Téma: Rozšíření stereobáze

Při dělání pořádku v dílně jsem nalezl krabičku a v ní staré zapojení se čtyřmi OZ (resp. TL 074) z AR na rozšíření stereoefektu a vzpomněl si, že to jako alternativa (podpora disko v malém prostoru) neznělo úplně zle. Skleróza je děsná: nejprv jsem to musel vyčíst z plošáku a pak jsem si teprve vzpomněl, na co jsem to dělal...
Pro upřesnění zapojení: Dva OZ jako sledovače a dva OZ, kde je ZV místo k zemi napojená přes odpor mezi sebou (v sérii s kondíkem, který ruší vliv na kmitočty pod 120 Hz).
Jenže jsem slyšel podstatně lepší provedení - má TV Sony to uměla lépe.
Nemá někdo plánek na nějaké předpokládaným výsledkem lepší a přitom ne zvlášť moc složité zapojení?

Re: Rozšíření stereobáze

Nejsem si jistý, ale myslím že u Condora to šlo dokonce regulovat, tak se na to mrkni

Web

Re: Rozšíření stereobáze

Dík,
mrknul jsem se, na Teslu extrémně otutlaná skříňka (obvod L1 a R1 a nic k tomu), nicméně i já jsem šíři reguloval (dvojitým poťákem vždy mezi výstupy sledovacího a porovnávacího operáku).
Tak zkusím poexperimentovat se stávajícím zapojením (lepší OZ, větší strmost rozdílů).
Škoda že ty Soňáci nedávají schéma, zní jim to skvostně.

Re: Rozšíření stereobáze

rozšíření stereobáze , sice pevné, mněly i kazeťáky SAFÍR a DIAMANT

Web

(upravil jik 6. 8. 2010 8:28)

Re: Rozšíření stereobáze

Ten Diamant/Safír to měly, byly tranzistorové, ale nevím, jestli by s nimi byl Otas spokojený. Kdybys Otasi chtěl, zkusil bych Ti to najít a nějak ofotit. Nebo jestli máš možnost, vyšlo to včetně schématu v Amatérském Rádiu v Hofhansově  rubrice "Ar seznamuje s..." nebo "Seznamte se s..."

Edit:
Máš ale oprávněný strach o kvalitu, protože kvalita funkce Wide bývala u různých značek přístrojů různá, někde to bralo s sebou basy, někde to přidalo středy. Správná fukce by měla být, aby to do jednoho kanálu lehce přičetlo v opačné fázi část signálu druhého kanálu, ale tak frekvenčně ošetřené, aby to co nejméně narušilo výsledné zabarvení zvuku.

Nejjednodušeji to jde demonstrativně realizovat dokonce až v koncovém stereofonním zesilovači bez jakýchkoli aktivních prvků.

Re: Rozšíření stereobáze

Jik:
Já jsem stávající zapojení podrobil měření a docela - dle vnímání směru zdroje signálu správně - to reagovalo přesně, jak popisuješ.
Asi budu zkoumat vjem, když vyloučím ze hry kmitočty do cca 1 kHz (nyní asi 120 Hz, blbě se to i odměřuje, je to jen asi 6 dB/okt). Sony to nejspíš řeší speciálním švábem, kdoví, jestli ne už tenkrát (před 12 lety) digitálně.
Safír, Diamant jsou přeci jen staré věci, snažím se hledat vyšší standard. Ono mám za tím zapojeny v nejdražší alternativě i EAW NT 59 a i když mám vůči jejich zvuku některé výhrady, hrají skutečně slušně a nechci pokazit signál pro ně už předchozím řetězci.