kolmost vrtani. Vrtate to vsichni z ruky nebo mate stojanek?

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Tak já vrtám ve stojánku ale vysokootáčkovou vrtačkou, vrtám na cca 2000ot/min.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Běžné vrtáky se po pár desítkách děr v laminátu otupí. Řešil jsem to opatrným broušením plošek na jemném karborundu.

Velkou výdrž mají speciály na laminát, jsou to stopky 3mm s asi diamantovým ostřím (od cca 200kč nahoru). Bohužel to chce stojanový stroj s příslušnými otáčkami a hlavně řízeným přísuvem.

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Asi tak, jak píše Sendy, ty opravdu profi budou hodně mastné. No nic, asi zase někdy nakoupím hrst těch 0,8mm a budu mít na nějaký ten pátek vystaráno.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Je lepší mít stojánek pro citlivější vrtání, dobrou vrtačku s kvalitními ložisky-vše ovlivňuje výdrž vrtáků. Tvrdost moc neřeší, protože jsou pak vrtáky křehké.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Stejná zkušenost.
Po vyvrtání pár děr mám vrtáky tupé.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Ty levné vrtáky mají jednu malinkou výhodu. Jsou ostřejší (nejen ostří břitů, ale i úhel, se kterým to bere víc materiálu ), a jdou krz snad lépe, než skoro všechny ostatní profi vrtáky. Problém je, že se opravdu po odvrtání jednoho DPS dostávají hluboko pod "dobrou" použitelnost. Lepší vrtáky, počínaje HSS přes diamanty a jiné speciály možná tak dobře nejdou turch, zdají se být pomalejší, ale opravdu se netupí, a lze s nimi odvrtat bezezměny leckdy mnoho tisíc děr.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

http://www.volny.cz/targetcz/pr01.htm používám ty vrtáky S100, životnost je do té doby, než vám spadne, cena je ale asi 50kč za kus, nutnost stojanu a aspoň 15000 otáček

Web

(upravil NNNTomas 25. 8. 2010 21:18)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Pro mě je lepší /i kvůli dostupnosti/ koupit vrtáček za 3 kačky, a s radostí ho za chvíli vyhodit, než se strachovat o drahý vrták, který svojí šikovností zničím big_smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Taky sem to resil az sem to vyresil jako NNNTomas.. smile

(upravil Hairman 30. 8. 2010 12:10)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Tuhle frézku http://www.ges.cz/-hmf-08-ges07400075.html jsem si koupil cca před pěti lety a od té doby jsem už žádný vrták nepotřeboval. Vrtám ručně bez stojánku. Cena je ovšem hrozná.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Tohle jsem nikdy neřešil.Zařídil jsem se jak tady někteří.Nakoupil hromadu sráčů a jak přestal vrtat šup do koše.Je ale pravda,že to zas tak často nepotřebuju...

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Chlapi,díky všem za vaše reakce.
V podstatě jste mě ujistili v tom,co jsem si myslel i já. Vrtáky moc nevydrží,a je potřeba je měnit. Možná že se ještě hecnu a koupím na vyzkoušení to co sem dal Hairman,ovšem musí člověk dávat bacha aby to nezlomil.:)
Zatím mám objenanou další hrst vrtáků a jak budu mít cestu kolem Gesu tak jednu tu frézku vezmu.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

TAZ napsal:

http://www.volny.cz/targetcz/pr01.htm používám ty vrtáky S100, životnost je do té doby, než vám spadne, cena je ale asi 50kč za kus, nutnost stojanu a aspoň 15000 otáček

Last modified 28.října 2004   smile

Jak jsi to od tamtud objednával? Respektive kdy naposledy?:)

Pokud je to 50Kč za kus,dalo by se to třeba taky vyzkoušet.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

bral sem je před dvěma lety a kolega najaře přes mejl na tohodle pána HyklKarel@seznam.cz

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Používám speciální vrtáky od firmy Ham Final. Jsou velmi křehké, nicméně vrtám i s 0,6mm vrtáčkem ve stojanu, který má do stran vůli +-1mm a ještě jsem nezlomil (resp zlomil jsem jeden nebo dva v začátcích, kdy jsem nevěděl, co si k nim můžu dovolit).

Vrtačku mám klasickou ruční Narexku (jak už jsem psal - ve stojanu), takže určitě nejedu ani zdaleka na doporučené otáčky, které pro tyhle vrtáčky dělají min 20 000 ot/min. Nepozoruju ale, že by tím vrtáčky nějak trpěly. Rozhodně vyjde levněji koupit jeden kvalitní vrták a vrtat s ním půl roku, než neustále vyměňovat ty tupé šmejdy za pár korun.

Dají se koupit na Aukru za 39,-Kč - hledejte "karbidový vrták".

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

v=pí.D.n; řezná rychlost okolo 30m/min. by měla být dodržena i pro cuprextit, což odpovídá 10-15tis. otáček pro 1mm vrtáček.
Když jsem blahé paměti programoval NC stroje (12 let), měl na starosti i programování CNC vyvrtávačky na plošné spoje. Dělali jsme toho spousty – elektronika pro svářečky MEZ Brumov, vrtáčky jsme používali klasické HSS, spotřeba byla veliká, ale byl to fofr vlastně téměř prostřelování děr. Naprostou podmínkou u tak malých průměru je kolmost vrtání, v ruce to prostě smrdí vždy ulomením. Ani Narexka ve stojánku nezaručuje spolehlivé vrtání jedničkou vrtáčkem – obvykle má odrbané čelisti od větších průměrů vrtáků, které se leckdy ve sklíčidle protočí lol, a často vykvedlaný stojánek pro vrtačku taky spolehlivosti při vrtání nejmenších průměrů nepřidá.